Kiekvienas svajoja apie visada tvarkingus namus, į kuriuos norisi grįžti po ilgos darbo dienos. Tiesa, tvarkymasis, ypač iš pagrindų, – nelengva užduotis, tačiau verta visų pastangų. Tikslingai sudėliota valymo rutina leis nuolat gyventi švariai. Kaip idealiai išvalyti namus?

 

Tvarkymasis iš pagrindų, o ne prabėgomisWoman,Cleaning,Table,Using,Rag,And,Diffuser,At,Home.

 

Kartais atrodo, kad jei tvarkomės kasdien, generalinės namų tvarkos nereikia. Tačiau verta atminti, kad dulkės kasdien kaupiasi netikėčiausiuose kampuose, kuriuos skubėdami ne visada pastebime ar išvalome prabėgomis. Generalinis namų tvarkymasis reiškia visų paviršių šveitimą, dulkių valymą arba siurbimą nuo viršaus iki apačios, įskaitant kampelius, plyšius ir sunkiai pasiekiamas vietas. Taip pat jo metu galima atsikratyti nereikalingų daiktų, valyti ir dezinfekuoti prietaisus, sutvarkyti stalčius ir spintas, pašalinti visus sugedusius įtaisus. Skirtingai nuo reguliaraus tvarkymosi, generalinis paprastai atliekamas tik kartą ar du per metus. Reguliarus tvarkymas kas savaitę leidžia išlaikyti švarą ir tvarką. Paprastai tai apima paviršių valymą virtuvėje ir vonios kambariuose, dulkių siurbimą, valymą, šluostymą ir bendrą erdvių sutvarkymą. Generalinio tvarkymosi metu išvalomos probleminės vietos, kur nešvarumų susikaupia bėgant laikui. Pirmiausia rekomenduojama pradėti nuo akivaizdžiai ne savo vietose esančių daiktų. Juos sudėjus į savo vietas erdvė kaipmat atrodys tvarkingesnė. Būkite objektyvūs ir nevenkite atsikratyti nereikalingų knygų, žurnalų, laikraščių, baldų, žaislų, senų drabužių ar batų. Tvarkydami padarykite dvi krūvas – vieną šiukšlėms, o kitą – paaukoti ar perdirbti. Baigę išvalykite perteklinę netvarką ir sutvarkykite pasiliktus daiktus. Pasinaudokite galimybe ir pertvarkykite spintas, spinteles ir kitas sandėliavimo vietas. Knygas sudėkite į lentyną, žaidimus – į televizoriaus spintelę, o drabužius ir batus laikykite tvarkingai.

 

Sutvarkę erdves pradėkite nuo dulkių valymo. Valykite nuo viršaus ir judėkite žemyn. Mikropluošto šluostės leis lengviau pašalinti dulkes, taip sumažės alergenų kiekis ir pagerės namų oro kokybė. Sudrėkinkite audinį ir pritvirtinkite prie šluotos galo, kad pasiektumėte palubius. Tai paprastas būdas pašalinti voratinklius. Nepamirškite nuvalyti durų viršaus, ventiliatorių, šviestuvų, paveikslų rėmų ir kitų smulkmenų. Įrėmintas nuotraukas, televizoriaus ekranus ir kompiuterių monitorius mikropluošto šluoste valykite stiklo valikliu ar kitu tam skirtu skysčiu, kad išvengtumėte dryžių. Tuomet nuvalykite dulkes nuo baldų, lentynų ir kitų paviršių, galiausiai – grindjuostes. Siurbliu išsiurbkite grindis, kilimus ir kilimėlius, atitraukite sofas ir lovas, kad pasiektumėte sunkiai prieinamas vietas.

 

Namų valymo kontrolinis sąrašas

 

Virtuvė

 
 •  Spintelės. Nuvalykite jų viršų, pakeiskite lentynų įdėklus naujais. Tada nuvalykite spintelės priekines ir galines dureles šiltu vandeniu, sumaišytu su šlakeliu indų ploviklio. Gerai išskalaukite audinį ir nuvalykite spintelės traukiklius.
 •  Buitiniai prietaisai. Ištuštinkite šaldytuvą, išvalykite jo vidų, o paskui išorę. Tą patį padarykite su virykle ir indaplove. Jei įmanoma, atitraukite prietaisus nuo sienos, kad pasiektumėte sienas ir grindis. Indaplovėje paleiskite karšto vandens ciklą su puodeliu sodos, kad neliktų nemalonių kvapų. Išvalykite mikrobangų krosnelę ir kitus smulkius prietaisus, tiek vidų, tiek išorę.
 •  Stalviršiai. Nuimkite viską nuo stalviršių, gerai nuvalykite drėgna mikropluošto šluoste ir universaliu valikliu. Nusausinkite ir sudėliokite tik tai, ką naudojate kasdien.
 •  Erdvė. Išvalykite virtuvės kriauklę, į nubėgimo angą įberkite kelis šaukštus sodos, kad išvengtumėte kvapų. Išplaukite grindis.
 

Vonios kambarys

 
 •  Dušo užuolaidos skalbimas. Daugumą dušo užuolaidų galima skalbti švelniu režimu šaltame vandenyje. Įjunkite žemą džiovyklės temperatūrą, leiskite šiek tiek apdžiūti, tačiau pakabinkite užuolaidą, kol ji visiškai neišdžiūvo.
 •  Dušo durų valymas. Norėdami atsikratyti vandens dėmių ir muilo nuosėdų, pašildykite distiliuotą baltąjį actą ir nuvalykite duris, vėliau dar kartą skysčiu apipurkškite duris ir palikite pusvalandžiui. Nušveiskite ant kempinėlės pabarstę sodos.
 •  Spintelių švara. Įveskite tvarką spintelėse po kriaukle. Išmeskite tai, ko ten neturėtų būti, nuvalykite kiekvieną detalę ir sudėkite pagal patogią tvarką.
 •  Erdvė. Išpurtykite vonios kilimėlius. Universaliu valikliu išvalykite praustuvą, kriauklę ir maišytuvą. Nuvalykite veidrodį šluoste, suvilgyta stiklo valikliu. Išplaukite plyteles karšto vandens ir universalaus valiklio mišiniu.
 

Miegamasis

 
 •  Patalynė. Nuvilkite patalynę ir išskalbkite pagal nurodymus ant etiketės. Sintetines pagalves geriausia džiovinti lauke. Jei norite skalbti dideles antklodes, derėtų vežti į viešąsias skalbyklas, kur didelės tiek skalbyklės, tiek džiovyklės.
 •  Čiužinio atnaujinimas. Pabarstykite soda, palikite valandą, tada išsiurbkite. Apverskite čiužinį ir pakartokite.
 •  Spintos tvarkymas. Drabužius, kurių nevilkėjote praėjusį sezoną, supakuokite ir padovanokite arba išmeskite į tekstilės konteinerį. Pasirūpinkite vienodomis pakabomis, kiekvieną rūbą tinkamai pakabinkite ir surūšiuokite pagal spalvas ar kitą mėgstamą tvarką. Kai spinta atrodys gražiai, labiau stengsitės ją palaikyti tvarkingą.
 •  Erdvė. Netvarkingai paliktus daiktus sudėkite į vietas. Nuvalykite dulkes nuo langų ir durų viršaus, taip pat nuo visų paviršių. Nuvalykite langus stiklų valikliu. Išplaukite miegamojo grindis.
 

Svetainė

 
 •  Baldų valymas. Nuimkite pagalvėles ir išsiurbkite kiekvieną minkštą paviršių.
 •  Rėmeliai. Nuimkite visus įrėmintus meno kūrinius, nuotraukas ir drėgna mikropluošto šluoste nuvalykite dulkes. Būkite atsargūs ir nieko nepurkškite tiesiai ant stiklo – skystis gali prasiskverbti į rėmo kampus.
 •  Elektroniniai prietaisai. Nuvalykite televizorių ir kitą elektroniką drėgna mikropluošto šluoste. Norėdami dezinfekuoti nuotolinio valdymo pultus, žaidimų valdiklius ir panašią smulkią elektroniką, naudokite popierinį rankšluostį, apipurkštą specialiu valymo skysčiu.
 •  Erdvė. Sumažinkite netvarką pašalindami viską, kas nepriklauso svetainei. Išsiurbkite grindis. Nuvalykite langus ir jų apdailą, pavyzdžiui, žaliuzes.
 

Autorius Monika Budnikienė