Rudenį sezoniškai padaugėja susirgimų, dažniau sergama gripu, viršutinių kvėpavimo takų ligomis ir pan. Šis laikas „patogus” ir pūslelinės arba herpeso virusinės infekcijos pasikartojimui. Todėl aktualu žinoti, kada ir kaip virusas pasireiškia, kuo jis pavojingas ir kodėl jo negalima visiškai išnaikinti.

 

lupos_800x533

I-ojo tipo herpesas: kas tai yra, kada dažniausiai pasireiškia

 

Paprastoji pūslelinė yra lėtinė pasikartojanti liga, viena iš labiausiai paplitusių infekcijų, nes jos nešiotojai yra apie 90 % žmonių, o pirmasis kontaktas su virusu įvyksta iki 5 metų amžiaus.

 

Šiandien yra dviejų tipų herpes simplex virusas: pirmasis ir antrasis. Pirmasis tipas dažniausiai siejamas su odos ir veido gleivinių pažeidimais, o antrasis – su lytinių organų pažeidimais. Pasak gydytojų dermatovenerologų, aiškaus skirtumo tarp jų nebėra.

 

Viruso ypatybė yra ta, kad net normaliai funkcionuojant imuninei sistemai, jis neišnyksta iš organizmo, o išlieka jam jautriose nervų sistemos ląstelėse visą gyvenimą latentine forma. Tai yra, žmogus to nejaučia, tačiau nepalankiomis sąlygomis virusas suaktyvėja ir tam tikru būdu pasireiškia. Dažniau pažeidžiamas raudonas lūpų kontūras, kartais pažeidimai plinta į akis, burnos ir nosies gleivinę.

 

Infekcija, simptomai, gydymas

 

Kadangi maždaug 90 % žmonių yra užsikrėtę herpeso virusu, yra daugybė perdavimo būdų. Juo užsikrėsti gali ir recidyvą turintys žmonės, ir paprasti viruso nešiotojai.

 

Pūslelinės viruso perdavimo būdai:

 

  • pernešamas oru (reikia pažymėti, kad virusas nėra atsparus aplinkoje, todėl kontaktas turi būti artimas);
  • buitinis būdas (naudojant bendrus indus ir rankšluosčius);
  • kūdikiai gali užsikrėsti per gimdymo kanalą.

 

Kaip gydyti 1-ojo tipo herpesą?

 

Pirmojo tipo pūslelinę galite atpažinti patys, tačiau reikia nepamiršti, kad tai nėra vienintelė liga, kuri gali pasireikšti toje srityje. Kitos ligos, kurios gali pasireikšti perioralinėje srityje, yra, pavyzdžiui, perioralinis dermatitas, cheilitas, impetiga (bakteriniai odos pažeidimai). Panašių simptomų kaip pūslellinės gali atsirasti ir dėl alergijų bei nudegimų. Taigi, prieš pradėdami gydymą, turite įsitikinti, kad tai herpesas. Pirmojo tipo herpeso gydymui naudojamas specifinis antivirusinis gydymas. Gydytojai skiria vaistus, kurie gali būti vartojami tiek sistemiškai, tiek lokaliai tepalų, kremų ir gelių pavidalu. Bet juos turėtų skirti  gydytojas, kuris atsižvelgs į paciento būklę, ligos laikotarpį (gydymas veiksmingiausias per pirmąsias 72 valandas nuo klinikinių apraiškų atsiradimo), gretutinę patologiją.

 

Profilaktika

 

Šiandien nėra specifinės profilaktikos ir galimybės visiškai sunaikinti virusą organizme. Todėl pacientams pateikiamos tik bendros rekomendacijos:

 

  • naudoti atskirus rankšluosčius ir indus;
  • paūmėjimo metu vengti artimo kontakto su kitais žmonėmis;
  • užtikrinti normalų miegą ir poilsį;
  • laikytis subalansuotos mitybos principų.

 

Reikėtų atkreipti dėmesį, jei dažnai kartojasi pūslelinės infekcija (trys ar daugiau kartų per metus). Tokiu atveju gydytojas gali skirti slopinamąjį gydymą – ilgalaikį mažų antivirusinių vaistų dozių, kuris pailgins remisijos laikotarpį ir pagerins gyvenimo kokybę.