Hemorojus – gyvenimo kokybės žudikas
2025-04-08 08:57Hemorojus – viena dažniausių sveikatos problemų, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Ši liga gali sukelti ne tik fizinį diskomfortą, bet ir smarkiai paveikti kasdienybę – nuo skausmo iki emocinio streso.
Kas yra hemorojus?
Hemorojus – tai išsiplėtusios kraujagyslės aplink išangę ir tiesiąją žarną. Jos gali sukelti diskomfortą ir kraujavimą iš tiesiosios žarnos. Kai šios kraujagyslės patinsta ir susidaro mazgų, pasireiškia gyvenimo kokybę apkartinantys simptomai. Net 1 iš 20 amerikiečių turi simptominį hemorojų. Tiesa, simptomai dažniau pasitaiko senstant ir paveikia daugiau nei pusę vyresnių nei 50-ies žmonių. Simptominiu hemorojumi gali susirgti bet kuris, nepriklausomai nuo amžiaus. Tiesa, turintys antsvorio, kenčiantys nuo vidurių užkietėjimo susidurti su šia būkle rizikuoja gerokai labiau. Senstant bet kurio tipo hemorojaus rizika didėja. Mat audiniai, palaikantys kraujagysles tiesiojoje žarnoje ir išangėje, gali susilpnėti. Panašiai nutinka ir nėštumo metu.
Kokie hemorojaus tipai?
Išorinis. Įprastai po oda aplink išangę susidaro patinusių kraujagyslių mazgų. Žmogus jaučia niežulį ir skausmą, kartais pastebi kraujo ženklų. Nors išorinis hemorojus nėra pavojingas, skausmas gali trikdyti kasdienybę.
Vidinis. Tiesiosios žarnos viduje susidaro patinusių mazgų. Jų įtempimas ar dirginimas tuštinantis gali sukelti neskausmingą kraujavimą. Ant tualetinio popieriaus galite pastebėti šiek tiek ryškiai raudono kraujo.
Iškritęs. Tokiu atveju hemoroidiniai mazgai iškrinta iš išangės, gali kraujuoti arba sukelti skausmą.
Jei tuštindamiesi kraujuojate, o po savaitės nuo pirmųjų simptomų nepagerėja, pasitarkite su šeimos gydytoju. Nemanykite, kad kraujavimas iš tiesiosios žarnos atsirado dėl hemorojaus, ypač jei pasikeitė tuštinimosi įpročiai arba pakito išmatų spalva ar konsistencija. Kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali atsirasti sergant kitomis ligomis, netgi gaubtinės ir tiesiosios žarnos ar išangės vėžiu. Kreipkitės į greitąją medicinos pagalbą, jei gausiai kraujuojate iš tiesiosios žarnos, jaučiate galvos svaigimą ar alpimą.
Gydymas natūraliomis priemonėmis
Skaidulos. Nedidelį hemorojaus skausmą, patinimą ir uždegimą dažnai galima palengvinti pasinaudojus natūraliomis priemonėmis. Valgykite daug skaidulų turintį maistą. Tai padeda suminkštinti išmatas ir padidinti jų tūrį, kad būtų išvengta įtempimo. Po truputį į mitybą įtraukite skaidulų – išvengsite dujų kaupimosi.
Kremai ir žvakutės. Niežtinčią vietą patepkite gydomuoju kremu arba į išangę kiškite žvakutę su hidrokortizonu. Tokių priemonių galite įsigyti be recepto. Taip pat naudokite intymios higienos prausiklį su hamamelių ekstraktu – švelnina skausmą ir niežėjimą.
Vonelės. Reguliariai maudykitės šiltoje vonioje arba pasėdėkite šiltame vandenyje 10–15 min. du ar tris kartus per dieną.
Vaistai nuo skausmo. Gerkite skausmą malšinančių vaistų – paracetamolio, aspirino arba ibuprofeno.
Nuo minimalių procedūrų iki operacijos
Dėl kraujuojančio ar skausmingo hemorojaus gydytojas gali rekomenduoti vieną iš minimaliai invazinių procedūrų, kurioms paprastai nereikia vaistų nuo skausmo. Pasirinkus hemorojaus mazgą perrišti gumine juosta, gydytojas jį perriša viena ar dviem guminėmis juostelėmis ir nutraukia kraujotaką. Nors rezultatai matomi jau po savaitės, 2–4 dienas gali lengvai pakraujuoti. Pasirinkus skleroterapiją, į hemorojaus audinį suleidžiama cheminio tirpalo, kad sumažėtų mazgas. Taikant koaguliacijos metodą, naudojamas lazeris, infraraudonieji spinduliai arba elektra. Tuomet kraujuojantys vidiniai hemoroidiniai mazgai sukietėja ir susitraukia. Koaguliacija turi nedaug šalutinių poveikių, juntamas tik nedidelis diskomfortas.
Tik nedidelei daliai žmonių, sergančių hemorojumi, reikia pašalinti hemoroidinius mazgus. Chirurginė operacija atliekama naudojant vietinę arba bendrąją nejautrą.
Kaip išvengti hemorojaus?
- Nesėdėkite per ilgai ant tualeto, per stipriai nesistanginkite norėdami pasituštinti.
- Eikite į tualetą vos pajutę poreikį, jokiu būdu neatidėliokite tuštinimosi.
- Gerkite užtektinai vandens. Atkreipkite į kūno siunčiamus troškulio signalus.
- Valgykite daugiau skaidulų turinčio maisto, šviežių vaisių, daržovių ir nesmulkintų grūdų. Paprastai moterys turėtų gauti 25 g skaidulų per dieną, o vyrai – 35 g.
- Būkite fiziškai aktyvūs. Judant gerėja žarnyno peristaltika.
- Naudokite vidurius laisvinančius vaistus ar klizmą pagal gydytojo nurodymus.
Autorius Monika Budnikienė