Onkologinė liga gali užklupti bet kokiame amžiuje jokių sveikatos problemų anksčiau neturėjusį žmogų. Šios ligos gydymas sudėtingas, alinantis procesas, todėl itin svarbu stiprinti organizmą. Kaip tai daryti tinkamai?

 

?????????

Subalansuotai maitintis

 

Onkologinės ligos gydymas – iššūkis organizmui, nes tiek chemoterapija, tiek radioterapija veikia ne tik vėžines, bet ir sveikas ląsteles, neretai prireikia ir chirurginės intervencijos. Paprastai gydymas trunka keletą mėnesių ir net ilgiau, todėl esant silpnesniam imunitetui gali prikibti ir kitų, infekcinių ligų. Būtina stiprinti imunitetą, o tam didžiulę įtaką turi mityba. Gydytojai dietologai pabrėžia, kad sergantiems reikalingos tos pačios maisto medžiagos, kaip ir sveikiems: baltymai, riebalai, angliavandeniai, mikroelementai, vitaminai. Tačiau onkologiniams ligoniams būtinas didesnis kalorijų ir baltymų bei omega-3 riebalų rūgščių kiekis. Baltymingą maistą (pieno produktus, kiaušinius, liesą mėsą, žuvį, ankštines daržoves, riešutus) patariama valgyti tris kartus per dieną. Valgiaraštį papildyti maistu, kuriame gausu omega-3 riebalų rūgščių: lašišomis, upėtakiais, silkėmis, skumbrėmis, sėmenimis, graikiniais riešutais. Turėtų netrūkti ir kitų riešutų, vaisių, uogų, daržovių, sėklų. Per dieną derėtų suvartoti 200–500 g daržovių, 200–300 g vaisių ir uogų, 30 g riešutų, 2 šaukštus sėklų. Vengti paprastųjų angliavandenių, pridėtinio cukraus turinčių produktų, pusgaminių, perdirbtos mėsos gaminių.

 

Jei nėra apetito ar pykina. Apie tai būtina pasakyti gydytojui, kurs rekomenduos specialius vaistus nuo pykinimo. Taip pat padėtį gerina imbiero arbata. Valgyti dažnai ir po mažai. Jei yra galimybė, negaminti patiems, nes supykinti gali ir nuo ruošiamo maisto kvapų.

 

Nepiktnaudžiauti maisto papildais

 

Norėdami pastiprinti imunitetą, nepulkite gerti visų iš eilės maisto papildų. Reikėtų įsidėmėti, kad vienos medžiagos gali trukdyti kitas įsisavinti, todėl jokios naudos negausite. Be to, pernelyg didelis kokio nors mikroelemento kiekis organizme taip pat žalingas. Medikai atkreipia dėmesį, kad svarbiausia gydantis yra hemoglobino kiekis kraujyje – jei jis per mažas, teks atidėti chemoterapijos kursą, reikalingą operaciją ir kt. Geležies papildus patartina vartoti viso gydymo metu. Jei hemoglobino ir / ar feritino kiekis kraujyje itin mažas, gydytojas gali koreguoti vartojamas dozes. Dėl visų kitų mikroelementų: vartoti papildomai reikia tuo atveju, jei tyrimai rodo, kad jų trūksta ir vartoti patarė gydymą organizuojantis gydytojas onkologas. Renkantis maisto papildus svarbu žiūrėti, kad jie būtų išgauti iš natūralių medžiagų. Svarbus ir veikliųjų medžiagų kiekis bei įsisavinimo ypatybes: kuriuo paros metu vartoti, kokiu kiekiu vandens užgerti, su maistu, prieš ar po jo vartoti ir kt.

 

Jei sunku nuryti tabletes. Onkologiniams ligoniams dažnai išopėja burnos gleivinė, todėl nuryti maisto papildus skausminga. Rekomenduojama vartoti skystus. Juos lengviau nuryti, rečiau supykina, taip pat geriau virškinami ir lengviau įsisavinami.

 

Sportuoti

 

Kiekvieno diagnozė, gydymo planas, organizmo reakcija į ligą bei gydymą yra skirtinga, todėl prieš pradedant bet kokią fizinę veiklą pirmiausia reikėtų pasitarti su gydytoju. Dažniausiai patariama užsiimti įvairia, vidutinio intensyvumo fizine veikla, pavyzdžiui, vaikščiojimu, bent 30 min. per dieną, 5 dienas per savaitę. Toks fizinės veiklos intensyvumas padeda net aktyvaus gydymo metu, tačiau jis turi būti pritaikytas pagal individualius poreikius, atsižvelgiant į fizinę asmens būklę, diagnozę ir kitus veiksnius. Fizinis aktyvumas sergančiajam suteikia energijos, mažina stresą, kurio onkologiniams ligoniams tikrai netrūksta, gerina miego kokybę ir apetitą, stiprina širdį, aprūpina organizmą didesniu deguonies kiekiu. Be vaikščiojimo, naudingi ir įprasti mankštos, tempimo ar jogos pratimai rankoms, kojoms, nugarai, pilvui. Sportuoti reikia lėtai, nepersitempiant, geriau namuose ar lauke, o ne sporto klubuose, nes imunitetas labai nusilpęs ir didėja užkrečiamų ligų rizika.

 

Jei sunku pakilti iš lovos. Onkologinės ligos gydymas alina, todėl energijos sportui gali ir nebūti. Nusiminti neverta, nes silpnumas užeina bangomis, tad po kelių dienų energijos bus daugiau ir norėsis pajudėti.

 

Specialūs gėrimai

 

Dėl gydymo onkologiniams pacientams neretai išopėja burnos gleivinė, tampa skausminga ryti net seiles, ką jau kalbėti apie maisto kąsnius ar papildų tabletes. Taip pat būna, kad net suvalgant nedidelius kiekius kūno svoris ima kristi, kraujo rodmenys prastėja. Tokiu atveju gali padėti specialūs medicininiai gėrimai, kuriuose gausu visų reikalingų medžiagų, įskaitant pakankamą baltymų kiekį, mineralines medžiagas, vitaminus ir, žinoma, kalorijas. Sergant vėžiu skystas maistas toleruojamas geriau, tad pacientui paprasčiau būtinas maistines medžiagas gauti iš specialios paskirties gėrimų. Jų poreikį bei vartojimo aplinkybes turi parinkti pacientą prižiūrintis gydytojas onkologas. Specialistai pažymi, kad pasitikėjimas medikais ir neeksperimentavimas su skirtingais preparatais yra užtikrinčiausias kelias į sveikimą.

 

Jei svoris krinta. Svarbu įsidėmėti, kad normalus kūno svoris gydymo laikotarpiu itin svarbus, nes energijos ir maistinių medžiagų stokojantis organizmas negali sėkmingai kovoti su liga bei ištverti sudėtingo gydymo. Pastebėjus svorio pokyčius, būtina apie tai pasakyti savo gydytojui.

 

Po gydymo

 

Žinia, kad vėžys nugalėtas, nereiškia, kad sveikimo kelias jau nueitas. Po gydymo būtina toliau stiprinti organizmą, kad nekibtų kitos ligos, nesivystytų nauji negalavimai.

 

Gerti daug skysčių. Geriausia – vandenį. Tai padės iš organizmo pašalinti po gydymo likusius toksinus, greičiau atsigauti ir pasijusti geriau.

 

Valgyti švelnų maistą. Kurį laiką vengti aštrių, sūrių, kietų produktų. Toliau užtikrinti, kad mityba būtų subalansuota, palanki sveikatai.

 

Mankštintis. Net jei nesinori ar trūksta jėgų. Kasdieniai pasivaikščiojimai, lengvas bėgiojimas, joga ir kiti nesudėtingi, nealinantys pratimai tonizuos organizmą, padės šalintis toksinams.

 

Reguliariai (iš pradžių kas mėnesį) tirtis kraują ir vartoti reikalingus maisto papildus, jei kažko trūksta organizmui. Savavališkai nenutraukti gydytojo paskirtų vaistų.

 

Pasirūpinti žarnyno sveikata. Valgyti daugiau daržovių, vaisių, uogų, kad žarnyno mikrobiota tinkamai funkcionuotų – nepamiršti, kad imunitetas prasideda žarnyne.

 

Vengti streso. Atrasti ir praktikuoti raminančias terapijas, atsiskirti nuo įtampą keliančių žmonių ir veiklų.

 

Linksmintis. Susitikti su draugais, artimaisiais, pasilepinti SPA procedūromis, apsilankyti koncerte, švęsti gimtadienius. Tai padeda atsigauti emocinei ir psichinei sveikatai.

 

Įdomu

 
  •  Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, sergamumas onkologinėmis ligomis Lietuvoje kasmet didėja 1 %, tačiau panašiu tempu mažėja ir mirštamumas.
  •  Kasmet papildomai išsaugomos 65 žmonių gyvybės.
  •  Didžiausias mirtingumas nuo plaučių vėžio, toliau rikiuojasi kepenų, skrandžio ir storosios žarnos onkologinės ligos.
  •  Lietuviai vyrai dažniausiai susiduria su priešinės liaukos (prostata) (32 %), plaučių (13 %) ir odos navikų (9 %) vėžiu.
  •  Moterys dažniausiai serga odos navikų (19 %), krūties (18 %) ir gimdos (7 %) vėžiu.
  •  Vyrams dažniau mirtinas būna plaučių, o moterims – krūties vėžys.

 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

LSMU veterinarijos akademijos profesorė, kinų medicinos lektorė Dalia Sekmokienė

 

Reikalingi esminiai pokyčiai

 

Dažnam onkologine liga susirgusiam žmogui reikia iš esmės pakeisti įpročius. Liga yra kelias. Žmogus ilgai netinkamai mąstė, turėjo įtemptus, neskaidrius jausmus, neteisingas buvo jo veikimas: miegas, valgymas ir visa kita. Norint ateiti į sveikatos kelią, reikia keisti mintis, jausmus, gyvenseną, fizinio kūno puoselėjimą. Tik tada žmogus pasveiks. Gydytojas šiame kelyje jam padės, bet patį kelią turi nueiti pats ligonis.

 

Kinų medicinoje seniai žinoma genų raiška. Dabar tai specialiomis ideogramomis įrodė ir Oksfordo universitetas. Nustatyta, kad sociumas ir mintys lemia mūsų genų raišką. Jų pažaida sukelia autoimunines onkologines ligas. Pagal kinų mediciną, susirgus reikia gydyti visą žmogų. Reikia gydyti ne tik kūną, bet ir atkreipti dėmesį į tai, kas jį daro sveiką: mankštą, dienos režimą, vartojamus papildus, jausmus, mąstymą, mintis.

 

Didelis dėmesys mitybai

 

Oksforde ir daugumoje Lietuvos universitetų gyvensenos medikai rengia seminarus ir aptaria homeopatijos, akupunktūros naudą. Visa tai kinų medicinos metodai, padedantys įsilieti į bendrą integralinę mediciną ir padėti sunkiems ligoniams. Specialia dieta gyvensenos medikai sugeba pakeisti genų raišką. Tokioje dietoje galima rasti daug bioflovonoidų – fenolinių junginių, esančių spalvotose nekrakmolingose daržovėse. Jei nepavyksta bioflavanoidų gauti su mityba, praverčia maisto papildai. Lietuvos vaistinėse galima rasti bioflavonoidų papildų, kuriuose yra itin stiprių antioksidantų: brokolių, ciberžolių, žaliosios arbatos. Katechinas, esantis žaliojoje arbatoje, 400 kartų stipresnis nei vitaminas C ar E. Tokie antioksidantai slopina chemijos sukeltus šalutinius poveikius, laisvuosius radikalus, kurie sergant autoimuninėmis ligomis naikina visus audinius. Antioksidantai padeda sergant onkologinėmis ligomis, keičia genų raišką, didina išgyvenamumą. Antioksidantų reikėtų vartoti ir profilaktiškai.

 

Autorius Laima Samulė