Kaip sakė žymus kinų mąstytojas, visur yra grožio, tik ne visi sugeba jį įžvelgti. Šią mintį galima pritaikyti kalbant ir apie moters išvaizdą. Nors egzistuoja grožio standartai, skirtinguose pasaulio kampeliuose jie stipriai skiriasi. Ką jau kalbėti apie skirtingus laikmečius… Ar apskritai verta vaikytis šių idealų, o gal verčiau kliautis savo nuomone?

 

Kas yra grožis?Perfect,Body.,Slim,Caucasian,Lady,Posing,With,Hands,Raised,Up,

 

Vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą neįmanoma. Vieniems tai seksualumas, kitiems elegancija, grakštumas, jaunystė, sveikata, charizma… O gal viskas kartu? Kodėl vienus tenkina tai, kuo apdovanojo gamta, o kiti suraukę nosis žiūri į veidrodžius ir svajoja, ką norėtų pakeisti? Tobulos išvaizdos standartai keičiasi pagal laikmetį ir kultūrą, bet grožio suvokimas prasideda dar vaikystėje, kai formuojasi pasaulėžiūra. Grožio vertinimas nėra įgimtas, daugiausia priklauso nuo tėvų bei kitų aplinkinių reakcijų ir to, ką matėme vaikystėje, kokius komentarus apie tai girdėjome. Jeigu mažyliui nuo pat pirmų dienų kalama į galvą, kad mažos akys negražu, vargu ar užaugęs jomis žavėsis. Ir atvirkščiai, jeigu žmogus turi didelę nosį, bet nuo mažens girdėjo aplinkinių liaupses, kaip gražiai ji atrodo ir jam tinka, tuo tikės, nors daugumai toks veido bruožas neatrodytų dailus. Taigi galima sakyti, kad grožio suvokimas „paveldimas“ iš kartos į kartą arba tiesiog išmokomas, kaip ir kalba, istorija ar fizikos dėsniai. Psichologai teigia, kad yra du gyvenimo tarpsniai, kada grožio suvokimui daroma didžiausia įtaka – vaikystėje ir paauglystėje. Pastarajame amžiuje iš tėvų gauta informacija ir vertybės pinasi su atkeliaujančia iš draugų ir jų šeimų. Žinoma, šiais laikais grožio suvokimą stipriai formuoja žiniasklaida ir kitos masinės informavimo priemonės. Čia kuriamas standartinis grožio kultas įsirėžia giliai pasąmonėje. Jį nugalėti sunku.

 

Nenuginčijama nauda

 

Dažnai girdime, esą gražiems žmonėms gyventi lengviau. Tame daug tiesos! Moksliniais tyrimais įrodyta, kad daili išvaizda turi privalumų įvairiose gyvenimo srityse.

 

Padeda daugiau uždirbti. JAV atliktų tyrimų duomenimis, gražūs žmonės ne tik lengviau gauna darbą (maždaug 10 % lengviau už nepatrauklius), bet ir daugiau uždirba. Dailūs vyrai gauna maždaug 5 % didesnę algą nei jų bendradarbiai, o moterys – apie 4 %. Be to, gražūs darbuotojai sulaukia daugiau palankaus vadovų dėmesio, jiems dažniau atleidžiamos klaidos. Žinant šiuos faktus, nieko keisto, kad 10 % vyrų ir 13 % moterų sutiktų pasidaryti plastinę operaciją, jeigu žinotų, jog dėl to labiau seksis darbe. Tačiau moterims kartais pakaktų seksualesnės aprangos. 61 % vadovų vyrų pripažįsta, kad į gundančiai apsirengusias darbuotojas, nebijančias išryškinti kūno linijų, žiūri palankiau.

 

Naudinga nelaimėse. Jeigu gatvėje parklumpa prastai atrodantis, netvarkingas žmogus, jam neskubama padėti. Vieni tiesiog abejingai praeina, apsimesdami, kad nieko nepastebėjo, kiti mosteli ranka – greičiausiai apsvaigęs nuo alkoholio… Tačiau jeigu gatvėje nelaimė ištinka patraukliai atrodantį žmogų, tiek vyrą, tiek moterį, 70 % praeivių neatsisako padėti. Visai nesvarbu, ar tai būtų sveikatos sutrikimas, iš rankinės išbyrėję daiktai, sugedęs automobilis ar kt. Nelaimės akivaizdoje gražuoliai nelieka vieniši.

 

Pelno populiarumą. Aplink dailius žmones visuomet būriuojasi grupelė gerbėjų, jie populiarūs, kad ir kur eitų. Taip yra todėl, kad pasąmoningai graži išvaizda siejama su gera genetika ir puikia sveikata. Tai ypač svarbu bendraujant su priešingos lyties atstovais. Pasąmonėje visada vyksta vertinimas, ar sutiktas žmogus galėtų būti geras būsimų vaikų tėvas / motina, svarstoma, kokius genus perduotų. Žinoma, sąmoningai to nesuvokiame ir nesigiliname, kodėl gražūs žmonės traukia labiau.

 

Stiprina pasitikėjimą savimi. Gražuoliai nuolat girdi komplimentus, sulaukia daug dėmesio, todėl nieko keisto, kad labiau pasitiki savimi. Palanki aplinkinių reakcija leidžia patikėti savo stiprybėmis ir nekreipti dėmesio į trūkumus. Kuo žmogus labiau pasitiki savimi, tuo daugiau gyvenime pasiekia, nes nebijo rizikuoti ir tiki savo galimybėmis. Taigi gražūs žmonės laimingesni.

 

Padeda išpirkti kaltes. Pasąmonėje tikima, kad tai, kas gražu, negali būti bloga. Dėl to gražių žmonių blogi poelgiai nėra taip stipriai smerkiami, kaip tokie pat nedailių asmenų poelgiai. Jiems daugiau leidžiama, jų elgsenos nukrypimai nuo visuomenėje priimtinų normų labiau toleruotini. Tai ypač aktualu vertinant priešingos lyties atstovo elgesį. Netgi pastebėtas netinkamas elgesys greičiau atleidžiamas.

 

Pranašumas politikoje. Suomijoje atlikti tyrimai atskleidė, kad gražūs politikai (tiek vyrai, tiek moterys) rinkėjų vertinami apie 20 % palankiau nei fiziškai nepatrauklūs konkurentai. Tą patį įrodo Kalifornijos universitete (JAV) atliktas eksperimentas. Mokslininkai surinko grupę savanorių ir išsiaiškino, kokie išvaizdos bruožai jiems atrodo patraukliausi. Tuomet sumaketuoti du politinės agitacijos lankstinukai. Abiejuose buvo tas pats modelis, tik vienuose nugrimuotas taip, kad atrodytų nepatraukliai, o kituose – kad atitiktų savanorių įvardytus grožio standartus. Tekstinė informacija (tariamo politiko patirtis, pažadai ir kt.) lankstinuke abiem atvejais buvo identiška. Paprašius savanorių pasirinkti, už kurį kandidatą balsuotų, gražusis variantas sulaukė 12 % daugiau balsų. Skirtumas nėra triuškinantis, tačiau turint omenyje, kad jį lėmė vien išvaizda, politikams tikrai verta investuoti į savo įvaizdį.

 

Privalumas kuriant santykius. 92 % vyrų ir 84 % moterų pripažįsta, kad ieškant ilgalaikio partnerio didelį dėmesį skiria jo išvaizdai ir nori rasti tokį, kuris atrodytų patraukliai. Todėl fiziškai patraukliems žmonėms lengviau susirasti antrąją pusę. Nieko keisto, juk atrodo sėkmės lydimi, nuoširdesni, patikimesni ir sveikesni – puikus rinkinys būsimam vyrui ar žmonai. Tiesa, išskirtiniu grožiu apdovanoti asmenys kaip tik gali labiau vargti ieškodami antrosios pusės. Priešingos lyties atstovai tiesiog nedrįsta rodyti dėmesio, mano esą jų neverti. Gražuoliai lengviau randa ne tik gyvenimo meilę, bet ir draugų – amerikiečių mokslininkai apskaičiavo, kad jie naujų bičiulių susiranda net iki septynių kartų lengviau nei fiziškai nepatrauklūs žmonės.

 

Kas gražu vyrams?

 

Reta moteris žino, kas iš tikrųjų patinka vyrams. Dažnai manoma, kad juos žavi tik liesos, aukštos, ilgaplaukės mėlynakės blondinės, pasipuošusius madingiausiais drabužiais, vos dengiančiais įrudusį kūną. Europoje atlikus apklausą paaiškėjo, kad tiesa kitokia. Visų pirma, vyrai nepastebi, ar moters drabužiai madingiausi šį sezoną, ar ne. Jiems svarbu, kad pabrėžtų dailias linijas, bet nebūtų per vulgarūs. Stipriosios lyties atstovai mėgsta, kai lieka šiokios tokios paslapties. Taip pat svarbu, kad moteris būti tvarkinga. Makiažas neturėtų būti per ryškus ir užgožiantis natūralius bruožus. Vyrai labiausiai vertina tokį, kuris tik pabrėžia tai, kas duota gamtos. Paprasčiau tariant, kai tenka susimąstyti, ar moteris (ne)pasidažiusi. Retą žavi priklijuotos blakstienos, dirbtinės plaukų sruogos arba priauginti nagai. Šukuosena irgi neturėtų būti įmantri. Anot vyrų, seksualiausiai atrodo laisvai krintančios lengvos garbanos. Jos atrodo labai moteriškai. Kalbant apie figūrą, nuomonės išsiskiria, bet daugumai vyrų patinka grakščios moterys, turinčios gundančių apvalumų. Ypač žavi apvalaini klubai. Taip sutverta pačios gamtos – platūs klubai rodo, kad moteris vaisinga ir gali lengvai gimdyti vaikus. Berniukiškų formų damos nėra tokios patrauklios, kaip mano dauguma dailiosios lyties atstovių. Jų kūnai pernelyg primena vyrų arba atrodo tarsi nesubrendusios mergaitės. Dar vienas gajus mitas, kad vyrus žavi tik didelė krūtinė. Tai individualu, tačiau dauguma pripažįsta, kad patraukliausiai atrodo visam kūnui proporcinga krūtinė. Itin didelė dažnai atrodo vulgariai.

 

Moteriško grožio evoliucija

 

Grožio samprata priklauso ne tik nuo kultūros, bet ir nuo laikmečio. Todėl tai, ką šiandien vadiname dailiu moters kūnu, Renesanso epochos gyventojams galėjo būti visiškas nesusipratimas. Kaipgi atrodė tobula moteris skirtingais istoriniais laikotarpiais?

 

Senovės Graikijoje (500–300 m. pr. Kr.) ideali moteris turėjo būti apvalaina (tai rodė, kad gana turtinga ir nestokoja maisto) ir blyškios odos. Tiesa, ši istorinė epocha dailiąja lytimi laikė vyrus ir atletišką jų kūną. Moterys vadintos tik nevykusia jų versija, kartais net beformėmis būtybėmis.

 

Renesanso laikais (1400–1700 m.) moterys atspindėjo savo vyrų socialinę padėtį. Liekna reiškė, kad jos vyras neturtingas, šeima vargsta. Todėl tuometiniu grožio standartu laikyta putni, stambias krūtis, plačius klubus ir apvalainus skruostus turinti moteris. Taip pat pageidauta blyški, rausva oda, šviesūs plaukai ir aukšta kakta.

 

Karalienės Viktorijos epochoje (1837–1901 m.) gražiai atrodyti trokštančioms moterims teko gerokai pavargti. Nors formos išliko apvalios, tačiau liaupsintas lieknas it vapsvos liemuo – smėlio laikrodžio figūra. Norint tokį turėti, teko segėti tvirtai suspaustus korsetus, nuo kurių neretai darydavosi silpna. Dar viena siekiamybė buvo kuo ilgesni plaukai.

 

Pirmojo pasaulinio karo metais (1914–1918 m.) moters grožis įgavo androgenišką įvaizdį. Aukštinta berniukiška figūra, nepabrėžtas juosmuo, krūtys tvirtai spaustos liemenėlėmis, kad būtų kuo plokštesnės. Kūno linkiai tuo metu neturėjo nieko bendro su seksualumu bei moteriškumu. Netgi plaukai kirpti trumpai, bobo stiliumi.

 

Auksiniame Holivudo amžiuje (1930–1960 m.) moterys susigrąžino tikrai moteriškas, smėlio laikrodį primenančias formas – išraiškingą liekną juosmenį, gundančius kūno vingius, pūpsančią krūtinę bei sėdmenis. Prie viso to pageidauta ryškaus makiažo ir viliokiškų garbanėlių. To meto grožio etalonas – Marilyn Monroe.

 

Twiggy era (XX a. 7-asis dešimtmetis) į populiarumą vėl grąžino aukštą ir berniokiškai liekną kūną, būdingesnį paauglei, o ne suaugusiai moteriai. Žavėtasi ilgomis ir itin plonomis kojomis.

 

Cindy Crawford klestėjimo laikais (XX a. 8-asis dešimtmetis) vertintos išraiškingesnės kūno formos. Daili moteris turėjo būti įdegusi, aukšta, liekna, atletiška, bet kartu turinti moteriškų iškilumų.

 

„Heroino mergaitės“ dekada (XX a. 9-asis dešimtmetis) bylojo, jog žmonėms pabodo perdėtai seksualus moters įvaizdis. Todėl vėl vertintas pernelyg liesas, anoreksiškai atrodantis kūnas. Maža to, gražia laikyta blyški, kone permatoma oda – ją stengtasi pabrėžti makiažu. Toks liguistas įvaizdis pavadintas „heroino mergaite“.

 

Šiandien pageidaujama, kad moteris būtų liekna, bet ne liguistai, o atletiškai, turinti gundančių vingių, iškilumų, sveika, saikingai įdegusi. Trokštama iškilių krūtų ir apvalainų sėdmenų, bet plokščio pilvuko. Tokias proporcijas nelengva pasiekti, todėl ypač išpopuliarėjo plastinė chirurgija.

 

Kitoks grožio suvokimas

 

Kiekviena tauta išaukština skirtingus grožio standartus. Kai kuriose kultūrose jie labai neįprasti.

 

Tailande gyvenančios Kayan genties moterys trokšta ne dailių plaukų ar liekno liemens, o kuo ilgesnio kaklo. Būtent jis čia laikomas grožio etalonu. Norint, kad kaklas būtų kuo ilgesnis, penkiametėms genties mergaitėms ant jo pradedami mauti žalvariniai žiedai. Vėliau žiedų skaičius didinamas ir kaklas vis labiau tįsta. Suaugusios moterys kartais dėvi tiek žalvarinių žiedų, kad jie sveria per 9 kg.

 

Etiopijoje įsikūrusios Karo genties moterys puošiasi randais. Jos pačios save žaloja ir iš randų tapo įvairiausius ornamentus. Šie suvokiami kaip itin seksualus bruožas.

 

Kita Etiopijoje įsikūrusi gentis – Mursi – garbina ištemptas lūpas. Moterys čia nešioja į lūpas įstatytas apskritas medines arba molines lenteles. Jos gali būti įterptos į viršutinę arba apatinę lūpą. Bet kokiu atveju, kuo didesnė, tuo gražiau.

 

Mauritanijos moterims nusispjauti į grožio etaloną, kurį demonstruoja vakarietės, puošiančios žurnalų viršelius. Joms lieknas kūnas asocijuojasi su prasta sveikata arba skurdu. Todėl čia daili moteris privalo būti putli. Dar mažos mergaitės siunčiamos į specialias stovyklas, kur per dieną turi suvartoti ne mažiau kaip 15 tūkst. kalorijų. Kuo mergina putlesnė, tuo didesnė tikimybė susirasti gerą vyrą. Žmonos svoris čia rodo vyro statusą: kuo didesnis, tuo geriau.

 

Irano gyventojos pamišusios dėl dailių nosių, todėl čia klesti nosies plastinės operacijos. Šios šalies moterys nė nebando slėpti, kad neseniai skalpeliu gražinosi nosį. Pooperaciniai tvarsčiai ir pleistrai joms gražu. Todėl kartais tokius nešioja net tada, kai jokios operacijos nesidarė.

 

Kenijoje gyvenančiai masajų genčiai grožis neatsiejamas nuo ilgų ausies spenelių. Norint, kad būtų kuo ilgesni, iš pradžių praduriami, o skylė kuo labiau ištampoma. Tam naudojamos įvairios priemonės: akmenys, dramblio iltys, šakelės ir kt. Vyrai šios tradicijos laikosi vis rečiau, bet moterys, norėdamos vizualiai ilginti ausų spenelius, į juos dar įsiveria ilgus, iš spalvotų karoliukų suvertus auskarus.

 

Maorių genties, įsikūrusios Naujosios Zelandijos žemėse, moterys, norėdamos atrodyti gražiai, tatuiruojasi veidą. Dažniausiai lūpas ir smakrą. Galimi įvairūs raštai ir tatuiruočių dydžiai.

 

Nepamesti savęs

 

Tai, kas tinka viskam, netinka niekam. Taip ir su grožiu. Nerekomenduojama aklai vaikytis grožio standartų ir bandyti save sprausti į tam tikrus rėmus. Tegul vyraujančios tendencijos tampa įkvėpimu, bet ne taisyklėmis. Psichologai pabrėžia, kad bet koks mėginimas tilpti į rėmus mažina laimės jausmą, ypač jeigu tie rėmai kertasi su savomis vertybėmis bei įsitikinimais. Grožio standartus pasistengus gali atitikti dauguma, tik ar tai atneš laimės? Nors grožis turi savų privalumų, verčiau rinktis unikalumą. Šiais laikais jis itin vertinamas. Todėl neverta siekti būti kaip visos, kur kas geriau ieškoti savito grožio varianto. Nebijokite išryškinti tai, kas jumyse pačioms patinka, ir ieškokite būdų paslėpti ar pakeisti tai, kas erzina, verčia jaustis nemaloniai, mažina pasitikėjimą savimi. Visiškai nesvarbu, kas tai būtų. Net jeigu aplinkiniai nuolat kartoja, kad jūsų didelė krūtinė atrodo nuostabiai, bet pačiai ji visiškai ne prie širdies, nedvejokite ieškoti aprangos variantų, kurie aplinkinių žvilgsnius nukreips į kitas kūno vietas. Jūsų kūnas – jūsų tvirtovė. Tik kai tapsite visateisiais jos šeimininkais, džiaugsitės savimi ir gyvenimu apskritai. Tikrasis grožis pirmiausia užgimsta vidinėje būsenoje, o vėliau atsispindi ir išorėje.

Įdomu

 
  •  Apie 90 % moterų ir 70 % vyrų norėtų pakeisti savo išvaizdą.
  •  Kritiškiausiai ją vertina 15–18 m. jaunimas ir 50-metį atšventę žmonės.
  •  45 % moterų mano, kad grožis pirmiausiai susijęs su puikia sveikata ir gera savijauta. Tik po to daili figūra, skaisti oda, gražus makiažas, rūbai ir kt.
  •  Kūdikiai į dailų veidą žiūri ilgiau.
  •  Kas 7 min. pasaulyje dėl išvaizdos įžeidinėjama bent viena dailiosios lyties atstovė.
  •  40 % amerikiečių nerimauja, kad jų grožiui kenkia slenkantys plaukai.
  •  Tik 4 % pasaulio moterų mano esančios gražios.
  •  75 % atvejų gražioji ir fotogeniškoji žmogaus pusė yra kairė.
 

Autorius Jūratė Survilė