Dauguma žmonių, vartojančių vitaminus ir maisto papildus, daug negalvodami geria rytą. Tačiau iš tikrųjų ne visus papildus rekomenduojama vartoti pirmoje dienos pusėje. Kai kurie veiksmingesni ne rytą, o po pietų ar vakarą.

 

vitaminai

Idealiomis sąlygomis žmogus vitaminų ir kitų mikroelementų pakankamai gautų su maistu. Tačiau greitas gyvenimo tempas, prasti mitybos įpročiai, genetiškai modifikuoti organizmai ir toksiškos auginimo sąlygos lemia, kad su maistu nebegaunama visų reikalingų maistinių medžiagų. Išeitis – pradėti vartoti vitaminus ir maisto papildus. Multivitaminų ir mineralų papildus geriausiai vartoti rytą, prieš pusryčius. Niekada kartu nevartoti kalcio ir magnio papildų. Kalcis neleis organizmui pasisavinti magnio. Jei vartojami geležies papildai, rekomenduojama vengti geležies sulfato ir jį keisti geležies chelatu arba fumaratu.

 

Geri patarimai, kada vartoti skirtingus vitaminus ir maisto papildus:

 
 • Vandenyje tirpūs vitaminai. B grupės, C, ir kitų vandenyje tirpūs vitaminai turėtų būti vartojami rytą tuščiu skrandžiu.
 
 • Riebaluose tirpūs vitaminai. Geriausia vartoti su maistu. A, D, E, K vitaminai ir tokie mineralai kaip geležis ir magnis turėtų būti vartojami su maistu.
 
 • Magnis. Magnį vartojant kartu su maistu galima išvengti nepageidaujamo šalutinio poveikio (viduriavimo), o vartojant kartu su riebaluose tirpiais vitaminais galima išvengti skrandžio negalavimų.
 
 • SAMe arba S-adenosylmethioninas, kofermentas Q10. SAMe maisto papildą reikėtų vartoti kartu su maistu. Kofermentą Q10 reikėtų vartoti kartu su riebalais, tik rekomenduojama rinktis sveikų riebalų šaltinius: avokadus, migdolus.
 
 • Kalcis. Kalcį rekomenduojama vartoti vakarais, nes skatina raumenų atsipalaidavimą.
 
 • Žuvų taukų kapsulės. Omega 3 riebalų rūgštys gali slopinti kitų vaistų ir maistinių medžiagų įsisavinimą, todėl geriausia juos vartoti per vakarienę ir vengti kartu vartoti kitus maisto papildus bei vaistus.
 
 • DHEA maisto papildas. DHEA ir kiti hormonai turėtų būti vartojami rytais.
 
 • Antioksidantai. Lipoinę rūgštį, gerą antioksidantą, taip pat rekomenduojama vartoti rytais, geriausiai tuščiu skrandžiu. Vartoti 30 minučių prieš arba 2 valandas po valgio.
 
 • Papildai smegenų veiklai gerinti. „Cognitex“ formulė, naudojama gaminant kai kuriuos smegenų veiklai gerinti maisto papildus, geriausiai veikia rytą. Tada galėsite būti tikri, kad maisto papildai pagerins atmintį, padės mokytis ir pagerins smegenų aprūpinimą deguonimi visą dieną.
 
 • Virškinimo fermentai. Šiuos maisto papildus rekomenduojama vartoti tada, kai suvalgoma daugiausiai ir kaloringiausio maisto. Daugelis šiuolaikinių žmonių linkę persivalgyti vakarieniaudami. Tad tada ir reikėtų išgerti virškinimo fermentų.
 
 • Papildai miegui gerinti. Maisto papildus, kuriuose yra L-teanino, inozitolio, melatonino, rekomenduojama vartoti vakare.