Stiliaus klasika – gėlėtos suknelės, gamtos motyvai ir lengvi audiniai, stilistų teigimu, šį pavasarį ir vasarą tarsi peržengė įprastus rėmus bei sukūrė stebuklingą sodą mieste. Nors apie rožėmis ir stilizuotais gėlių raštais žydėsiančią vasarą mados kūrėjai pranešė dar prieš pusmetį, kai pristatinėjo šių metų vasaros kolekcijas, tačiau milžiniško dėmesio šie motyvai sulaukė tik po žymiojo „Met Gala“ renginio.

 

Rožių sodas ant raudonojo kilimoOutdoor,Summer,Portrait,Of,Fashionable,Happy,Smiling,Blonde,Woman,Wearing

 

Kasmet gegužę Niujorke vyksta vienas svarbiausių ir didžiausių mados renginių – „Met Gala“. Jo metu renkamos lėšos Metropoliteno meno muziejui. Čia renkasi ryškiausios pasaulio mados, meno, kino, muzikos, šou verslo žvaigždės, kurios tam ruošiasi ne vieną mėnesį ir demonstruoja įspūdingus įvaizdžius. Tiesa, kasmet skelbiama renginio tema įkandama ne visiems. Šiemet ji pavadinta „Miegančioji gražuolė: prisikelianti mada“. Svečiams įvardintas aprangos kodas – „Laiko sodas“. Vakaro tema pavadinta pagal britų rašytojo ir provokatoriaus J. G. Ballardo apsakymą apie grafą, kuris, norėdamas apsisaugoti nuo piktos minios, artėjančios prie jo pilies, nuskina rožę iš sodo ir taip sulėtina laiką. Deja, sode galiausiai nelieka nė vienos gėlės. Dėl šios istorijos potekstės ir parodos, kuri kasmet demonstruojama tik kviestiniams svečiams, raudonasis kilimas buvo kupinas visko – nuo gėlių iki techno įkvėptos mados. Visgi labiausiai naudojamu ir dažniausiai po renginio aptarinėjamu motyvu tapo gėlės. Ir veikiausiai ne be priežasties. Juk dar pernai patys įtakingiausi mados namai pristatė rožėmis žydinčias kolekcijas, kurios atkakliai konkuravo su taškelių ir subtilių geometrinių figūrų raštais. Po įspūdingojo „Met Gala“ renginio tapo aišku, kad taškeliai neturi nė menkiausios galimybės tapti ryškiausiu šios vasaros raštu. Mat tiek stilizuotas, tiek ir įspūdingai realistiškas gėles pasirinko pati žurnalo „Vogue“ vyr. redaktorė Anna Wintour. Vieni mano, kad toks įtakingos damos pasirinkimas buvo nulemtas poreikio iš naujo atkreipti dėmesį į „Dior“ ir „Chanel“ vasaros kolekcijas. Kiti įsitikinę, kad „Laiko sodo“ tema ir konkrečiai rožės žiedas – ne itin subtili užuomina apie tai, kad tik išrinktiesiems prieinamos mados era eina į pabaigą. Išskirtinė prabanga ir kas sezoną besikeičiančios mados šiuolaikiniam vartotojui tampa vis mažiau aktualios. Tad tai tarsi perspėjimas visam mados pasauliui, kad jų auksinis laikas senka. O galbūt jų prabangaus dvaro link net artėja įtūžusi minia?

 

Madingiausios gėlių raštų interpretacijos

 

Kad ir koks būtų buvęs A. Wintour sumanymas, mados gerbėjai atrado jame prasmę ir suskubo vasarišką garderobą pildyti madingais gamtos, o konkrečiau – gėlių motyvais. Mados žurnalas „Harper‘s Bazaar India“ net įsigudrino pakalbinti žymiausius stilistus ir išsiaiškinti, kokius gėlių motyvus verta rinktis, jog šie neatrodytų per ryškūs kasdienai ir aktualūs išliktų kelis sezonus. Beje, nors daugelis galvoja, kad gėlių motyvai yra viena didelė kategorija, tačiau atidžiau panagrinėjus akivaizdu, jog esama daugybė šios tendencijos interpretacijų: tai ir spaudiniai, ir aplikacijos, taip pat „Valentino“ mados namų karpinių technika, 3D stilistikos akcentai, perregimų audinių sluoksniai ir dar daugiau. Mados apžvalgininkai šią vasarą siūlo atkreipti dėmesį į šias gėlių raštų interpretacijas:

 
  •  Masyvumas ir abstrakcijos. Mados dizainerė Ridhi Mehra tikina, kad šią vasarą gėlės audiniuose turėtų būti šiek tiek kitokios nei praėjusiais sezonais. Jos didesnės, įžūlesnės ir tarsi balansuojančios tarp tapybos ir realybės. Tad nenuostabu, jog norint išsiskirti iš vasariškos minios geriausia rinktis masyvius natūralių gėlių spaudus arba spalvines žiedus imituojančias abstrakcijas. Beje, ir spalviniai sprendimai šiais metais drąsesni. Dominuoja neįprasti sodrių brangakmenių spalvų ir švelnių pastelinių tonų deriniai. Tokia raštų paletė primena vintažinius baldų ar sienų apmušalus, senovines damų sukneles, tačiau patys rūbai pasižymi moderniais ir gana laisvais kirpimais. Beje, gėlėta – nebūtinai suknelė. Gėlėtų audinių kelnės, švarkai, subtiliai marginti marškinėliai ar sijonai irgi madingi. Visgi tik su sąlygą, kad jų raštas atrodo įdomus ir išskirtinis. Juk šiuolaikinės mados tikslas – atkreipti dėmesį, sužydėti.
 
3

„Weekend Max Mara“ suknelė, apie 349 Eur

 
  •  Tarsi iš paveikslo. Į kitą išskirtinių gėlių raštų kategoriją patenka audiniai, marginti akvarelės stiliumi. Jie sukuria elegantišką retro atmosferą. 2024 m. vasaros kolekcijose galima pamatyti subtilių, tarsi ant vandens paviršiaus plaukiojančių žiedlapių. Garsusis Elie Saabas nuostabius vasariškus chalatus išpuošė sodriais violetiniais, tarsi nutapytais milžiniškais gėlių žiedais. Tad šį sezoną iš tiesų verta atkreipti dėmesį į mėlynus ir violetinius audinius su gėlėmis. Itin madinga šviesiai žydra, subtiliai marginta tapytų gėlių motyvais. Tokios spalvinės gamos suknelė idealiai tinka vasaros šventėms. Beje, tarsi nutapytomis aguonomis lengvutes sukneles papuošė Indijos mados kūrėjai Suchita Heda ir Sudarshan Heda. Gėlių žiedai turėtų atrodyti it vientisas raštas, tuomet niekada neišeis iš mados ir neatrodys per daug įžūlūs.
 
MixCollage-14-Jun-2024-09-21-AM-8951

Iš kairės: „Ted Baker“ marškinėliai, apie 65 Eur; „Mango“ suknelė, apie 80 Eur; „SoyaConcept“ sijonas, apie 50 Eur.

 
  • Spaudiniai ir subtilus siuvinėjimas. Dvimatė spauda ant audinio yra klasika, patogi ir leidžianti sukurti bet kokių spalvinių derinių. Ir tai šį sezoną aktualu. Visgi spaudinius stilistai rekomenduoja rinktis su humoru, taip pat palikti tokias dekoracijas baltiems laisvalaikio marškinėliams. Neabejotinai madingų gėlių raštų temą atlieps paprasti medvilniniai marškinėliai su ryškiaspalvių ar neutralių gėlių spaudiniu ir skambiu šūkiu. Tai patogus, mielas ir lengvai pritaikomas laisvalaikio drabužis, kurį galima derinti su džinsais, šortais ar dailiu lengvai krintančiu sijonu. O siuvinėjimai, kurie vėl sugrįžta į mados olimpą, yra gerokai subtilesnis būdas atiduoti duoklę šios vasaros temai. Siuvinėjimo menas nepamirštas mados pasaulyje, visgi tai – prabanga. Tad spalvingomis gėlėmis siuvinėtas tiulis ar šilkas – prašmatnių vakarinių suknelių audiniai. Kasdienai stilistai nerekomenduoja jų rinktis. Tarpinį variantą tarp kasdieniško ir prabangaus vakarinio stiliaus šiai vasarai pasiūlė dizainerė Carolina Herrera. Jos kolekcijoje gausu gėlių motyvų. Jie išsiuvinėti karoliukais, blizgučiais, yra ir gruboko siuvinėjimo, kuriame dominuoja orchidėjų žiedai. Tokios žaismingos gėlių dekoracijos puikiai dera su džinsu ir linu. Tad aplikacijomis puoštas blizgus švarkelis – žavus pasirinkimas vakarienei mieste ar neįpareigojančiam vakarėliui sode.
 
9

„Ted Baker“ kelnės, apie 199 Eur

 

  • „Rosette“ – stilizuotos rožės. Princesė Diana ir Carrie Bradshaw iš serialo „Seksas ir miestas“ didžiules iš audinio suformuotas rožes dėvėjo su neprilygstama elegancija ir pasitikėjimu. Šis elementas buvo trumpam pamirštas, tačiau šią vasarą sugrįžta su trenksmu. Mados apžvalgininkai rožių sugrįžimą laiko savotiška duokle „Y2K“ tendencijai, kuria itin žavisi dabartiniai dvidešimtmečiai. „Y2K“ yra 2000 m. trumpinys. Madoje tai žymi chaotišką to laikmečio stilistiką, apnuogintą pilvą, plačias kelnes ir korseto stiliaus palaidines. Nors rožės 2000 m. nebuvo populiarus motyvas, tačiau jos dažnai naudotos kaip aksesuarai. Tad „rosette“ pavidalo rankinės, auskarai, vėriniai, plaukų aksesuarai ir, žinoma, rožytėmis puošta avalynė gali būti ištraukti iš spintų ir dėvimi sekant vieną aktualiausių mados tendencijų šią vasarą.
 
18

„NY&Co“ suknelė, apie 80 Eur

 

Nuotraukos iš paminėtų parduotuvių archyvo. Redakcija už kainų skirtumus neatsako.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė