Druskininkų miesto iniciatyva vaikai noriai pažindinasi su ekologija: suaugus pakeisti įpročius kur kas sudėtingiau
2022-10-29 09:14Su kiekviena diena apie ekologiją ir tvarų gyvenimo būdą kalbama vis garsiau, o Lietuvos gyventojai yra pratinami prie rūšiavimo sistemų ar atsinaujinančios energijos vartojimo. Tačiau pakeisti senus įpročius nėra taip paprasta, kaip išsiugdyti naujus, todėl Druskininkų miesto savivaldybės švietimo centras ėmėsi iniciatyvos ir su gamtos puoselėjimo priemonėmis pažindina vaikus: nuo darželinukų iki moksleivių.
Šį šeštadienį „Lietuvos ryto“ televizijos ekranuose rodoma laida „Švarūs miestai“ keliaus į sveikatos šaltinių miestą – Druskininkus. Tai piečiausias Lietuvos kurortas, į kurį sveikatintis atvyksta žmonės ne tik iš visos šalies, bet ir iš užsienio. Daugiau nei prieš šimtą metų būtent iš Druskininkų išvyko pirmasis autobusas Lietuvoje. Nuo to laiko kelionės šia transporto priemone tapo neatsiejama kasdieninio gyvenimo dalimi, tačiau autobusai, kaip ir automobiliai, teršia gamtą, tačiau Druskininkai atrado puikų sprendimą, kaip keliauti ne tik patogiai, bet ir ekologiškai.
„Druskininkai yra drąsus ir ambicingas miestas, todėl kai kalbame apie švarų miestą, kalbame ne tik apie išvalytas gatves, bet ir apie orą. Šis projektas yra tik pradžia, nuo kitų metų visi miesto viešojo transporto autobusai, 100 proc. viso parko bus elektriniai“, – laidoje pasakos Druskininkų savivaldybės investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Algirdas Kazanavičius.
Autobusai yra ne tik draugiški aplinkai, bet ir patogūs bei erdvūs. Pilni pakrauti autobusai nuvažiuoja virš 100 kilometrų. Tiesa, Druskininkų miestas neatsilieka ir energetinėje srityje. Elektros gaminimui jie pasitelkia saulę. Šiandien miesto savivaldybės dėka įrengta net 17 saulės elektrinių, naudojamų visuomeninės paskirties pastatuose.
„Kaip tik šiuo metu perkame dar keturias nutolusias saules elektrines ir vieną, kuri bus naudojama gatvės apšvietimui. Gyventojai palaiko idėjas, kurios yra susijusios su aplinkosauga, klimato kaitos pasekmių mažinimu, nes tai yra mūsų miesto vizitinė kortelė. Esame žalias miestas ir turim daug ką padaryti, kad tai išlaikytume“, – teigs Druskininkų savivaldybės investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Vita Petkevičiūtė-Siliūnienė.
Druskininkų kurortas įsikūręs Nemuno upės krante, miškų bei ežerų apsuptyje ir garsėja ne tik ramybę alsuojančia gamta, bet ir mineralinio vandens šaltiniais. Miesto gyventojai tvirtina, kad lankantis čia, paragauti vertingiausio gamtos stebuklo – būtina.
„Miesto gyventojų ir jo svečių kasdieniniams poreikiams yra būtinas kokybiškas geriamo vandens tiekimas. Mes vandenį tiekiame iš požeminių gręžinių. Iš žemės gelmių išgaunamas vanduo yra neblogos kokybės, bet tam, kad jį pateikti vartotojams, jis turi būti papildomai apdorojamas, jog atitiktų higienos normos reikalavimus. Būtent tai atliekama vandens gerinimo įrenginiuose, kuriuos praeitais metais atnaujinome, renovavome, įrengėme naujus uždaro tipo vandens filtrus“, – įgyvendintais pokyčiais dalinsis „Druskininkų vandenys“ direktorius Mindaugas Jaskelevičius.
Druskininkų miestas ne tik skiria ypatingą dėmesį švariam orui ir ekologijai, bet ir aktyviai rūpinasi gyventojų edukacija, ypač mažųjų. Būtent todėl miestui kilo idėja įsteigti Eko klasę, kurioje naudojant interaktyvias priemones su vaikais yra kalbama apie gamtą bei atsakingą vartojimą.
„Jau daugiau nei metai turime susitikimus su įvairiausio amžiaus vaikais ir ketiname plėsti temas, kalbėti ne tik apie atliekų perdirbimą, bet ir apie vandenį, apie orą, apie kitas aplinkos temas. Mokiniams labai patinka ateiti į šią klasę, neretai, jie ir grįžę namus tėvelius paedukuoja. Medicinoje yra sakoma, jog daug svarbiau yra rūpintis savimi, nei paskui jau susirgus gydytis, todėl ir kalbant apie ekologiją, vaikai auga jau žinodami, kas yra teisinga, kas yra svarbu, o kai žmogui trūksta žinių ir įgūdžių, suaugus pakeisti elgesį ar įpročius tampa kur kas sudėtingiau“, – laidoje pasakos Druskininkų savivaldybės administracijos švietimo skyriaus vedėja Diana Brown.
Kalbant apie atliekų perdirbimą, prie Druskininkų švaros prisideda ir „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“. Jo direktorius sako, jog svarbu, kad žmonėms rūpėtų ne tik, kaip yra išvežamos atliekos, bet ir tolimesnis jų kelias.
„Druskininkai, ko gero, pirmieji pradėjo domėtis, o kas iš tiesų vyksta su tomis atliekoms. Žmonės, atvykstantys į kurortą, nori matyti kultūringą aplinką, veiksmą, kuris įprasmintų tą rūšiavimą. Taip atsirado daiktų mainų punktas. Išrūšiuotas maisto atliekas, atkeliaujančias tiek iš gyventojų, tiek iš viešbučių ar restoranų, naudojame biodujų gamybai, o iš jų – gaminame elektrą“, – teigs „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro“ direktorius Algirdas Reipas.
Tvarumas ir ekologija rūpi ne tik miesto savivaldybei, bet ir čia veikiančioms įmonėms. Viena tokių – po visą Lietuvą išsiplėtęs kavinių tinklas „Vero Cafe“. Tvirtai užsibrėžęs tikslą, jis keičia vartotojų įpročius, kviesdamas vienkartinį puodelį iškeisti į daugkartinį ir pats puoselėja protingą pakuočių naudojimą. Maistas, tiekiamas kavinėje, atkeliauja daugkartinėse taroje, o iš sandėlio prekės atkeliauja taip pat dėžėse, kurios naudojamos ne vieną kartą.
„Šiuo metu stengiamės pakeisti žmonių požiūrį ir skatinti juos gerti kavą vietoje. Investuojame į kavines, kuriame jose kuo jaukesnį dizainą, kad klientai prisėstų ir skirtų laiko pasimėgauti kava keramikiniuose puodeliuose. O tiems, kurie visur bėga ir lekia, siūlome išskirtinio dizaino daugkartinio naudojimo puodelius, pagamintus iš 100 proc. perdirbtų kavos tirščių. Jis tvarus, ilgaamžis, išlaiko gėrimą karštą, o kavinėse su juo taikomos ir nuolaidos“, – pasakos kavinių tinklo prekybos vadovė Renata Šlekienė.
Ekologija sugrįžta į jūsų ekranus. Laidą žiūrėkite: https://tv.lrytas.lt/laidos/svarus-miestai-svari-lietuva/2022/10/22/news/-svarus-miestai-svari-lietuva-2022-10-22-24933506/
Nuotraukų autorius: „Lietuvos ryto TV” archyvas