Tūkstantmečio vaikais vadinami Y kartos atstovai dažnai jaučiasi patys geriausi ir nepralenkiami, bet ir juos vargina įvairios sveikatos problemos. Štai keletas dalykų, į kuriuos jie turėtų atkreipti, jei iš tikrųjų nori būti sveiki ir stiprūs.

 

sveikata

Dažniausios Y kartos sveikatos bėdos:

 
  • Noras būti nenugalimais. Y kartos atstovai, gimę nuo 1980 iki 2000, mano, kad yra ne tik jauni, bet ir sveikesni nei kitų kartų atstovai. Jie kažkodėl įsitikinę, kad turi imunitetą skaudžioms pasekmės. Tačiau ir jų sveikatą pasiglemžia žmonijos rykšte vadinamas vėžys.
 
  • Didesnė nutukimo rizika. Ypač tiems, kurie gyvena išsivysčiusiose šalyse, pavyzdžiui JAV. Nutukimas ilgainiui pakeičia procesus, kaip organizmas įsisavina maistą, palaiko svorį ir daro neigiamą poveikį kitiems organams. Šiuolaikiniams jaunuoliams reikia labiau kreipti dėmesį į sveiką mitybą ir būti fiziškai aktyvesniems negu ankstesnių kartų atstovams.
 
  • Didesnė insulto rizika. Šiandien jau nelabai stebina, kad insultai ištinka vis jaunesnius asmenis, vos šiek tiek vyresnius nei 30 metų. Pavojus patirti insultą yra didesnis dėlto, kad Y kartos atstovus apskritai dažniau kamuoja aukštas kraujo spaudimas, nutukimas, diabetas, jie ne visada turi socialinį draudimą, todėl vengia lankytis pas gydytojus.
 
  • Lytiškai plintančios ligos nesitraukia. Y kartos atstovai yra seksualiai aktyvesni, todėl patenka į padidintos rizikos grupę. Jiems gresia chlamidijos, gonorėja, sifilis ir kitos lytiškai plintančios ligos. Dažnas užsikrečia ŽPV, kuri moterims didina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Negydomos lytiškai plintančios ligos gali sukelti nevaisingumą.
 
  • Nesaikingas alkoholio vartojimas. Pirmaujanti Y kartos atstovų mirties priežastis – nelaimingi atsitikimai, kurie neretai įvyksta dėlto, kad vartojamas alkoholis. Pastebėjus, kad alkoholio vartojimas pradėjo neigiamai atsiliepti studijų, darbo rezultatams arba pradeda kenkti asmeniniams santykiams – nereikia bijoti ieškoti pagalbos.
 
  • Technologijų sukeltas nuovargis. Visų pirma naudojimasis technologijomis lemia sėslų gyvenimo būdą. Y kartos atstovai mažiau juda, yra mažiau socialiai aktyvūs, jiems labiau gresia nutukimas, nes sėdėdami prie kompiuterių suvartoja daugiau kaloringo ir nesveiko maisto. Gali prasidėti depresija arba jie gali jaustis socialiai izoliuoti.
 
  • Stresas silpnina imuninę sistemą. Jaunimas patiria daugiausiai streso ir mažiausiai atsipalaidavimo. Labiausiai dėlto kaltos ilgos valandos darbe. Iš šių žmonių nuolat reikalaujama tobulumo, todėl jie niekada negali nusiraminti ir tiesiog mėgautis gyvenimu.
 
  • Elektroninių cigarečių rūkymas nepraeina be pasekmių. Elektroninės cigaretės reklamuojamos kaip lengvesnis būdas mesti rūkyti. Tiesa yra ta, kad ir jos kelia priklausomybę bei kenkia organizmui.
 
  • Perdėtas noras gyventi sveikai. Padidinti nutukimo riziką kai kuriuos Y kartos atstovus taip šiurpina, kad jie puola į kitą kraštutinumą – stengiasi iš gyvenimo pašalinti viską, kas gali pakenkti. Jie dažnai valo organizmą, drastiškai keičia mitybą ir nuolat yra apsėsti minties apie maistą, kalorijas ir kenksmingus priedus maiste. Dėlto gali net išsivystyti ortoreksija – kai mityba tampa tarsi nauja religija, fanatizmas.
 
  • Apsilankymų pas gydytoją atidėliojimas ir nepakankamas rūpinimasis savimi. Labai svarbu reguliariai tikrintis sveikatą, nes anksti diagnozavus ligą, gydymas būna lengvesnis, trumpesnis ir pigesnis. Ligoms kelia užkerta skiepai: nuo stabligės, erkinio encefalito, ŽPV, gripo.