Egzaminas, žinias patikrinantis greitas testas, vėlavimas pirmą dieną į pamokas, klaidūs mokyklos arba universiteto koridoriai, neparuošti namų darbai, šiurpą keliantys mokytojų veidai… Sapnas? Taip. Bet kodėl dabar, kai mokyklos suolas paliktas jau prieš gerą dešimtmetį?

 

bureja10_nakties apsupty

Dažnas motyvas?

 

Sapnai apie mokyklą ir tai, kas susiję su mokslais, toli gražu nėra unikalūs. Žmonės, kurie seniai baigė studijas, neretai pasineria į gana slogius ir sunkius košmarus apie mokyklą. Nors tyrimai rodo, kad tokie nakties vaizdiniai išnyksta bėgant metams, pasitaiko, jog jie užklumpa ir perkopus 50 m. Iš tiesų atlikti tyrimai JAV, Kanadoje ir Japonijoje atskleidė, kad sapnai apie mokyklą, mokytojus bei mokslus papuola tarp trijų labiausiai paplitusių nakties reginių motyvų. Lieka tik atsakyti į vieną klausimą – kodėl? Kodėl mokyklos pastato labirintai arba studijų kreditai yra tokie nemalonūs netgi seniai išsilaisvinus iš švietimo sistemos gniaužtų?

 

Mokslininkų įžvalgos

 

Norint atsakyti į šį klausimą reikėtų pradėti nuo to, kiek dažnai tokie sapnai sapnuojami. 2003 m. Kanados mokslininkai, atlikdami tyrimą, pasinaudojo dar 1950 m. amerikiečių sudarytu klausimynu apie sapnus, kuris padėjo išsiaiškinti, kokie nakties vaizdiniai regimi dažniausiai. Apklausoje dalyvavę studentai atskleidė, kad nakties vizijos apie mokyklą, mokymąsi ir mokytojus yra ketvirta teminė sapnų grupė. Ją aplenkė tik sapnai apie persekiojimą, seksą ir kritimą. Tais metais, kai klausimynas buvo sudarytas, t. y. 1950 m., buvo tirti Amerikos ir Japonijos studentai. Tuomet apklausos rezultatai buvo identiški. Tik aukštesnes tris vietas užėmė sapnai apie užpuolimus, kritimą ir ko nors darymą nuolatos iš naujo. O tai, kad sapnai apie mokyklą yra gana dažni, patvirtino 71 % amerikiečių ir net 86 % japonų.

 

2000 m. Monrealio universiteto psichologas T. Nielsenas taip pat atliko panašų tyrimą. Tiesa, jame dalyvavo ne tik amerikiečių ir japonų studentai, bet ir Kanados studentai bei įvairių miego problemų turintys asmenys. Daugiau negu 1 000 tiriamųjų atskleidė gana nuoseklią tendenciją. 73 % respondentų sapnai apie mokyklą užima 3 vietą pagal motyvų dažnumą sapnuose, nepaisant to, ar apklaustieji dar mokėsi, ar jau nebe. Sapnų analitikė L. Loewenberg, bandydama pagrįsti šią teoriją, atliko mažiau mokslinėmis priemonėmis pagrįstą eksperimentą ir savo interneto svetainėje apklausė per 5 000 lankytojų. Pagal jų atsakymus buvo nustatyta, kad sapnai apie mokyklą – antra dažniausiai pasitaikanti nakties reginių tema. Žmonės labiausiai linkę sapnuoti tai, kad neranda savo klasės, yra nepasiruošę atsiskaitymui arba turi perlaikyti egzaminą ar perrašyti kontrolinį.

 

Ką visa tai reiškia?

 

Įsitikinus, kad sapnai apie mokymąsi išties nėra retas reiškinys, vertėtų grįžti prie to paties ramybės neduodančio klausimo – kodėl. Grįžti į mokyklą sapnuose galima dėl daugelio priežasčių. Tai gali būti priminimas, kad viskas gyvenime yra kur kas paprasčiau negu atrodo. Kartais pasąmonė gali siųsti senas, tačiau taip ir neišmoktas pamokas. Tokie nakties vaizdiniai taip pat gali atstovauti sukauptai patirčiai, santykiams su praeitimi arba reprezentuoti tyrimų poreikį.

 

Tiesa, norint rasti sau tinkantį atsakymą, teks atidžiau pažvelgti į sapno kontekstą ir matytus simbolius. Apie ką jie byloja?

 

Auditorija

 

Kažko reikėtų išmokti iš kitų. Todėl vertėtų atidžiai apsidairyti aplinkui – kažkuris pažįstamas tikrai žarsto išminties perlus.

 

Kuprinė

Tai sprendimai ir pareigos. Kuo kuprinė sunkesnė, tuo labiau pareigos slegia ir tempia žemyn. Tačiau ir per lengva kuprine nederėtų per daug džiaugtis…

 

Bendraklasiai

 

Seniai matyti klasės draugai sapne ragina prisiminti, kokius jie jausmus kėlė anksčiau. Labai tikėtina, kad tai padės geriau suvokti dabartinius santykius. Greičiausiai tai praeities santykių pamokos, kurias reikėtų išmokti ir įsisavinti.

 

Klasė (kabinetas)

 

Sėdėti klasėje – tai svarbios gyvenimo pamokos mokymasis. Be to, tai gali simbolizuoti ir asmenybės augimą. Galbūt toks sapnas atskleis ir dar ką nors naujo apie sapnuojančiojo vidinį pasaulį.

 

Ieškoti tam tikros klasės – ženklas, kad reikia plėsti žinias, mokytis.

 

Jeigu sapne klasė yra lauke, atviroje erdvėje, tai perspėjimas apie poreikį išmokti daugiau atvirumo ir laisvumo.

 

Kolegija

 

Artimiausiu metu gyvenime turėtų įsitvirtinti socialiniai arba kultūriniai pokyčiai. Norėsis plėsti žinias, suvokimą, lavinti intelektą. Be to, šiuo metu palanku eksperimentuoti, išbandyti naujų dalykų. Toks sapnas taip pat ragina susimąstyti apie buvusius laikus kolegijoje – galbūt tarp atsiminimų yra kas nors svarbaus. Kita vertus, šis nakties vaizdinys gali byloti ir apie tai, kad tikslų pavyks pasiekti tik atkakliai ir sunkiai dirbant.

 

Kompiuteris

 

Tai technologijos, informacija ir šiuolaikinis gyvenimas. Toks sapnas gali rodyti, kad atsiveria naujų galimybių. Beje, kompiuteris – tai individualumo ir emocijų stokos simbolis. Gali būti, kad pernelyg dažnai plaukiama pasroviui, pamirštant išsakyti savo požiūrį ir nuomonę.

Jeigu nakties reginyje kompiuteris „atgyja“, įgauna sąmonę – tai nerimo dėl technologijų ir proto kontrolės praradimo ženklas.

 

Jei kompiuteryje atsirado virusas arba jis užstrigo, greičiausiai realybėje kažkas vyksta ne pagal planą, trūksta kontrolės. Arba tiesiog baigėsi tam tikras gyvenimo etapas.

 

Stalas

 

Sėdėjimas prie stalo byloja apie problemų vertinimą ir sprendimą. Tai savęs tyrinėjimo ir atradimų ženklas. Jeigu sėdima ne prie savo stalo – tai pasitikėjimo savimi simbolis.

 

Netvarkingas stalas ragina atidžiai pažvelgti į savo gyvenimą. Galbūt reikia permąstyti savo prioritetus.

 

Jeigu stalas valomas arba tvarkomas, greičiausiai reikia naujos veiklos.

 

Bendrabutis

 

Buvimas bendrabutyje atstovauja žinių ir išsilavinimo vertei gyvenime. Greičiausiai tikima, kad teks mokytis ne tik sėdint auditorijoje arba klasėje.

 

Egzaminas

 

Tai susiję su nesaugumu ir baime. Galbūt nerimaujama, kad nepavyks patenkinti aplinkinių lūkesčių arba neaplenks nesėkmės.

 

Pažymys

 

Tai įvertinimas to, kaip gyvenime pritaikomos arba išmokstamos tam tikros pamokos. Pavyzdžiui, ar sėkmingai progresuojama, ar einama pirmyn ir t. t. Vertėtų atkreipti dėmesį ir į konkretų skaitmenį – galbūt sapno prasmė užkoduota jame.

 

Atestato, diplomo įteikimas

 

Diplomas, atestatas atstovauja pasiekimams. Tai reiškia, kad sėkmingai pereinama į aukštesnį lygmenį, siekiant svarbesnių dalykų.

 

Sapnas, jog trūksta kai kurių atsiskaitymų arba pažymių iki diplomo gavimo, simbolizuoja, kad nesuteikiama sau užtektinai šansų pasiekti tikslo.

 

Pramiegoti, pamiršti diplomų įteikimą reiškia, kad trūksta psichologinio pasirengimo pradėti kitą gyvenimo etapą.

 

Gimnazija

 

Tai ženklas, kad reikėtų gyvenime taikyti tai, kas išmokstama. Vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kokioje pamokoje esama, kas ir ką sako arba daro. Greičiausiai būtent tai ir reikėtų pritaikyti kasdienybėje.

 

Namų darbai

 

Tai pamokos, kurias reikia išmokti arba kurias jau bandoma išmokti. Atidžiau išanalizavus sapną turėtų paaiškėti, ar turimi gebėjimai, žinios bei rezultatai kelia nerimą, o gal kaip tik viskas gerai.

 

Mokytis

 

Gilinimasis į ką nors, ko nepavyksta taip lengvai suprasti, byloja apie nuolatinio mokymosi poreikį. Greičiausiai norima daugiau žinoti ne tik apie pasaulį arba gyvenimą, bet ir apie save.

 

Profesorius

 

Tai aukštojo mokslo ir išminties simbolis. Toks sapnas rodo, kad į tam tikras sritis vertėtų labiau atkreipti dėmesį.

 

Tvarkaraštis

 

Toks nakties vaizdinys atskleidžia, kad vertėtų labiau planuoti ir organizuoti savo gyvenimą. Be to, tai ženklas, kad sudėliojus dienotvarkę pagal prioritetus galima greičiau pasiekti savo tikslus.

 

Mokykla

 

Buvimas mokykloje simbolizuoja neišspręstas vaikystės saugumo problemas. Tai gali būti susiję su nerimu dėl veiklos rezultatų ir gebėjimų. Kita vertus, tai gali reikšti ir tai, kad mokomasi iš to, kas vyksta realybėje. Tai gali būti dvasinės patirties išgyvenimo atspindys.

 

Ieškoti mokyklos – žinių plėtimo ir mokymosi poreikis.

 

Nauja mokymosi įstaiga – sutrikimas atsidūrus tam tikroje nemalonioje situacijoje.

 

Bėgimas iš mokyklos – imlumo trūkumas naujoms idėjoms.

 

Sugriuvusi mokymosi įstaiga taip pat atspindi neišspręstas vaikystės problemas. Kita vertus, tai gali būti ir ženklas, kad atėjo metas pamiršti praeitį bei daugiau galvoti apie ateitį.

 

Studijavimas

 

Intelektas ir žinios transformuosis į turtus bei gerovę.

 

Mokytojas

 

Tai atspindi žinių ir patarimo tam tikrais klausimais paieškas. Gali būti, kad jau pasiruošta eiti nauju gyvenimo keliu ir mokytis iš ankstesnės patirties. Galbūt visa tai susiję su konkrečiu sapnuojamu mokytoju arba jo dėstomu dalyku? Pernelyg bjaurus mokytojo elgesys gali byloti apie patiriamą spaudimą dėl tikslų ir sėkmės.