„Žinote, normalioje visuomenėje tokie veiksmai būtų pavadinti elementaria korupcija ir juos tirtų STT arba prokuratūra“, – jau rytoj, antradienį, lapkričio 26 dieną, 22.00 val. laidoje „Patriotai“ ištars Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. „Lietuvos ryto“ televizijos nuomonių laidos „Patriotai“ kūrėjų komandai meras nurodys, kad teisėsauga turėtų tirti… Prezidentūrą. Dėl ko Vilniaus vadas kaltina šalies vadovę ir ar bumerangas negrįš atgal?

 

A. Zuokas įtaria, kad Prezidentūros parama Suomijos bendrovės „Fortum“ planams Lietuvoje pastatyti tris šiukšlių deginimo įmones – gryna korupcija. Paaiškėjo, kad jos planuoja sudeginti gerokai daugiau šiukšlių, nei lietuviai prašiukšlina. Viena tokia įmonė jau veikia Klaipėdoje ir jau pristinga kuro.

 

Pasak buvusio Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovo spaudai, dabar Seimo nario Lino Balsio, planuojama deginti ne tik vietines šiukšles, bet ir jas įsivežti iš užsienio. Arti 2 milijardų litų – tiek Lietuvoje planuoja investuoti suomių bendrovė „Fortum“ į tris šiukšlių deginimo įmones, kurių pajėgumai viršija lietuvių gebėjimą šiukšlinti. Žiniai – „Fortum“ garsėja sėkminga ilgamete veikla Rusijoje, kuri vargiai įmanoma be Kremliaus paramos. Suomijos bendrovė „Fortum“ yra rusiškos elektros pardavimo Skandinavijos rinkai tarpininkė.

 

„Juos galima lyginti su lietuviška Garbaravičių šeimyna, kuri ilgus metus mėgavosi konservatorių partijos politine priedanga, o tuo pačiu čia perpardavinėjo rusišką elektrą. Šis verslas suklestėjo tada, kai buvo nuspręsta galutinai uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, o tai, atsitiktinai ar ne, sutampa su D. Grybauskaitės ir Arvydo Sekmoko tandemo įsigalėjimu energetikoje“, – jau rytoj laidoje „Patriotai“ garsiai hipotezę kels jos vedėja Rūta Janutienė.

 

Ar suomiai ketina šiukšles įvežti į Lietuvą? „Fortum“ atstovai į šį klausimą atsako trumpai: „Ne“. Tačiau numatyti įmonių pajėgumai kelia įtarimų.

 

„Jau dabar ten jie viską degina“, – pasakos politikas Algimantas Salamakinas, matęs, kaip į suomių katilus Klaipėdoje metama viskas: plastikas, guma. „O iš krosnies, jau po deginimo, mano akivaizdoje iškrito lygintuvas“, – stebėsis seimūnas, apsilankęs Klaipėdoje, pirmojoje Lietuvoje „Fortum“ įmonėje, kurios atidarymą pagerbė pati D. Grybauskaitė, o suomius lietuviams pristatė kaip itin socialiai atsakingus.

 

„Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Patriotai“ žurnalistinis tyrimas atskleis šokiruojančius faktus, kokiais metodais Prezidentūra ir jos satelitai stumia suomių bendrovės „Fortum“ investicijas į šiukšlių deginimo verslą mūsų šalyje. „Pirmame mūsų susitikime Prezidentė pati apie tai pradėjo kalbą“, – uždaro pokalbio detales atskleis A. Zuokas. Jis prabils apie tai, kad pirmoji šalies dama iš jo pati iškvotė Vilniaus miesto savivaldybės planus.

 

Kas galėjo įtarti, kad korupcijos byloje teistas A. Zuokas vieną dieną pats ims šauktis STT pagalbos? Ar tai gali būti susiję su jo paties interesais? Šokiruojantys atsakymai žurnalistinių tyrimų laidoje „Patriotai“ rytoj, antradienį, 22.00 val. tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.