Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad kalorijos yra kalorijos, nesvarbu kokių maisto produktų. Daugelis neabejoja tuo, kad norint numesti svorio, reikia arba suvartoti mažiau kalorijų arba jų daugiau išeikvoti (daugiau sportuoti). Tačiau viskas nėra taip paprasta.

 

kalorijos

Galbūt dėl neteisingo požiūrio į kalorijas ir jų suvartojimą, visame pasaulyje opi nutukimo ir mažesnio ar didesnio antsvorio problema. Dėl didesnio nei normalus svoris atsirandančios ligos (širdies ligos, diabetas, insultas) iš tikrųjų kyla ne dėl maiste esančių kalorijų, o dėl beverčių produktų (baltų miltų duonos ir makaronų gaminiai, cukraus) vartojimo.

 

Greitai įsisavinami angliavandeniai – cukrus, aukštos fruktozės kukurūzų sirupas, bulvės, baltieji ryžiai, dribsniai ir kiti baltų miltų produktai – lemia svorio augimą, nes jie sukelia staigų cukraus kiekio šuolį kraujyje ir kelia insulino lygį. Patenkama tarsi į užburtą ratą, nes prie angliavandenių pripratęs organizmas pradeda jų reikalauti dar daugiau. Ilgainiui sutrinka sotumo jausmą užtikrinančio hormono leptino veikla. Žmogus vis dažniau persivalgo. Taigi hormonų pokyčiai lemia nuolatinį, apgaulingą alkio jausmą, kuris dažniausiai malšinamas nevertingu maistu.

 

Riebaluose yra daugiau kalorijų negu angliavandeniuose ir baltymuose, todėl mažo kaloringumo maisto produktuose jų yra labai nedaug. Į tai atsižvelgdami nemažai žmonių sveikesnius, daug naudingų riebiųjų rūgščių turinčius maisto produktus (pavyzdžiui, riešutus) keičia mažiau kaloringais užkandžiais.

 

Suskaičiuoti, kiek žmogus per dieną suvartoja kalorijų yra gana sudėtinga net tiems žmonėms, kurie naudojasi naujausiomis technologijomis. Todėl daugelis žmonių anksčiau ar vėliau meta šį užsiėmimą ir pradeda laikytis dietos kitaip.

 

Žmogaus organizmo apgauti neįmanoma. Jeigu asmuo pradeda daugiau sportuoti, norėdamas išeikvoti daugiau kalorijų, kūnas iškart pareikalauja daugiau maisto, kad išliktų gyvybingas ir stiprus. Jeigu organizmo poreikių bus nepaisoma ir suvartojama mažiau maisto, tai kūnas pradės kaupti riebalų ir energijos sankaupas, nebent kiekvieną naktį būtų einama miegoti tuščiu skrandžiu.

 

Norint numesti svorio, nereikėtų viso dėmesio skirti vien tik kalorijų skaičiavimui. Mitybos planas, kuriame yra nemažai sveikų riebalų, kaloringo maisto užtikrina ilgiau trunkantį sotumo jausmą, todėl žmonės yra mažiau linkę persivalgyti.

 

Tulano universitete (JAV) buvo atliktas įdomus eksperimentas, kuriame dalyvavo dvi besilaikančių dietos grupės. Pirmojoje grupėje žmonės iš mitybos buvo pašalinę angliavandenius, o antrojoje – riebalus. Eksperimento pabaigoje, kad tie, kurie laikėsi mažai angliavandenių turinčios dietos numetė maždaug 4 kg daugiau negu tie, kurie ribojo riebalų suvartojimą. Be to, vartoję mažiau angliavandenių sumažino koronarinės širdies ligos riziką, o žmonės, laikęsis mažo riebalų kiekio dietos, tokio poveikio neturėjo.

 

Taigi skaičiuoti kalorijas naudinga tik nekaloringų, liesų maisto produktų gamintojams, kurie norėdami, kad gaminiai būtų skanesni, įdeda cukraus ir druskos. Tokie produktai klaidina vartotojus, todėl prekybos vietose labai lengva pasirinkti neteisingai.

 

Ką daryti, jei apetitas kaip vilko? Kai kurie maisto produktai gali padėti kontroliuoti alkio priepuolius ir suteikti ilgesnį sotumo jausmą. Prieš arba po valgio galima suvalgyti obuolį, kuris padeda greičiau pasisotinti ir suteikia ilgiau trunkantį sotumo jausmą. Obuolių pektinas gali sumažinti alkį 1 – 2 valandoms.

 

Alkį taip pat mažina sėlenos – dietinių skaidulų šaltinis. Sėlenas vartoti su maistu, dideliu kiekiu skysčių. Sėlenomis maistą geriausia papildyti per pusryčius, po pietų arba prieš miegą.

 

Žalioji arbata suaktyviną už sotumo jausmą atsakingų hormonų veiklą. Be to, aktyvios joje esančios medžiagos stimuliuoja medžiagų apykaitą, o tai reiškia, kad skatina riebalų deginimą. Arbatą galima gerti prieš, po ir tarp valgių.

 

Kedrinės pinijos – sveikas užkandis skubantiems. Jomis galima gardinti salotas, pilno grūdo makaronus, bazilikų padažą ir kitus patiekalus. Taip pat galima vartoti kedrinių pinijų aliejų (1 – 2 šaukštelius per dieną), kuris ne tik aprūpins organizmą sveikomis riebiosiomis rūgštimis, bet ir padės kontroliuoti svorį, gerinti širdies veiklą.

 

Regis, pati svarbiausia taisyklė, norint pasiekti idealų svorį, tai ne skaičiuoti kalorijas, o rinktis kokybiškus ir sveikus produktus. Visai nesvarbu, kad tokie produktai bus kaloringesni, nes jų bus suvartojama mažiau negu liesų ir labai nekaloringų. Valgyti reikėtų dažniau, bet mažesnėmis porcijomis. Trumpai tariant, kalorija iš vieno maisto produkto nelygi kalorijai iš kito maisto produktui. Šiuose žodžiuose yra užkoduota visa sėkmingo lieknėjimo ir svorio išlaikymo sėkmė.