Ką galima atskleisti apie tikruosius poros jausmus iš jų bendros nuotraukos? Ką privalo žinoti fotografas, imdamasis šio atsakingo darbo? Į šiuos ir kitus klausimus, žvelgdami į fotosesijos nuotraukas atsako profesionalai: psichologė Irina Rutkauskienė, kūno kalbos specialistas Laurynas Pečkaitis ir profesionali fotografė Greta Skaraitienė.

 

Akys išdavikės

Nr1

 

Ką išduoda dviejų žmonių kūno kalba, prisilietimai, žvilgsniai? „Profesionalus, daug patyręs fotografas net nepažįstamus žmones gali nufotografuoti taip, kad jie atrodys kaip tikri įsimylėjėliai. Visgi iš jų judesių, apsikabinimų, ypač akių kontakto galima nemažai nupasakoti apie jų nusiteikimą vienas kito atžvilgiu, – intriguoja psichologė I. Rutkauskienė. – Nuoširdžius dviejų žmonių jausmus, manau, pavyko užfiksuoti nuotraukoje Nr.1,  nes tokiu intymiu atstumu, atsukę vienas kitam veidus vienas šalia kito norės būti tik labai artimi žmonės. Visgi didžiausias tikros poros išdavikas – žvilgsniai. Šie jauni žmonės vienas į kitą žvelgia mylinčiomis akimis. Tokį žvilgsnį gali suvaidinti tik labai geri aktoriai. Nuotraukoje Nr.2 užfiksuota kita pora atrodo nenatūraliai. Panašu, kad vaikinas ir mergina jaučiasi labai nejaukiai. Galbūt kalta aplinka ar užduotis, kurią pasiūlė atlikti šis fotografas? Todėl prieš fotografuojant porą fotografui labai svarbu išsiaiškinti apie dviejų žmonių pomėgius, net charakterio savybes ir tada parinkti labiausiai tinkamą aplinką. Pažvelgus į antrą nuotrauką iškart į galvą šauna mintis – žmonės fotografuodamiesi norėjo padaryti įspūdį! Akivaizdu, jog daug kas priklauso nuo fotografo meistriškumo, nes priversti žmones įsijausti į vaidmenį ir pagauti tam tikrą akimirką – tikras menas”, – neabejoja I. Rutkauskienė, taikliai atspėjusi šiltus jausmus ir gyvenime puoselėjančią porą.

 

Svarbu – sukurti jaukią aplinką

 

Nr2

Fotografė Greta Skaraitienė sako, kad prieš fotografuojant porą, būtina su jais pabendrauti. „Manau, ir porai svarbu suprasti, tinka jai fotografas, ar ne. Juk gali paprasčiausiai nesutapti fotografo bei poros požiūriai ir dėl to pora nesijaus jaukiai, kas atsispindės ir nuotraukoje, – dėsto fotografė. – Be to, visas pastabas reikia išsakyti labai subtiliai ir atsargiai, kad žmonių neišgąsdintum. Kada nuotraukos išeina geriausiai? Tada, kai žmonės būna atsipalaidavę, pasitiki fotografu.“ Pažvelgusi į dvi nuotraukas, profesionali fotografė taip pat atspėja, kad tikroji pora yra įamžinta nuotraukoje Nr. 1. „Kuo partneriai arčiau vienas kito, tuo lengviau atspėti, ar jie – tikra pora. Tai išduoda kūnai. Jei jie įsitempę, susikaustę, galima įtarti, kad porai nejauku. Nuotraukoje Nr. 2 matyti, kad ir vaikinas, ir mergina šiek tiek pasimetę, o vaikino ranka ypač nenatūraliai įsitempusi. Visiškai priešingi jausmai kyla žvelgiant į pirmą nuotrauką, kurioje abiejų žmonių veidai itin arti vienas kito ir dėl to nematyti nė menkiausios įtampos. Kadangi žiūrint į šias nuotraukas kyla tik geros ir šiltos emocijos, galima manyti, jog žmonės nevaidina.“

   

Įsimylėjėlius galima suvaidinti

 

„Jei mintimis susitapatini su kuriamu personažu, galima labai nesunkiai suvaidinti įsimylėjėlių porą. Tiesiog protas siunčia tam tikrus signalus kūnui ir jis prisitaiko prie kuriamo vaidmens, bet į situaciją reikia gerai įsijausti – pastebi kūno kalbos žinovas Laurynas Pečkaitis. – Nuspėti, kad žmonės vienas kitam rūpi, galima pažvelgus į jų kūnus. Sąmoningai mes daugiau valdome viršutinę kūno dalį (veidą), o mažiausiai – apatinę (kojas). Jei žmonės vienas kitam rūpi, stovėdami vienas priešais kitą jie bus atsisukę ne tik kūnu, bet ir pėdomis, taip pat juos skirs itin mažas atstumas, ką ir matome pirmoje nuotraukoje. Atviri gestai, rankos atverstais delnais taip pat išduoda, jog žmonės neturi ko slėpti. Antroje nuotraukoje matyti, kad vaikinas ir mergina vengia akių kontakto, nes jiems kartu būti nėra gera. Tačiau jei fotografas būtų surežisavęs situaciją taip, kad jie žiūrėtų vienas kitam į akis bei vaikinas būtų atpalaidavęs įtemptą ranką, suprasti, kad pora  nėra tikra būtų beveik neįmanoma.“

 

Jūratė Bratikienė