Daugiabutis Dariaus ir Girėno g. 40, Plungėje, po renovacijos

Balandžio mėnesį vyko jau tradiciniais tapę „Metų renovacijos projekto“ rinkimai, kuriuos inicijuoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Kas šįmet tapo visuomenės favoritais?

 

„Geriausių renovacijos projektų istorijos įkvepia ir parodo, kad susitelkę gyventojai gali pagerinti savo gerbūvį, bet taip pat pagerinti aplinką, prisidėti prie energijos išteklių sutaupymo. Praėję metai buvo gana sudėtingi – karas Ukrainoje, išaugusi infliacija, energetinių išteklių ir statybinių medžiagų kainos sukėlė iššūkių tiek gyventojams, tiek rangovams. Tačiau gerieji pavyzdžiai rodo, kad viską įmanoma pasiekti bendru darbu“, – sako Pastatų energinio taupumo departamento Projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus vedėja Gintarė Burbienė.

 

Tarp laimėtojų – Klaipėdos daugiabutis

 

Šįmet rinkimuose dalyvavo net trys daugiabučiai ir uostamiesčio, o du iš jų atsidūrė tarp favoritų. Daugiausiai balsų surinko Pilies g. 3 esantis modernizuotas daugiabutis, kuris pasikeitė visapusiškai: apšiltinus fasadą, atnaujinus šildymo ir kitas inžinerines sistemas, buvo pasiekta B energinio efektyvumo klasė, energijos sutaupymas kasmet siekia 74,71 proc. Gyventojus atsinaujinti paskatino ne tik didelių išlaidų reikalaujantys nuolatiniai remontai, bet ir priešais daugiabutį tvarkoma Piliavietė.

 

Buvo modernizuotas ne tik daugiabutis: įrengti nauji lauko žibintai, sutvarkyta pravažiuojamoji kiemo dalis. Nors kiemas nedidelis ir vaikų žaidimo aikštelei vietos neužteko, tačiau sutvarkyti aplinkiniai skvereliai.

 

Plungiškiai sutaupo daugiau nei 65 proc. energijos sąnaudų

 

Antroje vietoje liko Dariaus ir Girėno g. 40, Plungėje esantis daugiabutis. Gyventojai renovuoti pastatą pasirinko dėl itin didelų šildymo kaštų ir nusidėvėjusio stogo. Po atliktų darbų pavyko pasiekti B energinio efektyvumo klasę, šiluminės energijos sutaupymai siekia 65,80 proc., o anglies dvideginio taršos išmetama beveik 3,5 karto mažiau.

 

Projekto metu buvo atnaujinti įėjimai į laiptines, gyventojai turi planų išplėsti automobilių aikštelę. Nors iš pradžių jie abejojo renovacijos nauda, tačiau galutinis rezultatas džiugina ir jie nesigaili priėmę šį sprendimą. Šiame kvartale Plungėje beveik visi daugiabučiai yra renovuoti arba ruošiamasi juos modernizuoti.

 

Sėkmės pavyzdys aplinkiniams

 

Šįmet trečią vietą užėmė daugiabutis Taikos pr. 34, Klaipėdoje. Po renovacijos darbų pastato energetinio naudingumo klasė iš E pakilo iki B, buvo įgyvendintos visos numatytos energinį efektyvumą didinančios priemonės. Gyventojai ėmėsi renovacijos, kai šildymo kainos sparčiai kilo ir norėdami sutvarkyti žymiai blogėjančią pastato būklę. Šio daugiabučio modernizacija tapo pavyzdžiu ir įkvėpimu greta esančio daugiabučio gyventojams, kurie iki tol negalėjo priimti vieningo sprendimo.

 

Parinktas fasadines medžiagas (akmens masės plyteles ir klinkerio plyteles) gyventojai gali valyti, jos atsparios nešvarumams. Šilumos suvartojimą pavyko sumažinti beveik per pusę.

 

Metų renovacijos projekto rinkimai

 

Šie daugiabučiai dalyvavo „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose, kuriuos inicijavo APVA.

 

Nors graži daugiabučio išvaizda po atliktų darbų ir mažesnės šildymo sąskaitos svarbu, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje modernizavimo darbai prisideda tiek prie gyventojų gerovės kūrimo, tiek prie ekonomikos konkurencingumo stiprinimo ir šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo.

 

Nuo 2013 metų, kai į daugiabučių renovacijos procesus įsitraukė šalies savivaldybės, buvo atnaujinta beveik 3,5 tūkst. daugiabučių, per 1,4 tūkst. jų šiuo metu yra modernizacijos procese. Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: https://modernizuok.apva.lt/ arba telefonu 8 614 99699.

 

Autorius Kotryna Grušauskaitė

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB zenklas_2015 04 13