Vasarą organizmas gauna apie 70 proc. metinės ultravioletinių spindulių dozės. Nors jie yra reikalingi mūsų organizmui, perteklius žaloja. Kaipgi išvengti tykančių pavojų ir saugiai mėgautis malonia saulės šiluma?

 

įdegis

 

Teikiama nauda

 

Nors šiandien dažniau girdime kalbas apie saulės spindulių keliamą pavojų, nereikėtų pamiršti, kad jie mums yra būtini. Saulė reikalinga vitamino D sintezei organizme. Su maistu jo tegauname iki 20 proc. Kadangi gyvename tokioje klimato zonoje, kurioje saulėtų ir šiltų dienų per metus ne tiek daug, apie 90 proc. lietuvių trūksta šio svarbaus vitamino. Taigi vasara yra puikus metas natūraliai papildyti jo atsargas. Tai labai svarbu nervų sistemai, osteoporozės, reumatoidinio artrito, išsėtinės sklerozės, cukrinio diabeto, arterinės hipertenzijos, onkologinių ligų prevencijai. Norint palaikyti reikiamą vitamino D kiekį organizme, šiltuoju metų laiku pakanka saulėje be apsauginių priemonių apnuoginus bent trečdalį kūno odos pabūti 5–15 min. tris kartus per savaitę. Maža to, įrodyta, kad tai padeda gerinti kraujotaką, taip pat aprūpinti visus organus bei audinius deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Saulė teigiamai veikia ir psichinę sveikatą: šildantis jos spinduliuose organizme daugėja laimės hormono serotonino. Štai kodėl saulėtomis dienomis jaučiamės pakiliau, žvaliau, lydi geresnė nuotaika. Įrodyta, kad buvimas saulėje gali padėti gydyti sezoninę depresiją, miego, nerimo sutrikimus, įveikti stresą.

 

CLINIANS SPF 30 ANTI AGE purškiamasis apsauginis kūno pienelis nuo saulės, 250 ml_600x600

 

CLINIANS SPF 30 ANTI AGE purškiamasis apsauginis kūno pienelis nuo saulės, 250 ml

 

Vandeniui atsparus purškiamasis apsauginis pienelis sukurtas siekiant apsaugoti odą nuo neigiamo saulės spindulių poveikio, skatinti įdegį ir vizualiai paslėpti senėjimo požymius. Priemonė pasižymi didele apsauga. Sudėtyje yra hialurono rūgšties, pažangios UVA – UVB filtrų sistemos. Tolygiai ir gausiai tepkite odą prieš deginimąsi saulėje. Dažnai pakartotinai purkškite apsaugai palaikyti, ypač suprakaitavus, paplaukiojus arba nusišluosčius rankšluosčiu.

 

Tykantys pavojai

 

Nesaikingas ir neatsakingas mėgavimasis saulės spinduliais kenkia sveikatai. Bene didžiausias ir plačiausiai aptariamas pavojus yra didėjanti melanomos rizika. Ultravioletiniai (UV) spinduliai skatina melanocitų (ląstelės, turinčios pigmento melanino) gamybą odoje ir verčia juos skverbtis į paviršinius dermos sluoksnius, kas skatina vėžį. UV spinduliai pažeidžia odos ląstelių DNR, gali sukelti jų mutacijų. Didžiausias pavojus kyla I ir II odos tipo (šviesios bei jautrios) savininkams, turintiems daug apgamų.

 

Net jeigu nesusirgsite melanoma, dėl nesaikingo lepinimosi saulės voniomis oda sparčiau sens. UV spinduliai pažeidžia kolageną ir elastines skaidulas dermoje, todėl ji išsausėja, praranda stangrumą, glotnumą, sutrinka jos drėgmės balansas, ryškėja pigmentinės dėmės.Ne mažiau kenkiama plaukams. UV spinduliai blukina jų spalvą ir keičia struktūrą. Plaukai sausėja, lūžinėja, šakojasi jų galiukai.

 

Rimtas pavojus kyla ir akims. Nedėvint akinių nuo saulės ir nuolat laiką leidžiant ryškioje saulės šviesoje, ilgainiui galima pažeisti tinklainę, didėja kataraktos, geltonosios dėmės degeneracijos rizika.

 

UV spindulių perteklius taip pat žaloja imuninę sistemą, slopina ją, todėl gali kilti alerginių atsakų, pasireikšti autoimuninės ligos. Po nesaikingo deginimosi saulėje imunitetas lieka nusilpęs dar apie parą.

 

CLINIANS LATTE PROTETTIVO ANTI AGE SPF50 apsauginis kūno pienelis nuo saulės, 150 ml_600x600

 

CLINIANS LATTE PROTETTIVO ANTI AGE SPF 50 apsauginis kūno pienelis nuo saulės, 150 ml

 

Apsauginis kūno pienelis nuo saulės skirtas labai šviesiai odai prižiūrėti. Kūno pienelis nuo saulės padeda apsaugoti odą nuo neigiamo saulės spindulių poveikio, fotosenėjimo ir palaikyti įdegį. Priemonė yra atspari vandeniui ir pasižymi labai didele apsauga. Sudėtyje yra hialurono rūgšties, UVA ir UVB filtrų. Priemonę tolygiai ir gausiai tepkite prieš išeidami į saulę. Dažnai pakartotinai tepkite apsaugai palaikyti, ypač suprakaitavus, paplaukiojus arba nusišluosčius rankšluosčiu.

 

Kaip apsisaugoti?

 

Vis dar gajus įsitikinimas, esą apsauginės priemonės nuo saulės reikalingos tik keliaujant į paplūdimį ar egzotiškus kraštus. Iš tiesų jos reikalingos kasdien, net kai debesuota. Debesys sulaiko vos iki 10 proc. UV spindulių. Tad jeigu lauke būsite ilgiau nei 15–20 min., nepamirškite visada atviras kūno vietas pasitepti apsauginėmis priemonėmis nuo saulės. Tai galioja net keliaujant iki parduotuvės, einant pasivaikščioti ar darbuojantis lauke. Saulė aktyviausia 11–16 val., tad šiuo laikotarpiu reikia būti itin atsargiems. Saugus buvimo saulėje laikas nenaudojant apsauginių priemonių priklauso nuo odos tipo.

 

I tipo oda, kaip ir plaukai bei akys, būna šviesūs, dažnai matomos strazdanos. Saulėje tokia oda greitai parausta, nudega, gražiai beveik niekada neįdega. Turint tokią odą, saulėje be apsaugos saugu būti ne ilgiau kaip 10 min.

 

II tipo oda taip pat yra šviesi, bet ne tokia jautri. Akys šviesios, plaukai taip pat, dažnai pilkšvo ar šiaudų atspalvio. Lietuvoje tai yra dažniausias odos tipas. Saulėje tokia oda gana greitai parausta, bet vėliau įgauna rusvą atspalvį. Be apsauginių priemonių saulėje saugu būti iki 20 min.

 

III tipo oda yra tamsesnio atspalvio, plaukai bei akys įprastai būna rusvi ar sodriai rudos spalvos. Oda įdega lengvai, lygiai, nudegimai pasitaiko retai. Saugus buvimo saulėje laikas be apsaugos – iki 30 min.

 

IV tipo oda turi alyvinį atspalvį arba yra natūraliai rusva. Plaukai ir akys irgi tamsūs. Tokia oda beveik niekada nenudega, įdega greitai, intensyviai. Saulėje be apsaugos saugu būti iki 45 min.

 

CLINIANS ANTI AGE ANTIPOLLUTION SPF30 apsauginis veido kremas nuo saulės, 75 ml_600x600

 

CLINIANS ANTI AGE ANTIPOLLUTION SPF 30 apsauginis veido kremas nuo saulės, 75 ml

 

Kremas padeda apsaugoti odą nuo neigiamo saulės spindulių poveikio – saulės sukeliamo odos senėjimo ir pigmentacijos sutrikimų. Priemonė tinka net ir labai šviesiai veido, kaklo, krūtinės ir rankų odai prižiūrėti ir pasižymi didele apsauga. Sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, kurios padeda kovoti su taršos ir odos senėjimo poveikiais. Sudėtyje yra peptidų derinių, dygliuotųjų ožerškių uogų ekstrakto, vitamino E ir saldymedžių ekstrakto. Tolygiai ir gausiai tepkite odą kremu prieš deginimąsi saulėje, t. y. prieš išeidami į saulę. Dažnai pakartotinai tepkite priemonę apsaugai palaikyti, ypač suprakaitavus, paplaukiojus arba nusišluosčius rankšluosčiu. Svarbu naudoti Jūsų odos tipui tinkantį apsauginį kremą.

 

Ką reiškia SPF?

 

Visi žinome, kad apsauginės priemonės nuo saulės etiketėje turi prierašą SPF ir šalia nurodytą tam tikrą skaičių. Deja, ne kiekvienas supranta, ką jis nurodo, tad kartu nežino, kokią priemonę kada rinktis. SPF skaičius atskleidžia apsaugos nuo UV spindulių lygį. Kuo jis didesnis, tuo ilgesnis saugaus buvimo saulėje laikas. Pavyzdžiui, jeigu I tipo odos savininkams be apsauginių priemonių saulėje saugu būti iki 10 min., tai pasitepus apsaugine priemone su SPF 15 šis skaičius pailgėja 15 kartų, t. y. virsta į 150 min. Jeigu SPF 30, minutes reikėtų dauginti iš 30, jeigu SPF 50 – iš 50 ir t. t. SPF lygį reikėtų rinktis atsižvelgiant į savo odos jautrumą bei tai, ką ketinate veikti. Kasdienai dažniausiai pakanka SPF 15–30. Keliaujant į paplūdimį, reikėtų naudoti priemones su SPF 30 ar 50. Atostogaujant šiltuose kraštuose, būtinas SPF 50 ar didesnis. Geriausia veidui ir kūnui rinktis atskiras priemones – veido apsauginės priemonės SPF lygis turėtų būti aukštesnis. Beje, dažnai klaidingai manoma, kad išsitepus tokiomis priemonėmis neįmanoma įdegti, todėl kai kurie žmonės sąmoningai jų nenaudoja lepindamiesi saulės voniomis. Tiesa ta, kad joks apsauginis kremas nuo saulės neblokuoja UV spindulių šimtu procentų, tad įdegis bus, tik saugesnis, švelnesnis, tolygesnis, o kartu gražesnis.

 

CLINIANS ANTI AGE ANTIPOLLUTION SPF50 apsauginis veido kremas nuo saulės, 50 ml_600x600

 

CLINIANS ANTI AGE ANTIPOLLUTION SPF 50 apsauginis veido kremas nuo saulės, 50 ml

 

Kremas padeda apsaugoti odą nuo neigiamo saulės spindulių poveikio – saulės sukeliamo odos senėjimo ir pigmentacijos sutrikimų. Priemonė tinka net ir labai šviesiai veido, kaklo, krūtinės ir rankų odai prižiūrėti ir pasižymi labai didele apsauga. Sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, kurios kovoja su taršos ir odos senėjimo poveikiais. Sudėtyje yra peptidų derinių, dygliuotųjų ožerškių uogų ekstrakto, vitamino E ir saldymedžių ekstrakto. Tolygiai ir gausiai tepkite odą kremu prieš deginimąsi saulėje, t. y. prieš išeidami į saulę. Dažnai pakartotinai tepkite priemonę apsaugai palaikyti, ypač suprakaitavus, paplaukiojus arba nusišluosčius rankšluosčiu. Svarbu naudoti Jūsų odos tipui tinkantį apsauginį kremą.

 

Kokią priemonę rinktis?

 

Apsauginės priemonės nuo saulės skiriasi ne tik stiprumu, bet ir pavidalu. Galima įsigyti kremų, losjonų, pienelių, purškiklių ir kitokių produktų. Ką rinktis, priklauso tik nuo asmeninių poreikių. Dažniausiai perkami kremai, losjonai ir pieneliai. Jais paprasta tolygiai padengti odą – tereikia įtrinti kaip bet kokį kitokį kremą. Beje, apsauginius produktus nuo saulės būtina rinktis pagal odos tipą. Kaip ir drėkinantys ar maitinantys kremai, taip ir priemonės nuo saulės, būna kuriamos pagal odos tipą. Sausos, jautrios odos savininkams skirti gaminiai būna sunkesnės, tirštesnės konsistencijos, riebesni. Tokiems žmonėms tinka aliejaus pavidalo apsauginės priemonės nuo saulės, mat kartu intensyviai drėkina ir maitina odą. Riebios odos savininkams skirtos priemonės dažniausiai gaminamos vandens, o ne aliejaus pagrindu, yra lengvesnės konsistencijos. Losjonai ir pieneliai įprastai būna lengvesni, greičiau įsigeria į odą nei kremai. Purškiamus produktus vertina tie, kurie nemėgsta purvintis rankų, nori greito efekto. Tokias priemones ypač mėgsta tėvai, mat vaikams trūksta kantrybės laukti, kol juos išteps kremu, jiems šis procesas dažnai nepatinka. Purškiamos priemonės ant kūno nusėda plonu sluoksniu, tad greičiau įsigeria į odą, rečiau palieka nemalonų lipnumo jausmą. Deja, jomis sunkiau tolygiai padengti visą odą.

 

Dauguma apsauginių priemonių nuo saulės gamintojų savo produktus papildo odai naudingomis medžiagomis. Tarkime, gali būti su hialurono rūgštimi, padedančia išsaugoti odos drėgmės pusiausvyrą; alavijų sultimis, kurios veikia raminamai; intensyviai odą maitinančiu ir ją atsinaujinti skatinančiu vitaminu E ir kt. Taigi prieš pirkdami konkrečią priemonę atidžiai išstudijuokite visas jos savybes – padės rasti jūsų odai tinkamiausią variantą.

 

CLINIANS PRE & AFTER MOISTURIZING veido kremas, 50 ml_600x600

 

CLINIANS PRE & AFTER MOISTURIZING veido kremas, 50 ml

 

Drėkinamasis kremas padeda atgaivinti odą po saulės vonių ir leidžia įdegiui išlikti ilgiau. Priemonė pasižymi lengva tekstūra, greitai įsigeria ir suteikia odai matinį atspalvį. Siekiant aukso spalvos įdegio, kremą reikėtų naudoti kelios dienos prieš saulės vonias  – tai padės geriau įdegti, nes paruošite odą įdegiui ir jis ilgiau išliks. Priemonę galima naudoti ir po saulės vonių. Ji padės atgaivinti odą ir taip pat prisidės prie ilgesnio įdegio išlaikymo. Minėtina, jog tai nėra savaiminio įdegio priemonė. Sudėtyje yra vitamino E, alavijų sulčių, augalų ekstraktų.

 

Svarbu tinkamai naudoti

 

Atlikti tyrimai rodo, kad daugelis žmonių priemonių nuo saulės ant odos tepa per mažai arba kūną padengia netolygiai. Labai svarbu, kad toks produktas būtų paskirstytas vienodai ir pakankamai storu sluoksniu. Vidutiniam suaugusiam žmogui vienam kartui reikia apie keturių šaukštelių kremo nuo saulės, kad saugiai ir tinkamai būtų padengtas visas kūnas. Būtina išsitepti ir sunkiai pasiekiamas vietas, pavyzdžiui, nugarą, tad čia pravers artimojo pagalba. Apskritai svarbiausia skaityti turimo produkto instrukciją – joje bus aiškiai nurodyta, kiek priemonės naudoti, kaip dažnai ja teptis. Daugumą apsauginių priemonių nuo saulės rekomenduojama užtepti ant odos likus 20–30 min. iki ėjimo į lauką. Kiek ilgai produktas veikia, nurodyta instrukcijoje, tačiau svarbu prisiminti, kad gausiai prakaituojant šis laikas trumpėja. Taip pat priemone reikia išsitepti kas kartą išsimaudžius vandens telkinyje.

 

CLINIANS DOPO SOLE LATTE IDRATANTE pienelis po deginimosi, 200 ml_600x600

 

CLINIANS DOPO SOLE LATTE IDRATANTE pienelis po deginimosi, 200 ml

 

Drėkinamasis pienelis padeda atgaivinti odą po deginimosi saulėje ir ilgiau išlaikyti įdegį. Lengvos ir greitai įsigeriančios tekstūros priemonė tinka veido ir kūno odai prižiūrėti. Sudėtyje yra alavijų ir pipirmėčių ekstraktų, mentolio. Naudokite priemonę po deginimosi saulėje. Tepkite švarią veido ir kūno odą.

 

Po saulės vonių

 

Net naudojant apsaugines priemones nuo saulės, UV spinduliai sausina odą ir šiek tiek ją alina. Todėl po saulės vonių visuomet rekomenduojama naudoti specialius produktus po deginimosi. Tokie intensyviai drėkina, maitina odą, gali būti papildyti ją raminančiais ir vėsinančiais (pavyzdžiui, alavijų ekstraktu, hamamelių vandeniu, pantenoliu), drėgmę atkuriančiais (pavyzdžiui, hialurono rūgštimi), regeneraciją skatinančiais (pavyzdžiui, vitaminu E, kolagenu), įdegį stiprinančiais (pavyzdžiui, morkų, graikinių riešutų ekstraktu) ir kitais naudingais komponentais. Priemonės po deginimosi padeda išsaugoti sveiką, švelnią, stangrią odą, taip pat ilgina įdegio trukmę.

 

Dar daugiau puikių pasiūlymų: www.eurokos.lt