Įsivaizduojama, kad vieno geriausiai mokamų Holivudo aktorių Roberto Downey jaunesniojo gyvenimas lyg sviestu pateptas – vienas po kito pasirodantys šlovę pelnę filmai, gerbėjų dėmesys ir nesibaigiantys interviu. Deja, talentingo ir sėkmės lydimo vyro gyvenimą ne vienus metus temdė priklausomybės. Pasėdėjo kalėjime, prarado šeimą, karjerą, pinigus, kol galiausiai įveikė save, rado būdą pasveikti ir tapo daugelio įkvėpimo šaltiniu.

 

Į priklausomybę gramzdino tėvasRobert,Downey,Jr.,At,The,Premiere,Of,Disney,And,Marvel's

 

Robertas gimė 1965 m. balandžio 4 d. Niujorke, avangardinių filmų kūrėjo Roberto Downey vyresniojo ir aktorės Elsie Downey šeimoje. Tėvas buvo Lietuvos žydų, Vengrijos žydų ir airių kilmės, o motina turėjo škotų, vokiečių ir šveicarų kraujo. Jis ir jo vyresnioji sesuo Allyson užaugo Grinviče. Jau nuo mažumės Robertas matė, kaip tėvas svaiginosi, vartojo narkotines medžiagas. Pasakojama, kad kai jam buvo vos 8-eri, viename vakarėlyje tėvas pasiūlė paragauti marihuanos. „People Magazine“ R. Downey jaunesnysis pasakojo, kad netrukus po pirmojo bandymo narkotikų vartojimas su tėvu tapo jų bendravimo būdu, atsirado jųdviejų ryšys. „Kai tėtis ir aš kartu vartojome narkotikus, atrodė, kad jis bandė išreikšti savo meilę man vieninteliu įmanomu būdu“, – sakė aktorius. Deja, šis žalingas įprotis tapo gyvenimo būdu, nes visą jaunystę vyras praleido naktimis ieškodamas, kur galėtų išgerti ar apsvaigti.

 

Nepaisant blogų įpročių, šeimoje aktorystė buvo gerbiama, perduodama iš kartos į kartą, todėl jaunėlis taip pat pradėjo vaidinti. 1970 m. su seserimi debiutavo tėvo režisuotame filme „Pound“. 5-erių berniukas su sese tąkart įkūnijo šunis. Vėliau save išbandė dar keliuose tėvo kuriamuose filmuose. Sulaukęs 13-os išgyveno tėvų skyrybų dramą. Jaunasis aktorius pasirinko gyventi su tėvu Los Andžele. Tačiau 16 metų metė vidurinę mokyklą ir persikėlė gyventi į Niujorką pas motiną. 9-ojo dešimtmečio pradžioje išvyko į Holivudą, kad galėtų tęsti aktoriaus karjerą. Netrukus gavo vietą jaunų aktorių grupėje, vaidinusioje daugelyje šio dešimtmečio ikoniškiausių filmų. 1985 m. vieniems metams prisijungė prie „Saturday Night Live“ aktorių, kol gavo pirmąjį pagrindinį vaidmenį filme „The Pick-Up Artist“. Aktoriaus kino žvaigždė sužibo kaip niekada ryškiai, tačiau jis nė nenumanė, su kokiomios negandomis teks susidoroti vėliau.

 

Talentingo aktoriaus gyvenimas

 

1987 m. puikiai atliko turtingo jaunuolio vaidmenį filme „Mažiau nei nulis“, po kurio netikėtai gavo dar vieną pasiūlymą įkūnyti garsųjį Charlie Chapliną Richardo Attenborougho biografiniame filme „Čaplinas“ (1992 m.). Puikiai pavaizdavo legendinį C. Chapliną nuo 19 iki 83 metų. Šis vaidmuo atskleidė jo dramatišką diapazoną ir talentą kurti komediją. Po šio filmo nominuotas „Oskarui“. Atrodė, kad gyvenimas negali būti geresnis. Iki to laiko 27-erių Robertas vertintas kaip vienas gabiausių savo kartos aktorių, visgi užsitarnavo neramios ir prieštaringos asmenybės Holivude reputaciją. Gražus paveikslėlis klaidino daugelį, vyro gyvenime vyravo alkoholis ir narkotikai. Net filmuodamasis nevengė svaigintis, dažnai prisidengdavo vaidmeniu, mat taip geriau įgyvendindavo režisieriaus sumanymus. R. Downey jaunesniojo kova su narkotikais ir alkoholiu tęsėsi daug metų. Iki 1995 m. vartojo heroiną, laisvai svaiginosi kokainu, dėl to buvo suimti keli asmenys. Dar po metų, vos per kelias savaites, buvo kelis kartus areštuotas už narkotikų poveikio sukeltą keistą ir neapgalvotą elgesį. Policija sustabdžiusi už greičio viršijimą nustatė, kad jis buvo ne tik visiškai nuogas, apsvaigęs nuo narkotikų, bet ir keleivio sėdynėje rastas neužtaisytas ginklas. Netrukus jį vėl sulaikė policija, kai užklydo į kaimyno namus ir ten apalpo.

 

Areštas, kaltinimai ir kalėjimas

 

Apsvaigusio aktoriaus elgesys tapo mėgstamiausia žiniasklaidos tema. Antraštės – viena už kitą iškalbingesnės, nė viena įžymybės padaryta klaida nepraslydo žurnalistams pro akis. 1999 m. nuteistas kalėti 36 mėnesius, bet paleistas lygtinai. Beveik metus praleidęs Kalifornijos piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis gydymo įstaigoje ir valstijos kalėjime, R. Downey jaunesnysis su sąlyga, kad sumokės 5000 JAV dolerių užstatą, paleistas. Teisėjas nusprendė, kad bendras laikas, praleistas įkalinimo įstaigose, suteikė jam teisę išankstiniam paleidimui. Kalėjimas ir reabilitacijos lankymas nepadėjo. 2000 m. lapkritį vėl suimtas, šįkart Palm Springso viešbučio kambaryje, kur rastas su kokainu ir „Wonder Woman“ kostiumu. Jam pareikšti įtarimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis. Buvo suimtas dar du sykius per aštuonis mėnesius, galiausiai išsiųstas reabilitacijai į „Wavelength International“ – vieną iš teismo įgaliotų priklausomybės gydymo centrų, kuriuose jis lankėsi daugelį metų. Aktoriaus gyvenimas griuvo nesuvokiamu greičiu, vyras neteko visko, ką mylėjo ir turėjo. Žmona jį paliko ir pasiėmė sūnų. Buvo atleistas iš serialo „Ally McBeal“ ir stovėjo ant bankroto slenksčio. Galų gale suprato, kad pasiekė dugną – laikas atsispirti ir kilti aukštyn.

 

Sunkus grįžimas į save

 

2002 m. Robertas vėl grįžo į filmavimo aikštelę ir suvaidino viename garsiausių filmų „Zodiakas“. Vos po metų gavo vaidmenį filme „Gotika“. Filmuodamasis susipažino su filmų prodiusere Susan Levin, kuriai greitai pajuto daugiau nei kolegiškus jausmus, vos po kelių mėnesių jiedu susižadėjo. 2005 m. susituokė ir susilaukė dviejų vaikų – sūnaus Extono ir dukters Avri. R. Downey jaunesnysis taip pat turi sūnų Indio iš ankstesnių santykių su dainininke ir aktore Deborah Falconer, su kuria susituokė 1992 m., o 2004 m. išsiskyrė. Noras atsigauti nuo priklausomybės ir atkurti aktoriaus karjerą vedė į priekį. Buvo pakviestas vadinti Tony Starką filme „Geležinis žmogus“ ir „Keršytojai“ franšizėje. 2010 m. birželį R. Downey jaunesnysis ir S. Levin įkūrė savo „Team Downey“ prodiuserinę kompaniją, gaminančią tokius filmus ir TV laidas kaip „Teisėjas“ (2014 m.), „Dolittle“ (2020 m.) ir „Netflix“ fantastinį serialą „Sweet Tooth“.

 

Vienas iš žmonių, atlikusių pagrindinį vaidmenį nelengvame aktoriaus gyvenime, buvo Melas Gibsonas, su kuriuo Robertas vaidino filme „Air America“ (1990 m.). M. Gibsonas niekada nesitraukė nuo Roberto, net surado jam darbą ir pakvietė vaidinti 2003 m. filme „Dainuojantis detektyvas“. Abu aktoriai iki šiol artimi draugai.

 

2020 m. sausį, reklamuodamas savo filmą „Dolittle“, R. Downey jaunesnysis pranešė, kad, reaguodamas į klimato krizę, priėmė sprendimą laikytis veganiškos dietos. Vėliau paskelbė, kad atidaro „FootPrint Coalition“ organizaciją, kurią įkūrė siekdamas sumažinti anglies pėdsaką planetoje.

 

Autorius Monika Budnikienė