Vyrai irgi patiria kažką panašaus į moterų menopauzę, tik jų atveju tai vadinama andropauze. Natūralu, kad bėgant metams, keičiasi hormonų aktyvumas. Tačiau duomenys apie gyvenimą po 40 – 50 metų yra labai prieštaringi.

 

vyrai

Kas yra vyrų menopauzė? Visų pirma reikia pasakyti, kad klaidinga sakyti, kad vyrams prasideda menopauzė, nes šis žodis naudojamas apibūdinti laikotarpį, kai moteris nebeturi menstruacijų. Vyrų kritinis amžius, susijęs su vyriškais hormonais – androgenais, todėl vadinamas andropauze.

 

Vyro organizmui senstant testosterono lygis krenta. Daugeliui vyrui testosterono pikas būna tada, kai vyrui yra apie 20 metų. Po 30 – 40 metų testosterono ima mažėti po 1 % kasmet. Sulaukus 70 metų vyriškų hormonų lygis gali būti sumažėjęs apie 50 % nuo testosterono piko. Hormonų pokyčiai gali sukelti fizinius, emocinius ir pažintinių funkcijų pokyčius.

 

Kuo skiriasi andropauzė nuo menopauzės? Visų pirma tuo, kad moterų menopauzė yra natūralus senėjimo etapas, o vyrų organizme testosterono lygis gali likti nepakitęs kad ir visą gyvenimą. Be to, moterims hormonų pokyčiai įvyksta per sąlyginai trumpą laiką, o vyrams testosterono organizme gali mažėti ilgus dešimtmečius.

 

Amerikos urologų asociacijos duomenimis, testosterono lygis mažesnis nei 300 ng / dL laikomas žemu. Dr. Cirilas Godecas, vyriausiasis urologas, teigia, per savo ilgametę karjerą matęs aštuoniasdešimtmečių, kurių testosterono lygis buvo 600 ng / dL ir trisdešimtmečių, kurių testosteronas buvo 150 ng / dL. Dėl šios priežasties gydytojai andropauzę laiko androgenų trūkumą, kuris atsiranda vyrams senstant arba kaip pavėluota hipogonadizmo stadija.

 

Ar vyrams reikėtų sunerimti? Be abejo, mažas testosteronas vyrams gali kelti kai kurių problemų. Pasak „International Journal of Clinical Practice“ tyrėjų, tai gali sukelti įvairių simptomų ir komplikacijų. Pavyzdžiui, gali sumažėti libido, kamuoti erekcijos sutrikimai, sumažėti raumenų ir padidėti riebalų masė, sumažėti kaulų tankis, atsirasti nuovargis ir depresija.

 

7 simptomai, išduodantys vyrų andropauzę:

 
  • Mažas libido. Testoteronas atlieka gyvybiškai svarbią funkciją, palaikant normalų libido ir seksualinę funkciją. Jeigu libido žemesnis negu paprastai, tai gali būti andropauzės arba kito sveikatos sutrikimo simptomas. Žemas testosterono lygis gali sukelti erekcijos disfunkciją. Tai nutinka, kai sunku patirti arba išlaikyti erekciją. Dėl šio sutrikimo taip pat gali sumažėti spermos kiekis.
 
  • Depresija. Testoteronas padeda reguliuoti nuotaiką. Jeigu testosterono lygis nukrinta, gali išsivystyti depresija. Dažniausiai pasitaikantys depresijos simptomai – nuolatinis liūdesys, tuštumos jausmas, nerimas, dirglumas ir pyktis. Tampa sunku susikaupti, prarandamas susidomėjimas veikla, kuri anksčiau patiko, atsiranda minčių apie savižudybę. Kartais depresija gali būti vienas iš pirmųjų simptomų, įspėjančių apie sumažėjusį testosterono lygį. Nemažai vyrų prieš pasitikrindami testosterono lygį visų pirma apsilanko psichiatro kabinete.
 
  • Energijos trūkumas. Testoteronas padeda išlaikyti normalų kūno energijos lygį. Tačiau andropauzės metu tas lygis smarkiai krinta, todėl vyras gali jausti nuolatinį nuovargį. Gali trūkti energijos net kasdieninei veiklai atlikti.
 
  • Nemiga. Žemas testosterono lygis gali sukelti miego sutrikimus. Testosteronas atlieka svarbų vaidmenį, reguliuojant miego įpročius. Kai testosterono sumažėja, gali pradėti varginti nemiga ir atsirasti miego sutrikimų. Dėl nemigos gali būti sunku užmigti ir miegoti neprabudus visą naktį. Dieną dėl nemigos gali varginti irzlumas, mieguistumas, dėmesio koncentracijos problemos.
 
  • Kaulų tankis. Testosteronas padeda išlaikyti normalų kaulų tankį. Per andropauzę kaulų tankis gali sumažėti. Ilgainiui tai gali sukelti osteoporozę – tai būklė, kai kaulai tampa labai trapūs ir greitai pažeidžiami.
 
  • Riebalai pilvo srityje. Riebalai pilvo srityje gali būti mažo testosterono priežastis ir pasekmė. Testosteronas padeda sulėtinti riebalų kaupimąsi pilvo srityje. Kai jo lygis krenta, pradeda augti pilvukas. Fermentai riebaluose testosteroną paverčia estrogenu, tad testosterono lygis gali dar labiau nukristi. Taip patenkama tarsi į uždarą ratą.
 
  • Kiti andropauzės simptomai. Krūtų padidėjimas, sumažėjusi motyvacija, sumažėjęs pasitikėjimas savimi, sudėtinga prisiminti įvairius dalykus, padidėjęs nervingumas, sumažėjusi raumenų masė ir jėga, sumažėjęs kūno plaukuotumas. Pastebėjus išvardytus simptomus, reikėtų neatidėlioti apsilankymo pas gydytoją.