Paprastai, kai kalbame apie genetiką, kalbame apie elementarius dalykus, pavyzdžiui, iš ko gavome savo akių spalvą. Tačiau dalykų, kuriuos galime paveldėti iš tėvų, sąrašas yra gerokai ilgesnis. Mūsų genetinė sudėtis turi įtakos ne tik plaukų, odos ir akių spalvai. Anot mokslininkų, beveik kiekvienas mūsų elgesys ir pomėgis iš tikrųjų gali būti genetinis bruožas. Štai keletas savybių, kurias galbūt turite, bet nežinojote, kad jos jums buvo perduotos genetiškai!

 

įpročiai_800x533

1) Jums gali pakakti tik 4 valandų miego. Gydytojai paprastai rekomenduoja miegoti maždaug 8 val. kiekvieną naktį, kad mūsų kūnas ir smegenys galėtų normaliai funkcionuoti. Tačiau kai kurie žmonės teigia miegantys dvigubai trumpiau ir nejuntatys neigiamo šalutinio poveikio. Tokie asmenys turi geną, kuris aptinkamas tik iki 5 % žmonių, gali išgyventi miegodami 4 – 6 val. Šie genai leidžia miego metu iš smegenų ir organizmo efektyviau šalinti toksinus, todėl jiems reikia mažiau laiko pailsėti ir atgauti jėgas, rašo brightside.me.

 

2) Galbūt esate genetiškai linkęs labiau toleruoti skausmą ir aštrų maistą. Nesvarbu, ar gerai toleruojate skausmą ir aštrų maistą, ar visai jo netoleruojate, tikėtina, kad tai lemia jūsų genetika. Geno variantas MC1R, dėl kurio žmonės turi raudonus plaukus, taip pat rodo jų jautrumą skausmui. Štai kodėl rusvaplaukiai paprastai nelabai mėgsta aštraus maisto.

 

3) Kalendros jums gali kvepėti kaip muilas. Kai kurie žmonės neįsivaizuojama maisto be žiupsnelio susmulkintų kalendrų, kiti šios žolelės skonio negali pakęsti. Šią neapykantą sukelia šalia genų, lemiančių mūsų uoslę, esantys žymenys su receptoriais, kurie aptinka aldehidus – muilo sudėtyje esančius junginius. Aldehidai taip pat yra kalendro aromato sudedamoji dalis, todėl kai kurie žmonės sako, kad valgydami kalendrą burnoje jaučia muilo skonį.

 

4) Su liūdesiu siejami genai gali turėti įtakos jūsų socializacijos poreikiui. Mokslininkai atliko tyrimą, kuriame genai susieti su liūdesiu. Paaiškėjo, kad šie genai taip pat gali turėti įtakos mūsų bendravimo poreikiui ir vienišumo jausmui. Todėl genetinis paveldimumas gali padėti paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės yra socialiniai drugeliai, o kai kurie randa paguodą ir laimę savo izoliuotame gyvenimo būde.

 

5) Čiaudėjimas saulėje yra genetinė savybė. Čiaudėjimas dažnai siejamas su peršalimu arba alergija, tačiau kai kuriems žmonės būdingas specifinis sindromas, vadinamas „fototoniniu čiauduliu”. Jį patiriantys žmonės negali susilaikyti ir čiaudi kiekvieną kartą, patekę į ryškią šviesą. Fotinis arba šviesos čiaudulys yra dominuojantis požymis, t. y. jei vienas iš tėvų turi šį refleksą, 50 % tikimybė, kad jį turėsite ir jūs.

 

6) Genetiniai veiksniai turi įtakos jūsų reakcijai į kofeiną. Kavos pertraukėlė tapo svarbia kasdienybės dalimi. Tačiau, nors kai kurie žmonės neįsivaizduoja ryto be kavos puodelio, kai kurie tiesiog negali pakęsti kofeino savo medžiagų apykaitos sistemoje. Šio skirtumo priežastis slypi mūsų genuose. Būtent genas, vadinamas CYP1A2, kontroliuoja mūsų kofeino apykaitą. Priklausomai nuo to, ar esame lėtos ar greitos medžiagų apykaitos, šis genas lemia, kaip mūsų organizmas reaguos į kofeiną.

 
7) Dėl neištikimybės ir polinkio flirtuoti galite kaltinti genus. Neištikimybės niekaip negalima pateisinti, tačiau tyrimai rodo, kad neištikimybė gali būti užkoduota kažkieno DNR. Remiantis tyrimų rezultatais, genetinė DRD4 variacija, vadinama 7R+, yra susijusi su neištikimybe ir palaidumu. Taigi, nors ištikimybė yra pasirinkimo reikalas, kai kuriems žmonėms gali iš tiesų būti sunkiau kovoti su genetiškai nulemtu poreikiu būti neištikimiems.