2017 metų pradžioje JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) internete išplatino apie 13 mln. puslapių įvairių dokumentų, susijusių su pačiais įvairiausiais 1940–1990 m. projektais ir įvykiais. Tarp jų būta iš tiesų intriguojančių paslapčių, susijusių ne tik su karine žvalgyba, bet netgi ateiviais, minčių skaitymo galimybe ir kitais neįtikėtinais dalykais. Kai kuriuos jų CŽV mieliau būtų pasilaikiusi sau…

 

czv

 
 • Patvirtinta stulbinanti proto jėga
   

Izraelio magas Uris Gelleris pasaulyje išgarsėjo kaip žmogus, galintis vien proto galia lankstyti stalo įrankius ir kitus metalinius daiktus, pakreipti norima linkme kompaso rodyklę, atlikti įvairius aiškiaregystės ir kitus neįtikėtinus triukus. Nors skeptikai žymų magą laikė apsišaukėliu, CŽV atskleisti dokumentai pateikia itin intriguojančių įrodymų, kad U. Gelleris iš tiesų geba daugiau nei įprasti žmonės. 32 puslapių dokumente aprašytas 1973 m. savaitę trukęs eksperimentas. Juo siekta patikrinti, ar aiškiaregystė iš tiesų egzistuoja. Jeigu taip, ar ją galima būtų panaudoti kaip šnipinėjimo įrankį valstybės kariniais tikslais. Dokumente rašoma, kad U. Gelleris minėtais metais rugpjūčio 4–11 d. praleido Stanfordo tyrimų institute Kalifornijoje (JAV). Per eksperimentą mago prašyta atkartoti piešinius, kuriuos kitame kambaryje, nutolusiame maždaug per 800 metrų, piešė CŽV agentai. U. Gelleris neturėjo galimybės jų matyti ir su jais bendrauti. Taigi liko tik pasinaudoti ypatingais mentaliniais gebėjimais. Jokio išankstinio susitarimo būti taip pat negalėjo, nes CŽV agentai ne patys sprendė, ką piešti, o žodyne atsiversdavo atsitiktinį puslapį, besdavo į jį pirštu ir piešdavo objektą, susijusį su atsitiktinai pasirinktu žodžiu. Pirmasis žodis buvo „degiklis“. Taigi agentas nupiešė fejerverką. U. Gelleris nedelsdamas tai įvardijo kaip objektą, primenantį cilindrą ir skleidžiantį didelį triukšmą. Taip pat nupiešė objektą, panašų į fejerverką. Antrasis atsitiktinis žodis buvo „kekė“. Taigi agentas nupiešė vynuogių kekę. U. Gelleris iš pradžių tai apibūdino kaip kažką vandeningo, paskui prakalbo apie violetinius apskritimus. Galiausiai pats nupiešė kekę vynuogių, kurioje buvo 24 uogos – lygiai tiek, kiek ir agento piešinyje. Per savaitę buvo atlikta daugybė tokių bandymų ir jų metu U. Gelleris suklydo vos kelis kartus. Vienas jų buvo, kai reikėjo nupiešti šakes laikantį velnią. Jis nupiešė šakes, 10 Dievo įsakymų ir obuolį su išlindusiu kirminu. Mokslininkai įsitikinę, kad šį nesusipratimą lėmė kultūriniai ir religiniai skirtumai. Jie atskleidė, kad magas ne aklai kopijuoja piešiamas linijas, o bando perteikti pačią prasmę. Kitas nesusipratimas įvyko su skrendančiu kiru, kurį U. Gelleris įvardijo kaip virš kalvos sklendžiančią gulbę. Visgi net ir tokiais atvejais mago mintys buvo gana aiškiai susijusios su tuo, ką kitame kambaryje piešė CŽV agentai. Eksperimentą vykdę mokslininkai padarė išvadą, kad Izraelio magas iš tiesų turi ypatingų mentalinių gebėjimų.

   
 • Paslaptingieji NSO
   

Ilgus metus CŽV neigė, kad renka duomenis apie tariamus ateivių pasirodymus Žemėje. Visgi neseniai išplatino 10 failų, kuriuose aprašomi susidūrimo su NSO atvejai. Manoma, kad atverti kortas paskatino Hillary Clinton rinkimų pažadai išsiaiškinti visą tiesą apie NSO. CŽV prisipažino, kad vien per 1947–1960 m. yra sukaupusi apie 1500 oficialių pranešimų apie NSO. 80 % jų esą paprastai ir logiškai paaiškinami, nes susiję su karinių technologijų ir aviacijos bandymais. Visgi 20 % atvejų lieka paslaptimi netgi CŽV – ji neturi jokio racionalaus paaiškinimo, kas tai buvo, todėl neatmetama galimybė, kad tai būta nežemiškų objektų. CŽV netgi yra parengusi 10 patarimų rinkinį, kaip reikėtų tirti pranešimus apie ateivių pasirodymus. Taip pat išplatino kai kuriuos pačių tirtus atvejus. Vieni įdomesnių neišaiškintų atvejų buvo šie.

 
 • 1952 m. liepą vokietis Oscaras Linkeʼas kartu su 11 m. dukra Gabriella ant kojų pakėlė visą Vakarų Berlyno žvalgybos skyrių. Davę priesaiką teisme jie papasakojo susidūrę su nežemišku objektu. Pasak jų, viskas vyko netoli Eselbacho, kur buvo priversti sustoti, nes vykstant namo sprogo motociklo padanga. Toliau jiedu keliavo pėsčiomis, kai netikėtai dukra maždaug už 140 m pastebėjo keistą objektą. Jau buvo prietema, todėl iš pradžių vyras pamanė, kad tai jaunas elnias. Jis nusprendė prieiti arčiau. Priešais save išvydo du žmones, vilkinčius tviskančiais metalą primenančiais drabužiais. Jie žiūrėjo į kažką, gulintį šalia ant žemės. O. Linkeʼas dar labiau artinosi, kol likus apie 10 m iki keistų žmonių pamatė, į ką jiedu žiūrėjo – ant žemės gulėjo didžiulis 13–15 m skersmens objektas, primenantis milžinišką keptuvę. Paskui tėvą ėjusi mergaitė staiga jį šūktelėjo. Tai greičiausiai išgirdo ir ateiviai, nes staiga sušoko į tą milžinišką objektą. Iš pradžių šis pradėjo ryškiai blyksėti, o vėliau skleisdamas švilpimą ir gausmą primenantį garsą pakilo į dangų ir nuskrido tolyn. Paskui šį objektą teigė matę ir gretimo kaimo gyventojai. Tiesa, dauguma galvojo, kad tai kometa. Pats O. Linkeʼas neseniai buvo pasprukęs iš Rytų Vokietijos, todėl pamanė, kad matytas objektas yra naujas slaptas sovietų karinis ginklas.
 
 • 1952 m. gegužę ispanas Valentinas Garcia pranešė, kad eidamas į darbą Barselonos Jose Antonio aveniu pastebėjo maždaug 2 km virš žemės dideliu greičiu skridusį objektą, paskui save palikusį plačias tirštų dūmų juostas. Objektas nepriminė nei įprasto lėktuvo, nei skraidančios lėkštės. Judėjo tiesiai, neskleisdamas jokių šviesų, ir buvo panašus į raketą. Atvykęs į redakciją, kurioje dirbo, V. Garcia sužinojo, kad dūmus pastebėjo ir kolegos, tik nematė juos skleidusio objekto. Keistas skraidantis objektas užfiksuotas ir virš maždaug 10 km atstumu nuo Barselonos nutolusio miesto Badalonos. Liudininkai teigė matę, kaip objektas staiga kelioms sekundėms išnyko, nustojo skleisti dūmus, paskui vėl atsirado, tik jau kelių kilometrų atstumu nuo pirminės vietos. Netrukus laikraščių redakcijas užplūdo skambučiai su liudininkų parodymais. Būta net tokių, kurie nufotografavo dūmų juostas.
 
 • 1952 m. birželį dauguma Tuniso miesto Suso gyventojų stebėjo neįtikėtinu greičiu danguje skridusį objektą, keliavusį iš Vakarų į Rytus ir skleidusį žalsvą šviesą. Du liudininkai pasakojo matę šį objektą ir virš Mekneso. Pasak jų, nors objektas skriejo žaibo greičiu, neskleidė jokių garsų, tik šviesą ir paliko baltų dūmų kamuolį. Su keistu reiškiniu susidūrė ir Taurirto mieste (Marokas) dirbę doko darbininkai, 30 sek. danguje stebėję baltų liepsnų apgaubtą diską, kuris išnyko taip pat staiga, kaip ir atsirado.
 

Be to, prieš kelerius metus paviešinti slapti CŽV dokumentai patvirtina mįslingos „51 zonos“ Nevadoje egzistavimą. Tai įslaptinta karinė bazė, kurios egzistavimas ilgai apskritai neigtas. Anot sąmokslo teorijų, ten saugomi ateivių laivai ir kūnai bei atliekami įvairūs tyrimai. Visgi sensacijų ištroškusių smalsuolių CŽV slaptos bylos nepatenkino, mat jose teigiama, kad minėtoje bazėje Šaltojo karo metais tiesiog buvo įrengtas šnipinėjimo lėktuvas U-2. Jis buvo sukurtas iš didelio aukščio šnipinėti Sovietų Sąjungą. Būtent dėl to apie ši bazė laikyta didžiulėje paslaptyje.

       

Prieš kelerius metus CŽV atskleidė dar kelis iš 1917–1918 m. laikotarpio likusius dokumentus. Juose rašoma, kaip pasigaminti nematomą rašalą. Šie dokumentai laikyti tokiais svarbiais, kad liko įslaptinti beveik 100 metų. Pasak CŽV, paslaptį pagaliau atskleisti leido naujausi technikos laimėjimai, tiesa, neatskleidė, kokie. Pirmojo pasaulinio karo laikų dokumentuose aprašomi įvairiausi nematomo rašalo receptai. Viename jų rašoma, kad tam tikromis proporcijomis reikia sumaišyti geležies sulfatą, kalio cianidą, ryžių krakmolą, vandenį ir paprastą rašalą. Norint, kad rašalas taptų matomas, prireiks kalio jodato ir vyno rūgšties skiedinio. Kitas dokumentas atskleidė paprastesnį variantą, siūlantį vietoj rašalo naudoti krakmolo tirpalą ir juo rašyti ant medžiagos. Išdžiūvęs krakmolas tampa nematomas, tačiau audinį palaikius virš jodo garų, vėl viską galima perskaityti. Tam galima naudoti ir kalio jodido tirpalą arba paprasčiausią pieną. Juo siūloma suvilgyti dantų krapštuką ir rašyti tarp įprasto laiško eilučių. Išdžiūvus nieko nesimatys, tačiau jį išlyginus karštu lygintuvu, išryškės slapta žinia. Kaliniai slaptai žiniai užrašyti dažnai naudodavo šlapimą arba druskos tirpalą. Siekiant jį išryškinti, laišką taip pat reikėdavo pakaitinti. Dar vienas nematomo rašalo receptas, kurį išryškina karštis, skamba taip: 30 g alūno miltelių sumaišyti su 30 ml česnako sulčių. Gautu mišiniu rašyti naudojant plunksną.

   
 • Ateitį įmanoma pamatyti?
   

Dažniausiai mėginimai nuspėti ateitį daugumai siejasi su krištoliniu rutuliu, kortomis ir kitais panašiais būrėjų atributais. Tik ne Niujorko universiteto Politikos fakulteto (JAV) profesoriui Bruceʼui Bueno de Mesquitai. Mokslininkas tikina atradęs kompiuterinį modelį, pagrįstą matematiniais skaičiavimais, kuriuos jis tobulina pastaruosius 25 m., leidžiantį prognozuoti praktiškai visus tarptautinėje arenoje kilsiančius konfliktus. Tačiau pradinė informacija privalo būti teisinga. Nors skeptikai mano, kad tai – paistalai, žinoma, kad tarp jo klientų yra ne tik žymių politikų, sėkmingiausių JAV kompanijų, bet netgi JAV saugumo departamentas ir CŽV. B. Bueno de Mesquitas vadinamas šių dienų Nostradamu. Jis teigia savo skaičiavimams naudojantis žaidimų teoriją – mokslą, tiriantį strateginių sprendimų priėmimus. Profesorius pateikė apie 2000 pranašysčių, kurių tikslumas, kaip rodo CŽV atlikti tyrimai, – 90–97 %. Taigi mokslininko naudojamas metodas yra kur kas tikslesnis nei įprastų politikos analitikų pranašystės. B. Bueno de Mesquitas Rokfelerio centre netgi įkūrė savo kompaniją „Mesquita & Roundell“, teikiančią paslaugas didžiausioms šalies kompanijoms, norinčioms pasikonsultuoti dėl du probleminius aspektus turinčių projektų. Tokia konsultacija gali atsieiti net apie 50 000 JAV dolerių (46,50 tūkst. eurų).

   
 • Neįtikėtinos technologijos
   

1978 m. CŽV ir JAV kariuomenės Gynybos žvalgybos agentūra pradėjo vykdyti bendrą projektą, pavadintą „Stargate“, skirtą parapsichologiniams bandymams. 1995 m. projektas nutrauktas, mat skelbta, kad tirti aiškiaregiai nepateisino lūkesčių. Visgi šiandien skelbiama, kad į šį projektą įsitraukusiems Stanfordo universiteto (JAV) mokslininkams tuomet pavyko pasiekti neįtikėtinų rezultatų, kuriais naudojosi ir CŽV, ir FTB (Federalinis tyrimų biuras) ir NST (Nacionalinė saugumo tarnyba). Pasinaudodami naujausiais mokslo pasiekimais ir ekstrasensų patirtimi, mokslininkai sukūrė nuotolinio matymo technologiją, leidžiančią gauti informacijos apie bet kokį objektą erdvės ir laiko atžvilgiu, nepriklausomai nuo to, kur jis yra. Ji naudota siekiant gauti įslaptintos informacijos apie sovietų karinę techniką, karinius objektus ir siekius. Esą kažką panašaus naudojo ir kitų šalių specialiosios tarnybos. Nuotolinio matymo technologijai pasiekti mokslininkai analizavo alfa, delta ir teta smegenų dažnius. Pasibaigus projekto senaties terminui, technologija buvo paviešinta pasauliui ir šiandien ji dažnai naudojama gydymo tikslais – vadinamieji Teta gydymo kursai. Iš esmės tai – savotiška meditacijos technika. Pasak mokslininkų, naudojantis jų atrasta metodika, smegenys išlaisvinamos nuo nereikalingos informacijos ir pasiekia tokią atsipalaidavimo būseną, kad pradeda dirbti alfa dažniu, padedančiu praplėsti įprasto sąmoningumo ribas. Naudojantis CŽV užsakymu sukurta technologija galima pasiekti 90 % tikslumo nuotolinį matymą.

   
 • Minčių valdymo programa
   

Šaltojo karo metais CŽV vykdė slaptą nelegalią programą „MKUltra“. Jos metu atliko eksperimentus su žmonėmis, nė neįtarusiais, kad tapo bandymo dalimi. Į tyrimus buvo įtraukti JAV ir Kanados piliečiai. Jie truko nuo šeštojo dešimtmečio pradžios iki beveik septintojo pabaigos. Programos metu žmonės veikti LSD narkotikais, radiologinėmis, biologinėmis medžiagomis, naudota ir hipnozė, psichologinis smurtas. Pagrindinis eksperimentų tikslas buvo išmokti kontroliuoti žmonių mintis, rasti masinį LSD panaudojimo būdą kariniais tikslais. CŽV tikėjosi sukurti minčių kontrolės sistemą, leisiančią užprogramuoti žmones atlikti įvairias užduotis, tarkime, žudyti. 1973 m. tuometinis CŽV vadovas liepė sunaikinti visus dokumentus, susijusius su šia programa, bet jau kitąmet ji vėl pradėta tirti. JAV Kongresas nustatė, kad programai įgyvendinti CŽV skyrė net 20 mln. JAV dolerių (18,52 mln. eurų) ir į ją įtraukė net apie 185 įvairių universitetų mokslininkų bei jų asistentų. Į šį reikalą buvo įsivėlusios net 80 institucijų. Iš viso įgyvendinti 149 eksperimentai. Kai kurie atlikti su gyvūnais, kiti – su savanoriais žmonėmis, bet būta ir tokių, kur tiriamieji buvo įtraukti slapta. Nemažą dalį eksperimentų dalyvių ištiko tragiška lemtis – jie nusižudė. Vienas žmogus iššoko pro daugiaaukščio pastato langą, kitas vonioje persipjovė venas ir kt. Vėliau tokių nelaimėlių artimieji išsiaiškino, kad jie buvo įtraukti į „MKUltra“ programą.

 

Įdomu

 
 • CŽV įkurta 1947 metais. Pagrindinis tarnybos tikslas – ginti JAV interesus, atlikti žvalgybos užduotis ir kovoti su priešiškų valstybių (įkūrimo metu tai buvo komunistinės šalys) specialiosiomis tarnybomis.
 • Pasibaigus Šaltajam karui ir žlugus komunistų santvarkoms, CŽV pradėjo keisti savo darbo priemones ir politiką.
 • Anksčiau CŽV slaptaisiais agentais dirbo beveik vien vyrai, tačiau jie dažnai kaip priedanga naudodavosi žmonomis. Tarkime, savo moteris siųsdavo į susitikimus su kitais agentais, kad nesukeltų įtarimo, arba dangstydavosi žmonomis, kai reikėdavo nuslėpti savo pėdsakus.
 • Išaiškėjo, kad 1963 m. CŽV finansavo psichiatrą dr. D. E. Cameroną, kad šis visiškai ištrintų vienos moters atmintį. Tam jis net 86 d. naudojo elektrošoką ir haliucinogenus.
 • Per vieną operaciją CŽV JAV inicijavo tikrus teroro aktus, dėl kurių buvo apkaltinta Kuba. Taip siekta visuomenės palaikymo kovojant su Fidelio Castro valdžia.
 • Kai JAV konstravo Sovietų Sąjungai šnipinėti skirtą lėktuvą A-12 „Blackbird“ („Juodasis strazdas“), pritrūko gryno titano. Jo buvo galima gauti tik iš Sovietų Sąjungos teritorijos, iš kur CŽV titano slapčia ir parsigabeno per įslaptintą operaciją.
 • Per operaciją „Mangusta“ CŽV agentai slapta į F. Castro batus pribėrė nuodingos medžiagos talio druskos. Tuomet jis turėjo netekti visų kūno plaukų, įskaitant ir garsiąją barzdą. Tai turėjo būti pažeminimas.
 • CŽV, siekdama papirkti afganų kovotojus, naudojo „Viagrą“.