Ar Dievas baudžia savo vaikus, siųsdamas sunkias ir mirtinas ligas? O gal tai karma už praėjusiame gyvenime įvykdytas nuodėmes ar visatos perspėjimas keistis? Teorijų sklando įvairių – kiekvienas gali rinktis, kuo tikėti. Protaujančioms būtybėms neužtenka žinoti, kad kažkuo serga. Jos nori išsiaiškinti, kodėl tai vyksta su jų kūnais, ir rasti atsakymus į natūraliai kylančius klausimus: „Kodėl aš?“, „Ką aš padariau?“, „Ką tai reiškia?“ Taigi pateikiame 10 teorijų apie tai, ką gali rodyti užklupusios ligos.

 

karma

  • Judaizmas ir krikščionybė. Žydai ir krikščionys tiki, kad liga yra Dievo bausmė už tam tikrą nuodėmę. Kuo sunkesnė liga, tuo didesnė nuodėmė. Ligos užklumpa, nes žmogus yra nuodėmingas, bet Dievas labai mažai už tai atsakingas. Jis yra visagalis ir galėtų padėti išvengti ligų, tačiau Viešpats suteikė žmonėms galimybę patiems rinktis, kaip gyventi ir kokius sprendimus priimti.
 
  • Naujasis amžius. Naujojo amžiaus dvasinio tikėjimo išpažinėjai tiki, kad liga yra pamoka. Žmogui jis siunčiama dėl to, nes turi kažką svarbaus suprasti, jog galėtų dvasiškai tobulėti ir toliau evoliucionuoti. Ligas sukelia minčių galia, todėl tik mintys gali padėti pasveikti.
 
  • Šiuolaikinė medicina. Pasakmedikų, kad liga iš esmės yra biofizikinis sutrikimas, kurį sukelia biofizikiniai veiksniai (virusai, traumos, genetika, aplinkos veiksniai). Sergant daugeliu ligų nereikia ypatingą dėmesį skirti psichologinei ir dvasinei savijautai gerinti, nes įvairūs alternatyvūs gydymo metodai paprastai būna neveiksmingi ir gali trukdyti gauti tinkamą medicininį gydymą.
 
  • Karma. Liga – neigiamos karmos rezultatas. Nedori veiksmai praeityje ar net praeituose gyvenimuose ilgainiui įgauna sunkesnės ar lengvesnės ligos formą. Liga yra blogis, nes asocijuojasi su nedorais praeities veiksmais. Tačiau kartu yra gėris, nes padeda apsivalyti nuo praeities nuodėmių. Pasveikus sunaikinama neigiama karma.
 
  • Psichologija. JAV kino režisierius Woody Allenas yra pasakęs: „Aš nepykstu, todėl auginu auglius.“ Šios teorijos esmė ta, kad ligas sukelia užslopintos emocijos. Ekstremali forma – liga atsiranda iš nori mirti.
 
  • Holistinė medicina. Liga susideda iš fizinių, emocinių, mentalinių ir dvasinių veiksnių. Nė vieno iš jų nevalia ignoruoti ir išskirti. Gydymas turi būti visapusis (kartais tai reiškia pasipriešinimą šiuolaikinio gydymo metodams).
 
  • Budizmas. Liga – neišvengiama žemiškojo gyvenimo dalis. Klausti, kodėl yra ligos, tolygu klausti, kodėl yra oras. Gimimas, senatvė, ligos ir mirtis – šio pasaulio žymės. Visi šie fenomenai charakterizuojami kaip nepastovumas, kentėjimas ir pasiaukojimas. Tik nušvitus, pasiekus tyrąją nirvanos būseną, liga pasitraukia. Tada dingsta ir visa kita, kas susiję su žemiškuoju gyvenimu.
 
  • Magija. Liga yra atpildas arba pelnyta bausmė. Tarkime, „Aš nusipelniau jos, nes geidžiau tam tikro asmens mirties.“ Arba „Jeigu man nutiko per daug gerų dalykų, galų gale turėjo nutikti ir kažkas blogo.“
 
  • Egzistencializmas. Pati liga neturi jokios reikšmės. Ji įgauna tokią prasmę, kokią jai suteikia pats sergantysis. Kiekvienas žmogus pats turi teisę rinktis ir spręsti. Vyrai ir moterys yra riboti ir mirtingi, todėl autentiškas atsakymas būtų priimti ligą kaip kažkieno baigtinumą ir suteikti pastarajam asmeninę prasmę. Pavyzdžiui, tegul liga būna kaip visatos perspėjimas keistis.
 
  • Mokslas. Nepriklausomai nuo to, kokia tai liga, ji turi vieną ar daugybę priežasčių. Kai kurias priežastis nesunku nustatyti, kitos gali būti visiškai atsitiktinės. Bet kokiu atveju liga neturi jokios prasmės. Tai tik viena iš galimybių arba neišvengiamas dalykas, kuris dėl tam tikrų priežasčių turėjo įvykti.
 

Specialistės komentaras

Vyriausioji Lietuvos ragana Vilija Lobačiuvienė

 

Fizinis kūnas sensta, genda, turi problemų, kol galų gale yra paliekamas. Žmonės turi suvokti viena: kūnas tai nėra jie, tai – sielos buveinė. Visais laikais ligos būdavo skirstomos į dvasines ir fizines. Kūnas suserga dėl įvairiausių priežasčių. Senėjimo procesas – visiškai natūralus. Jeigu senatvė dar toli, galbūt tai genetika, paveldimumas arba tiesiog netinkamos gyvenimo sąlygos. Mistikos čia mažai. Tokie yra gyvenimo dėsniai. XXI a. žmogus tai turėtų suprasti. Žmonės bando pateisinti savo gyvenimo būdą ir nekreipia dėmesio į savo kūnus, kol nesuserga. Tada pradeda ieškoti pasiteisinimų. Tuomet sulaukia ir prakeiksmo, ir Dievo bausmės. Tačiau galbūt sergama dėl netinkamo gyvenimo būdo. Yra labai daug patarėjų, kurie mistifikuoja reiškinį ir aiškina: „Jeigu sergi, tikriausiai tave prakeikė.“ Senstant kūnui visiškai natūralu, kad dažniau sergama. Ir nereikėtų čia ieškoti prakeiksmo ar Dievo keršto. Atvirkščiai – reikia Kūrėjui dėkoti už tai, kad žmogus jaunas buvo sveikas, turėjo stiprų kūną. Ir nereikėtų pykti ant likimo, kad kūnas pradėjo senti ir tapo ligotas.

 

Kita kalba, kai suserga jaunas žmogus. Kuo kalti vaikai, kurie serga arba jau gimsta ligoti? Šiais laikais gimsta labai daug kūdikių, sergančių autoimuninėmis ligomis, kurios kol kas nepagydomos. Tik šiek tiek pristabdomi procesai, bet laikinai ir labai radikaliai: hormonais ir pan. Atmetant visiškai natūralius dalykus (senatvinės ligos, paveldimumas), tai vienintelės ligos, kurias būtų galima vadinti karminėmis. Tai nebūtinai prakeiksmas, nors gali būti ir jis. Beveik nerealu, kad prakeiktų žmogus, su kuriuo konfliktuoji arba kuris tavęs nemėgsta, nes reikia mokėti tai daryti. Vaikų ligos – tėvų karmos dalis. Tai bausmė gimdytojams. Psichikos liga – taip pat karminis susirgimas, bet ne ligoniui, o artimiesiems, nes psichikos negalią turintis asmuo paprastai į tai nelabai rimtai žiūri. Galvoja, kad kiti serga, o jis yra sveikas. Kiekvieną sykį matant žmogų, kurį be galo myli, matant jo kančią, apsivalo siela. Mes į šį gyvenimą ateiname ne šventes švęsti – tai yra skaistykla. Pagal krikščionišką ir bet kurią kitą religiją teigiama, kad gyvenimas yra sielos išsivalymo laikas. Yra žmonių, kurie turi negalių, bet jų veidai švyti, jie laimingi. Jų sielos yra švarios.

 

Depresija – tai XXI a. rykštė. Serga ir maži, ir seni. Nepriklausomai nuo socialinio sluoksnio, gyvenimo būdo ir pan. Šios ligos labiausiai verčia susimąstyti, nes kūnas sveikas, o gyvenimu nesidžiaugiama. Tai ne karminės ligos, o paties žmogaus gyvenimo padarinys. Kaip kasdien prausiamės, valomės dantis, taip turėtume rūpintis savo minčių švara. Tačiau žmonės nemoka to daryti ir delsia kažko imtis, kol situacija tampa nevaldoma. Sielos liga mus priverčia suprasti, kad reikia išsivalyti, galbūt melstis, medituoti ir pan. Patarčiau ne ieškoti, kas prakeikė, bet keisti gyvenimo būdą. Daugelis žada nuimti prakeiksmus, bet nuo to nepasveikstama. Žmonės galvoja, kad raganai burtų lazdele pamojus išsispręs visos problemos. Tačiau jas spręsti turime patys, reikia tik, kad kažkas padėtų, bet ne už mus tai padarytų. Jeigu dabar lengvai išsisuksi, vėliau pateksi į tokią situaciją, kai išsisukti nepavyks.

 

Prieš keletą buvo populiaru skaityti S. Lazarevo knygą „Karmos diagnostika“. Joje rašoma, kad jei tu sergi, kaltas tavo senelis, prosenelis, nes jis, tarkime, turėjo meilužę. Aišku, galima išsiaiškinti istoriją, tada kaltinti protėvius, bet nuo to niekas nepasikeis. Žmogus neturi susitapatinti su liga. Visais laikais sakyta, kad liga į tavo kūną įeina. Šamanai, liaudies gydovai bandydavo ją išprašyti. Tai lyg kažkoks svetimas padaras, norintis užgrobti tavo namus. Jeigu žmogus susitapatina su liga, vadinasi, susitapatina su tuo užgrobėju. Reikėtų tam priešintis, nes jei susitapatinote, vadinasi, pasidavėte.

 

Įdomu

 
  • 2015 m. Djuko universitete (JAV) atlikti tyrimai parodė, kad religingų žmonių fizinė ir psichinė sveikata yra stabilesnė.
  • Persų kilmės gydytojas Avicena (980–1037 m.) atliko eksperimentą su avimi ir vilku. Jis parodė, kad pasąmonė daro didžiulę įtaką bendrai organizmo būklei. Aviai teko gyventi vilko kaimynystėje. Nors plėšrūnas jos nesudraskė ir ji fiziškai nenukentėjo, tačiau praėjus porai dienų avis nugaišo nuo stipraus streso.
  • Savaiminiai išgijimai nuo vėžio pasitaiko kartą iš 100 000 atvejų. Kai kurie mokslininkai atkreipia dėmesį į sutampančius požymius, kurie sieja visus šiuos išgijimus. Pavyzdžiui, 90 % atvejų, kai netikėtai pasveikstama, įvyksta tada, kai persergama kokia nors virusine infekcija.
  • JAV biologijos mokslų daktaras Bruceʼas Liptonas nustatė, kad tikras tikėjimas ir minties galia gali padėti pasveikti nuo visų ligų.
  • Tyrimų duomenimis, nelamingi žmonės serga dažniau negu laimingi.
  • Žmogaus sveikatą galima nustatyti pagal jo aurą. Teigiama, kad joje atsispindi asmens sveikata ir ligos netolimoje ateityje. Pastarosios iš pradžių pasireiškia energetiniame lauke, vėliau įsiskverbia į fizinį kūną. Laiku ištyrus aurą galima išsiaiškinti, kokios ligos gresia artimiausioje ateityje, ir imtis prevencinių priemonių, norint jos išvengti.
  • Tyrimai rodo, kad tam tikros emocijos sukelia skirtingas ligas. Pavyzdžiui, labai slepiant emocijas, niekada neverkiant galima susirgti bronchine astma; visko bijant, jaučiant nuolatinį nerimą – skrandžio opa; didelė emocinė įtampa, nuoskaudos sukelia nugaros skausmus; cukrinį diabetą sukelia konfliktai šeimoje, užsitęsęs stresas ir nuoskaudos; galvos svaigimą lemia nerimas, jausmas tarsi esate užstrigę konkrečioje situacijoje, tarsi voverė sukatės rate; plaukai pradeda slinkti patyrus šoką, nervinį išsekimą; gerklės skausmas rodo slopinamas emocijas, norą kerštauti, paskalų skleidimą.