2013 metų duomenimis D. Britanijoje moterys nagų priežiūrai išleido 450 svarų sterlingų (apie 512 eurų) per metus, o 2015 metų duomenimis JAV moterys bendrai išleidžia 768 milijonus dolerių (apie 873 mln. eurų) nagų lakavimui kasmet! Tačiau nagai yra ne vien dėl grožio. Jie atlieka apsauginę funkciją bei padeda diagnozuoti sveikatos problemas. Kai kurie nagų pokyčiai yra nepavojingi, bet kai kurie gali rodyti lėtines ligas, įskaitant vėžį.

 

nagai

10 dalykai, kuriuos atskleidžia nagai:

 
  • Pageltę nagai. Nagai pagelsti gali dėl amžiaus, akrilinių nagų arba dėl nagų lako. Dėl rūkymo ant nagų taip pat gali atsirasti geltonų dėmių. Stoti, trupantys ir gelsvi nagai būna sergant grybeliu. Rečiau tai gali būti susiję su skydliaukės sutrikimais, diabetu, žvyneline, kvėpavimo takų ligomis (lėtine bronchitu).
 
  • Sausi, trapūs, skilinėjantys nagai. Šiuo atveju didelę įtaką daro gyvenimo būdo veiksniai, pavyzdžiui, jei rankos ilgą laiką mirkomos vandenyje (indų plovimas, plaukimas ir kt.), dažnai naudojamas nagų lako valiklis, dažnai kontaktuojama su cheminėmis medžiagomis (buities valikliai) arba gyvenimas sauso klimato regione. Nagų skilinėjimas taip pat būdingas grybelinėms infekcijoms ir skydliaukės sutrikimams, taip pat, kai trūksta A, C ir B grupės vitaminų, biotino.
 
  • Išgaubti, padidėję nagai. Tai rodo žemą deguonies lygį kraujyje ir siejama su plaučių ligomis. Taip pat gali būti susiję su inkstų, širdies ligomis, uždegimine žarnyno liga ir AIDS.
 
  • Baltos dėmelės ant nagų. Paprastai jų atsiranda po nedidelių traumų, tarkime, karpant manikiūro žirklutėmis. Jos nėra pavojingos, nes pranyksta, kai nagai atauga. Rečiau baltos dėmelės gali neišnykti dėl grybelinės infekcijos.
 
  • Horizontalios linijos ant nagų. Kaip ir baltos dėmelės, paprastai atsiranda dėl traumos arba persirgus sunkia liga, kai laikėsi aukšta temperatūra (pavyzdžiui, skarlatina arba plaučių uždegimu). Vadinamosios Beau skersinės linijos ant nagų taip pat gali rodyti žvynelinę, nekontroliuojamą diabetą, kraujotakos sutrikimus arba labai didelį cinko trūkumą. Vadinamosios Mees linijos ir spalvos pokyčiai rodo apsinuodijimą arsenu, anglies monoksidu, Hodžkino liga, maliarija ir raupsais.
 
  • Vertikalios linijos ant nagų. Paprastai tai visiškai normalus nagų požymis, todėl nereikėtų nerimauti. Senstant jos dar labiau išryškėja. Tačiau kai kuriais atvejais vertikalios linijos gali rodyti maistinių medžiagų trūkumą, įskaitant vitaminą B12 ir magnį.
 
  • Įgaubti nagai, primenantys šaukštą. Tai tokie nagai, kurie riečiasi į išorę – gali rodyti geležies trūkumo anemiją, hemochromatozę (geležies kraujyje perteklių), širdies ligas ir hipotirozę.
 
  • Nagai su įdubimais. Jeigu naguose yra daug mažų duobučių, tai gali būti žvynelinės simptomas. Taip pat tai gali būti dėl jungiamojo audinio sutrikimų, įskaitant Reiterio sindromą arba židininio nuplikimo (lot. Alopecia areata) – autoimuninis sutrikimas, sukeliantis plaukų slinkimą.
 
  • Tamsios dėmės ant nagų. Juosvi dryžiai ir skausmingos ataugos ant nagų – įspėjimas, nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti dėl melanomos, sunkiausiai išgydomo vėžio tipo.
 
  • Balti nagai su rožine juostele. Jeigu nagai yra daugiausiai baltos spalvos su siaura rožine juostele ant viršaus. Šis sutrikimas angliškai vadinamas „Terry‘s nails“. Kartais tokie nagų pokyčiai atsiranda dėl natūralaus organizmo senėjimo.