Norint, kad plaučiai gerai funkcionuotų visą gyvenimą, jais reikia rūpintis. Pasaulinė sveikatos organizacija lėtinę obstrukcinę plaučių ligą laiko trečiąja mirties priežastimi pasaulyje. Tačiau išsaugoti plaučius sveikus, net organizmui natūraliai senstant, yra įmanoma: reikia tik būti šiek tiek dėmesingesniems sau!

 

plauciai

Geri patarimai, kaip natūraliai pagerinti plaučių būklę:

 
  • Nerūkyti. Rūkymas – tai blogiausia, ką galima padaryti plaučiams. Kuo daugiau rūkoma, tuo didesnė žala. Tačiau ne mažiau kenkia ir rūkymas kartkartėmis arba pasyvus rūkymas (buvimas prirūkytoje patalpoje arba gretai rūkalių). Plaučiams kenkia įprastos ir elektroninės cigaretės, cigarai, kaljanai, pypkės, marihuana.
 
  • Kovoti už švarų orą. Rekomenduojama sumažinti elektros suvartojimą, rečiau važinėti automobiliu, vengti deginti medieną ir nedeginti šiukšlių.
 
  • Daugiau sportuoti. Sportas nepadarys plaučių stipresnių, bet padės išmokti panaudoti jais visu pajėgumu. Pratimai širdžiai ir kvėpavimo sistemai palengvina širdies ir plaučių aprūpinimą deguonimi. Jeigu šaltis sukelia astmą, prieš išeidami į lauką, burną apsivyniokite šaliku arba dėvėkite veido kaukę.
 
  • Stebėti oro taršos lygį gyvenamoje vietoje. Kai taršos lygis viršija normą, rekomenduojama riboti laiką, praleidžiamą lauke ir daugiau laiko praleisti namuose, kol situacija pasitaisys.
 
  • Pagerinti patalpų orą. Oro tarša – ne tik lauko problema. Yra daug uždarų patalpų šaltinių, bloginančių oro kokybę. Tai, pavyzdžiui, židiniai ir geležinės krosnelės, pelėsis, gyvūnų pleiskanos ir plaukai, statybinės medžiagos, net kai kurie oro gaivikliai bei žvakės. Specialūs oro valytuvai pašalina daugelį dalelių, tačiau ne dujas.
 
  • Stebėti, ką dedate į lėkštę. Tyrimai rodo, kad sergančiųjų plaučių ligomis savijautą gerina brokoliai, žiediniai kopūstai, gūžiniai kopūstai, kininiai bastučiai, lapinės salotos. Taip pat rekomenduojama valgyti skaidulų turtingą maistą: pupeles, uogas, žirnius, lęšius, migdolus, artišokus.
 
  • Laikytis saugumo reikalavimų darbo vietoje. Jeigu darbas yra su pavojingomis cheminėmis medžiagomis, rekomenduojama visada dėvėti apsaugines priemones. Plaučių ligas skatina diacetilas (chemikalas, suteikiantis maistui sviesto skonį), dažų garai, išmetamosios dyzelio dujos.
 
  • Skiepytis nuo gripo. Vengti infekcijų: dažnai plauti rankas, gripo epidemijos metu vengti žmonių susibūrimo vietų, daug ilsėtis, sveikai maitintis ir mažinti streso lygį.
 
  • Naudoti tik saugius produktus. Namų tvarkymui, valymui, užsiimdami hobiais ir darydami remontą naudokite tik saugius produktus, dirbti gerai vėdinamoje aplinkoje, naudoti kaukę, saugančią nuo kenksmingų dulkių. Vengti aliejiniu pagrindu pagamintų dažų ir rinktis dažus, pagamintus vandens pagrindu, nes juose nėra lakiųjų organinių medžiagų.
 
  • Patikrinti radono lygį. Radonas – tai natūraliai atsirandanti medžiaga, skylant uranui žemėje. Paprastai jis patenka į gyvenamąsias patalpas per pamatus ir plyšius sienose. Radonas – pagrindinė priežastis, kodėl nerūkantys asmenys suserga plaučių vėžiu. Rekomenduojama patikrinti radono lygį namuose, ar jis neviršija nustatytos normos.
 
  • Žinoti, kokie yra nerimą keliantys simptomai. Jeigu kosulys tęsiasi ilgiau nei mėnesį, tampa sunku kvėpuoti net užsiimant nesunkia fizine veikla, reikėtų kreiptis į gydytoją. Švokštimas, kosėjimas krauju, skrepliavimas, krūtinės skausmas ilgiau nei mėnesį taip pat yra plaučių ligų simptomas.
 
  • Kontroliuoti ligą. Tai reiškia vartoti vaistus, kuriuos paskyrė gydytojas, mažinti astmos priepuolių riziką, vengti situacijų, provokuojančių pablogėjimą.