Dantų tiesinimas – daugiau nei estetinė procedūra, ji padeda suformuoti taisyklingą sąkandį. Todėl vis daugiau žmonių ryžtasi tiesintis dantis. Šiandien tai komfortabili ir patikima procedūra. Ką apie ją reikėtų žinoti?

 

Ne vien dėl grožioDental,Invisible,Braces,Or,Silicone,Trainer,In,The,Hands,Of

 

Dauguma žmonių apie dantų tiesinimą susimąsto dėl estetinių sumetimų, bet ortodontai šio darbo griebiasi pirmiausia dėl sveikatos. Netinkama dantų padėtis turi būti koreguojama norint suformuoti tinkamą sąkandį. Tai ne tik padailina šypseną, bet ir atkuria kramtymo, rijimo funkcionalumą, netgi turi milžinišką įtaką teisingai kalbai. Dėl netinkamos dantų padėties didėja ėduonies, periodonto ligų rizika. Išauga traumų grėsmė, dažniau susiduriama su apatinio žandikaulio skausmais, kvėpavimo problemomis, net migrena!

 

Priežasčių, kodėl susiformuoja netaisyklinga dantų padėtis, būna įvairių. Vienais atvejais tai įgimta, kitais nulemta ankstyvo pieninių ar nuolatinių dantų netekimo, trečiais tai būna traumų padariniai. Įtakos gali turėti net tokie iš pirmo žvilgsnio nekalti įpročiai kaip piršto čiulpimas, kvėpavimas per burną, netaisyklingas rijimas ir kt.

   

Šiuolaikiniai metodai

 

Specialistai pataria dantų tiesinimo neatidėlioti, mat kuo anksčiau to bus imtasi, tuo lengviau ir greičiau pasiekiami trokštami rezultatai, užkertamas kelias galimoms komplikacijoms. Visgi, jeigu ortodontinis gydymas neatliktas vaikystėje, tą galima daryti ir suaugus. Tinkamiausią dantų tiesinimo metodą pagal individualią situaciją parinks gydytojas ortodontas. Apskritai dabar dažniausiai taikomi tokie dantų tiesinimo būdai:

 

Breketai. Tai ant dantų paviršių fiksuojami ortodontiniai prietaisai. Šiandien breketų pasirinkimas yra platus. Populiariausi išlieka metaliniai. Jais rezultatas pasiekiamas palyginti greitai ir nebrangiai. Tiesa, gydant šypsena būna mažiau estetiška. Mažiau pastebimi keraminiai breketai, bet gydymas jais trunka šiek tiek ilgiau ir brangiau. Mažiausiai matomi, bet ir brangiausi – safyriniai breketai, atspindintys natūralią dantų spalvą. Dar breketai skirstomi į ligatūrinius ir beligatūrinius. Prie pirmųjų ortodontinis lankas pritvirtinamas metalinėmis arba elastinėmis ligatūromis. Pasirinkus beligatūrinius breketus, lankas juose tvirtinamas specialiu užraktu, sukeliančiu mažiau trinties. Tiesa, šis metodas tinka ne visais atvejais. Tinkamiausią breketų rūšį padeda pasirinkti specialistas.

 

Kapos. Dantų tiesinimas skaidriomis kapomis – moderniausias metodas. Pacientai jas labai mėgsta dėl to, kad vos pastebimos, bet ne mažiau funkcionalios. Kapos nesukelia diskomforto, o prireikus lengvai išimamos. Kapų priežiūra nesudėtinga, nereikia keisti įprastos burnos higienos, valgymo įpročių. Dantis tiesinant kapomis pasitelkiami pažangiausi skaitmeniniai metodai, leidžiantys tiksliai numatyti gydymo trukmę, kainą, iki minimumo sumažinti vizitų pas ortodontą skaičių (dažniausiai per visą gydymą jų reikia vos 5–6).

 

Plokštelės. Ortodontinės plokštelės – tai nuimami ortodontiniai aparatai, sudaryti iš plastikinio pagrindo, ant kurio pritvirtinami įvairūs gydymui reikalingi elementai. Didžiausi jų privalumui – efektyvumas ir nedidelė kaina. Visgi plokštelės tinka ne visuomet, o ir diskomfortas su jomis daugumai būna didesnis, reikia laiko priprasti.

 

Kiek trunka?

 

Vienas dažniausių pacientų klausimų – kiek trunka dantų tiesinimas? Tai nėra greita procedūra, o jos trukmė priklauso nuo individualių veiksnių ir pasirinkto ortodontinio gydymo metodo. Įprastai dantų tiesinimas užtrunka 1,5–2,5 metų. Kuo anksčiau kreipiamasi, tuo geresnių ir greitesnių rezultatų galima pasiekti. Daug lemia ir paties paciento pareigingumas, kaip kruopščiai laikosi gydytojo nurodymų. Idealu, jeigu tėvai vaiką ortodontui parodo išdygus nuolatiniams kandžiams (maždaug 7 m. amžiaus), mat iki 14 m. vyksta aktyvus žandikaulių ir dantų augimas, todėl šiuo laikotarpiu galima pasiekti geriausių rezultatų.

 

Autorius Jūratė Survilė