Pirmasis žingsnis link gražesnės figūros – tai greitmaisčio ir kitų nenaudingų produktų atsisakymas. Kaip alternatyva renkamasi kitoks, sveikesnis maistas. Tačiau ar iš tiesų? Pastebėta, kad dažniausiai „sveikesniuose“ maisto produktuose riebalų ir kalorijų būna net daugiau negu kituose. Štai todėl, net valgant liesą, dietinį maistą (vaisius, riešutus, jogurtą, salotas) reikia riboti porcijas.

 

dieta

  • Jogurtas. Natūralaus jogurto indelyje (125 g) yra maždaug 16 g cukraus.  Jogurte su priedais cukraus yra dar 15 g daugiau. Tai reiškia, kad žmogus, suvalgęs indelį tokio jogurto, papildomai suvartoja apie 4 šaukštelius cukraus. Sveikesnė alternatyva: natūralų, liesą jogurtą paskaninti šaukšteliu natūralaus medaus arba mėgstamų vaisių gabalėliais. Taip pat galima rinktis liesą graikišką jogurtą, kuriame pridėtinio cukraus dar mažiau nei natūraliame jogurte. Be to, graikiškame jogurte yra beveik dvigubai daugiau baltymų, todėl jis suteikia ilgiau trunkantį sotumo jausmą.
 
  • Sausainiai ir saldainiai be cukraus. Pirkėjai dažnai apsigauna, manydami, kad produktai be cukraus yra sveikesni. Iš tiesų gamintojai pašalinę cukrų, papildomai prideda riebalų. Kai kuriuose desertuose kalorijų ir riebalų yra net daugiau negu įprastuose. Net jei kalorijų yra mažiau, į tokių desertų sudėtį dažnai dedama sorbitolio, kuris gali sukelti viduriavimą ar pilvo pūtimą. Sveikesnė alternatyva: paprasti sausainiai be įdaro.
 
  • Riešutų ir džiovintų vaisių mišiniai. 30 g džiovintų bananų turi 10 g riebalų. Kai kuriuose mišiniuose būna cukraus, medaus, šokolado. Jau nekalbant apie tai, kad riešutai ir saldūs vaisiai ir taip yra kaloringi. Sveikesnė alternatyva: mišinį pasidaryti patiems iš neskrudintų, nesaldintų ir nesūdytų riešutų, razinų, abrikosų, džiovintų slyvų ir kt. Suvartojimą griežtai riboti.
 
  • Daržovių traškučiai. Pastaruoju metu populiarėja iš įvairių daržovių gaminami traškučiai. Teigiama, kad jie yra sveikesni negu bulvių traškučiai. Galbūt aliejuje skrudintose įvairiaspalvėse daržovėse ir išlieka šiek tiek daugiau vitaminų A ir C, tačiau jie tikrai neapsaugos nuo gelbėjimo rato ant liemens ar kilogramų, nusėdusių ant klubų. 30 g arba apie 12 traškučių turi apie 150 kalorijų ir 9 – 10 g riebalų. Be to, tokiuose sūriuose užkandžiuose būna maisto dažiklių, konservantų ir kitų nenaudingų priedų. Alternatyva: jeigu atsisakyti traškučių iš viso per sunku, sveikiau juos būtų gamintis patiems ir griežtai riboti suvartojimą.
 
  • Javainių, grūdų batonėliai. Vadinamuosiuose sveikuoliškuose batonėliuose yra labai daug kalorijų (100 g apie 347), daug cukraus arba kitų saldiklių ir priedų. Alternatyva: gamintis grūdų batonėlius namuose su kuo įmanoma mažesniu cukraus kiekiu ir svarbiausia – nepiktnaudžiauti.
 
  • Sušiai daugeliui atrodo, kaip sveikas ir skanus maistas. Skanus – taip, bet ar tikrai naudingas figūrai? Japoniškuose suktinukuose dažnai būna tepamo sūrio, majonezo, tarkuoto sūrio, tempuros tešla skrudinama aliejuje. 6 sušiuose su tempura yra apie 500 kalorijų ir 20 g riebalų. Alternatyva: žuvis, ryžiai, jūrų dumbliai, daržovės ir jokių riebių padažų. Taip pat sašimi (žalia, pjaustyta žuvis be ryžių), nigiri (žalia, pjaustyta žuvis su ryžiais), agurkų suktinukai, žaliosios sojų pupelės.
 
  • Tiršti vaisiniai kokteiliai. Žinoma, tai vienas iš būdų, kaip suvartoti daugiau šviežių vaisių ir aprūpinti organizmą skysčiais. Tačiau šie kokteiliai – tai ne gėrimas, o maistas, kuris gali būti net kaloringesnis nei pagrindinis dienos patiekalas. Kai kuriuose gali būti net iki 500 kalorijų. Alternatyva: vartoti mažesnėmis porcijomis. Vengti kokteilių su grietininiais ledais, šerbetu, šaldytu jogurtu, riešutų sviestu, džemu.
 
  • Dietiniai gėrimai reklamuojami kaip produktai, kuriuose yra 0 kalorijų. Tačiau mokslininkai įrodė, kad žmonės, kurie gėrė dirbtinai saldintus vaisvandenius priaugo daugiau svorio negu tie, kurie tokių gėrimų nevartojo. Manoma, kad dirbtiniai saldikliai kelia apetitą, skatina medžiagų apykaitos sutrikimus, aukštą kraujo spaudimą, didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Alternatyva: dietinių gėrimų vartoti tik ypatingomis progomis, kiekvieną dieną gerti nesaldintą arbatą, paprastą arba mineralinį vandenį.
 
  • Salotų padažas be riebalų. Moksliškai įrodyta, kad vitaminus ir mineralines medžiagas iš daržovių organizmas geriau įsisavina su riebalais, todėl salotas užpilti nekaloringais padažais yra neprasminga. Svarbiausia – padažo nepilti per daug. Alternatyva: alyvuogių aliejus su citrinų sultimis, actu, česnakais arba garstyčiomis.
 
  • Maltoje kalakutienoje yra daugiau riebalų negu nemaltoje, nes paprastai mėsa malama su oda ir lašiniais. Sveikesnė alternatyva: kalakutienos krūtinėlė arba šlaunelė.