Lietuviai jau gali didžiuotis įpročiu rūšiuoti atliekas. Tautiečiams dažniausiai nekyla klausimų, kur mesti vienalytes popieriaus, plastiko ar stiklo pakuotes. Tačiau kombinuotos pakuotės tampa tikru rebusu.

 

Hand,Holding,A,Recycling,Garbage,Bin,With,Lots,Of,Waste

Kombinuota, arba daugiasluoksnė, pakuotė yra pagaminta iš skirtingų medžiagų, kurios viena nuo kitos negali būti atskirtos rankomis ar naudojant paprastas fizines priemones. Įprastai jų pagrindas būna popierius arba plastikas. Kombinuota pakuotė, kurios pagrindas – plastikas, dažnai gaminama iš plastiko ir aliuminio sluoksnių. Tokie įpakavimai itin tvirti ir patvarūs, maksimaliai apsaugo produktą (dažniausiai maisto) nuo išorinio poveikio. Tai kavos, ledų, traškučių ar kitų užkandžių pakuotės. Tokios kombinuotos pakuotės rūšiuojamos metant į plastiko konteinerį. Kombinuotos pakuotės, kuriose vyrauja popierius (74 % popieriaus, 22 % plastiko ir apie 4 % aliuminio) – kartoniniai sulčių, pieno ir kitų gėrimų pakeliai, dažnai vadinami tetrapaku, irgi turėtų atsidurti plastiko konteineryje.

 

Plastiko atliekoms skirtas konteineris – universalus. Į jį keliauja plastikiniai buteliai, visos maisto pakuotės, dėžutės, indeliai, buitinių priemonių tara, maišeliai, plėvelė. Taip pat metamos kombinuotos pakuotės – „Tetra Pak“, „Elopak“, saldainių ir kiti pakeliai. Be to, čia turėtų atsidurti metalinės atliekos – dangteliai, konservų skardinės bei rečiau pasitaikančios medinės pakuotės. Prieš perdirbant jos papildomai išrūšiuojamos.

 

Svarbu įsidėmėti, kad tepalų bakeliai, indeliai nuo dažų, aušinimo skysčio pakuotės, smulki ir stambi elektroninė įranga bei pavojingų medžiagų tara turi keliauti į stambiųjų atliekų surinkimo aikšteles.

 

Vienkartiniai plastikiniai gaminiai – viena dažniausiai pasitaikančių gamtoje paliekamų atliekų, ypač miškuose, ežerų pakrantėse ir kitose rekreacinėse zonose, kur iškylauja žmonės. Kartais, nenorėdami išsivežti atliekų, iškylautojai nusprendžia jas sudeginti. Tačiau tai nėra tvarus sprendimas. Deginti atliekas Lietuvoje griežtai draudžiama, už tai gresia baudos. Juolab mesti jų į laužą nereikėtų gamtoje, mat dėl atliekų cheminės sudėties didėja gaisro rizika.

 

Dažniausiai greta stovyklaviečių įrengti tik mišrių atliekų konteineriai. Kombinuotos pakuotės ten neturėtų atsidurti. Gamtai palankiausias sprendimas – išvežti jas ten, kur galima tinkamai išrūšiuoti. Prieš iškylaujant vertėtų įsirengti rūšiavimo kampelį: į atskirus maišelius mesti popierių, plastiką ir mišrias atliekas. Atskirai sudėti tarą. Tuomet pramogoms gamtoje pasibaigus maišelius liks užrišti ir išvežti atliekas.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė