Esame įpratę kalbėti apie įvairias gyvenimo krizes: pradedant vienų, trejų metų, baigiant amžiaus vidurio, išėjimo į pensiją. Atrodo, amžiaus tarpsnių kitimas jau išsamiai išnagrinėtas klasikinės psichologijos. Tačiau psichologinės raidos etapai atitinka ir ciklišką dangaus kūnų judėjimą bei planetų tarpusavio sąveikos aspektus, tad apie šias krizes nemažai gali papasakoti astropsichologas. Kalbamės su ezoterike, astropsichologijos praktike, projekto „Terra et Coeli“ autore Laura Kerteniene.

 

Double,Exposure,Portrait,Of,A,Young,Woman,Close,Eye,Face

Laura, įprasta, kad psichologai kalba apie žmogaus gyvenimo krizes. Kaip kilo mintis pažvelgti į tuos pačius dalykus iš astrologinės perspektyvos?

 

Astrologijoje žmogaus gyvenimo ciklų tema nėra nauja. Vis daugėja trokštančių geriau pažinti save, daryti didesnę įtaką savo būčiai, ateičiai, likimui. Tad natūralu, kad cikliškumo bei dėsningumų temos tampa aktualesnės bei nusipelno ne tik naujų studijų, tyrinėjimų, bet ir platesnio taikymo saviugdos, asmeninio tobulėjimo praktikoje.

 

 Ar psichologo ir astrologo žvilgsnis prieštarauja vienas kitam? O gal atvirkščiai – vienas kitą papildo?

 

Dešimtmečiais kaupiama astrologinė statistika patvirtina tuos pačius dėsningumus, kuriuos žino psichologai. Astrologų ir psichologų drauge atliekamos žmogaus gyvenimo etapų studijos įrodo, kad egzistuoja akivaizdžios paralelės tarp konkrečiais laikotarpiais išgyvenamų būsenų ir tuo metu suaktyvėjančių planetarinių įtakų. Žmogaus amžiaus tarpsnių kitimas ir psichologinės raidos etapai atitinka ciklišką dangaus kūnų judėjimą bei planetų tarpusavio sąveikos aspektus.

 

Ar ši astrologijos ir psichologijos sintezė yra tai, ką apibrėžia terminas astropsichologija?

 

Astropsichologija – astrologijos mokslo šaka, tyrinėjanti dangaus kūnų įtaką žmogui psichologiniame lygmenyje (gr. astron – žvaigždė, psychē – siela, logos – mokslas). Astropsichologija apima tiek natalinę (gimimo) astrologiją, tyrinėdama žmogaus astropsichologinį portretą (prigimtinį psichinių savybių rinkinį), tiek prognostiką – psichologinę raidą ir jos kitimą įvairiais gyvenimo tarpsniais.

 

Astropsichologija grįsta praktiškai įrodomu dėsniu, kad žmogus patiria ne tik Saulės ir Mėnulio, bet ir kitų dangaus kūnų poveikį. Soliarinės sistemos planetų poveikis ne toks akivaizdus kaip, pavyzdžiui, Saulės, kurį juntame net fiziškai (regimoji šviesa, spindulių poveikis odai), tačiau jis neabejotinai egzistuoja psichologiniame lygmenyje. Šis poveikis nesusijęs su placebo efektu ir veikia nepaisant to, ar žmogus žino apie jį, tiki jį esant, ar ne. Astropsichologija įvairiais pjūviais tyrinėja tą poveikį, jo raišką žmoguje.

 

Esame įpratę girdėti apie vaikų – vienų, trejų metų krizes iš psichologinės perspektyvos. Kaip jas aiškina astropsichologai?

 

Pirmasis svarbus etapas mažo žmogučio gyvenime – vienų metų sukaktis. Psichologiškai vaikas per pirmuosius metus išmoksta (ne)pasitikėti asmenimis, kurie rūpinasi jo svarbiausiais poreikiais (maitinimas, švara, fizinis kontaktas). Įprastos raidos atveju, metukų sulaukęs vaikutis yra gyvybingas, aktyvus, smalsus, vaizdingai sakant – saulėtas. Astrologiškai pirmasis gimtadienis – pirmoji asmeninė žmogaus saulėgrįža, kai baigiasi pirmasis Saulės ciklas. Astropsichologiškai Saulė atsakinga už gyvybingumą, pasitikėjimą savimi, sveiką ego, džiaugsmo ir vilties pojūtį. Sykiu tai ir pirmųjų kalbinių bei vaikščiojimo įgūdžių formavimosi metas, sutampantis su dar vienos planetos – Merkurijaus – grįžimu į natalinę poziciją. Ši planeta susijusi su kalbiniais įgūdžiais, smalsumu, mokymusi, bendravimu, judrumu, mobilumu.

   

Artėjant trejų metukų sukakčiai prasideda vadinamoji trejų metų krizė. Astrologiškai trečiaisiais metais užsidaro dar vienos planetos ciklas – į gimtąją padėtį sugrįžta Marsas, astropsichologiškai nešantis visiškai kitokią vibraciją nei Merkurijus ar Saulė. Tai energijos ir valios, kovos ir agresijos simbolis. Dėl tokių planetarinių energijų įtakos keičiasi ir mažasis žmogus – ima bandyti ribas, maištauti prieš draudimus, atsikovoti autonomiją nesidalindamas žaislais ar piešdamas teritorines ribas ant sienų. Marsas atsakingas už savarankiškumą ir per jo pirmąjį ciklą vaikas mokosi to savarankiškumo imdamas pats vaikščioti, ugdydamasis pirmuosius higienos įgūdžius, demonstruodamas savo valią aplinkiniam pasauliui. Su rizika susijęs Marsas iki trečiųjų gyvenimo metų apkeliauja visą asmeninį žmogaus Zodiaką, aktyvuodamas pirmąsias pažintis su realiais pavojais įvairiose būties srityse. Tad dažnas trimetis jau būna patyręs, kad karštos krosnies durelių liesti nevalia, kaip ir ant pienės žiedo ropinėjančios bitės. Pagal psichologiją, tokiame amžiuje vyksta vidinis konfliktas tarp autonomijos ir abejonių. Tai raidos etapas, kai ugdoma ir formuojasi viena pamatinių asmens vertybių – valios jėga, už kurią astropsichologiškai atsakingas būtent Marsas.

 

Kuo astropsichologija galėtų pasitarnauti tėvams? Ar tai įneša praktinių patarimų, įžvalgų lyginant su įprastu vaiko raidos psichologijos išmanymu?

 

Kiekvienas vaikas unikalus. Ugdymo ir auklėjimo metodai, puikiai tinkantys vienam vaikui, dažnai visiškai neveiksmingi kitam. Itin tikslius atsakymus čia gali duoti vaiko astropsichologinio portreto pjūvis, atskleidžiantis unikalią jo prigimtį ir tarsi skeneris padedantis išvysti vidinį vaiko pasaulį: emocionalumą, adaptacijos ypatumus, mąstymo ir intelekto tipą, imlumą įvairiems mokslams, prigimtinius polinkius į vieną ar kitą saviraiškos kryptį, įgimtą potencialą išvystyti gabumus ir talentus, valios kokybę, motyvaciją. Astropsichologija leidžia tiksliau ir giliau suprasti individualius vaiko poreikius ir giluminius lūkesčius labai ankstyvame amžiuje, padėdama tėvams rasti su juo artimesnį ryšį, parinkti jam labiausiai tinkančius ugdymo ir motyvacijos metodus bei nukreipti augantį vaiką jo prigimčiai tinkamiausia kryptimi moksluose bei laisvalaikio, saviraiškos veiklose.

 

Svarbią, sakyčiau, net lemtingą įtaką astropsichologinė analizė gali duoti sprendžiant dilemą dėl būsimų studijų ir profesinės orientacijos krypties. Retam abiturientui lengva suvokti savo tikrąjį profesinį pašaukimą, stelbiamą iš išorės jį bombarduojančių informacijos srautų ir mentalinių programų – sociume vyraujančių stereotipų ir mados vėjų, bendraamžių, tėvų, pedagogų įtakos ir kitų veiksnių. Astropsichologinis metodas atskleidžia prigimtinius gabumus ir polinkius, pagal kuriuos galima pasitikrinti, kiek turima įgimto potencialo tobulėti norimoje specialybėje, kaip asmeninės savybės galėtų atsiskleisti esant darbo sąlygoms, pareigybėms, kokio lygmens atsakomybę ir darbo tempą be didesnio streso pavežtų psichika, ar yra polinkis lyderystei ir komandiniam darbui ir t. t. Astropsichologijos metodu vis dažniau naudojasi ne tik tėvai, tačiau ir specialistai, dirbantys su vaikais – psichologai, pedagogai.

 

Ar keletą metų besitęsianti paauglystė, kada persitvarko žmogaus smegenys, taip pat gali būti paaiškinama ne tik iš fiziologinės, psichologinės perspektyvos? Ką apie tai pasakytų astrologas?

 

Psichologai paauglystės krizę įvardija kaip laikotarpį, per kurį žmogus siekia išsivaduoti iš vaikiškų priklausomybės santykių. Astrologiškai paauglystės metai susiję su dviejų socialinių planetų – Jupiterio ir Saturno – tranzitinėmis įtakomis. Apie dvyliktąjį kiekvieno žmogaus gimtadienį užsidaro pirmas didelis astrologinis ciklas – įvyksta Jupiterio revoliucija. Per dvylika metų ši planeta jau apkeliavo visas asmeninio žmogaus Zodiako sferas, pasąmonės lygmenyje sukaupdama pirmines patirtis, susijusias su plėtros ir augimo potencialu sociume. Šiuo etapu intensyviai formuojasi pasaulėžiūra, identitetas, vertybės. Paauglys aktyviai ieško savo vietos socialinėje terpėje: mokykloje, pomėgiuose, kūryboje ir kitose saviraiškos veiklose, draugų kompanijoje.

 

Štai apie 15 metus jauno žmogaus psichiką užgriūva jau kitokios kokybės planetarinės vibracijos – ima aktyviai reikštis griežta, sunkiasvorė socialinė planeta Saturnas. Jauną žmogų drasko kraštutinumai tarp noro pritapti ir maištauti. Formuojasi Saturno opozicija, ženklinanti pusiaukelę didžiojo 30 metų (asmeninės brandos) cikle. Tai įtemptas tranzitinis aspektas, pasireiškiantis tiek vidine trintimi, tiek išorinio spaudimo pojūčiu, nes Saturnas atsakingas už tvarką, kontrolę, taisykles, pareigas. Susiduriama su augančiu spaudimu iš išorės tiek mokykloje, tiek šeimoje (daugėja pareigų, griežčiau primenama atsakomybė), tenka susidurti su iššūkiu išsikovojant ir ginant savo autoritetą suaugusiųjų ir bendraamžių akivaizdoje, taip pat – su pirmaisiais nusivylimais, karčios realybės pamatymu. Saturnas astropsichologiškai susijęs su melancholija, neviltimi, depresinėmis būsenomis, užsisklendimu. Ypač sudėtingas krizes išgyvena tie paaugliai, kuriems Saturno opozicija sutampa su papildomomis planetarinėmis įtampomis. Tai individualu. Vieniems jos formuojasi, kitiems – ne. Todėl vieni paaugliai sunkiau išgyvena brandos periodą, kiti – lengviau.

 

Profesionalus astropsichologas šias tendencijas gali nustatyti iš anksto, tai matyti astrologinėje dinamikoje vaikui vos gimus. Matant, kad paauglystės krizė žada būti sudėtingesnė, galima tam iš anksto ruoštis ir padėti paaugliui lengviau susidoroti su kriziniu periodu, laiku užkirsti kelią ekscesams. Profesionali astropsichologija unikali tuo, kad padeda tiksliai nustatyti krizių pikus ir atoslūgius, kritines datas kelių dienų tikslumu. Išgyventi krizę daug lengviau, kai žinai, kad patiriama kančia turi konkrečią pabaigos datą, po kurios prasidės akivaizdus palengvėjimas. Manau, toks žinojimas būtų išgelbėjęs ne vieną žmogų, pakėlusį prieš save ranką.

 

Kokių dar gyvenimo krizių, slenksčių išskirtumėte?

 

Svarbus 30-asis gimtadienis. Šiuo etapu užsidaro pirmasis Saturno ciklas. Astropsichologiškai tai žmogaus asmeninės brandos ir savarankiškumo fiksacijos momentas, iki kurio privalu tapti finansiškai nepriklausomam, turėti pragyvenimo šaltinį, profesiją ir kitokį savarankiško žmogaus gyvenimo pagrindą. Kitu atveju, nuo 30-mečio gali prasidėti psichologinės problemos, nusivylimas gyvenimu ir pan. Kitas svarbus etapas stoja apie 37 metus. Tai laikas, kai žmonės gali susidurti su egzistencine krize ir imtis kardinalių pokyčių keisdami gyvenimo būdą, vietą ar net šalį, darbą, profesiją. Astropsichologiškai tai susiję su šiaurinio karminio Mėnulio mazgo antrąja revoliucija, t. y. sielos evoliucijos procesais, kuriems stringant prasideda lyg ir akivaizdaus pagrindo neturinti psichologinė krizė (žmogus ieško tikrojo savęs). Šiuo atveju svarbu klausyti vidinio šauksmo ir imtis būtinų pokyčių, nes to laiku nepadarius, ilgainiui gali prastėti psichologinė sveikata, dvasinė būsena.

 

Brandžiame amžiuje svarbesnis lūžis vyksta 55–56 metais. Tai savotiškas gyvenimo rezultatų suvedimo laikas. Socialinio gyvenimo aspektai pamažu užleidžia vietą dvasiniams ieškojimams arba tiesiog ramybės poreikiui. Astropsichologiškai tai idealus laikas pensinio amžiaus pradžiai.

 

60-ies užsidaro antrasis Saturno ciklas, sulig kuriuo baigiasi socialinės ir prasideda dvasinės brandos etapas. Psichologiškai tai vyresnio suaugusiojo amžiaus pradžia, kai svarbiausia asmenybės raidos vertybė – introspekcija.

 

Dar vienas svarbus momentas – 84 metai. Psichologai pastebi, kad nuo šio slenksčio prasideda aktyviausi atminties pokyčiai, stiprėja senatvinė elgsena. Astrologijoje šis slenkstis susijęs su Urano ciklo pabaiga. Tai planeta, susijusi su evoliucija ir progresu, tad šis momentas simbolizuoja aktyvaus tobulėjimo šiame gyvenime finalą. Visas Urano pamokas gyvenimo eigoje stropiai mokęsi, tampa tais šviesiais senoliais, išmintimi traukiančiais tiek senus, tiek jaunus.

 

O kaip su amžiaus vidurio (40-mečio) krize?

 

Jeigu dažna moteris pravirksta per 30-ąjį gimtadienį, tai per 40-mečio sukaktuves emocijos pratrūksta dažnam vyrui. Psichologiškai žmogų veikia tiek sociumo požiūris (pasigirsta šmaikštūs sveikinimai „įkopus į penktąją dešimtį“). Dažnai krizė ištinka dar tik ruošiantis jubiliejui – maždaug nuo 38-erių. Astropsichologiškai tai suaktyvėjusi tolimosios Plutono planetos įtaka. Tai dar iki tol žmogaus nepatirta planetarinių energijų aktyvacija, išprovokuojanti intensyvius psichologinius potyrius, gilius emocinius išgyvenimus, lydimus dvasinės egzistencinės krizės. Tai nueito gyvenimo peržiūros metas. Tai lemtinga kryžkelė, kurioje išsikristalizuoja aiškumas dėl tolimesnio gyvenimo kelio, jo prasmės matymo. Arba ne. Plutonas – destruktyvios prigimties planeta, įkūnijanti mirties ir atgimimo misterijos simbolizmą. Todėl 40-mečio kryžkelėje svarbu sąmoningai nepalūžti dėl vykstančių vidinių transformacijų. Čia pavojinga suklupti, nes gali prasidėti degradacijos tendencijos su visomis to pasekmėmis.

 

Nuo 40-mečio prasideda akivaizdūs kūno pokyčiai, lemti prasidedančios hormonų pusiausvyros kaitos. Intensyvėja senėjimas, ryškiau keičiasi veido bruožai, kūno linijos. Daugeliui tai kelia liūdesį, nusivylimą, net išgąstį, lydymą desperatiškų mėginimų sustabdyti laiką ir senėjimą. Tai suaktyvėjusi Neptūno, atsakingo už baimes, kančias, iliuzijas, sykiu ir svajones, įtaka. Ši Neptūno tranzitinė įtaka nubloškia rožinius akinius, priverčia atsisveikinti su jaunatvišku idealizmu, nerealistiškomis svajomis, iliuzorinėmis tiesomis.

 

43–44 gyvenimo metais, jau minėtų dviejų tolimųjų planetų įtakų išvargintą žmogų, užklumpa dar viena audra, tiksliau tikras tornadas – Urano opozicija. Pusę savo ciklo nukeliavęs Uranas skelbia pusiaukelę ir pasąmonėje pasigirsta trimitai: „Žmogau, nuėjai pusę kelio!“. Urano, atsakingo už permainas, maištą ir evoliuciją, energijos itin aštrios, įaudrinančios psichiką. Vieni blaškomi Urano vėjų staiga persimaino, ima maištauti, griebiasi įvairiausių šokiruojančių iniciatyvų, deklaruoja itin jaunatvišką įvaizdį. Pasibaigus Urano įtakai visa tai praeina ir dažnas grįžta į įprastą ritmą. Kitiems Urano opozicijos krizė – dar viena sąmoningų pokyčių kryžkelė, impulsas toliau tobulėti. Kiekvienas šią krizę išgyvena savaip ir individuliai įsisavina transformuojančias progresyviojo Urano įtakas.

 

Dėl iki tol dar nepatirto visų trijų tolimųjų planetų poveikio, 38–44 gyvenimo metus galima laikyti intensyviausiu psichologinių išgyvenimų ir virsmų etapu.

 

Kaip astrologijos veržimąsi į jų lauką žiūri psichologai?

 

Astropsichologijos tikslas nėra konkuruoti su klasikine psichologija. Jos geba puikiai papildyti viena kitą, jų sinergija turi gerą terapinį poveikį. Lietuvoje tai gana nauja, štai vakaruose tokia kombinuota terapija taikoma daug metų, anglų kalba išleista knygų šia tema.

 

Astropsichologija vis labiau populiarėja tarp psichologų ir psichoterapeutų, kurie siekia plėsti žinias apie žmogų ir ieško efektyvesnių terapijos parinkimo ir taikymo metodų. Šių žinių semtis ateina pastebintys, kad praktikoje ne visada pavyksta padėti sunkias psichologines būsenas išgyvenantiems, taikant vien klasikinės psichologijos metodus. Klasikinė psichologija tyrinėja žmogų kaip fizinį kūną, turintį intelektą, emocijas, jausmus, būdingus elgsenos modelius ir pan. Čia nevertinamas dvasinis aspektas – siela. Štai astropsichologijoje praktikuojamas holistinis požiūris į žmogų, kaip į sudėtingą daugiaplanę esybę, sudarytą iš fizinio, mentalinio, emocinio ir dvasinio planų. Dažnai sudėtingų psichologinių būsenų, o kartais ir fizinio kūno ligų giluminės priežastys slypi dvasiniame lygmenyje, nepatenkintuose sielos poreikiuose. Išsprendus dvasines dilemas pasveikstama, išeinama iš krizės. Dar viena priežastis, skatinanti psichologus krimsti astrologijos mokslus, – tikslesnis individualių terapijos priemonių parinkimas.

 

Yra psichologų, kurie į astropsichologinį metodą vis dar žvelgia skeptiškai, atmeta jį su išankstine nuostata, nes nėra susipažinę su jo principais ir terapiniu poveikiu, o žmogaus dvasines problemas neigia arba deleguoja jas spręsti religinėse įstaigose. Viskas priklauso nuo įsitikinimų, pasaulėžiūros, patirčių.

 

Matote astropsichologijos, kaip mokslo, perspektyvas ateityje?

 

Psichologija, lyginant su astrologija, kuriai daugiau kaip 5000 metų, gana jaunas mokslas. Ištisais žmonijos istorijos šimtmečiais astrologija bei medicina keliavo drauge ir gydytojo išsimokslinimas nebuvo įsivaizduojamas be astrologijos disciplinos. Kol kas astropsichologija oficialiai nepripažįstama kaip mokslo šaka ir laikoma pseudomokslu. Be to, viešojoje erdvėje skleidžiama daug netikrų, iškraipytų ar net išgalvotų astrologijos žinių, kurios visiškai neatitinka tikrovės ir diskredituoja profesionaliosios astrologijos vardą, skatindamos pašaipų ar skeptišką visuomenės požiūrį. Tikiu, kad ateityje ši tendencija keisis ir astrologija išgyvens didįjį renesansą, bus reabilituota bei grąžinta į fundamentinių disciplinų gretas. Sprendžiant iš astrologinių tendencijų, susidomėjimas astropsichologija gali šauti į aukštumas jau artimiausią dešimtmetį, pradedant 2023 kalendoriniais metais, kai įvyks Plutono ingresija į Vandenio ženklą.

 

Autorius Laura Auksutytė