Vyresniems žmonėms dvi jauniausios kartos Z ir Alfa gali atrodyti labai panašios. Visgi psichologiniai ir socialiniai tyrimai atskleidžia, kad jų atstovai iš tiesų stipriai skiriasi. Kas jiems būdinga ir ko tikėtis iš šių kartų?

 

Kas yra kas?Generations,Comparison,Info,Graphic,,Generation,X,,Generation,Y,,Generation,Z,

 

Z kartai priklauso gimusieji 1995–2009 m., taigi dabar jie yra 15–29 m. Šios kartos atstovai sudaro apie 22 % visos žmonijos populiacijos ir apie 27 % visos darbo jėgos. Dauguma jų yra X kartos palikuonys. Tai pirmoji karta, susiformavusi XXI a. ir glaudžiai susijusi su skaitmeniniais prietaisais bei socialiniais tinklais.

 

Alfa kartai priklauso žmonės, kurie gimė 2010–2023 m. Tai tūkstantmečio vaikų (Y karta) bei vyresnių Z kartos atstovų palikuonys. Kol kas vyriausi Alfa kartos atstovai tebesėdi mokyklos suole, bet jie pasaulyje jau sudaro solidų 2,2 mlrd. būrį. Pagrindinis šios kartos ypatumas – skaitmeninis pasaulis yra jų natūrali gyvenimo aplinka, kurią matė nuo pat gimimo.

 

Esminės charakteristikos

 

Z karta

 
  • Nelinkę į optimizmą.
  • Vertina nepriklausomybę, itin savarankiški.
  • Gana skeptiški ir atsargūs.
  • Verslūs, mėgstantys konkuruoti, anksti siekia finansinės nepriklausomybės.
  • Nuolat siekia naujų įgūdžių ir iš to tikisi finansinės grąžos.
  • Internetą vertina tarsi realaus gyvenimo tąsą.
  • Vienu metu geba atlikti daug skirtingų užduočių.
  • Labai kūrybingi, būdingos novatoriškos idėjos.
 

Alfa karta

 
  • Labai optimistiški.
  • Vertina bendradarbiavimą, mėgsta būti kur nors įtraukti.
  • Gana patiklūs, pasitiki kitais.
  • Pirmumą teikia asmeniniams, o ne kitų poreikiams.
  • Vertina individualumą.
  • Skaitmeninį pasaulį priima taip pat natūraliai, kaip ir fizinį.
  • Nekantrūs, negeba ilgam koncentruoti dėmesio, nemato prasmės kažką įsiminti mintinai.
  • Mėgsta uždavinėti klausimus, ieškoti prasmės, pagrįsti tam tikrus veiksmus ir nurodymus.
 

Pasaulio suvokimas

 

Klimato kaita ir tvarumas – dvi labai svarbios temos kartoms Z bei Alfa. Kartai Z taip pat tenka susidurti su sudėtingomis politinėmis bei socialinėmis problemomis. Turbūt dėl to jie gerokai atsargesni nei jauniausios kartos atstovai. Manoma, kad Alfa karta subręs labai greitai, nes jiems lengvai prieinama daug informacijos, visas pasaulis telpa delne. Dėl to jaučiasi galingi, todėl turi daugiau vilties, kad su pasauliu viskas bus gerai, kad sugebės į jį įnešti teigiamų pokyčių. Kol Z karta galvoja, kokią praktinę naudą jiems duos išsilavinimas, Alfa kartos atstovai svarsto, kaip įgytas žinias bus galima panaudoti keičiant pasaulį. Taigi būdingas kur kas globalesnis, drąsesnis ir inovatyvesnis mąstymas. Alfa kartos atstovai labiau jaučiasi pasaulio dalimi, labiau linkę tikėti, kad kartu galima nuveikti gerokai daugiau nei savarankiškai. Jie kupini gražių vilčių ir optimizmo.

 

Pinigai prieš galimybes

 

Z kartos atstovai savo kailiu patyrė, ką reiškia ekonomikos krizė. Jie aiškiai pamena, kaip dėl jos diržus teko veržtis tėvams. Todėl patys itin susikoncentravę į finansinę gerovę ir visur kur stengiasi išpešti finansinės naudos. Šie žmonės mėgsta ir moka taupyti, nors ištikimi mėgstamiems prekių ženklams. Visgi gera nuolaida tikrai paskatina išbandyti šį tą naujo. Apskritai ką nors vertindami Z kartos atstovai atsižvelgia į ilgalaikę naudą, toli gražu nėra trumparegiai.

 

Alfa kartos atstovai, panašu, labiau linkę galvoti ne apie finansinę grąžą, kurią atneša tam tikra veikla, o apie tos veiklos prasmingumą. Jie trokšta, kad jų ateities karjera atneštų kažką gero ne tik patiems, bet ir visuomenei plačiąja prasme. Net 30 % Alfa kartos atstovų norėtų, kad jų ateities karjera būtų susijusi su pagalba žmonėms arba gyvūnams. To paties trokšta vos pusė Z kartos atstovų. Jauniausioji karta svajoja apie kuo platesnes galimybes, lankstumą profesiniame gyvenime. Jie nenori vergauti pinigams, tai turi būti įrankis, bet ne esminis tikslas.

 

Psichinė sveikata

 

Deja, Z kartos atstovai gana dažnai susiduria su psichinės sveikatos iššūkiais. Jiems trūksta optimizmo, jaučiasi neužtikrinti, daug iš savęs reikalauja, keblu priimti pagalbą, nes trokšta būti savarankiški. Tai priveda iki nerimo sutrikimų, lėtinio nuovargio, net depresijos. Alfa kartos atstovai savo psichinei gerovei kur kas dėmesingesni. Netgi laiko tokia pat svarbia, kaip ir fizinė sveikata, tad lygiai tiek pat laiko skiria jai puoselėti. Apklausos rodo, kad net 75 % 8–10 m. vaikų galvoja apie savo mentalinę sveikatą, skiria laiko ir dėmesio jai gerinti – per atsipalaidavimą, bendravimą, buvimą gamtoje ir pan. Tai neabejotina įtaka to, kad šiandien vis dažniau kalbama ne vien apie fizinę, bet ir emocinę gerovę, būdus jai palaikyti. Lankymasis pas psichoterapeutą ar kiti psichinės sveikatos palaikymo būdai jau nebėra tabu, su kuo susidūrė ankstesnės kartos. Todėl tikimasi, kad Alfa kartos atstovai bus visapusiškai sveikesni – tai leis ne tik šiuolaikinės technologijos, medicinos inovacijos, bet ir pačių puoselėjamas holistinis požiūris.

 

Socialiniai tinklai

 

Kartų skirtumai išryškėja net socialiniuose tinkluose. Z kartos atstovai pirmenybę teikia pasyviam jų vartojimui, labiau stebėtojai nei turinio kūrėjai. Todėl nieko keisto, kad jie sudaro net 81 % „Youtube“ platformos vartotojų. Šie žmonės mėgsta sekti naujienas, draugų ir žinomų žmonių gyvenimus, bet patys informacija dalijasi saikingai.

 

Alfa kartos atstovų veidas socialiniuose tinkluose visiškai kitoks. Skaitmeninis pasaulis jiems ne mažiau tikras nei fizinis, todėl jame gyvena visa esybe. Ne tik vartoja, bet ir patys mielai kuria turinį, eksperimentuoja, išbando siūlomas naujoves, palieka savo pėdsaką. Ne veltui būtent „TikTok“ socialinis tinklas taip išplito tarp jauniausios kartos atstovų.

 

Iššūkiai auginant Alfa vaikus

 

Kad ir apie kurią kartą kalbėtume, tėvų ir vaikų pasaulis visuomet labai skiriasi, o tai priveda prie įvairių tarpusavio supratimo ir auklėjimo iššūkių. Su kuo tenka susidurti Alfa tėvams?

 

Požiūris į technologijas. Alfa vaikų tėvams įvairios technologijos yra įrankis, leidžiantis atlikti konkrečią užduotį – parašyti elektroninį laišką, pažiūrėti filmą, atlikti profesines užduotis ir kt. Alfa vaikams technologijos – jų gyvenimo, netgi jų pačių dalis. Tėvams gali būti sunku tai suprasti, juos gąsdina vaikų priklausomybė nuo ekranų. Visgi dabar pasaulis toks ir teks jį priimti. Neverta tam priešintis, pakaks protingai riboti ekranų laiką ir mokyti vaikus saugumo skaitmeniniame pasaulyje.

 

Mokslas. Senesnių kartų atstovai įpratę mokytis iš teorijos, kurią vėliau bando pritaikyti praktiškai. Jų mokymasis buvo linijinis, nuoseklus, reikalaujantis daug kantrybės ir dėmesingumo. Šių savybių Alfa kartai labai trūksta. Vaikai negeba vienu metu apdoroti daug informacijos, ilgam sutelkti dėmesio, jiems stinga kantrybės, nemato prasmės kažką mokytis mintinai, jeigu tai galima akimirksniu rasti internete. Jie nori greitų ir aiškių rezultatų. Svarbu suprasti, kad šiuolaikiniai vaikai mokosi bandydami, eksperimentuodami, interaktyviai įsitraukdami, o ne vien kaldami sausą informaciją. Tėvai kur kas daugiau laimės prisitaikę prie kitokio mokymosi stiliaus nei mėgindami įbrukti senąjį, kuriuo kadaise vadovavosi patys.

 

Fizinis aktyvumas. Šiandienių vaikų tėvai vaikystę praleido dūkdami lauke su draugais, važinėdami dviračiais, plaukiodami ežeruose, čiuožinėdami nuo kalno ir pan. Šiandien visa tai galima patirti nė neiškėlus kojos iš namų. Kompiuteriniai žaidimai, internetas, virtuali realybė siūlo pažinti margą pasaulį patogiai sėdint ant kėdės. Tai labai įtraukia, todėl vis daugiau laiko praleidžiama namuose. Žinoma, tai didelis iššūkis fizinei sveikatai, todėl tėvai turėtų kuo labiau skatinti vaikų fizinį aktyvumą – tik ne per prievartą, o žaismingai, motyvuojant, rodant pavyzdį.

 

Žmogiškieji ryšiai. Skaitmeninis pasaulis pakeitė ryšį ne tik su fiziniu aktyvumu, bet ir socialiniu gyvenimu. Kadaise norint pakalbėti su draugais tekdavo su jais susitikti, o šiandien dažniau bendravimas persikelia į virtualią erdvę. Komunikacija į virtualų pasaulį keliasi netgi sprendžiant mokyklos, darbo klausimus, bendraujant su gydytojais ir kitais specialistais. Šiandien daug ką galima išspręsti ir pasikeisti informacija vienas kito nė nematant ir nesusitikus. Tai patogu, taupo laiką, visgi tėvai vaikams turėtų kuo dažniau priminti gyvo bendravimo svarbą ir teikiamą džiaugsmą. Tai galima skatinti organizuojant susitikimus su draugais, bendras smagias išvykas, žaidimus.

 

Įdomu

 

  • 99 % Z kartos atstovų turi išmaniuosius telefonus. Dauguma nė neatsimena pasaulio be jų.
  • Spėjama, kad 65 % dabar mokyklą lankyti pradedančių vaikų ateityje dirbs tokius darbus, kurie dabar dar nė neegzistuoja.
  • Alfa kartos atstovai šiuolaikines technologijas pradeda naudoti labai anksti. 43 % jų pirmąjį planšetinį kompiuterį gauna nesulaukę 6-erių.
  • Žaidimus mėgsta tiek Z, tiek Alfa karta, bet Z kartos atstovams tai būdas atsipalaiduoti, pabėgti nuo rūpesčių, o Alfa kartai – galimybė išreikšti kūrybiškumą.
  • Paprašius Z kartos atstovų apibūdinti save, dažniausiai minimi šie trys būdvardžiai: nepriklausomi, ryžtingi ir kūrybingi.
  • Dažniausios Z kartos baimės: stokoti pinigų patogiam gyvenimu (58 %), niekada neturėti galimybės įsigyti nuosavo būsto (47 %) ir užstrigti darbe, kuris neteikia jokio pasitenkinimo (46 %).
 

Autorius Jūratė Survilė