Tiek gera savijauta, tiek grožiu pirmiausia reikia rūpintis iš vidaus. Kaip jaučiamės ir atrodome, labai priklauso nuo to, ką valgome. Deja, skubus gyvenimo tempas, nuolatinė įtampa ir nevisavertė mityba lemia, kad organizmui ima stigti maistinių medžiagų. Kuriomis jį vertėtų papildyti norint puikuotis jaunatviška oda, vešliais plaukais ir tvirtais nagais?

 

Vitaminas AHealthy,Skin,Vitamin,Complex,Low,Poly,Sphere,Bubble.,Health,Supplement

 

Šis riebaluose tirpus vitaminas būtinas regėjimui, imuninei sistemai ir odos sveikatai. Jeigu analizuojate odos priežiūros priemonių sudėtį, turbūt ne kartą komponentų sąraše matėte retinolį. Tai – viena vitamino A rūšių. Retinolis mažina raukšleles, vertingas probleminei, į spuogus linkusiai odai. Moksliškai įrodyta, kad retinolis net iki 10 % lėtina odos senėjimą. Ne mažiau svarbu vitamino A vartoti iš vidaus. Stingant šio vitamino gali sausėti ir pleiskanoti oda, slinkti plaukai. Gaunant užtektinai šio vitamino su maistu, organizme efektyviau gaminasi kolagenas ir elastinas, kurie yra vieni svarbiausių elementų odos elastingumui išsaugoti. Kalbant apie vitamino A maisto papildus, juos vartoti reikėtų tik pasitarus su gydytoju ir nustačius realų šio vitamino trūkumą. Mat kaupiamas organizme, o per didelis kiekis veikia toksiškai. Taigi jo perteklius netgi pavojingesnis nei trūkumas.

 

Vitaminas C

 

Vitaminas C organizme veikia kaip antioksidantas ir atlieka svarbų vaidmenį odos sveikatai – palaiko kolageno sintezę, saugo nuo UV spindulių daromos žalos. Su maistu (ar maisto papildais) gaunant reikiamą kiekį šio vitamino, iki 8 kartų spartėja kolageno gamyba, todėl padeda odai išlikti stangriai, saugo jos drėgmę, padeda greičiau regeneruotis. Tepamas ant odos vitaminas C gali sumažinti hiperpigmentaciją ir audinių uždegimą.

 

Vitaminas C naudingas ir plaukams. Įrodyta, kad reguliarus jo vartojimas (išorinis ir vidinis) per tris mėnesius plaukų struktūros būklę pagerina iki 40 %. Jie tampa paklusnesni, tvirtesni, greičiau auga. Naudą gauna ir nagai – pradeda augti iki 30 % greičiau, būna stipresni, tolygesnės spalvos.

 

Vitaminas E

 

Šiuo vitaminu papildytus odos priežiūros produktus naudojant bent 7–8 savaites pastebimas jos atjaunėjimas, atsikūrusi drėgmės pusiausvyra, lygumas. Vartojant vitaminą E iš vidaus bei išoriškai 20–30 % lėtėja odos senatviniai procesai. Šis vitaminas netgi gali apsukti kai kuriuos procesus atgalios – lygina smulkias raukšleles, šviesina senatvines dėmes, naikina nedidelius randus, šviežias strijas. Antioksidacinės vitamino E savybės padeda stiprinti pažeistus folikulus, saugo plaukus nuo struktūros pažeidimų. Be to, spartina plaukų augimą, didina jų apimtį, suteikia žvilgesio. Netgi gali pristabdyti plaukų žilimą. Vitaminas E stiprina nagus, padeda lengviau susitvarkyti su nagų odelėmis.

 

Biotinas

 

Tai B grupės vitaminas, labiausiai žinomas iš visų grožiui puoselėti skirtų maisto papildų. Itin svarbus kūnui, nes padeda maistą paversti energija, metabolizuoti riebalus ir baltymus. Negaunant užtektinai biotino gali slinkti plaukai, pleiskanoti oda, trupėti nagai. Pasak Amerikos dermatologų akademijos, deramas biotino kiekis su maistu ar papildais gali gerinti nagų priežiūrą, tankinti plaukus. Jie tampa vešlesni, paklusnesni, labiau žvilga. Teigiamas poveikis juntamas ir odai: ima sveikai švytėti, tampa skaistesnė, lygesnė, nurimsta sudirgimai, atkuriama drėgmės pusiausvyra.

 

Cinkas

 

Būtinas ląstelių metabolizmui, imuninei funkcijai palaikyti ir žaizdoms gyti. Itin svarbus gerai odos būklei palaikyti. Tiek vartojamas išoriškai, tiek iš vidaus spartina odos regeneraciją, todėl palaiko jos jaunatviškumą, mažina raukšlelių susidarymą, spartina įvairių uždegimų, sužeidimų gijimą, švelnina randų susidarymą. Labai rekomenduojamas sergantiems akne, psoriaze, dermatitu.

 

Pastebimas teigiamas poveikis ir plaukams. Nors cinko papildai neskatina jų augimo, tačiau padeda sustabdyti slinkimą. Taip pat palaiko drėgmės pusiausvyrą, intensyviai maitina galvos odą.

 

Kolagenas

 

Tai vienas svarbiausių organizmo baltymų. Jis užtikrina odos elastingumą ir drėkinimą iš vidaus. Gera odos būklė bene labiausiai priklauso būtent nuo kolageno. Šis baltymas gyvybiškai svarbus ir sveikiems bei žvilgantiems plaukams, stipriems nagams. Kolageną organizmas gamina natūraliai, tačiau su amžiumi šis procesas lėtėja. Jo gali pristigti su maistu negaunant užtektinai aminorūgščių ar vitaminų, stokojant fizinio aktyvumo, kokybiško miego. Kai trūksta kolageno, oda pradeda prarasti elastingumą, sparčiau sensta, greičiau ryškėja raukšlės, lėčiau gyja įvairūs sužeidimai. Ima lūžinėti ir sluoksniuotis nagai, trupėti plaukai. Kenčia ir kaulai, dantys, sąnariai, raumenų masė. Todėl stingant kolageno efektyviausia jo atsargas pildyti maisto papildais. Idealu, kai vartojamas skystas kolagenas kartu su hialurono rūgštimi. Tai ypač galingas duetas, padedantis atkurti odos, plaukų, nagų drėgmės pusiausvyrą, spartinantis ląstelių regeneraciją, stabdantis senėjimą.

 

Selenas

 

Svarbus mikroelementas, dalyvaujantis baltymų sintezėje, hormonų apykaitoje bei saugantis organizmo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, veikia kaip antioksidantas. Mikroelemento seleno Lietuvos dirvožemyje praktiškai nėra, todėl ir vietoje užaugintuose maisto produktuose jo nedaug. Tad mitybą patartina papildyti seleno maisto papildais. Jie lėtina senėjimo procesus organizme, saugo nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio, stabdo audinių pažaidą. Selenas ypač svarbus gerai plaukų ir nagų būklei palaikyti. Pastebėta, kad vartojant seleno maisto papildus plaukai ima augti greičiau, tampa tvirtesni, mažėja slinkimas, atkuriama drėgmės pusiausvyra bei elastingumas. Tas pats vyksta ir su nagais – auga tvirtesni, sveikesni, labiau spindi, jų paviršius lygesnis.

 

Nesitikėti staigaus rezultato

 

Būna, kad pavartojus maisto papildus vos kelias savaites nusiviliama, jog pasirinktas preparatas lauktos naudos neatnešė. Specialistai ragina būti kantriems, mat, norint pastebėti teigiamą maisto papildų poveikį, juos reguliariai reikia vartoti mažiausiai 3 mėnesius. Daugumą maisto papildų tenka vartoti kasdien ar net kelis kartus per dieną. Norint žinoti tinkamą dozavimą, būtina perskaityti gaminio vartojimo instrukciją arba / ir paisyti gydytojo ar vaistininko nurodymų. Geriausia, kai maisto papildai kasdien geriami maždaug tuo pačiu metu. Atsižvelgti, ar konkretų produktą reikia gerti prieš valgį, jo metu ar pavalgius, mat, nelygu sudėtis, rekomendacijos skiriasi.

 

Maisto papildus griežtai rekomenduojama įsigyti tik vaistinėse, kur prekiaujama sertifikuotais patikimų gamintojų produktais iš oficialių platintojų. Ieškodami pigesnių alternatyvų neaiškiose interneto svetainėse ar iš individualių pardavėjų galite įsigyti katę maiše. Nekokybiški produktai ne tik prastai įsisavinami, bet ir turi kenksmingų medžiagų, juose gali būti netinkamas veikliųjų medžiagų dozavimas, todėl vartojant kyla grėsmė stipriai pakenkti sveikatai.

 

Autorius Jūratė Survilė