Išskyrus amerikiečių aktorę Betty Grable ir jos pasakiško grožio kojas, jokia Holivudo žvaigždė Antrojo pasaulinio karo metais nebuvo populiaresnė tarp amerikiečių karių nei aktorė ir šokėja Rita Hayworth. Ji buvo geriausiai atpažįstamas amerikietiškas veidas milijonams žmonių. Tačiau niekas nežinojo, kas iš tiesų slėpėsi už sekso simboliu vadintos žvaigždės namų durų.

 

rita-hayworth-Movies-ranked

Vaikystėje patyrė smurtą

   

Margarita Carmen Cansino, kuri vėliau pasivadino mamos mergautine pavarde ir tapo Rita Hayworth, gimė 1918 m. spalio 17-ąją Niujorke. Jos šeima puikiai žinojo, ką reiškia ryškus ir jaudinantis viešas gyvenimas, todėl tikėjosi, kad dukra seks jų pėdomis. Jos tėtis buvo Eduardo Cansino, profesionalus šokėjas, o mama Volga – populiari šou mergina Brodvėjuje. Tėvai taip troško, kad dukra taptų šokėja, jog jai nebuvo jokių galimybių rinktis kitą gyvenimo kelią. Vos 12 metų jau garsėjo profesionali šokėja, nors apie tai nė nesvajojo. Autobiografinėje knygoje atskleidė, kad tiesiog nežinojo, kaip atsisakyti, jei liepta lankyti šokių pamokas. Garsenybė sakė: „Man tai nelabai patiko, bet neturėjau drąsos pasakyti tėvui, todėl pradėjau lankyti pamokas. Tėvas sakydavo: „Repetuok, repetuok, repetuok. Štai mano mergaitė.“ Mažoji Rita neturėjo normalios vaikystės, išvien bandė pateisinti tėvų lūkesčius. Maža to, darydama viską, ko trokšta gimdytojai, niekada nesulaukė tinkamos meilės ir paramos iš šeimos, namiškiams niekuomet nebuvo gana.

 

Rita, ruošiama tapti žvaigžde, ne tik turėjo paklusti neįtikėtinai griežtiems reikalavimams, bet ir patyrė seksualinį smurtą. Remiantis „The Chicago Tribune“ straipsniu, dar paauglę prievartavo savas tėvas. Vėliau paaiškėjo, kad R. Hayworth tėvas prie jos priekabiaudavo jiedviem išvykus į darbo keliones. Namuose motina stengėsi apsaugoti dukrą, net miegodavo šalia jos. Manyta, kad ji visą gyvenimą buvo tyli ir drovi dėl anksti patirtos seksualinės traumos. Prievarta padarė nepataisomą žalą moters psichikai.

 

Meilė ir absoliuti vyro kontrolė

 

Rita 1937 m. ištekėjo už automobilių pardavėjo Eddie Judsono. Jis buvo daug vyresnis, atrodė, kad jie vienas kitam visiškai netinka, tačiau moteriai tai nerūpėjo, nes meilė buvo svarbiau už viską. Įsimylėjėlė sakė: „Ištekėjau iš meilės, bet jis vedė mane kaip investiciją. Penkerius metus elgėsi su manimi taip, lyg neturėčiau nei proto, nei sielos.“ E. Judsonas nebuvo malonus jaunai žmonai, nuolat skatino daugiau dirbti ir dalyvauti renginiuose, kad dar labiau išgarsėtų. Netgi privertė atlikti skausmingų elektrolizės procedūrų, kad jos išvaizda kuo mažiau primintų lotynų amerikietę. Moteris neturėjo savo balso, nes iš mylimojo sulaukdavo ne meilių žodžių, o grasinimų sužaloti, jei nebus padaryta taip, kaip jis nori. Maža to, bandė priversti ją fiziškai santykiauti su kitais vyrais, kurie padėtų gauti darbo pasiūlymų. Vienu metu vertė žmoną suvilioti įtakingą amerikiečių kino prodiuserį Harry Cohną. R. Hayworth tąkart sukaupė visą drąsą ir neįvykdė norų, taip supykdydama ne tik vyrą, bet ir prodiuserį. Šis žingsnis moteriai atsirūgo, kai vėliau jiems teko dirbti kartu. H. Cohnas su moterimi elgėsi paniekinamai, tačiau ji laikėsi savo pozicijos.

 

Nesėkmingų santuokų virtinė

 

R. Hayworth neteko patirti tikros meilės. Anot „The New York Times“ , antrasis moters vyras buvo aktorius ir režisierius Orsonas Wellesas. Jiedu susilaukė dukters Rebeccos. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad myli žmoną, iš tiesų buvo šaltas ir abejingas, nuolat emociškai nutolęs. Maža to, nuolat ją apgaudinėjo, nė nemirktelėdamas susitikdavo su kitomis aktorėmis, taip pat miegodavo su sekso paslaugas teikiančiomis moterimis. Nutrūkus šiai santuokai, Ritai pasipiršo princas Aly Khanas, karališkasis visuomenės veikėjas, pagarsėjęs puošniu įvaizdžiu. Jis persekiojo moterį, kai dar buvo vedęs, ir galiausiai su ja susituokė didingos ceremonijos metu. Moteris dėl sutuoktinio metė kino karjerą ir visa galva pasinėrė į jo pomėgius, nors pati nejautė jokio džiaugsmo. Kai santuoka su princu pradėjo byrėti, ji žinojo, kad laukia sunkus išbandymas. Mat teko slėptis nuo paparacų ir kitų nesąžiningų žmonių, kurie nuolat troško jos dėmesio ir siekė bet kokia kaina apgauti. Garsenybė bandė sugalvoti, kaip atsistoti ant kojų. Galiausiai susipykusi su vyru nusprendė pasiimti dukrą Yasmin ir bėgti iš Europos į savo namus Niujorke. Ji bijojo, kad princas bandys atimti mergaitę. 1951 m. pateikė skyrybų prašymą, kaltindama A. Khaną ypatingu žiaurumu. Teismo salėje princas pasakė norįs, kad dukra būtų auginama kaip musulmonė. R. Hayworth norėjo atžalą auginti kaip krikščionę, todėl atmetė jo 1 mln. dolerių pasiūlymą. Galiausiai teismo procesas baigėsi moters naudai, ji gavo dukters globą. Galutinai išsiskyrusi ištekėjo už dainininko Dicko Haymeso. Ketvirtas sutuoktinis ja ne tik nesirūpino, bet ir nuolat eikvojo žmonos finansus savo reikmėms.

 

Holivudo žvaigždė galėjo suvilioti galybę vyrų, tačiau nuolat jautėsi vieniša, nesuprasta, sudaužyta širdimi. Kartą vienam iš buvusių meilužių Kirkui Douglasui pasakė: „Vyrai eina miegoti su „Gilda“ (garsiausias jos vaidmuo), bet atsibunda su manimi.“ Žinojo, kad būti vien tik gražiai ir geros širdies nepakanka, nes visą gyvenimą traukė vien skaudinančius vyrus. Penkios nepavykusios santuokos (1958–1961 m. buvo susituokusi su prodiuseriu Jamesu Hillu) paliko tuštumą moters širdyje.

 

Nepavydėtinas gražuolės gyvenimas

 

8-ojo dešimtmečio pabaigoje Rita patyrė didžiulį smūgį, kai naujienų kanalai paskelbė prieštaringų žinučių. Teigta, kad ji kenčia nuo alkoholizmo ir nuvežta į ligoninę Niuport Biče, tačiau neva atsisakė gydytis. Tuo metu moteris gyveno viena, sunkiai vertėsi. Ja rūpinosi gerbėjas iš Niuport Bičo, nerimavęs dėl polinkio piktnaudžiauti alkoholiu. Vieną dieną grįžęs į namus rado moterį užsibarikadavusią. Kai pavyko patekti vidun, pamatė besislepiančią spintoje ir iškvietė sveikatos priežiūros tarnybas. Tuomet ją regėjo paskutinį kartą. Tik gerokai vėliau paaiškėjo tokio keisto elgesio priežastis – ne alkoholizmas, o Alzheimeris. Ligos simptomai pradėjo ryškėti 7-ajame dešimtmetyje, tačiau niekas negebėjo jos diagnozuoti, o moters atminties problemos priskirtos alkoholizmui. Jai sunkiai sekėsi prisiminti eilutes filmuojantis. Vizažistė Lynn del Kail pamena: „Nusivesdavau ją į kambarį ir išmokydavau vieną teksto eilutę. Tuomet ji išeidavo, pasakydavo tą eilutę ir grįždavo į mokytis kitos.“

 

Senatvėje R. Hayworth sulaukė tik dukters Yasmin palaikymo. Ši žurnalistams ne kartą pasakojo, kad mama dažnai susijaudindavo, patirdavo paranoją ir nuotaikų kaitą, negalėdama paaiškinti, kas su ja vyksta. Norėdama kuo daugiau laiko praleisti su sergančia mama, dukra nusprendė atsisakyti dainininkės karjeros. „Viskas, ką kada nors norėjau padaryti, tai suteikti mamai ramybę paskutiniais jos gyvenimo metais“, – sakė Yasmin. 1987 m. vasarį Ritą Hayworth ištiko koma. Mirė sulaukusi 68 metų nuo Alzheimerio ligos komplikacijų.

 

Autorius Monika Budnikienė