Tėvai per žaidimą lavina vaikus
2021-09-16 08:05Augančiam vaikui būtina pažinti supantį pasaulį kuo įdomiau, efektyviau ir naudingiau. Žaidžiant lavinama jo psichika bei įgūdžiai. Siekiant užauginti harmoningą asmenybę, naudinga žinoti vaiko žaidimų poreikį pagal amžių. Kokie geriausiai skatina darnią raidą?
Psichologinis aspektas
Žaidžiant atkuriami kasdienybės epizodai. Kuo anksčiau vaikas perpras gyvenimo taisykles, tuo paprasčiau jam bus socializuotis. Pirmiausia vaikų darželyje, vėliau – mokykloje. Juk svarbiausia visų žaidimų prasmė – ne tik linksminti, bet ir išmokyti prisitaikyti prie supančio pasaulio. Ypač kalbant apie mažylius. Dažniausiai žaidžiant ugdomi keli įgūdžiai vienu metu: lavinama vaizduotė, atmintis, formuojasi mąstymas ir kalba. Tačiau taip nutinka tik tuomet, jei tėvai skiepija bazinius įgūdžius: žaidimo metu rodo, kaip gaminamas valgis, tvarkomasi, moko rūpintis žaisliukais.
Žaidimai pagal amžių
1–2 metukai
KALBOS RAIDA
Oi, kas čia?
Labai paprastas žaidimas, kurio tikslas – įvardyti daiktus, atvaizdus, paveikslėlius – viską, ką vaikas mato aplink. T. y. plėsti žodyną. Svarbu žaisti emocingai. Akivaizdžiai stebėtis, kai rodote daiktą arba žaislą. Galima daiktą uždengti delnu ar skepetaite, paslėpti į maišelį ar dėžutę, ištraukti iš kišenės ar stalčiaus. Svarbiausia – visuomet rodyti susidomėjimą: „Kas pasislėpė tavo kišenaitėje? Oi, čia raktelis!“
Viskas skamba
Pasirodo, dauguma daiktų išties gali suskambėti, išlaisvinus fantaziją ir humorą. Vanduo iš krano laša tekšt tekšt, takeliu einama tapu tapu. Taip galima įgarsinti ir šaldytuvą, ir kelnytes, lėlę ar lėkštę. Jei mažylis taria pirmuosius rišlius garsų junginius, tegul tai būna garsą atkartojantys žodeliai dzin dzin, lia lia, šiur šiur ir pan. Jei vaikas jau sako žodžius, tuomet reikėtų kartu sakyti: ežiukas puku puku, šaldytuvas brr brr ir pan.
Pamaivos
Paprasčiausiai maivytis, kaišioti liežuvį, leisti skirtingus gerklinius ir lūpų garsus, mėgdžioti kalakutą, arklį ir pan. Tai juokinga ir gana sudėtinga padaryti mažyliui. Tačiau tarti naujus garsus ir žodžius svarbu kalbos raidai.
FIZINIS UGDYMAS
Gaudynės
Dauguma mažylių pradeda juoktis ir apsidžiaugia išgirdę: „Pagausiu, pagausiu.“ Tačiau galima vytis ne tik vaiką, bet ir kamuoliuką ar automobiliuką. Geriausiai šį žaidimą žaisti ne ant lygaus tako, o parke ar miške, ant žolyno ar aikštelėje, kur tenka eiti arba bėgti nelygiu paviršiumi, peržengiant pagalius, duobeles.
Nuo kalnelio ant kalnelio
Tobulinant vaiko eiseną, svarbu vaikščioti ne tik horizontaliu paviršiumi, bet ir kilti į kalną ar leistis nuokalne. Tiks ir laiptinė ar specialūs takeliai prie parduotuvių. Namie nesudėtinga pasidaryti kalnelį padedant lyginimo lentą ant nedidelės atramos. Galima pasiūlyti iš pradžių į kažką remtis, o paskui bandyti eiti savarankiškai, keičiant pakilimo kampą ir greitį.
Už kalnelio žaislas guli
Žengti per nedideles kliūtis – svarbi ir reikalinga mažyliui užduotis. Nedideli minkšti žaisliukai, voleliai iš pledų – visa tai tampa tobulais treniruokliais. Už tokio „kalnelio“ galima padėti žaisliuką ir prašyti pypliuko, kad atneštų: „Atnešk, prašau, meškutį“, „Girdėjau, lėlytė Miglė verkia, surask, prašau, ją. Štai kur ji, atnešk, mes ją pamyluosime…“
2–3 metukai
KALBOS RAIDA
Knygelės skaitymui ir žaidimui
Paprasti tekstai, skambūs eilėraštukai, trumpi siužetai ir istorijos, pasakos – visa tai plečia mažylio žodyną. Privalu viską skaityti ir pasakoti itin išraiškingai, su intonacija ir atitinkama veido išraiška.
Pūsti muilo burbulus
Pučiant muilo burbulus suformuojama oro srovė, kuri būtina sklandžiai kalbai.
FIZINIS LAVINIMAS
Nuriedėjo pagrandukas
Apsivertimai nuo pilvo ant nugaros. Kūlversčiai į priekį, padedant suaugusiesiems. Šie puikūs pratimai lavina judesių koordinaciją ir vestibulinį aparatą. Ir jie labai patinka vaikams!
Zuikuti, šokinėk!
Dvimečiui mažyliui normalu mokėti šokinėti ant abiejų kojyčių. Tačiau tam reikia treniruočių. Dera drauge su vaiku šokinėti vietoje ir po truputį judėti pirmyn. Pašokus bandyti apsisukti aplink savo ašį.
Nuo laiptelio ant laiptelio
Laiptai mažyliams – puikus ir itin efektyvus treniruoklis. Lipti laiptais aukštyn ir žemyn naudingas pratimas. O išmokyti užšokti ant laiptų – tiesiog tobula. Būtina pasirūpinti laiptais judančio vaiko saugumu. Šokinėjančio į viršų nevalia tempti ar prilaikyti už vienos rankytės. Laikyti tik simetriškai, t. y. už abiejų rankų.
3–4 metukai
KALBOS RAIDA
Gana dažnai vaikams sunkumų sukelia gana skurdus žodynas. Todėl jį reikia plėsti per žaidimus.
Kas ką veikia
Šiam žaidimui nereikia papildomai ruoštis, galima žaisti bet kada. Susėdote vakarieniauti: ką galima nuveikti su šaukštu? Užėjote į parduotuvę: ką veikia pardavėja? Stengtis įvardyti kuo daugiau skirtingų atsakymo variantų. Pasakinėti vaikui įvardijant situaciją: ką darome šaukštu, kai verdame sriubą? Maišome. O ką darome, kai norime pasūdyti sriubą? Beriame druską. Jei vaikas negali sugalvoti tinkamo žodžio, reikėtų patiems jį įvardyti: semiame, siekiame, beldžiame ir pan.
Kas karšta?
Kas būna karšta? Saulė, arbatinukas, viryklė, kakta, vanduo, ugnis. O kas šlapia? O kas slidu? O kas būna drąsus? Paniuręs? Reikėtų stengtis parinkti pačias įvairiausias savybes, neapsiribojant paprasčiausiomis.
Užminimai
Užminimai – tai mįslės-aprašymai. Apvalus, rausvas, iš miltų. Jis pabėgo nuo senelės ir senelio, nuo zuikio, vilko ir meškos. O lapė jį suėdė. Kas tai? Tokių mįslių galima sugalvoti apie kiekvieną daiktą, žmogų, pasaką, įvykį ar reiškinį. Vaikams labai patinka ieškoti teisingo atsakymo. Tačiau suaugusiojo tikslas – padaryti taip, kad mažasis pats pradėtų galvoti tokius užminimus. Iš pradžių paprastus ir lengvai nuspėjamus, o bėgant laikui vis sudėtingesnius. Tai itin galingas instrumentas vystant kalbą.
FIZINIS LAVINIMAS
Bėgam ir stojam
Atrodo, kad paprasta bėgti ir sustoti pagal suaugusiojo duotą signalą (suplojimą, skambutį, pakeltą ranką). Tačiau mažyliams to išmokti labai sunku ir svarbu.
Nugara į priekį
Vaikas puikiai vaikšto skirtingais paviršiais, kai mato, kur eina. Tuomet metas apsigręžti. O taip eiti nėra paprasta ir smagu! Mažylis pavargo? Pasiūlykite vėl eiti į priekį atsisukus nugara ir pamatysite, kaip jį užplūs naujos jėgos.
Ant vienos kojelės
Tiesiog stovėti ant vienos kojos vienoje vietoje beveik neįmanoma užduotis šio amžiaus vaikams, jeigu jie netreniruojami. Stovėkite sykiu su atžala arba pakaitomis. Taip galima paįvairinti ilgą lūkuriavimą parduotuvėje arba prie gydytojo kabineto durų. Tik reikėtų stengtis šį pratimą kaitalioti su judriais žaidimais.
4–5 metai
KALBOS RAIDA
Rimavimas
Rimuoti reikėtų paeiliui. Iš pradžių suaugusysis sako žodį „uodas“, vaikas ieško tokio, kuris su juo rimuojasi – puodas. Paskui mažasis sako žodį „lėlė“, suaugusysis rimuoja „gėlė“.
Teatras
Vaidinimas gali būti bet koks. Ir lėlių, ir pirštukų, ir šešėlių, ir pats vaikas įsikūnija į norimą personažą. Svarbiausia, jog mėgautųsi tuo, ką daro.
Prielinksniai
Šio amžiaus vaikai gana dažnai painioja arba netiksliai vartoja prieveiksmius. Šią bėdą galima ištaisyti žaidžiant. Suaugusysis pradeda sakinį:
Už suolelio…
Šalia medžio…
Po langeliu…
Per pietus…
O vaikas jį pratęsia. Paskui apsikeičiama. Kai bus jūsų eilė galvoti sakinį, reikėtų stengtis tai daryti su humoru. Jei mažyliui bus smagu, jis su malonumu pratęs žaidimą ir įsimins kur kas geriau.
FIZINIS LAVINIMAS
Mesti ir gaudyti
Vaiko judesių koordinacija lavėja žaidžiant kamuoliu. Jeigu jau geba sugauti didelį kamuolį abiem rankomis ir jį mesti, pats laikas išmokyti valdyti mažą kamuoliuką, 6–10 cm skersmens. Meskite jį mažajam ir prašykite pagauti. Arba atvirkščiai – vaikas meta, o jūs gaudote. Puikus pratimas –kamuoliuką mėtyti iš rankos į ranką arba išmesti į viršų ir sugauti viena ranka. Vietoj guminio kamuoliuko tinka nedidelis maišelis su užpildu. Iš pradžių tai patogiau, lengviau ir paprasčiau.
„Gumytė“
Mamos turėtų prisiminti savo vaikystę, kaip kiemuose šokinėjo „gumytę“. Neplati guma, surišta į žiedą, užmaunama ant dviejų kėdžių ir mama drauge su vaiku šokinėja jai gerai žinomą žaidimą. Įprasti šuoliukai, peršokimai į priekį, šonu, šokinėjimas tam tikru ritmu – visa tai labai smagu, įdomu ir nėra paprasta šio amžiaus vaikams. Tačiau tai naudingas fizinis pratimas augančiam kūnui.
Vėžliukų žaidimai
Tam tereikia atsistoti šešiomis: remiantis rankomis, keliais ir kojų pirštais. Vietoj kiauto ant nugaros padedama nedidelė pagalvėlė arba minkštas žaisliukas. Užduotis – šliaužioti po namus taip, kad kiautas nenukristų. Vėžliukui galima sudaryti kliūtis, sustatyti daiktus, kuriuos reikia apeiti ir pan. Verta rungtyniauti, kas greičiau, tuomet mama ir tėtis irgi turėtų tapti vėžliukais. Kai tokio šliaužiojimo įgūdžiai išlavėja, galima prašyti vėžliuko atgabenti siuntinį: ridenti kamuoliuką stumiant tik galva, ne rankomis. Vėžliukas gali tapti laiškanešiu – šliaužiodamas nuo vieno suaugusiojo iki kito perduoti trumpas ir linksmas žinutes. Jas reikia pasakyti vaikui į ausį pašnibždomis. Vėžliuko užduotis – atšliaužti pas tą, kuriam adresuota, ir garsiai bei aiškiai pasakyti.