Tėvų klaidos: kodėl vaikai neklauso
2013-08-12 08:20Vaikų auklėjimas – viena sudėtingiausių, bet pačių prasmingiausių užduočių. Lengva pasiklysti vaikų auginimo teorijų džiunglėse. Vieni tėvai įsitikinę, kad vaikus reikia auklėti griežtai. Kiti atvirkščiai vaikams suteikia visišką balso ir veiksmų laisvę. Pasak mokslininkų, abu auklėjimo modeliai nėra tinkami, nes vaikas neišmoksta kontroliuoti jausmų, o suaugęs turi problemų, užmezgant santykius su kitais žmonėmis. Tėvai turėtų klausytis ir gerbti vaikų nuomonę, leisti jiems patiems apsispręsti, tačiau nustatyti griežtas ribas, koks elgesys yra nepriimtinas. Kokios dažniausios vaikų auklėjimo klaidos?
Per daug kalbų. Tėvai daug kalba ir pamokslauja norėdami vaikams tik gero, tačiau neįvertina to, kad vaikų smegenys po kurio laiko nebesugeba adekvačiai reaguoti ir jie nebesiklauso. Vaikas trumpalaikėje atmintyje gali išsaugoti tik nedidelę dalį informacijos. Tiek, kiek trunka pasakyti vieną ar du sakinius, maždaug 30 sekundžių. Todėl reikia labai apgalvoti pastabas, kurias norite pasakyti vaikams.
Ieškoti priekabių arba pernelyg dažnai perspėti. Daugeliui tėvų rytai būna įtemptas metas, kai reikia išleisti vaikus į mokyklą, paruošti priešpiečius, patikrinti, ar viskas sudėta į kuprines ir t. t. Jeigu vaikas išsiblaškęs arba labai neskuba, rytinė ruoša gali užtrukti dar ilgiau. Nemažai tėvų netekę kantrybės ima kritikuoti vaiką. Tačiau tai neveiksminga praktika, nes ilgainiui vaikai išmoksta ignoruoti tėvų žodžius. Žinoma, mažiems vaikams reikia daugiau pagalbos susiruošti, tačiau jiems paaugus galima suteikti vis daugiau atsakomybės. Pavyzdžiui, pasakyti, kad jie turi 45 minutes susiruošti. Jeigu nespės, jie patys turės pasiaiškinti mokytojams, kodėl vėluoja.
Gėdos ir kaltės jausmas – netinkamos auklėjimo priemonės, kad vaikas būtų paklusnus. Tėvams reikia suprasti, kad maži vaikai dar nesugeba įvertinti tėvų rūpesčio, užjausti. Šie jausmai formuojasi pamažu, kai vaikas bręsta. Jie išmoksta užjausti tada, kai patys būna užjaučiami. Nereikia tikėtis, kad maži vaikai situaciją matys taip pat, kaip suaugę. Tai nereiškia, kad jie yra blogi ir nerūpestingi vaikai. Jie tiesiog tuo metu elgiasi taip, kaip jiems smagu ir taip sužino, kur baigiasi leistino elgesio ribos. Dažnai tėvai pamiršta pasirūpinti savimi, pervargsta. Kartais praverstų šiek tiek pabūti vieniems, nusiraminti, kad neigiamos emocijos ir pyktis nebūtų išliejamos ant vaikų.
Nesiklausymas. Tėvai moko vaikus gerbti kitus žmones. Geriausias būdas to išmokyti, bendrauti su vaiku. Pamažu vaikas išmoks pagarbos, empatijos ir kaip bendrauti su kitais žmonėmis. Tačiau dažnai tėvams tai būna nelengva užduotis, nes vaikas nuolatos pertraukinėja jų mintis, o pačių suaugusių galvoje sukasi mintys apie būtinus atlikti darbus. Kartais geriau pasakyti vaikui, kad dabar esate užsiėmę, tačiau po 10 minučių galėsite jam skirti dėmesio ir išklausyti jo problemą.