Svarbiausias šaltymečio aksesuaras – patogi kepurė
2024-11-28 14:04Tinkama vaiko apranga nuo pat pirmųjų dienų – vienas didžiausių tėvų rūpesčių. Juk nuo to priklauso mažylių sveikata. Nors dažnai daugiausia dėmesio sulaukia viršutiniai rūbai ir batai, svarbu skirti laiko ir tinkamos kepurės paieškoms. Juk kepurės vaikams reikalingos nuo pat gimimo, o šaltuoju metų laiku tampa itin svarbios.
Kodėl kepurė būtina?
Žmogaus organizmas daugiausia šilumos išspinduliuoja būtent per galvos odą. Manoma, kad per viršugalvį suaugusieji netenka apie 50 % kūno šilumos, o vaikai – net iki 60 %. Todėl šaltymečiu kepurė tampa tokia pat svarbi, kaip kokybiški žieminiai batai ir striukė. Tėvai dažnai mano, kad ankstyvą rudenį ne visada reikia šilto galvos apdangalo, tačiau vaiko organizmo termoreguliacinė sistema labai jautri temperatūros pokyčiams, todėl pridengti galvą einant į lauką būtina net tuomet, kai temperatūra nėra žema. Kepurė saugo ir viršugalvį, ir ausis. Kūdikių ir vaikų ausys itin jautrios, tad stipresnis vėjas, žvarbus oras ar net drėgmė gali greitai sukelti nemalonų negalavimą – ausų uždegimą. Spaudžiant speigui kokybiška kepurė ne tik saugo nuo peršalimo, bet ir padeda išvengti galvos skausmo. Mat nosies sinusų kraujagyslės dėl šalčio iš pradžių susiaurėja, o paskui išsiplečia. Į smegenis staiga priplūsta daugiau kraujo ir pajuntamas nemalonus spaudimas arba net skausmas. Vaikai su tuo susiduria net dažniau nei suaugusieji. Šalčio sukeltas galvos skausmas praeina savaime, kai arterijos vėl susitraukia. Vaikai, ypač maži, į galvos skausmą reaguoja irzlumu ir ašaromis. Tad pastebėjus, kad mažylis staiga ėmė muistyti, tapo neramus ir suirzęs, vertėtų patikrinti, ar nešąla jo galvelė ir nosis. Visgi geriausia tokios nemalonios patirties išvis išvengti apsaugant šilta kepure.
Į ką kreipti dėmesį renkantis?
Renkantis vaikiškas kepures, būtina įvertinti kelis svarbiausius kriterijus, kurie lems ne tik patogumą, bet ir patvarumą. Vienas svarbiausių kriterijų yra dydis. Kepurė turi nekristi, nesmukti, privalo tvirtai laikytis, bet nespausti galvos, gerai uždengti ausis. Vaikiškos kepurės pagal dydį žymimos skaičiais, kurie nurodo galvos apimtį. Todėl geriausia dar prieš perkant pamatuoti vaiko galvos apimtį, apjuosiant sritį ties kakta ir pakaušiu. Verta žinoti, kad standartinis vaikiškos kepurės dydis – apie 55 cm. Kai kurios vaikiškos kepurės, pasiūtos iš tamprios medžiagos, gali šiek tiek temptis. Antrasis kriterijus yra audinys. Jis turėtų būti laidus orui ir natūralus. Orui laidūs natūralūs audiniai sugeria perteklinę drėgmę – vaikas ne tik nepatiria rizikos peršalti kepurę nuėmus, bet ir jaučiasi patogiau. Kepurė neturėtų būti nei per stora, nei per plona. Jei lauke oro temperatūra nukrinta žemiau nulio ar laikosi vos keli laipsniai šilumos, pravers šiltesnės megztos kepurės iš vilnos, akrilo, poliakrilo ir panašių siūlų. Galima rinktis dviejų sluoksnių kepures iš medvilnės. Jos gana šiltos švelniomis žiemos dienomis, be to, labiau patinka tiems mažyliams, kurie nemėgsta vilnos arba yra alergiški. Galiausiai svarbu, kad ūgtelėjusiam vaikui kepurė patiktų. Tuomet noriau ją dėvės kiekvieną dieną.
Praktiškas dizainas ir madingos spalvos
Žieminės kepurės pasirinkimą dažnai lemia viršutiniai drabužiai. Jei žieminė striukė neturi gobtuvo, vaikui reikės dviejų kepurių: šaltam ir vėjuotam orui – labai šiltos, dviejų sluoksnių, gerai paslepiančios ausytes, ir lengvesnės šiltesnėmis dienomis. Kepurės pasirinkimą nulemia kelionės automobiliu, apsipirkimai su vaiku ir kitos aplinkybės, kai reikia greitai nurengti viršutinį drabužį, nurišti šaliką ir nuimti kepurę. Tada tinkamiausia su patogiu, paprastu susegimu arba be jo. Jei vaikas jau eina į darželį, bet nėra toks savarankiškas, kad visada stropiai užsisegtų sagas, užsirištų šaliką, geriausia išeitis yra kepurė ir šalikas „viename“ – vadinamieji šalmai. Juos paprasta ir patogu užsimauti. Vaikai greitai išmoksta tai padaryti savarankiškai ir būna labai išdidūs, kai gali pasakyti „aš pats / pati“. Šalmukai patogūs lakstant, judant, nes vaiko kaklas niekada nebus apnuogintas, o gerklytė neperšals. Nors kepurių praktiškumas itin svarbus, šis aksesuaras ne tik saugo, šildo, bet ir puošia. Puošnumo vaikiškoms kepuraitėms suteikia žaismingos detalės – įvairūs pūkų bumbulai, dekoratyvios ausytės ir, žinoma, madingos spalvos. Patiems mažiausiems kepurės spalva nėra reikšminga. Visgi jau 3–4 metų ir vyresni vaikai nori patys išsirinkti įdomesnę, ryškesnę kepurę. Netgi darželinukų stiliui daro įtaką mados. O jos neretai atkeliauja iš suaugusiųjų pasaulio. Šį šaltąjį sezoną dominuoja švelnūs žemiški atspalviai – pilka, ruda, žalsva, tamsiai mėlyna ir šviesi rožinė. Madingiausios kepurės jau kelis sezonus būna vienspalvės.
Kad vaikas noriai dėvėtų kepurę
Tiesa, kartais net dėl gražiausių kepurių mažieji muistosi ir garsiai protestuoja. Tai lemia skirtingos priežastys:
- Jeigu kepurės nenori dėvėti kūdikis, svarbu apžiūrėti siūles. Galbūt jos per storos, kelia mažyliui didelį diskomfortą, tad jis mėgins nusiimti kepuraitę. Tokiu atveju tiks kepurė, kurios siūlės išorėje.
- Būna atvejų, kai tarp darželinukų ašarų lydimus protestus lemia tai, jog vaikui kepurė tiesiog nepatogi. Tuomet derėtų įvertinti, ar aksesuaras vaikui nespaudžia ausų, kaktos, o šalmukas – kaklo.
- Kita priežastis yra tai, kad kepurių net šaltu oru nedėvi tėvai ar vyresni broliai ir seserys. Vaikai dažnai kopijuoja suaugusiuosius, todėl svarbu ne tik kalbėti apie tinkamą aprangą, bet ir rodyti pavyzdį. Ypač vaikams patinka, kai visa šeima turi derančias kepures ir kartu jas dėvi eidami pasivaikščioti.
- Jeigu darželinukui sunku prisijaukinti kepurę, derėtų leisti šį daiktą išsirinkti pačiam. Tiesa, prieš tai atlikti savotiškus namų darbus – kaip pasirinkimo galimybę vaikui pateikti geros kokybės, natūralių audinių ir tinkamų modelių kepures. Rinktis iš 3–4 modelių. Turėdamas per daug galimybių darželinukas gali pasijusti sutrikęs.
- Svarbu atsižvelgti ir į tai, ar vaikas (ne)mėgsta dėvėti striukės gobtuvą. Gobtuvas ir kepurė turi derėti tarpusavyje, vienas kitą papildyti. Dauguma vaikiškų žieminių striukių ir kombinezonų turi pašiltintą gobtuvą. Jis patogus dar ir todėl, kad nereikia turėti antros šiltesnės kepurės, užtenka vienos. Paspaudus didesniam šalčiui ar pūstelėjus stipriam vėjui, užteks gobtuvo. Prie viršutinio drabužio su gobtuvu tinka po smakru užrišamos vilnonės kepurės su ausytėmis, galite rinktis šalmuką, kuris pridengs ir kaklą, todėl nereikės šaliko. Tam, kad gobtuvą būtų patogu uždėti ant kepurės, ji turėtų būti be bumbulų, kutų ar kitokių puošmenų.
Autorius Eglė Stratkauskaitė