Šunys ir žmonių maistas – kas tinka, o kas gali pražudyti?
2023-09-11 07:26Dažniausiai augintiniai palepinami gardesniu kąsneliu nuo pietų stalo. Tokių vaišių neatsisako nė vienas keturkojis, tik ar tai nepavojinga? Vieni žmonėms skirti maisto produktai šunims kuo puikiausiai tinka, deja, kai kurie, nors ir gardūs, gali ne susargdinti!
Saugūs pasirinkimai
Nors sveikiausia yra specialiai augintiniams skirtas ėdalas, kuriame subalansuotos visos jiems būtinos maistinės medžiagos, tačiau kartais keturkojus galima palepinti ir vienu kitu žmogiško maisto kąsneliu. Ką galima duoti šunims nesibaiminant, jog tai pakenks jų sveikatai?
Duona. Jos galima duoti, tik nedideliais kiekiais. Svarbiausia, kad būtų kuo natūralesnė, be daug prieskonių. Tiesa, nors duona ir nepakenks, naudos šuniui taip pat neduos. Tai bus tik menkavertis užkandis. Juo derėtų nepiktnaudžiauti, nes gali didinti nutukimo riziką.
Anakardžiai. Tai naudingas produktas tiek žmonėms, tiek šunims. Tiesa, šiems vienu metu galima duoti vos kelis nesūdytus riešutus. Tai puikus kalcio, magnio, antioksidantų ir baltymų šaltinis. Žinoma, riešutai kaloringi, todėl nuo jų susilaikyti, jei augintinis turi antsvorio.
Sūris. Šunys gali ėsti sūrį, bet nedideliais kiekiais. Tiesa, kai kurie šunys, nors tai pasitaiko retai, netoleruoja laktozės, todėl tokiems tiks tik sūris be laktozės. Geriausia bičiulį pamaloninti mažesnio kaloringumo sūriu, pavyzdžiui, varškės arba mocarela.
Kokosai. Šiame egzotiškame gardumyne yra lauro rūgšties, kuri kovoja su virusais ir bakterijomis, taip pat mažina blogą burnos kvapą. Taigi yra puikus užkandis šunims, kuriems dvokia iš nasrų. Maža to, kokosuose esančios veikliosios medžiagos slopina įvairius odos sudirgimus, pavyzdžiui, niežulį po blusų įkandimo. Šunims saugu lakti ir kokosų pieną bei kokosų aliejų.
Kukurūzai. Tai vienas dažniausių ingredientų šunims skirtame ėdale, taigi jis tikrai saugus. Tiesa, šunims derėtų duoti tik pačius kukurūzus, be burbuolės.
Kiaušiniai. Visiškai saugūs šunims, bet tik tuomet, jei gerai išvirti. Tai nuostabus baltymų šaltinis. Kiaušiniai netgi gali padėti varginant skrandžio skausmams. Derėtų vengti žalių baltymų, nes gali paskatinti biotino trūkumą augintinio organizme.
Žuvys. Jose yra sveikatai naudingų riebalų, aminorūgščių. Ypač naudingos lašišos bei sardinės, mat jose gausu baltymų, vitaminų, yra lengvai virškinamos. Tik duodant žuvį svarbu išrankioti kaulus, ašakas. Taip pat svarbu termiškai apdoroti – žalios žuvies šunims duoti negalima. Nors tai naudingas produktas, derėtų nepiktnaudžiauti – geriausia šio skanėsto duoti ne dažniau kaip du sykius per savaitę.
Kumpis. Šunys gali ėsti kumpį, bet tai nėra sveikiausias pasirinkimas, kaip ir žmonėms. Ypač vengti gausiai sūdyto. Kelis šio delikateso griežinėlius augintiniui duoti galima, tik nepaversti to įpročiu.
Medus. Nedideliais kiekiais medus šunims nepavojingas ir netgi naudingas. Jame gausu naudingų maistinių medžiagų: vitaminų A, C, D, E, K, B grupės, kalio, kalcio, magnio, vario, antioksidantų. Šis produktas stiprina imuninę sistemą, gali sumažinti alergijų tikimybę.
Pienas. Šiek tiek jo duoti galima, bet reikėtų nepiktnaudžiauti. Taip pat svarbu turėti omenyje, kad kai kurie šunys netoleruoja laktozės, tad jiems pienas ir jo produktai apskritai netinka, nebent yra be laktozės. Beje, pienu jokiu būdu negalima pakeisti vandens.
Jogurtas. Jeigu šuo toleruoja laktozę, jogurto duoti galima (arba rinktis jogurtą be laktozės). Jis turėtų būti natūralus, bet priedų, ypač cukraus ar saldiklių. Jogurtas naudingas dėl jame esančių probiotikų, gerina virškinimą bei stiprina imuninę sistemą.
Žemės riešutai. Jie saugūs šunims ir papildo organizmą geraisiais riebalais, baltymais. Tik dėl didelio kaloringumo riešutais reikėtų nepiktnaudžiauti. Tiesa, žemės riešutai privalo būti nesūdyti, be jokių aitrių prieskonių. Tinka ir žemės riešutų sviestas, jis itin naudingas širdžiai. Sveikiausias natūralus, nesūdytas. Tik svarbu atidžiai skaityti žemės riešutų sviesto ingredientų sąrašą – jame jokiu būdu neturėtų būti saldiklio ksilitolio, mat jis šunims gali būti toksiškas.
Ko duoti negalima?
Kai kurie žmonių maisto produktai šunims yra nesaugūs, net pavojingi. Kokių produktų nuo stalo jokiu būdu negalima duoti augintiniui?
Migdolai. Nors jie šunims neturėtų būti toksiški, tačiau tai pernelyg kietas ir aštrus produktas, todėl prastai sukramtyti ryjami gali pažeisti stemplės gleivinę ar net trachėją.
Šokoladas. Tai produktas, kurio nevalia duoti jokiomis aplinkybėmis. Šokolade yra medžiagos metilksantino, kuri stabdo šunų metabolinį procesą. Todėl net mažas gabalėlis šokolado, ypač juodojo, keturkojams gali sukelti viduriavimą ar vėmimą. Dideli šokolado kiekiai lemia priepuolius, širdies funkcijos sutrikimus, net numarinti.
Cinamonas. Nors jis nėra toksiškas šunims, jame esančios medžiagos gali dirginti šuns burnos, gerklės gleivinę ir taip sukelti didelį diskomfortą. Taip pat cinamonas gali pernelyg sumažinti augintinių cukraus lygį kraujyje, sukelti viduriavimą, vėmimą, sutrikdyti širdies ritmą, netgi paskatinti kepenų ligas.
Česnakas. Šunims kenksmingi ne tik jie, bet ir svogūnai, svogūnų laiškai, laiškiniai česnakai. Visgi pavojingiausi patys česnakai, nes juose itin daug šunims toksiško alicino. Česnakai šunims gali sukelti anemiją, širdies ritmo sutrikimus, silpnumą. Beje, apsinuodijus česnakais ar svogūnais simptomai gali pasireikšti tik po kurio laiko, todėl įtariant, kad gyvūnas suėdė šių produktų, reikėtų atidžiai stebėti kelias dienas.
Valgomieji ledai. Nors dauguma šunų juos mėgsta, šis skanėstas žalingas, mat juose gausu cukraus. Be to, kai kurie šunys netoleruoja laktozės, todėl ledai gali sutrikdyti virškinimo sistemos darbą.
Makadamijos. Vienas pavojingiausių maisto produktų šunims. Šiuose riešutuose esančios veikliosios medžiagos keturkojams gali sukelti vėmimą, karščiavimą, orientacijos sutrikimą, letargiją. Blogiausiu atveju pažeidžia nervų sistemą, net gali numarinti gyvūną.
Autorius Jūratė Survilė