Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje dauguma žmonių namuose turi bent vieną augintinį. Bėgiojantys, ropojantys, skraidantys ir plaukiojantys bičiuliai gyvena daugiau nei 50–60 % namų ūkių. Nieko keisto, juk jie dovanoja tiek gerų emocijų! Tik kokį gyvūną rinktis?

 

Ištikimieji ŠUNYS  Group,Of,Pets,Together,In,Front,View.,Isolated,On,White

 

Statistikos duomenimis, jų pasaulyje gyvena apie 471 mln. Pirmieji šunys draugystę su žmonėmis užmezgė maždaug prieš 15 000 metų, kai buvo prijaukintas vilkas. Nuo tol pavojingas laukinis žvėris tapo ištikimiausiu keturkoju bičiuliu. Šiandienė šunų įvairovė milžiniška, priskaičiuojama per 340 skirtingų jų veislių. Skiriasi ne tik dydžiai ir išvaizda, bet ir charakteris, gyvūno paskirtis. Vieni išveisti medžioti, kiti atlikti sargybinio vaidmenį, treti būti žmogaus kompanionais… Taigi, atsižvelgiant į poreikius bei gyvenimo būdą, sau tinkantį šunį gali rasti bene bet kuris jį laikyti norintis žmogus. Šunys rekomenduojami aktyviems, socialiems, mėgstantiems buvimą gryname lauke. Dauguma šunų puikiai sutaria su vaikais ir kitais augintiniais. Tai komunikabilūs, draugiški, žaismingi, protingi ir prisirišantys augintiniai.

 

Elegantiškosios KATĖS

 

Juokaujama, kad katės abejingų nepalieka – vieni jas dievina, kiti nekenčia. Jų pasaulyje gyvena 300–600 mln. Kaip ir šunų, taip ir kačių būna įvairių veislių – jų oficialiai pripažįstama per 40. Katės išvaizdą bei charakterį lemia veislė bei individualus temperamentas, tačiau bendra tendencija yra ta, kad tai – gerokai labiau nepriklausomi gyvūnai nei šunys. Todėl murklės tinka tiems, kas nori turėti neįkyrią kompaniją. Jos mėgsta su šeimininku pažaisti, būti glostomos, mielai prigula ant kelių, tačiau joms reikia ir laiko pabūti tik su savimi, tyloje ir ramybėje. Vienos katės būna aktyvesnės, kitos ramesnės, bet apskritai jos tinkamos lėtesnį gyvenimą mėgstantiems žmonėms, nes nereikalauja kasdienių pasivaikščiojimų lauke kaip šunys. Beje, moksliškai įrodyta, kad katės turi gydomųjų savybių ir veikia raminamai! Stebuklingas jų ginklas – murkimas.

 

Mielieji ŽIURKĖNAI

 

Šie mieli graužikai dažnai perkami kaip pirmasis augintinis. Namuose auginamos kelios jų rūšys, dažniausiai Sirijos ir nykštukiniai. Apskritai šie gyvūnėliai kaip augintiniai imti dauginti ne taip ir seniai – 1939-aisiais. Juos mėgsta ne tik vaikai, bet ir tvarką namuose saugantys žmonės. Žiurkėnai laikomi narveliuose, todėl nereikia jaudintis, kad suterš namus, ką nors sugadins. Visgi jų priežiūra reikalauja specifinių žinių. Tai jautrūs gyvūnėliai, juos lengva sužeisti, sutraumuoti. Su jais nepavyks užmegzti tokio glaudaus ryšio, kaip su kate ar šunimi, o ir žaidimų galimybės ribotos. Bėgant laikui pripranta prie šeimininkų, bet nėra prieraišūs gyviai. Yra nepriklausomi, drąsūs, smalsūs, mėgsta tyrinėti naujas vietas. Reikia turėti omenyje, kad aktyviausi būna naktį, tad tamsiuoju paros metu gali kelti triukšmą.

 

Gėlavandenės ŽUVYS

 

Akvariumuose laikomos tiek jūrų, tiek gėlavandenės žuvys. Tačiau pastarųjų priežiūra gerokai paprastesnė, o tai lemia jų populiarumą. Vieni žuvis laiko tokiais pat augintiniais kaip katės ar šunys, kiti į akvariumą žvelgia labiau kaip į namų dekoro elementą. Kad ir kaip būtų, žuvytės patenka tarp populiariausių augintinių pasaulyje. Jų įvairovė milžiniška. Visgi populiariausios – vadinamosios auksinės žuvelės (Carassius auratus). Pirmą kartą prijaukintos Kinijoje daugiau nei prieš tūkstantį metų. Beje, auksinės žuvelės yra vienos ilgiausiai gyvenančių – idealiomis sąlygomis gali gyvuoti net iki 30 metų!

 

Didelė ne tik žuvų, bet ir akvariumų įvairovė. Šis gali būti arba visai mažytis, telpantis ant spintelės prie lovos, arba didžiulis – atskiras vandens pasaulis namuose. Nors ir koks jis būtų, akvariumo priežiūra reikalauja specifinių žinių, ir jomis būtina pasidomėti dar prieš įsigyjant žuvyčių. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žuvyčių laikymas namuose turi teigiamą psichologinį poveikį, o žiūrėjimas į akvariumą yra vienas veiksmingiausių atsipalaidavimo būdų.

 

Spalvingieji PAUKŠČIAI

 

Dar vienas narveliuose laikomas augintinis, tinkantis tiems, kurie nori namuose palaikyti tvarką ir nemėgsta, kai gyvūnai laisvai bėgioja po namus. Naminių paukščių įvairovė didelė. Vieni jų visai nedideli ir priežiūra nesudėtinga. Iš tokių populiariausios mažos papūgėlės, kanarėlės. Kiti renkasi egzotiškesnius didelius paukščius, pavyzdžiui, papūgą arą. Šios ne tik puošnios, bet ir protingos, net gali išmokti kalbėti. Apskritai paukšteliai labai sumanūs augintiniai. Dauguma gana komunikabilūs, užmegzta ryšį su šeimininkais. Nemažai daliai sparnuotųjų reikia ir savo rūšies kompaniono, nes gyvendami po vieną jaučiasi prislėgti. Tuo būtinai pasidomėkite prieš įsigydami gyvūną! Taip pat sparnuočius būtina aprūpinti įdomia veikla, kad būtų stimuliuojami intelektualiai. Antraip pradeda nuobodžiauti, elgtis destruktyviai. Svarbu žinoti, kad paukščiai gali būti gana triukšmingi, taip pat ir naktimis.

 

Įdomu

 
  • JAV net 68 % namų ūkių turi bent vieną augintinį. Čia gyvūnų yra daugiau nei vaikų! Visgi daugiausia augintinių turi argentiniečiai (82 %), meksikiečiai (81 %) ir brazilai (76 %).
  • Remiantis istoriniais tyrimais, pirmieji gyvūnai prijaukinti 9000 m. pr. Kr.
  • Per 90 % šeimininkų savo augintinius laiko šeimos nariais.
  • Pusė šeimininkų savo lova dalijasi su augintiniu.
  • Pagal oficialų naminių gyvūnų registrą, šunis namuose Lietuvoje laiko per 132,1 tūkst. gyventojų, o kates – per 60,3 tūkst.
  • Apie 27 % gyvūnų augintojų yra turėję bent vieną profesionalią fotosesiją su savo gyvūnais.
  • Apie 94 % autistus auginančių tėvų pastebi, kad namuose atsiradus gyvūnui jų vaikų būklė pagerėjo: tapo ramesni, labiau bendraujantys, pagerėjo mokymasis.
  • 94 % žmonių sako, kad augintiniai juos priverčia nusišypsoti daugiau nei kartą per dieną.
 

Autorius Jūratė Survilė