Skandinaviška veido odos priežiūra: mažiau yra daugiau
2021-05-14 08:01Visas pasaulis žavisi natūraliu skandinavių grožiu. Dauguma jų turi skaisčią, švelnią, lygią ir švytinčią odą. Svarbiausia, kad tai nėra makiažo triukai, o grynas natūralumas. Norint tokios odos, verta vadovautis minimalizmo persmelkta skandinavių grožio rutina.
Minimalizmo filosofija
Skandinavai vertina paprastumą, minimalizmą ir natūralumą visur kur, ar tai būtų interjeras, apranga, gyvenimo būdas, ar net grožio puoselėjimas. Todėl skandinavių veido odos priežiūra grįsta nuostata, kad mažiau yra daugiau. Čia naudojami vos keli išties būtini produktai, stengiamasi jų nesluoksniuoti. Skiriamas ypač didelis dėmesys priemonių kokybei: jos turėtų būti kuo natūralesnės sudėties, be jokių nereikalingų sintetinių priedų. Kuo daugiau komponentų, tuo didesnė tikimybė, kad kils šalutinis poveikis. Skandinavės pirmenybę teikia saugumui. Esmė – paprastumas ir minimalizmas. Visa tai ne iš piršto laužta, mat oda prisitaikiusi rūpintis pati savimi, todėl viskas, ko reikia – tik truputį jai padėti.
Tinkamas valymas
Norint sveikos ir skaisčios odos, pirmas tinkamos priežiūros žingsnis – valymas. Rekomenduojama veidą prausti du kartus per dieną, ryte ir vakare. Jei atliktas makiažas, pirmiausia reikėtų tam skirta priemone nuvalyti būtent jį. Šiam tikslui idealiai tinka micelinis vanduo, kuris puikiai nuvalo net vandeniui atsparų makiažą. Jame esančios specifinės dalelės micelės itin efektyviai sutraukia visus nešvarumus – ne tik makiažo likučius, bet ir odos riebalų perteklių, ant jos nusėdusias dulkes, negyvas odos ląsteles. Skirtingai nei dauguma makiažo valiklių, ši priemonė visiškai nesausina odos, nepalieka nemalonaus tempimo pojūčio, tinka visiems tipams, net jautriai odai. Ji atstoja ir toniką, todėl pastarojo naudoti nebereikia. Micelinis vanduo veikia labai švelniai, bet veiksmingai. Kai kurie gamintojai jį papildo naudingais komponentais, pvz., hialurono rūgštimi, rožių vandeniu, pantenoliu. Jie dar intensyviau puoselėja odą, išsaugo drėgmę, riebalų pusiausvyrą, mažina jautrumą ir sergsti nuo žalingo aplinkos poveikio.
Renkantis veido prausiklį skandinavės rekomenduoja dairytis rūgštinių priemonių. Ypač mėgstami prausikliai su salicilo rūgštimi (palankiausia 1 %). Ji padeda pašalinti negyvas odos ląsteles, sebumo perteklių, gerina kitų odos priežiūros priemonių įsisavinimą, mažina spuogų bei inkštirų susidarymo riziką, tinka aknės pažeistai odai, saugo nuo uždegimų, turi antimikrobinių savybių.
Būtina drėkinti
Kaskart nuvalius odą būtina drėkinti. Skandinavijos šalyse ypač vertinami kremai su retinoliu. Tai vitamino A forma, vis dažniau naudojama gaminant įvairią kosmetiką. Mokslininkai pripažįsta, jog retinolis yra vienas efektyviausių komponentų, gebantis prasiskverbti į giliausius sluoksnius. Jis gerina bendrą odos būklę, skatina jos ląstelių regeneraciją, mažina raukšleles ir stabdo naujų radimąsi, skatina kolageno sintezę, padeda gydyti spuoguotą odą, atkimšti poras, šviesina pigmentines dėmeles, slopina uždegimus. Svarbu prisiminti, kad kremus ir kitą kosmetiką su retinoliu galima naudoti tik vakare, mat šis komponentas didina odos jautrumą ultravioletiniams saulės spinduliams. Jeigu naudojate rūgštinį veido prausiklį, prieš tepant kremą su retinoliu reikia padaryti bent 10 min. pertrauką. Ji būtina, nes rūgštiniai prausikliai pašalina ploną paviršinį odos sluoksnį, todėl ji tampa kiek jautresnė, o retinolis į odą skverbiasi itin intensyviai, todėl naudojamas iškart gali ją sudirginti. Priemones su retinoliu į kasdienę veido odos priežiūros rutiną rekomenduojama įvesti pamažu: iš pradžių tepti kas antrą dieną ir stebėti, ar nekyla nepageidaujamų reakcijų, jeigu viskas gerai, po savaitės produktą jau galima naudoti kasdien. Nereikėtų išsigąsti, jeigu iš pradžių oda truputį paraus ar net ims šerpetoti. Tai normalu ir tik įrodo, kad retinolis veikia – skatina negyvų odos ląstelių pasišalinimą, todėl ir sukelia tokius požymius. Jie būdingi tik pirmomis dienomis, vėliau pamažu išnyksta. Akivaizdžiausiai retinolio poveikis išryškėja priemones su juo naudojant bent mėnesį (per tiek laiko pasiekiami giliausi odos sluoksniai).
Be retinolio, drėkinamosios priemonės dažnai papildomos hialurono rūgštimi. Tai unikali natūraliai organizme gaminama medžiaga (svarbi jungiamojo, dengiamojo ir nervinio audinio sudėtinė dalis), labiausiai vertinama dėl neįtikėtinų gebėjimų išlaikyti drėgmę. Viena hialurono rūgšties molekulė geba surišti apie 1000 vandens molekulių. Ši savybė padeda išlaikyti drėgmės pusiausvyrą, jos elastingumą, švelnumą, lygumą ir jaunatviškumą. Kiekvieno organizme yra apie 15 g hialurono rūgšties, bet senstant jos gamyba natūraliai mažėja. Tad itin praverčia šia medžiaga papildytos odos priežiūros priemonės. Jos apsaugo nuo dehidratacijos, lėtina raukšlelių radimąsi, mažina jautrumą, raudonį.
Dar vienas skandinavių dievinamas kosmetikos komponentas – paprastųjų tekšių ekstraktas ar milteliai. Šios uogos sirpsta ir šiaurinėje Lietuvos dalyje, bet visgi tikroji jų tėvynė – Skandinavija. Neatsitiktinai šios ryškiai gintarinės spalvos uogos vadinamos Skandinavijos miškų auksu. Paprastosios tekšės gausios antioksidantų (vitamino C ir kitų), kurie skaistina, maitina odą ir saugo nuo žalingo aplinkos poveikio, slopina uždegimus. Tad oda tampa spindinti, mažėja raukšlelių, pigmentinių dėmelių, spalva tampa tolygesnė, skaistesnė, palaikoma stabili drėgmės pusiausvyra.
Nepamiršti apsaugos nuo saulės
Nesvarbu, ar lauke šviečia ryški saulė, ar dangų apniaukę debesys, apsauginės priemonės nuo saulės spindulių būtinos visuomet, net ir šaltymečiu. Palanku įsigyti įvairių drėkinamųjų ir maitinamųjų kremų ar losjonų su SPF filtru. Būtina žinoti, kad tokios apsaugos nepakanka. Patartina naudoti specialias apsaugines priemones nuo saulės, kurios saugo tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Daugumai odos tipų tinkamiausios priemonės su SPF 30. Vykstant į kalnus ar egzotiškus šiltus kraštus rekomenduojama rinktis stipresnę apsaugą – SPF 50. Dauguma kremų nuo saulės drėkina odą, todėl jei ši normali, mišri ar riebi, papildomų drėkiklių nereikia. Juk mažiau yra daugiau. Tiesa, ši taisyklė negalioja kalbant apie kremų nuo saulės kiekį. Tyrimai rodo, kad dauguma tepa per ploną jo sluoksnį. Svarbu, kad priemonė tolygiai padengtų visą atvirą odos plotą. Kremu nuo saulės reikėtų teptis likus 15–30 min. iki išėjimo į lauką, kad spėtų įsigerti ir pradėtų veikti veikliosios medžiagos.
Nepiktnaudžiauti dekoratyvine kosmetika
Dauguma skandinavių kasdien nenaudoja dekoratyvinės kosmetikos ar bent jau tai daro minimaliai. Jos įsitikinusios, kad esamus veido odos trūkumus reikia spręsti, o ne maskuoti po storu makiažo sluoksniu. Todėl pagal skandinavišką veido odos priežiūros filosofiją, dekoratyvinė kosmetika turi būti paliekama ypatingoms progoms. Jeigu norisi paryškinti bruožus, kasdienai pakaks blakstienų tušo bei lūpų blizgio, o dar geriau – balzamo su spalva. Renkantis dekoratyvinę kosmetiką būtina itin atidžiai įvertinti jos sudėtį, mat daugumoje tokių produktų yra ypač agresyviai veikiančių konservantų, stabilizatorių ir kitų sintetinių priedų, galinčių sukelti alergines reakcijas, uždegimus ar kitų sveikatos problemų. Pirmenybę derėtų teikti natūralios ir ekologiškos sudėties gaminiams.
Holistinis požiūris
Sveikame kūne – sveika siela. Lygiai tą patį galima pasakyti apie odą – gera bendra organizmo būklė svarbi palaikant ir sklandžią odos būklę. Todėl skandinavės į jos priežiūrą žiūri holistiškai – rūpinasi ne tik išoriškai, bet ir iš vidaus. Tam svarbi sveika subalansuota mityba (ypač naudinga vartoti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių, žuvies, jūrų gėrybių (nepamainomas omega-3 riebalų rūgščių šaltinis), augalinių aliejų, sėklų, riešutų, visų grūdo dalių produktų), reguliari mankšta ir bendras fizinis aktyvumas, buvimas gryname ore, tinkamas darbo ir poilsio režimas, streso vengimas bei mokymasis su juo tinkamai susidoroti. Skandinavės stengiasi rasti pusiausvyrą ir sako, kad kai žmogus laimingas ir sveikas, tuomet ir oda švyti.
Specialistės komentaras
Grožio terapeutė Inga Raišuotytė
Turbūt nerastume moters, kuri nėra naudojusi kosmetikos priemonių. Bent jau kremą, serumą, vieną kitą makiažo priemonę turi visos. Pastebima, kad šiuo metu vis daugiau vartotojų domisi kosmetikos priemonių sudėtimi. Vienuose produktuose yra daug parabenų, kvapiklių ir kitų sintetinių priedų, o kituose pirmenybė teikiama natūraliems komponentams, sudėtis neperkrauta nereikalingomis medžiagomis, pvz., nėra silikono, konservantų, parafino ir kt. Tai labai svarbu, mat panašios sintetinės medžiagos gali dirginti, jautrinti odą, sukelti alergines reakcijas, uždegimus. Natūralumo banga jaučiama įvairiose pasaulio šalyse. Natūrali kosmetika turi daug privalumų. Pirmiausia, ją gaminant nenaudojami kenksmingi priedai. Tiesa, konservantų dažniausiai būna, nes jie ilgina produktų galiojimo laiką, bet naudojami kuo natūralesni (pvz., vitaminas E) ir tik tiek, kiek būtina. Natūralūs produktai odai suteikia visų medžiagų, kurios būtinos jos sveikatai palaikyti ir esamiems pažeidimams atkurti. Naudojant sintetines priemones gaunamas tik trumpalaikis efektas, o ilgainiui paaiškėja, kad tokie produktai kenkia odai, pvz., kemša poras. Apskritai prieš perkant bet kokį kosmetikos produktą būtina atidžiai perskaityti tiek sudėtį, tiek paskirtį. Jeigu nesate tikri, kas tinka jūsų odai, visuomet galite kreiptis patarimo į kosmetologą. Jis paaiškins, ko geriausia ieškoti būtent jūsų odos tipui ir būklei.
- Senėjimo procesai odoje prasideda sulaukus 20-ies.
- Apie 90 % veide esančių raukšlių (išskyrus mimikos) susiformuoja dėl saulės poveikio.
- Per minutę oda atsikrato 30–40 tūkst. negyvų ląstelių.
- Akių vokų oda yra pati ploniausia.
- Odos tipas gali kisti dėl amžiaus, hormonų pokyčių, klimato kaitos ir kitų veiksnių.