Melionai – puiki kulinarinio kūrybiškumo drobė. Tai ideali salotų, garnyrų ir gėrimų sudedamoji dalis. Saldūs ir sultingi vaisiai skanūs bet kokiu pavidalu ir darganotą rudenį padės prisiminti saulėtas vasaros dienas! Įdomu, kas dar juose slypi?

 

Vaisius, apkeliavęs visą pasaulįFresh,Sweet,Orange,Melon,On,The,Wooden,Table,,Selective,Focus

 

Žmonija melionais mėgaujasi daugiau nei 4000 metų. Kulinarijos istorikai negali sutikti tik dėl jų kilmės vietos. Tiesa, manoma, kad kilę iš Azijos, o juos 1494 m. Izabelės saloje (Ekvadoras) rado keliautojas Kristupas Kolumbas. Teigiama, kad melionai kilę iš karštųjų pietvakarių Azijos slėnių, daugiausia Irano (Persijos) ir Indijos. Ankstyvieji amerikiečių naujakuriai dar 1600-aisiais augino dvi melionų veisles. Per amžius šis skaičius išaugo kelis kartus ir dabar melionų galima įsigyti bet kur net ne sezono metu. Melionai ne kartą paminėti istoriniuose šaltiniuose. Pranašo Mahometo sekėjai rašė, kad valgant melioną padaroma tūkstantis gerų darbų. Šumerų epe apie Gilgamešą, datuotame nuo 2500 m. pr. Kr. iki 300 m. pr. Kr., graikų mokslininkai, įskaitant Plinijų Vyresnįjį, atkreipė dėmesį į šiuos vaisius, o po šimtmečio juos aprašė gydytojas Galenas. Maždaug tuo metu melionų sėklų atgabenta į Kiniją ir gyventojai greitai pamėgo jų saldų skonį, tačiau sėklomis neskubėjo dalintis su Europa. Prabėgo šimtmečiai, kol melionai įsitvirtino Vakarų Europoje. XI–XII a. keliautojas ir tyrinėtojas Markas Polas rašė apie melionus, kurių turėjo galimybę paskanauti Afganistane, ir teigė, kad jie geriausi pasaulyje. Melionai taip pat aptariami tarp kolonijinių Amerikos sodininkų ir botanikų. Amerikietis Johnas Custis, Thomaso Jeffersono amžininkas, gyvenantis Viljamsburge, Virdžinijoje, 1737 m. pastebėjo, kaip jo vergų soduose auga daugybė melionų. Iki 1800-ųjų vidurio navajai (indėnai) pietvakariniuose rezervatuose augino melionų. Jų prekyba JAV prasidėjo 1880-aisiais.

 

Vartojimo patarimai

 

Raukšlėtasis melionas garsėja kenksmingomis salmonelėmis, todėl prieš valgant svarbu gerai nuplauti. Melionai įprastai auga ant žemės, tad ant jų kaupiasi nepageidaujamų bakterijų. Nors žievė nevalgoma, tiesiog ją pjaunat bakterijos gali pakliūti į vaisiaus minkštimą. Prieš pjaustant melioną svarbu nuplauti šiltu tekančiu vandeniu. Galima žievę nušveisti švariu vaisių ir daržovių šepetėliu.

 

Nauda sveikatai

 

Gerina odos būklę. Melionuose esanti vitamino C ir vandens gausa itin svarbi sveikai, švytinčiai odai. Vitaminas C padeda organizmui gaminti baltymą kolageną, kuris palaiko odos elastingumą, taip pat gydo žaizdas. Valgant maistą, kuriame gausu vandens, pavyzdžiui, melioną, oda geriau drėkinama, todėl ji tampa elastingesnė.

 

Reguliuoja kraujospūdį. Mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių, susijusi su sumažėjusia aukšto kraujospūdžio ir širdies ligų rizika. Gerai žinoma, kad mažai natrio turinti dieta ir deramas kalio suvartojimas padeda kontroliuoti kraujospūdį.

 

Stiprina kaulus. 177 g meliono yra 8 % rekomenduojamos folio rūgšties dienos normos. Folio rūgštis būtina homocisteinui skaidyti, kurio padidėjęs kiekis bėgant laikui siejamas su sumažėjusiu kaulų mineralų tankiu. Vitaminas K dalyvauja pagrindinio struktūrinio baltymo, žinomo kaip osteokalcinas, gamyboje. Todėl sveikiems kaulams būtina suvartoti pakankamai šio vitamino. Ląstelėms, atsakingoms už kaulinio audinio kūrimą ir skaidymą, reikia magnio, kad tinkamai veiktų. Melionuose taip pat yra kitų kaulus palaikančių ir stiprinančių maistinių medžiagų, įskaitant kalcį, fosforą ir cinką.

 

Kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje. Tyrimai rodo, kad reguliariai valgant vaisių, tokių kaip melionai, gali padidėti sveiko cukraus kiekis kraujyje. Neseniai atliktas septynerius metus trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo pusė milijono žmonių, parodė, kad tie, kurie kasdien vartojo šviežių vaisių, turėjo 12 % mažesnę tikimybę susirgti diabetu, palyginti su tais, kurie vaisių valgė retai. Tiems dalyviams, kurie tyrimo pradžioje jau sirgo cukriniu diabetu, vaisių valgymas bent tris kartus per savaitę sumažino su diabetu susijusių sveikatos komplikacijų riziką 13–28 %, o priešlaikinės mirties riziką – 17 %. Nors melione yra angliavandenių, kurie laikinai padidina cukraus kiekį kraujyje, jame yra skaidulų ir kitų maistinių medžiagų, kurios ilgainiui pagerina cukraus kiekio kraujyje kontrolę.

 

Gausus elektrolitų ir vandens. Norint, kad organizmas efektyviai atliktų visas savo funkcijas, jam reikia vandens ir elektrolitų. Melioną sudaro apie 90 % vandens ir elektrolitai kalis, magnis, natris bei kalcis. Dėl to šis vaisius puikiai tinka po sporto, sergant ar tiesiog bandant išlaikyti deramą hidrataciją visą dieną.

 

Naudingosios medžiagos 100 g

 

Angliavandeniai 7,3 g

Baltymai 0,5 g

Riebalai 0,2 g

Vanduo 89 g

Vitaminas A66,9 µg

Vitaminas C19,9 mg

Folio rūgštis 5,9 µg

Kalcis 15,9 mg

Magnis 12,9 mg

Kalis 117,4 mg

100 g 34 kcal

 

Melionų šaltsriubė

 

2 porcijos

100 ml 249 kcal

Ruošti 30 min.

 
  •  300 g melionų minkštimo
  •  100 g vyšninių pomidorų
  •  Skiltelė česnako
  •  2 šaukštai raudonojo vyno acto
  •  2 šaukštai alyvuogių aliejaus
  •  Šaukštelis tabasko padažo
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį
  •  4 griežinėliai parmos kumpio

Gaminimas. Melioną, pomidorus, česnaką sudėti į virtuvinį kombainą ir išplakti iki vientisos masės. Supilti vyno actą, aliejų, tabaską ir pagardinti prieskoniais. Patiekti papuošus kumpiu.

 

Melon,Gazpacho,,Cold,Soup

 

Melionų ledai

 

5 porcijos

100 g 59 kcal

Ruošti 7 val.

 
  •  500 g melionų minkštimo
  •  60 ml riebios grietinėlės
  •  Šaukštas medaus

Gaminimas. Grietinėlę ir medų maišant lėtai kaitinti, kol medus ištirps. Nukelti ir leisti atvėsti. Melioną supjaustyti, sudėti į virtuvinį kombainą ir išplakti iki vientisos masės. Sumaišyti su atvėsusiu grietinėlės mišiniu. Supilti į ledų formeles ir šaldyti bent 6 val.

 

Homemade,Melon,Popsicles,On,Grey,Slate,,Top,View,,Square,Format

   

Autorius Monika Budnikienė