LNK laidoje „Yra, kaip yra“ šią ketvirtadienio pavakarę 17.35 val. laidos dalyviai diskutuos apie gyvenimą sovietmečiu. Anot Rytų Europos studijų centro atlikto tyrimo, bemaž kas penktas lietuvis mano, kad gyvenimas sovietmečiu buvo geresnis.

 

Vytautas_Landsbergis_YKY

Šį visuomenėje gajų mitą, kad „prie ruso buvo geriau“, paneigs profesorius ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis. Jis laidoje sakys, jog tie, kurie mano, kad „prie ruso buvo geriau“, matyt, partijos sekretoriams rankas bučiavo. „Mintis, kad nelaisvėje gyventi buvo geriau, yra labai keista“, – sakys profesorius.

 

Profesorius laidoje kalbės, kad daugelis net nesusimąsto, kad visas nemokamas „gėris“, kurį neva „duodavo valdžia” – butai ir kitos lengvatos, buvo atimamas iš vienų ir duodamas kitiems. Ir taip iš nuskriaustos dalies buvo atiduodama kitai. Politikas kalbės, kad šiandieninė Rusija pati nenori draugauti nei su Lietuva, nei su kitomis šalimis.

 

Buvęs Seimo pirmininkas kalbės, kad jeigu mes norime pasikeitimų Rusijoje, turi įvykti pokyčių jos valdžioje – pati šalis turi nubusti iš savo agresyvių sapnų. Prof. V. Landsbergis sakys, jog Rusija investuoja didžiulius pinigus, kad Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse būtų vykdoma propaganda įvairiais būdais – per meną ir televiziją.

 

Kita laidos dalyvė Angelė sakys, kad jai „prie ruso buvo geriau“. Moteris pasakos, kad ji ir mokslus baigė. Angelė sakys, kad jai tikrai nebuvo sunku stovėti eilėse, o dabar parduotuvėse pilna užsienietiško šlamšto. Moteris įsitikinusi, kad niekas negali nieko įsigyti, nes kainos – nežmoniškos, ir tik išrinktieji gyvena gerai – ministrai uždirba tūkstančius eurų. „O sovietmečiu lentynos lūžo, pilna mėsos, žąsų, ančių ir gražiai išdėliotų dešrelių“, – sakė laidos viešnia. Tiesa, profesorius pasidalino kiek kitokiais prisiminimais: „Pamenu, kai lentynos lūžo ne nuo kiaulių, o nuo karvių kanopų ir tešmenų“, – sakys profesorius. Angelė pasakos, kad ji su vyru tiesiog dievina rusišką muziką ir atlikėjus, moteris visiškai nesutinka su teiginiais, kad tai yra propaganda ir kad rusai apskritai yra mūsų priešai.

 

Politologas Linas Kojala laidoje kalbės, kad atliktas tyrimas parodė, jog net 20 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad Sovietų Sąjungoje gyvenimas buvo geresnis. Tačiau jis pažymi, kad didžioji dalis taip manančiųjų yra pensininkai – net 45 proc. jų teigia, kad Sovietų Sąjungos laikais gyvenimas buvo daug geresnis.

 

Tačiau L. Kojala pažymi, kad meilė Rusijai ir praėjusiems laikams mažėja. Prieš dešimt metų manančiųjų, kad Sovietų Sąjungos laikais viskas buvo geriau, buvo gerokai daugiau – net trečdalis apklaustųjų tuos laikus įvardino kaip geresnius.

 

Laidoje dalyvausianti sovietinio veikėjo Algirdo Ferenso našlė Goda Ferensienė sakys, kad ji nejaučianti jokios nostalgijos tiems laikams, tačiau kalbės, kad tuo metu žmonės žinojo, kur kreiptis iškilus problemoms, o ir žmonių dorovė buvo visai kitokia.

 

Moteris sakys, kad dabar ji gyvena geriau nei sovietmečiu, o ir niekam dėkoti už tai nereikia – ką nori, tą ir perka, bei keliauja kur nori ir niekam nereikia aiškintis ir teisintis, nereikia gauti jokių leidimų.

 

Visą laidą žiūrėkite šiandien 17 val. 35 min. per LNK.