Dalis žmonių tvirtai laikosi įsitikinimo, kad prietarai – tikrų tikriausia tiesa. Kiti į tai žiūri skeptiškiau. Tačiau visi prietarai ir papročiai susiformavo iš ilgamečių protėvių stebėjimų bei patirčių. Jei šventai visais ir nesivadovausime, tačiau žinoti svarbiausius pravartu kiekvienam.

 

Žengiant į namus Horseshoe,With,Four,Leaf,Clover,In,Clover,Field

 

Kraustantis į naujus namus negalima su savimi pasiimti senos šluotos – tikima, kad senoji neleis susikurti naujos laimės ir gausos. Atsisveikinant ar pasisveikinant su į svečius atėjusiu žmogumi negalima jo bučiuoti ar spausti rankos stovint skirtingose slenksčio pusėse, nes tai gali lemti nesutarimus. Tikima, kad per namų slenkstį negalima žengti valgant – apsės nelabasis. Jei staiga durys atsidaro pačios, greitai sulauksite svečių. Tam, kad namuose vyrautų santarvė ir laimė, vestuvių dieną jaunasis nuotaką turi pernešti per namų slenkstį.

 

Jei išėjote iš namų ir prisiminėme, kad kažką pamiršote, sugrįžę pasižiūrėkite į veidrodį arba 3 kartus pabelskite į durų staktą, kitaip vėl išėjus lydės nesėkmės. Prie durų staktos, pavyzdžiui, po kilimėliu, padėkite vieną ar kelias monetas, kad į namus atkeliautų pinigai.

 

Namuose

 

Jei namie du žmonės vienu metu pasako tą patį žodį, reiškia, kad artimiausiu metu reikėtų laukti svečių arba užsuks visai svetimas žmogus. Namuose kūrenant židinį ar krosnį negalima į ugnį mesti šiukšlių, nes ugnis kerštinga – tikima, kad nepagarbus elgesys su ja gali grėsti gaisru. Negalima miegoti kojas nukreipus į duris. Šis prietaras populiarus ne tik Lietuvoje, bet ir kitose kultūrose. Lietuviai nuo seno tiki, kad kojomis į duris miegoti negalima, nes prisišaukiama mirtis, mat nuo seno taip namuose buvo šarvojami mirusieji, kad išnešant karstą iš namų jo nereikėtų sukioti. Senovės slavai tiki, kad tie, kurie miega kojomis išėjimo link, tampa silpnesni, praranda sveikatą. Skandinavai tikėjo, kad žmogus miegodamas palieka kūną. Jei miegate kojomis durų link, naktį jas derėtų užrakinti, kitaip siela, palikusi kūną, gali išeiti pro atviras duris ir nesugrįžti. Neužrakintos ar praviros lauko durys, anot skandinavų, gali tapti priežastimi namuose apsigyventi piktosioms dvasioms.

 

Seni sudėvėti batai, suplyšę drabužiai, nudėvėta patalynė ir pan. į namus gali pritraukti nepriteklių. Susidėvėjusius daiktus reikia išmesti.

 

Jei netyčia užgesinote žvakę ar ji pati užgeso, sudužo ar nukrito indas arba stalo įrankis, laukite netikėtos žinios arba svečių.

 

Apie pinigus

 

Ant stalo negalima dėti kepurės, raktų, skrybėlių, nes neturėsite pinigų. Nei namuose, nei svečiuose, nei kitose vietose nepatariama rankinės dėti ant žemės – pinigai pabėgs. Piniginėje, net jei visas santaupas laikote banko sąskaitoje ir atsiskaitinėjame kortele, turėtų būti bent kelios monetos, kitaip nuolat trūks pinigų. Nuo stalo trupinius valykite tik tam skirta šluoste, o ne ranka ir žerkite ne ant žemės, o į delną, tada į maisto atliekoms skirtą konteinerį, kitaip iš namų išvysite pinigus. Namuose nelaikykite tuščių indelių, dėžučių, stalčių. Net jei neturite, ką į juos dėti, įmeskite bent monetą arba mažą suvenyrą – taip namuose visuomet vyraus skalsa. Niekada nešvilpaukite viduje, šis garsas asocijuojasi su tuščiose erdvėje karaliaujančiu vėju – galite prišaukti į namus mirtį arba ištuštinti pinigines. Ant valgomojo stalo po staltiese arba servetėle laikykite bent menkiausią kupiūrą, tai užtikrins stabilias pajamas.

 

Palaikant tvarką

 

Nemažai prietarų susiję su namų tvarkymu. Pasak protėvių, tinkamai tvarkydami namus galite išvengti negandų, o nepaisydami prietarų – jų prisišaukti. Štai namus šluoti reikia visuomet lauko durų link. Tikima, kad taip iš namų iššluojami ne tik nešvarumai, bet ir nelaimės, nesutarimai, ligos. Jei pradėsite švarinti grindis nuo lauko durų slenksčio – pasikviesite nelaimę. Tikima, kad jei šluojant namus šluota užkliudomas žmogus, kiti ims jo nemėgsti. Plauti ar šluoti grindų negalima nusileidus saulei, nes galima netekti materialinio turto, net namų. Vakarinio ar naktinio valymo namuose pasekmės gali būti ir dažni kivirčijai, energijos stygius, net namiškių ligos. Jei pulsite tvarkyti namų vos svečiams išėjus – jie pamirš kelią į jūsų namus.

 

Negalima per dieną palikti neklotos lovos, nes lankys blogi sapnai, nepavyks gerai išsimiegoti. Jei padžiovus skalbinius netrukus pradėjo lyti – laukia ašaros. Jei liko nesutvarkytų kampelių, nedžiautų skalbinių iki Naujųjų metų, tikėtina, kad kitais metais visose gyvenimo srityse vyraus netvarka.

 

Dekoruojant

 

Namuose nelaikykite puošmenų, kurios (ne)tiesiogiai susijusios su mirtimi. Blogą namiškių savijautą, ligas ir nelaimes gali lemti džiovintos gėlės, medžioklės trofėjai, mirties scenas ar mirusius žmones vaizduojantys paveikslai, mirusių artimųjų nuotraukos. Kenksmingą energiją, destrukciją lemia sugedę, apgadinti, sudaužyti daiktai. Visus sudužusius, įskilusius ar kitaip apgadintus indus, dekoracijas ir daiktus išmeskite. Tikima, kad ypač pavojinga namuose laikyti sugedusį laikrodį. Jei jis staiga suskamba, sumuša – tai reiškia artimojo mirtį. Supamoji kėdė niekada negali būti palikta tuščia, ją derėtų papuošti pagalvėlėmis ar bent padėti rūbą, knygą, įkroviklį, kitaip ji į namus kvies piktąsias dvasias. Išskleistas skėtis patalpose lemia nesėkmes. Veidrodžiai naktį turi būti pridengti – tikima, kad jie yra vartai į anapusinį pasaulį, todėl tamsiuoju paros metu turi būti užkloti bent medžiaga. Sudužusį veidrodį tuoj pat išnešti iš namų ir išmesti bei 3 kartus nusispjauti per kairį petį, kad išvengtumėte septynerių nesėkmingų metų.

 

Ką rodo gyvūnai?

 

Įkrito maža musytė į gėrimą – netikėta laimė arba gausite pinigų. Jei namų pastogėje lizdą susisuko kregždutė, į namus ateis laimė ir sėkmė. Jei paskui seka svetimas arba benamis šuo, irgi aplankys sėkmė. Neskubėkite pykti nuo lubų ant jūsų nusileidusio voro – tai geras ženklas. Jei katinas itin kruopščiai prausiasi – sulauksite svečių. Netikėtus svečius arba naujienas pranašauja ir prie namų atskridusi šarka. Jei ant palangės susirangęs katinas nusičiaudi, namuose padaugės pinigų. Tačiau jei katė nusičiaudi tris kartus iš eilės – popieriai prasti, laukia nemalonumai. Žolę skabantis šuo pranašauja lietų, tą patį lemia ir netikėtai sušlapusi katė. Naktį kaukiantis šuo pranašauja didelę nelaimę, dažniausiai – artimojo mirtį. Jei paukštelis atsimušė į langą – sulauksite nemalonios žinios. Jei paukštelis atsitrenkęs užsimušė, tai gali pranašauti mirtį. Pagal senovės britų prietarus, jei į namus pateko jonvabalis, netrukus tuose namuose kažkas mirs.

 

Į svečius

 

Atėjus į įkurtuves, prieš žengiant į vidų, patariama saujelę smulkių monetų paberti vidun – tai atneš tiems namams gerovę. Įkurtuvių dovanas galima parinkti simboliškas, sykiu praktiškas. Pavyzdžiui, dovanoti duonos kepaliuką ar pyragą, kad tuose namuose niekada netrūktų maisto, druskos malūnėlį ar cukraus maišelį, kad nepritrūktų pinigų ir pan. Negalima dovanoti aštrių daiktų, net kaktusų, nes tai gali lemti nesutarimus. Jei tikrai norite padovanoti kažką aštraus, paprašykite atgal simboliškai bent vieno cento – tokiu būdu daiktas bus ne padovanotas, o parduotas, ir išvengta neigiamų pasekmių. Svečiuose visuomet nusiaukite batus, kad į namus neatneštumėte negandų. Niekada svečiuose neplaukite indų neprašyti – išplausite visą tų namų gyventojų sėkmę ir laimę. Jei išeidami iš svečių netyčia už ko nors užkliūsite, teks vėl greitai ten apsilankyti.

 

Valgant

 

Jei maistą gaminusi moteris jį persūdo, tikima, kad yra įsimylėjusi. Negalima moterims maisto valgyti / laižyti nuo peilio, nes susiras piktą antrąją pusę. Vyrams to daryti irgi negalima, nes bus pikti, suirzę. Nevalia paimti kito žmogaus taurės ir pabaigti jo gėrimo, taip galite sugerti visas to žmogaus problemas ir bėdas. Jei išpilsite druską, laukia barnis namuose, bet ant viršaus užbėrę cukraus konfliktą neutralizuosite. Pipirą sriuboje perkąsti – laukia sunkumai darbe. Negalima duonos raikyti buku peiliu ar laikyti apverstos, taip prisišauksite nelaimę ir išdavystes. Vos pamačius, kad duona apsivertė, reikia skubiai atversti atgal. Jei svečiai smarkiai vėluoja, reikia virš stalo papurtyti staltiesę ir jie greičiau atvyks. Išpylus arbatą ryte, tikėtina, kad kažką pamiršite ir teks grįžti namo pasiimti. Neleiskite svetimam žmogui maišyti jūsų arbatos ar kavos – primaišys savo problemų. Jei gavote dovanų tuščią puodą ar keptuvę, laukia nelaimės. Prakeikimą nuimsite per kairį petį šliūkštelėję žiupsnelį druskos. Druską stalo kaimynui duokite šypsodamiesi, kitaip susipyksite.

 

Įdomu

 
  •  Ant valgomojo stalo nedėkite šukų, kitaip visąlaik būsite kažkam skolingi.
  •  Saulės spindulys ant grindų – netikėtos sėkmės ženklas.
  •  Nekirpkite sau plaukų, nes nukirpsite protą ir laimę.
  •  Norint pasisaugoti nuo vagysčių ir negandų, prie lauko durų rekomenduojama laikyti česnakų.
  •  Čiaudulys prie stalo – sėkmė šypsosis visą savaitę.
  •  Gatvėje rastų daiktų neneškime namo, nes pritrauksime nelaimę.
  •  Netyčia sukryžiuoti peiliai ant stalo – nuotolis.
 

Autorius Laima Samulė