Žmogus su geležine kauke, miręs 1703 metų lapkričio mėnesį, Prancūzijos karaliaus Luiso XIV laikais kalėjo ne viename kalėjime, iš jų ir Bastilijoje. 1988 metais nepaprastą istoriją ekranizavo Jungtinių Valstijų režisierius Randalis Volisas (Randall Wallace), kuriame vaidino visas aktorių žvaigždynas (L. Dikaprijus, Dž. Aironsas bei Dž. Malkovičius).

 

Istorikai iki šiol neišsiaiškino šio asmens tapatybės, nes jo veidą visada slėpė juodo aksomo kaukė. Tik grožinėje A. Diuma literatūroje kalinys vaizduojamas su geležine kauke. Pirmieji užrašai apie paslaptingąjį kalinį siekia 1669 metus Prancūzijos Pinerolo mieste.

 

Į Pinerolo miestą kaukėtas žmogus buvo atlydėtas kartu su laišku gubernatoriui. Sprendžiant iš laiško kalinys buvo vardu Eustache‘is Dauger‘is. Laiške buvo nurodyta kalinį uždaryti celėje su keliomis durimis. Tai esą reikalinga saugumui užtikrinti, kad pašalinių ausų nepasiektų tai, apie ką kalbama celėje. Kaliniui buvo pagrasinta: jeigu kalbės su kuo nors ne apie gyvybiškai svarbius poreikius iškart bus nužudytas. Vienintelis žmogus, kuris kalinį galėjo lankyti buvo pats gubernatorius, kuris kasdien atnešdavo žmogui su kauke maisto ir vandens. Kai keistasis kalinys mirė, jo visi daiktai buvo sunaikinti. Iki šiol niekas nežino, kas jis buvo ir dėl ko buvo kalinamas.

 

Anot vienos labai populiarios teorijos, manoma, kad žmogus su geležine ar juodo aksomo kauke buvo labai pavojingas politinis kalinys arba neteisėtas karaliaus vaikas. Gyvuoja dar viena teorija, kad buvo kalinami du skirtingi asmenys.