(Ne)pavojingas skysčių kaupimasis
2021-06-07 08:21Pastebėjote, kad vakare mėgstamiausi bateliai tampa per ankšti? O galbūt rytais nedžiugina itin paburkęs veidas? Galima priežastis – skysčių susilaikymas organizme. Šį sveikatos sutrikimą gali sukelti aibė veiksnių. Laimei, yra būdų, kaip pagerinti savijautą!
Paplitęs sutrikimas
Skrydis lėktuvu, per didelis druskos vartojimas ir kitos priežastys gali lemti skysčių kaupimąsi organizme. Paprastai dėl susilaikiusio vandens galite jaustis sunkesni, mažiau judrūs ir aktyvūs. Taip pat skysčių susilaikymas gali sukelti pilvo pūtimą, kitų kūno audinių paburkimą ir patinimą. Skysčių kaupimasis organizme yra dažnai pasitaikantis sveikatos sutrikimas. Jį gali lemti daug skirtingų veiksnių, tarp jų mitybos pokyčiai, menstruacinis ciklas ir genetika. Jeigu šis negalavimas vargina ilgą laiką arba nuolat, reikėtų pasitarti su gydytoju dėl vaistų vartojimo.
Būdingi simptomai
- Pilvo pūtimas.
- Patinusios kojos, pėdos, kulkšnys.
- Paburkęs veidas.
- Nelankstūs sąnariai.
- Svorio svyravimai.
- Įdubimai odoje.
Komplikacijos
- Giliųjų venų trombozė.
- Plaučių edema (skysčių kaupimasis plaučiuose).
- Gimdos miomos.
Jeigu organizme natūraliai neatsikuria skysčių pusiausvyra, metas kreiptis į gydytoją. Medikas įvertins paciento būklę ir parinks tinkamiausią gydymo būdą. Skysčių pusiausvyrą gali padėti atkurti diuretikų, kai kurių maisto papildų arba kontraceptinių tablečių vartojimas.
Lemtingos priežastys
Skrydis lėktuvu. Slėgio pokyčiai lėktuvo viduje ir per ilgas sėdėjimas viso skrydžio metu gali lemti skysčių susilaikymą kūno audiniuose.
Ilgas stovėjimas arba sėdėjimas. Kraujotaka apatinėse galūnėse priklauso nuo gravitacijos. Tam, kad kraujas normaliai cirkuliuotų, būtina dažnai atsistoti ir pajudėti. Asmenims, dirbantiems sėdimą darbą, rekomenduojama reguliariai daryti trumpas pertraukėles, per kurias pasivaikščioti ar pasimankštinti.
Menstruacinio ciklo pokyčiai ir hormonų svyravimas. Didelis estrogeno ir per mažas progesterono lygis gali sukelti skysčių kaupimąsi ir pilvo pūtimą. Hormonų lygis organizme labiausiai kinta prieš menstruacijas ir jų metu.
Per daug natrio. Jo perteklius organizme gali atsirasti vartojant per daug druskos, perdirbtų maisto produktų ir gaiviųjų gėrimų.
Kai kurie vaistai. Tokį šalutinį poveikį gali turėti chemoterapiniai vaistai, nereceptiniai medikamentai nuo skausmo, taip pat skirti reguliuoti kraujo spaudimą ir antidepresantai.
Silpna širdis. Ji negali normaliai pumpuoti kraujo, todėl ilgainiui organizmas gali pradėti kaupti skysčius.
Giliųjų venų trombozė. Kojų tinimas gali būti giliųjų venų trombozės simptomas, atsirandęs dėl kraujo krešulio venoje.
Nėštumas. Svorio pokyčiai laukiantis gali sukelti skysčių kaupimąsi kojose, ypač jei moteris nepakankamai juda.
Naudingi patarimai
Mažiau druskos. Jeigu organizmas linkęs kaupti skysčius, rekomenduojama riboti druskos suvartojimą iki 2,3 g per dieną. Vadinasi, reikėtų vengti valgyti perdirbtų maisto produktų, įvairių pusfabrikačių. Dažniau gaminti valgį namuose iš šviežių, natūralių produktų. Vietoj druskos daržovių ir mėsos patiekalus gardinti kvapiomis prieskoninėmis žolelėmis.
Kalio ir magnio gausus maistas. Natrio kiekį organizme gali padėti normalizuoti maisto produktai, kuriuose daug kalio ir magnio. Tai bananai, avokadai, pomidorai, batatai, lapinės daržovės, ypač špinatai.
Vitaminas B6. Tyrime, publikuotame moksliniame leidinyje „Journal of Caring Sciences“, rašoma, kad vitamino B6 vartojimas labai padėjo moterims, kurias vargino skysčių susilaikymas organizme prieš menstruacijas.
Baltymai. Jie pritraukia vandenį ir padeda palaikyti normalią skysčių pusiausvyrą organizme. Tokiu poveikiu ypač pasižymi baltymas albuminas, nes sulaiko skysčius kraujotakoje ir neleidžia jiems pratekėti į kitas vietas ir sukelti patinimą.
Aukščiau pakeltos kojos. Pakėlus kojas aukščiau, vanduo gali judėti aukštyn ir toliau nuo apatinių galūnių.
Kompresinės kojinės arba pėdkelnės. Kompresinės pėdkelnės pastaruoju metu tampa vis populiaresnės. Jos gaminamos taip, kad apspaustų kojas. Iš pradžių tokios kojinės gali atrodyti nelabai patogios. Tačiau ilgainiui dėvėti įprantama, ypač siekiant išvengti skysčių kaupimosi ir tinimo kojose.
Diuretikai. Gydytojas nuo skysčių kaupimosi organizme gali skirti diuretinių vaistų. Šie vaistai skatins dažniau eiti šlapintis ir su šlapimu pašalinti skysčių perteklių.
Cukinijų enčilados
- 4 vidutinio dydžio cukinijos
- 4 valgomieji svogūnėliai
- 2 skiltelės česnako
- Šaukštelis maltos aitriosios paprikos
- 300 g vištų krūtinėlių filė
- 360 ml aštraus padažo
- 200 g tarkuoto sūrio
- 2 šaukštai grietinės
- Aliejaus kepti
Vištieną iškepti ant grotelių ir supjaustyti. Svogūnėlius, česnako skilteles nulupti, supjaustyti ir kepti, kol suminkštės. Apibarstyti malta paprika ir kepinti dar 1 min. Nukelti ir sumaišyti su kepta vištiena, puse aštraus padažo ir sūrio. Cukinijas supjaustyti juostelėmis. Įdaryti mėsos įdaru ir suvynioti. Suktinukus dėti į aliejumi pateptą kepimo indą, aplieti likusiu aštriu padažu ir apibarstyti sūriu. Kepti apie 25 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 190 ℃, kol sūris išsilydys. Grietinę atskiesti su trupučiu vandens ir aplieti enčiladas.
4 porcijos
100 g 290 kcal
Ruošti 1 val.
Rizotas su žiediniais kopūstais
- Žiedinis kopūstas
- Svogūnas
- 2 skiltelės česnako
- 150 g konservuotų kukurūzų
- Aliejaus kepti
- Po šaukštelį ciberžolės, maltos rūkytos paprikos, džiovintų bazilikų ir čiobrelių
Kopūstą suskaidyti žiedynais ir nuplauti šaltu tekančiu vandeniu. Sutarkuoti. Išspaustas česnako skilteles ir smulkintą svogūną kepinti apie minutę. Suberti kopūsto žiedynus, pagardinti prieskoniais ir maišant troškinti apie 15 min. Likus 2 min. iki troškinimo pabaigos, suberti kukurūzus. Nesūdyti.
2 porcijos
100 g 130 kcal
Ruošti 40 min.
Dribsnių batonėliai su spanguolėmis
- 2 bananai
- 90 g avižinių dribsnių
- 70 g migdolų
- 3 šaukštai saulėgrąžų sėklų
- 3 šaukštai džiovintų spanguolių
- Šaukštas citrinos sulčių
Nulupti ir supjaustyti bananus. Aplieti citrinos sultis ir sutrinti šakute. Atskirai sumaišyti dribsnius, migdolus, saulėgrąžas ir spanguoles. Sausų produktų mišinį sumaišyti su bananų mase. Sukrėsti į skardą, išklotą kepimo popieriumi. Kepti apie 20 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 190 ℃. Kai atvės, supjaustyti norimo dydžio gabalėliais.
8 porcijos
100 g 411 kcal
Ruošti 40 min.
- Vanduo paprastai sudaro 50–60 % suaugusio žmogaus kūno svorio.
- Skysčių kiekis organizme kasdien gali svyruoti nuo 1 iki 2 kg.
- 92 % moterų patiria skysčių kaupimosi problemą prieš menstruacijas.
- Laikantis griežtos dietos, pirmiausia nukrinta vadinamasis vandens svoris. Per pirmąsias dietos laikymosi savaites organizmas, sudeginęs kalorijas gautas iš maisto, pradeda naudoti glikogeno atsargas ir taip atsikratoma skysčių.
- Sunkios formos skysčių kaupimasis gali būti širdies ir inkstų ligų simptomas. Tačiau dažniausiai tai laikina problema, praeinanti pakeitus gyvenimo būdą.
- Moterims, kurias vargina skysčių kaupimasis prieš mėnesines, gali padėti magnio vartojimas.
- Jeigu kaupiasi skysčiai, šiukštu nebandykite gerti mažiau vandens, nes dehidratacija sveikatos būklę dar labiau pablogins. Grynas vanduo padeda atskiesti natrį organizme ir jo pertekliui pasišalinti kartu su šlapimu.