Misija – atskleisti savo moteriškumą
2025-04-10 10:15Mados dizainerė Diane von Furstenberg kartą pasakė: „Moteris – tai ne tam tikras drabužių stilius ar elgesio modelis. Moteris – tai jėga, švelnumas ir paslaptis viename.“ Moteriškume slypi labai daug, todėl trumpai paaiškinti šį terminą nėra paprasta. Aptarkime ne tik tai, kas tai yra, bet ir kaip puoselėti savo moteriškumą.
Skirtingi moteriškumo veidai
Moteriškumas – sudėtinga, daugiaprasmė sąvoka, kuri apima biologinius, socialinius, kultūrinius ir psichologinius aspektus. Istoriškai jis buvo suvokiamas skirtingai, atsižvelgiant į laikmetį, kultūrą ir socialines normas. Kaip keitėsi moteriškumo samprata nuo senovės civilizacijų iki šių dienų?
Senovės civilizacijose moteriškumas sietas su motinyste, vaisingumu ir gamta. Senovės Egipte, kitaip nei daugelyje kitų civilizacijų, moterys turėjo daugiau teisių. Egipto deivė Izidė simbolizavo motinystę, rūpestį ir stiprybę. Antikinėje Graikijoje ir Romoje moteriškumas buvo susijęs su šeimos priežiūra, tačiau moterys turėjo ribotas teises. Graikai garbino deivę Atėnę (išmintis) ir Afroditę (meilė, grožis), tačiau realybėje moterų laisvė buvo smarkiai ribota. Senovės Kinijoje moters padėtį visuomenėje stipriai veikė konfucianizmas, moteriškumas sietas su paklusnumu, nuolankumu ir šeimos gerove.
Viduramžiais iš moterų tikėjosi kuklumo, nuolankumo. Krikščionybė suformavo naują moteriškumo idealą – Mergelę Mariją. Ji tapo moteriškumo simboliu, atspindinčiu skaistumą, paklusnumą ir rūpestingumą. Moterų vieta – šeima. Jos laikytos namų sergėtojomis, o savarankiškumas nebuvo skatinamas. Moterys, išsiskyrusios iš visuomenės, o ypač tos, kurios turėjo žinių apie vaistažoles, užsiėmė gydymu, vadintos raganomis, be to, persekiojamos ir baudžiamos – net mirtimi.
Renesanso epochoje moterys laikytos grožio, harmonijos ir išminties įsikūnijimu. Tačiau jų vaidmuo visuomenėje išliko ribotas. Viskas ėmė keistis XVII–XVIII a., per Apšvietos epochą. Imta kelti klausimų apie moterų teises. Filosofai ir visuomenės veikėjai, pvz., žymi anglų moterų teisių gynėja, rašytoja Mary Wollstonecraft, pradėjo reikalauti lygybės ir moterų švietimo.
XIX a. įvykęs pramonės perversmas moteris vėl grąžino į namus bei šeimą. Dailiosios lyties atstovės laikytos židinio sergėtojomis, atsakingomis už namų jaukumą. Viktorijos epochoje moteriškumas apskritai buvo siejamas su dorove, jautrumu, emocingumu ir šeimos vertybėmis. Visgi kilo ir pirmieji feministiniai judėjimai, pradėję kvestionuoti šį idealą bei reikalauti daugiau moterų teisių.
XX a. įvyko pirmoji ir antroji feministinės bangos, padovanojusios moterims teisę balsuoti, mokytis bei dirbti. 1960-ųjų seksualinė revoliucija pakeitė požiūrį į moters kūną, seksualumą ir moteriškumą plačiąja prasme. XX a. pabaigoje atsirado dar daugiau moteriškumo interpretacijų. Moteris galėjo būti ir namų šeimininkė, ir verslininkė, ir aktyvi politikė. Atsirado laisvė rinktis, kaip pati moteris suvokia savo padėtį visuomenėje ir kuo nori būti, kaip save išreikšti.
Šiandien moteriškumas neturi vieno šablono. Viena moteris gali jaustis moteriška su aukštakulniais ir suknelėmis, kita – su sportbačiais ir be makiažo. Apskritai svarbiausia – ne išvaizda. Moteriškumas gali būti jautrumas, empatija, rūpestingumas, bet kartu tai gali reikšti ir stiprybę, savarankiškumą, karjeros siekimą… Svarbiausia – autentiškumas. Kiekviena turi savo unikalią energiją ir jos nereikia derinti prie svetimų standartų.Būti moteriška reiškia būti savimi – spinduliuoti pasitikėjimą, džiaugsmą ir šilumą, nebijoti būti stipria ar pažeidžiama, o svarbiausia – mylėti save tokią, kokia esi.
Džiaugiasi būdamos moterimis
Apklausos atskleidžia, kad šiandienės moterys labiau džiaugiasi savo lytimi nei mūsų senelės ir prosenelės. Tą atskleidė televizijos tinklo „BBC“ vykdytas tyrimas. 86 % šiandienių moterų tikina, kad galėdamos rinktis vis tiek būtų moterys, o ne vyrai. 1947 m. taip teigė vos 56 % dailiosios lyties atstovių. Su teiginiu, kad santuokoje vyras ir moteris turi tokias pačias teises, sutiko 42 % apklaustųjų, o 1951 m. tokių tebuvo 25 %. Be to, šiandienės moterys labiau linkusios tikėti, kad pasirinko tinkamą partnerį – 87 % jų teigia, jog ištekėtų už to paties asmens, jeigu galėtų rinktis dar kartą. 1949 m. taip teigiančiųjų buvo 77 %. Šiuolaikinės dailiosios lyties atstovės laimingesnės ir darbe, mat rečiau susiduria su lytine diskriminacija. Ją patiria 18 % 18–34 m. ir 27 % 65 m. respondenčių.
8 būdai moteriškumui puoselėti
Moteriškumas nėra vien tik išvaizda – tai savijauta, pasitikėjimas savimi, energija ir būdas, kaip save išreiškiame pasauliui. Jį galima ugdyti tiek išorėje, tiek viduje. Štai keletas būdų, kaip puoselėti ir atskleisti savo moteriškumą – nuo įvaizdžio keitimo iki saviugdos užsiėmimų.
1 Rasti unikalų stilių
Vienas būdų puoselėti moteriškumą – atrasti unikalų, savitą stilių, kuris atspindi jūsų asmenybę, vertybes ir leidžia jaustis gražiai bei pasitikinčiai savimi. Prieš renkantis drabužius svarbu suprasti, kokį moteriškumą norite spinduliuoti. Jums artimas subtilus elegantiškas stilius, o gal mėgstate bohemišką laisvę ir romantiką? O gal moteriškumas asocijuojasi su moderniu minimalizmu? Savo stiliaus ieškojimas – tai kelionė į save, kurioje atrandate, kokia esate ir ką norite perteikti kitiems.
Verta išbandyti skirtingus įvaizdžius ir atrasti, kas labiausiai tinka jums.
Klasikinis elegantiškas stilius – rafinuoti siluetai, švelnios spalvos, moteriški audiniai (šilkas, nėriniai, kašmyras).
Romantiškas boho stilius – laisvos suknelės, natūralūs audiniai, subtilūs gėlių raštai.
Minimalistinis modernus stilius – švarios linijos, neutralios spalvos, aukštos kokybės audiniai.
Drąsus ir išraiškingas stilius – ryškios spalvos, netikėti deriniai, unikalūs aksesuarai.
Pasimatuokite įvairius įvaizdžius ir stebėkite, kas džiugina ir suteikia pasitikėjimo savimi. Rekomenduojama atrasti ir išskirtinį elementą, kuris jus išskirtų iš kitų. Tai gali būti spalva, drabužių siluetas, unikalūs aksesuarai ar kt. Unikalus stilius turėtų ne tik gražiai atrodyti, bet ir būti patogus. Kai jaučiatės laisvai, natūraliai, spinduliuojate moteriškumą.
2 Pasirūpinti plaukais ir oda
Plaukai ir oda – vieni ryškiausių moteriškumo akcentų, kurie spinduliuoja grožį, sveikatą ir pasitikėjimą savimi. Kai jais tinkamai rūpinamės, ne tik atrodome geriau, bet ir labiau savimi pasitikime. Plaukai – tarsi moters karūna. Sveiki, prižiūrėti plaukai suteikia moteriškumo, elegancijos ir grožio. Nesvarbu, ar jie ilgi, trumpi, tiesūs ar garbanoti – svarbiausia yra jų sveikata ir natūralus spindesys. Plaukai reikalauja nuolatinio dėmesio. Svarbu rinktis švelnius, natūralių ingredientų plaukų priežiūros produktus. Nepamiršti jų pamaitinti kaukėmis, sustiprinti specialiomis procedūromis. Maitinti ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus – į kasdienę mitybą ypač svarbu įtraukti sveikųjų riebalų, vitaminų A, C, D, E, biotino, cinko bei geležies.
Ne mažiau reikšminga sveika ir švytinti oda. Net pats geriausias makiažas neatrodys gerai, jei oda bus pavargusi ir neprižiūrėta. Svarbiausi kasdieniai odos priežiūros rutinos žingsniai yra:
Valymas – kiekvieną rytą ir vakarą pašalinti nešvarumus bei makiažą.
Drėkinimas – rinktis drėkinamąjį kremą pagal odos tipą. Jis padės išlaikyti elastingumą ir jaunatvišką išvaizdą.Bent kartą per savaitę naudinga pasidaryti veido kaukę pagal odos tipą – padės atgaivinti odą ir suteiks jai švytėjimo.
Apsauga nuo saulės – SPF 30–50 turintis kremas apsaugo nuo ankstyvo senėjimo ir pigmentinių dėmių.
Sveika mityba – odos grožį lemia ir tai, ką valgome. Rinktis maistą, turintį daug antioksidantų, vitaminų, vartoti užtektinai vandens.
Be kasdienės priežiūros, svarbu skirti laiko ir mažiems ritualams, kurie ne tik padeda išlaikyti grožį, bet ir suteikia ramybę bei pasitikėjimo savimi. Itin naudingas veido masažas – gerina kraujotaką, mažina įtampą ir padeda odai švytėti. Taip pat verta išbandyti aromaterapiją – natūralūs aliejai, pvz., levandų, rožių ar santalų, ne tik teigiamai veikia odą, bet ir ramina mintis. Dar vienas puikus ritualas yra atpalaiduojamosios vonios su jūros druska, žolelių ar pieno priedais gali tapti tikru moteriškumo puoselėjimo ritualu.
Randant bent 10 min. per dieną grožio procedūroms, galima pajusti stipresnę vidinę harmoniją, neatsiejamą nuo moteriškumo energijos.
3 Praktikuoti grakštumą
Grakštumas ir taisyklinga laikysena ne tik padeda atrodyti estetiškai, bet ir suteikia daugiau pasitikėjimo savimi. Taisyklinga laikysena gali akimirksniu pakeisti tai, kaip jus suvokia aplinkiniai, o svarbiausia – kaip jaučiatės pati. Taisyklingos laikysenos ABC:
- Pečiai atpalaiduoti, bet lengvai atlošti.
- Nugara tiesi, bet natūraliai lanksti – neįsitempusi.
- Galva pakelta, smakras šiek tiek aukščiau, bet ne per aukštai.
- Pilvas šiek tiek įtrauktas, tačiau be įtampos.
- Judesiai lengvi, bet tvirti.
Grakštumas nėra vien tik išmokti estetiškai judėti. Tai gebėjimas derinti lengvumą, natūralumą ir kontrolę. Judesiai turėtų būti sklandūs, lėti, mat staigūs nevalingi mostai atrodo nerangiai. Ypač svarbi rankų elegancija – jos turėtų judėti lengvai, pirštai neturėtų būti įtempti. Net stovint galima atrodyti grakščiai – svoris turėtų būti paskirstytas tolygiai, nesikūprinant ir nekrypstant į vieną pusę.
Eiti reikėtų lengvai, tačiau užtikrintai, ne per plačiais žingsniais ir su švelniai besisukančiais klubais.
Tinkamą laikyseną ir grakštumą padeda užtikrinti reguliarus fizinis aktyvumas. Ypač šokio treniruotės, joga, pilatesas, tempimo pratimai.
4 Išreikšti per kvapus
Kvapas – nematomas, bet itin stiprus moteriškumo akcentas. Jis gali sužadinti emocijas, palikti neišdildomą įspūdį ir net tapti vizitine kortele. Rūpinimasis savo kvapu – tai ne tik kvepalų pasirinkimas, bet ir sąmoningas dėmesys higienai, odai bei aplinkai, kurioje esate.
Kiekviena moteris turi unikalią aurą, o tinkamai pasirinktas kvapas gali ją dar labiau sustiprinti. Norint atrasti savo kvapą, pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į asmenybę. Romantiškos moterys gali rinktis švelnius gėlių aromatus, o stiprios ir pasitikinčios savimi – sodresnius rytietiškus ar medienos kvapus. Visgi tai tėra patarimas, svarbiausia rinktis kvepalus, kurie sukelia malonius jausmus ir augina pasitikėjimą savimi. Kvapas turi ne tik patikti, bet ir atspindėti jūsų esmę.
Skirtingi kvepalų tipai kuria skirtingas asociacijas:
Gėlių kvapai (pvz., rožės, jazminai, bijūnai, lelijos) – subtilus moteriškumas, elegancija, romantika.
Citrusiniai kvapai (pvz., apelsinai, bergamotės, greipfrutai) – jaunatviškumas, energija, gaiva.
Žoliniai ir žalumynų kvapai (pvz., levandos, mėtos, bazilikai) – natūralumas, lengvumas.
Rytietiški ir prieskonių kvapai (pvz., vanilė, ambra, muskatas) – paslaptingumas, jausmingumas.
Medienos ir žemės kvapai (pvz., santalas, pačiulis, kedras) – galia, šiluma, rafinuotumas.
Kiekviena moteris turėtų atrasti savo kvapą, kuris geriausiai atspindi jos moteriškumą ir vidinę būseną. Beje, moteriškas kvapas – ne tik kvepalai, bet ir bendras aromato skleidimas per visus kūno priežiūros aspektus. Svarbu suderinti savo kvepalus su kūno priežiūros produktais – taip kvapas bus harmoningas ir išsilaikys ilgiau.Rūpinimasis savo kvapu – tai savęs pažinimas ir meilė sau.
5 Kurti įkvepiančią aplinką
Aplinka, kurioje gyvename ir praleidžiame daugiausia laiko, daro didžiulę įtaką emocijoms, minčių aiškumui ir net moteriškajai energijai. Kai namai, darbo vieta ar kitos erdvės yra harmoningos, jos padeda atsiskleisti moteriškumui, skatina kūrybiškumą, ramybę ir meilę sau. Moteriškumą skleidžianti erdvė neturi būti prabangi, madinga ar atitinkanti kokius nors standartus. Svarbiausia – jaustis joje gerai ir patogiai. Norint stipriau pajusti savo moteriškąją energiją, į aplinką galima įtraukti moteriškumo simbolių: subtilių meno kūrinių (ypač rankų darbo), švelnių tekstūrų, pastelinių spalvų, malonių aromatų, augalų ir kt. Žinoma, tai tėra bendri patarimai, svarbiausia rasti dalykus, kurie būtent jums asocijuojasi su moteriškumu. Moteriškumas atsiskleidžia per kūrybą, tegul jūsų interjeras tampa saviraiškos erdve.
Beje, jūsų aplinka – tai ne tik baldai ir interjeras, bet ir jūsų emocinis santykis su ja. Kaip sąmoningai mėgautis susikurta erdve? Svarbiausia rasti laiko joje pabūti ramiai, be skubėjimo, spaudimo, išankstinių nusistatymų ir triukšmo – tiek išorinio, tiek vidinio. Pajuskite susikurtą harmoniją ne tik kūnu, bet ir širdimi. Kuo labiau puoselėjame savo erdvę ir ja mėgaujamės, tuo labiau ji atspindi mūsų vidinį pasaulį ir skatina vidinį augimą.
6 Praktikuoti saviugdą ir vidinę harmoniją
Moteriškumas – tai ne tik išorė, bet ir vidinė būsena, kuri spinduliuojama per pasitikėjimą savimi, išmintį ir gebėjimą jausti harmoniją. Savęs pažinimas, emocinė pusiausvyra ir nuolatinis tobulėjimas padeda atskleisti tikrąjį moteriškumą bei kurti harmoningą santykį su savimi ir aplinka. Kiekviena moteris unikali, todėl svarbu atrasti savo tikrąją prigimtį ir tai, kas džiugina bei įkvepia. Geriau pažinti save ir tobulėti padeda:
Savirefleksija – paklausti savęs: „Kas mane džiugina?“, „Kokios vertybės man svarbiausios?“, „Kaip noriu jaustis kasdien?“.
Dienoraščio rašymas – padeda išgryninti mintis, suprasti jausmus ir geriau įsiklausyti į vidinius poreikius.
Naujos patirtys – išbandykite naujas veiklas, kurios gali atskleisti prigimtinius talentus ir moteriškąją energiją.
Dvasinė literatūra – knygos apie saviugdą ir emocinį intelektą gali padėti geriau suprasti save.
Meditacija ir kvėpavimo pratimai – padeda nuraminti protą ir sumažinti stresą.
Ryšys su gamta – vaikščiojimas miške, jūros bangų klausymas ar gėlių sodinimas padeda susigrąžinti vidinę ramybę.
Kūryba – rašymas, tapyba, muzika ar rankdarbiai ugdo moterišką intuiciją ir saviraišką.
Asmeninio augimo seminarai – saviugdos renginiai, moterų bendruomenės padeda augti ir dalintis patirtimi.
Rekomenduojama savęs pažinimui kasdien skirti mažiausiai 10 minučių. Netrukus pajusite, kokia tai yra didelė dovana sau. Tokios praktikos padeda atrasti / susikurti vidinę ramybę bei emocinę pusiausvyrą. Moko nustoti save lyginti su kitais ir priimti save tokią, kokia esate. Taip pat leidžia nuraminti protą, sumažinti emocinę įtampą. Jaučiamą vidinę ramybę atsispindi išorė – laikysena, balsas, žvilgsnis. Visa tai labai moteriška. Moteriškumas ir išmintis eina kartu – kuo labiau augate kaip asmenybė, tuo labiau spinduliuojate vidinį grožį.Investicija į save – tai ne tik išorinis grožis, bet ir vidinis pasaulis, kuris skleidžia moterišką šviesą.
7 Mylėti save
Tikrasis moteriškumas skleidžiasi tada, kai moteris myli, gerbia ir priima save tokią, kokia yra. Meilė sau nėra egoizmas – tai pagarba savo kūnui, mintims, emocijoms ir gyvenimo keliui. Kai moteris myli save, ji tampa harmoninga, pasitikinti savimi ir natūraliai traukianti kitus. Kaip ugdyti savęs priėmimą? Pirmiausia nustoti lyginti save su kitais ir savo unikalumą vertinti kaip dovaną. Taip pat būtina išmokti sakyti „ne“ – gerbti savo laiką ir ribas, neleisti kitiems jumis manipuliuoti. Galiausiai svarbu stebėti mintis: vengti negatyvios savikritikos, mokytis sau sakyti komplimentus. Kasdien bent kartą pasakykite sau ką nors gražaus – tai stiprina pasitikėjimą savimi.
Meilę sau galima išreikšti net per kūno priežiūrą: subalansuotą mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą (per sau patinkančią sporto šaką), sąmoningą odos ir plaukų priežiūrą, atsipalaidavimo ritualus…
Taip pat svarbu ugdyti emocinę pusiausvyrą. Kai moteris jaučiasi emociškai stabili, natūraliai spinduliuoja moteriškumą. Svarbu leisti sau jausti: neslopinkite emocijų, mokykitės jas išreikšti sveikai. Nepamirškite poilsio, t. y. kasdien raskite laiko sau, nes perdegimas naikina moteriškąją energiją. Venkite toksiškų santykių, apsupkite save palaikančiais ir įkvepiančiais žmonėmis. Galiausiai išmokite būti vienos ir mėgautis savo kompanija – tik kai jausitės gerai su savimi, su jumis gerai jausis kiti ir tai atneš gyvenimo džiaugsmą bei pilnatvę. Meilė sau – didžiausia dovana, kurią galime pačios sau suteikti.
8 Leisti sau būti jausmingoms
Tikrasis moteriškumas atsiskleidžia per jausmingumą, švelnumą ir gebėjimą subtiliai išreikšti emocijas. Tai nereiškia silpnumo, priešingai – švelni ir jausminga moteris turi nepaprastą vidinę stiprybę, kuri žavi, įkvepia ir sukuria harmoniją tiek savyje, tiek aplinkoje. Jausmingumas prasideda nuo gebėjimo jausti ir priimti savo emocijas be baimės ar smerkimo. Kaip priimti savo jausmus?
Neignoruoti emocijų – kiekvienas jausmas turi prasmę, net liūdesys ar nostalgija.
Rašyti dienoraštį – išsakydamos mintis ant popieriaus geriau suprasite savo vidų.
Leisti sau būti pažeidžiamoms – tai ne silpnumas, o tikrasis emocinis stiprumas.
Jausmingumą atsispindi ir laikysena, judesiai, balso tonas ir ypač lytėjimas. Lytėjimas – vienas stipriausių būdų išreikšti jausmingumą tiek sau, tiek kitiems. Kaip į kasdienį gyvenimą įtraukti daugiau prisilietimų?
Rūpestingas odos puoselėjimas – švelnus kūno losjono tepimas ar masažas gali būti meilės sau ritualas.
Švelnūs prisilietimai prie mylimų žmonių – tai gali būti apkabinimas, lengvas delno palietimas ar švelnus plaukų perbraukimas.
Švelnūs audiniai – šilkinė palaidinė, minkštas pledas ar švelni patalynė sustiprina taktilinius pojūčius.
Be abejo, moteris gali spinduliuoti švelnumą bei jausmingumą ir per bendravimą. Vietoj aštrių frazių rinktis apgalvotus švelnesnius žodžius. Negailėti komplimentų – nei sau, nei kitiems. Net paprastas pokalbis gali būti melodingas ir harmoningas, jeigu nebijosite būti jausminga ir tikra.Jausmingumas ir švelnumas – ne silpnumo ženklai, o tikroji moteriška jėga. Kai moteris leidžia sau būti jausminga, ji tampa magnetiška, spinduliuojančia harmoniją ir grožį.
Įkvepiančios citatos apie moteriškumą
„Moteris – lyg arbatos maišelis: niekada nesužinosite, kokia ji stipri, kol neįdėsite jos į karštą vandenį.“ – Eleanor Roosevelt
„Moteris yra kaip gėlė – klesti ten, kur jaučiasi mylima.“ – Sophia Loren
„Graži moteris patinka akims, bet žavinga – širdžiai.“ – Audrey Hepburn
„Moteris tampa nepaprasta tada, kai ji tiki savo unikalumu.“ – Coco Chanel
„Moteris turi du gyvenimus. Pirmą, kurį gyvena dėl kitų, ir antrą, kurį pradeda gyventi tada, kai supranta, jog turi teisę gyventi dėl savęs.“ – Diane Ackerman
„Nepriklausoma moteris – tai ta, kuri nebijo būti viena, bet žino, kad nusipelno geriausio.“ – Oprah Winfrey
Autorius Jūratė Survilė