Medus grožiui
2023-07-14 09:40Medus – viena unikaliausių ir universaliausių gamtos dovanų. Bičių suneštas skystasis auksas naudojamas patiekalams gardinti, ligoms gydyti bei grožiui puoselėti. Jis gali pakeisti daugybę kosmetikos priemonių ir namus paversti kvapiu SPA.
Ypatingos medaus savybės
Medaus cheminė sudėtis ir biologinės savybės skiriasi. Tai priklauso nuo augalų ir metų laiko, kada medus surinktas. Daugiausia vertingųjų medžiagų turi tamsus, pavyzdžiui, grikių, medus. Meduje gausu vitaminų (C, В1, В2, РР ir kt.), daugiau kaip 30 mikroelementų (geležis, varis, kalcis, magnis, manganas, nikelis, sidabras, fosforas, siera, molibdenas ir dar daug kitų), enzimų, aminorūgščių, natūralių hormonų ir kitų sveikatai atkurti bei palaikyti reikalingų medžiagų. Dažnai šių medžiagų vien su maistu negauname, tad jei kasdienę mitybą papildysime šaukšteliu medaus – papildysime organizmą visomis būtinomis medžiagomis.
Medų galima ne tik valgyti, bet ir naudoti odos priežiūrai, masažams, nes lengvai įsiskverbia į gilesnius odos sluoksnius. Minkština sausą odą, saugo ją ir maitina. Verta žinoti, kad medus stiprina ne tik odą, bet ir plaukus. Dalinamės patarimais, kaip efektyviai panaudoti medų atliekant gražinimosi ritualus.
Kaukė suskeldėjusioms lūpoms
Vasarą daugiau laiko praleidžiame lauke, tad dėl dažnų saulės vonių lūpos neretai išsausėja, ima šerpetoti. Pagerinti jautrios lūpų odos būklę padės natūralus medus. Jį plonu sluoksniu užtepti ant lūpų, o po 10 min. nuvalyti drėgnu vatos skridinėliu. Jei procedūrai galite skirti daugiau laiko ir norite, kad medaus kaukė būtų efektyvesnė, prieš tepdamos medų lūpas pamasažuokite sudrėkintu minkštu dantų šepetėliu. Jis pašalins negyvos odos ląsteles, suaktyvins kraujotaką ir medaus vertingosios medžiagos efektyviau gydys suskeldėjusias lūpas.
Vonelė šiurkščioms pėdoms
Meduje esantys eteriniai aliejai ir mineralinės druskos – efektyvūs pagalbininkai sutrūkinėjusiai, kietai, šiurkščiai pėdų odai. Medus minkština ir pamaitina gilesnius odos sluoksnius, apsaugodamas pėdas nuo tolesnio sausėjimo, šerpetojimo. Medų ištirpinkite šiltame vandenyje (santykiu – šaukštas medaus 100 ml vandens) ir įmerkite pėdas. Skirkite daugiau laiko pasilepinti šilta kojų vonele, kad medus tinkamai atliktų savo darbą. Po 20 min. pėdas nusausinkite ir pašalinkite sukietėjusią odą nuo kulnų. Tokias voneles galima daryti profilaktiškai kartą per savaitę – nuolat minkštinant ir maitinant pėdų odą, ji nesuragės ir netrūkinės.
Grožio vonia kūnui
Medus – ypatingas vonios priedas. Skleisdamas malonų aromatą padeda atsipalaiduoti, pamiršti rūpesčius. Meduje esančios druskos, eteriniai aliejai ir vertingieji mikroelementai išvalys bei nuramins odą, sustiprins apsauginį rūgštinį sluoksnį, mažins uždegimus, įdrėkins. Medaus vonioms yra ne vienas puikus receptas, bet prisiminkite laiko patikrintą, kurį naudojo pati Kleopatra. Litrą pieno sumaišykite su 2 šaukštais medaus ir 2 šaukštais tyro aliejaus, pavyzdžiui, migdolų. Šį mišinį įpilkite į šilto vandens vonią. Pagulėjusios apie 20 min. nuskalaukite kūną šiltu vandeniu ir nusišluostykite – oda bus švelni, švytinti.
Vonia kūnui ir sielai
Kaip minėta, meduje esantys eteriniai aliejai pasižymi raminamuoju poveikiu. Aliejai geriausiai atsiskleidžia veikiami šilumos. Jei kamuoja nuovargis, tačiau dėl patiriamo streso sunku užmigti, gali pagelbėti vonia su medumi, kurią geriausia pasiruošti prieš miegą. 2 šaukštus medaus ištirpinti 1 l ramunėlių žiedų nuoviro, gerai išmaišyti ir supilti į šiltą vonios vandenį. Tokioje vonioje pagulėti iki 30 min. Tam, kad raminamoji medaus terapija būtų efektyvesnė, po vonios patartina pasimėgauti puodeliu ramunėlių arbatos su medumi.
Kaukė kūnui
Šaukštelį medaus sumaišykite su šaukšteliu mėgstamo augalinio aliejaus ir ketvirčiu šaukštelio citrinos sulčių. Ši kaukė ypač tinka šiurkštesnėms, į sausėjimą linkusioms kūno vietoms: alkūnėms, plaštakoms, keliams, padams. Užteptą medaus kaukę palaikiusios 15–20 min. nuplaukite šiltu vandeniu ir švelniai susausinkite. Įsidėmėkite, kad šioje kaukėje esanti citrinų rūgštis gali dirginti pažeistą ar išbertą odą, todėl naudokite atsargiai.
Kaukė veidui
Lygiomis dalis sumaišykite medų ir tyrą aliejų, pasižymintį odai naudingomis savybėmis, pavyzdžiui, burnočių ir avokadų aliejai efektyviai drėkina, migdolų ramina sausą, jautrią, sudirgusią odą, arganų tonizuoja ir kovoja su senėjimu ir kt. Medaus ir norimo aliejaus mišinį truputį pašildykite virš garų vonelės ir gerai išmaišykite. Marlės skiautę stipriai suvilgykite paruošta kauke ir laikykite ant veido 20 min. Kaukės likučius nuvalykite kosmetine servetėle ir nuplaukite vandeniu arba atšaldytu ramunėlių nuoviru, rožių vandeniu ar kt.
Efektyviam odos šveitimui
Reguliarus odos šveitimas pašalina susikaupusius nešvarumus, kenksmingus mikroorganizmus, taip pat negyvas ląsteles. Švari oda geriau įsisavina kosmetikos priemones, todėl jos tampa efektyvesnės – oda geriau drėkinama, maitinama, tampa švelnesnė, lėčiau sensta. Odą ir veidą galima šveisti naminiu šveitikliu su medumi. Medų sumaišykite su druska arba cukrumi, įspauskite šiek tiek citrinos sulčių ar įlašinkite mėgstamo eterinio aliejaus. Visą kūną ir veidą arba tik problemines vietas masažuokite švelniais sukamaisiais judesiais: ne tik nušveisite odą, bet ir suaktyvinsite limfotaką bei kraujotaką, skaistinsite ir stangrinsite odą. Šveitiklį nuskalaukite šiltu vandeniu ir patepkite odą kremu. Beje, medaus šveitikliai itin efektyvūs naudoti pirtyje, ant įkaitusios, poras atvėrusios drėgnos odos.
Spuogams naikinti
Medus pasižymi uždegimus slopinančiomis ir antibakterinėmis savybėmis, todėl yra puiki priemonė kovojant su spuogais. Kylantį ar jau iškilusį spuogelį reikia patepti grynu medumi. Nusivalius ar visai susigėrus – vėl patepti. Paprastai toks metodas spuogus panaikina per naktį arba parą.
Vietoj skutimosi putų
Pašildytu grynu medumi ar sumaišytu su šaukšteliu tyro aliejaus ištepti kojų ir pažastų plaukelius, kad suminkštėtų prieš depiliaciją ar skutimąsi. Užteptą medų lengvai įtrinkite ir palaikykite keletą minučių, tada nuskalaukite ir įprastu būdu šalinkite plaukelius. Nepageidaujami plaukeliai ne tik lengviau pasišalins, bet ir oda taps minkštesnė, švelnesnė, išvengsite sudirgimo bei paraudimo.
Kūno masažui
Dėl unikalios medaus savybės sugerti toksinus ir greitai juos šalinti iš organizmo, šis produktas itin populiarus grožio ir sveikatingumo centruose, atliekant SPA procedūras bei masažus: masažai su medumi visam kūnui, nugarai ar celiulito pažeistoms vietoms, specialūs medaus įvyniojimai. Masažuojant medumi sušildomi audiniai, sužadinama kraujotaka bei limfotaka, stiprinamas imunitetas, mankštinami raumenys, išvalomos odos poros ir gilesni sluoksniai, gerėja audinių detoksikacija ir aprūpinimas deguonimi. Po medaus masažo oda tampa elastinga, skaisti ir švelni.
Medaus masažas – puiki kūno formas koreguojanti priemonė nuo celiulito. Tokį masažą galima atlikti namuose pašildžius medų, kad šis suskystėtų. Atsižvelgiant į masažuojamą kūno plotą, gali prireikti kelių šaukštelių ar šauktų medaus. Masažuojama sukamaisiais bei tapšnojimo judesiais. Baigus masažą odą nuvalyti šiltu, drėgnu rankšluosčiu. Po masažo rekomenduojama pabūti šiltai.
Atsargumo priemonės
Medus – biologiškai aktyvi priemonė, todėl išoriškai ją gali naudoti ne visi. Natūralaus medaus naudoti nerekomenduojama, jei jam yra alergija, esant išsiplėtusioms kraujagyslėms ar kapiliarams, sergant cukriniu diabetu. Net jei valgant medus nesukelia alerginių reakcijų, tai nereiškia, kad jų nepasireikš ant odos. Prieš lepinant odą medaus produktais patariama atlikti jautrumo testą. Nedidelį odos plotelį patepti medumi ir po 10 min. nuplauti vandeniu. Apie parą stebėti, ar neatsirado nemalonių pojūčių: niežėjimo, deginimo jausmo, bėrimo, tinimo. Jei nieko nepasireiškė, galima naudoti grožio produktus su medumi.
Naudokite patikimų gamintojų medų, kuriame nebūtų nepageidautinų priemaišų, galinčių pakenkti odai.
- Medų bitės gamina jau maždaug 150 mln. metų.
- Graikai ir romėnai medų laikė dievų maistu.
- Tam, kad pagamintų 0,5 kg medaus, bitės turi surinkti nektarą iš 200 mln. žiedų.
- Kleopatra – pirmoji moteris, naudojusi medų kaip kosmetikos priemonę.
- Medus į astronautų mitybą įtrauktas kaip privalomas maisto produktas.
- Medus skatina laimės hormono serotonino gamybą.
- Būna medaus, sunešto ne iš žiedadulkių, o iš augalų sulčių. Jis vadinamas lipčiaus medumi.
Autorius Laima Samulė