Nors sunku patikėti, kojos – puikus sveikatos barometras, kuris perspėja apie gresiančias sveikatos problemas anksčiau negu pasireiškia ligos simptomai. Kaip? Sveikatą lemia kojų ilgis, storis, pėdos, nagai, nuospaudos… Reikia tik išmokti skaityti sveikatos žemėlapį, nupieštą ant jūsų kojų.

 

????????????????????????????????

Ilgos kojos – puiki sveikata

 

Anot Didžiosios Britanijos mokslininkų, paprastai ilgakojai pasižymi stipria imunine sistema, todėl serga retai. Taip pat jie būna energingesni ir fiziškai stipresni. Bristolio universitete atliktų tyrimų duomenimis, ilgų kojų savininkės susilaukia didesnių ir stipresnių palikuonių. Sulig kiekvienu papildomu centimetru, viršijančiu vidutinį kojų ilgį (apie 76 cm), kūdikio svoris didėja apie 30 g.

 

Trumpos kojos – kraujagyslių ligos

   

Pastebėta, kad trumpakojų palikuonių dažniausiai susilaukia tos dailiosios lyties atstovės, kurios per nėštumą prastai maitinosi arba daug sirgo. Todėl vaikai gimsta silpnesni. Trumpos kojos perspėja ne tik apie silpnesnį imunitetą, bet ir didesnę riziką susirgti širdies bei kepenų ligomis. Rizika kyla tuomet, jeigu suaugusio žmogaus kojos trumpesnės nei 73 cm. Tokiems žmonėms būtina sveikai maitintis, sportuoti ir reguliariai tikrintis sveikatą. Be to, trumpų kojų savininkai dažniau serga kraujagyslių ligomis, hipertenzija, patiria infarktą arba kenčia nuo širdies nepakankamumo. Dar viena trumpakojų tykanti sveikatos grėsmė – II tipo cukrinis diabetas. Anot Bristolio universiteto mokslininkų, kiekvienas papildomas kojų ilgio centimetras mažina riziką susirgti pastarąja liga apie 5 %.

 

Platūs klubai – prasta atmintis

 

Šiaurės vakarų universiteto mokslininkai ištyrė 8 750 moterų ir nustatė, kad plačius klubus bei kriaušės figūrą turinčios dailiosios lyties atstovės vyresniame amžiuje dažniau susiduria su atminties problemomis. Tai susiję su didesniu riebalų kiekiu. Pastarieji mažina kraujagyslių laidumą, todėl smegenys prasčiau aprūpinamos krauju, deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Dėl to lėtėja smegenų veikla ir prastėja atmintis.

 

Plonos šlaunys – silpna širdis

   

Danų mokslininkai ištyrė 3 000 žmonių ir priėjo prie išvados, kad itin liesas šlaunis turintys asmenys dažniau serga širdies ligomis. Negana to, jiems gresia ankstyva mirtis. Tai susiję su prastai išsivysčiusiais, nusilpusiais raumenimis. Juk širdis yra taip pat raumuo. Anot Oksfordo universiteto mokslininkų, stambesnėse šlaunyse kaupiasi riebalų rūgštys. Daug geriau, kai pastarosios tūno šlaunyse negu vidaus organuose. Sočiųjų riebalų rūgščių perteklius organizme didina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

 

Ilgi kojų pirštai – pėdų problemos

 

Jeigu antras kojos pirštas ilgesnis už pirmą, tikėtina, kad žmogus susidurs su skausmingomis pėdų ligomis. Pasak vieno Londono ortopedo chirurgo, labiausiai tikėtina Freibergo liga. Dėl jos atsiranda nenatūrali ir skausminga eisena. Gydant šią ligą gali prireikti net operacijos. Tačiau ilgi kojų piršai naudingi bėgikams, nes palengvina atsispyrimą nuo žemės.

 

Neplaukuoti kojų pirštai – prasta kraujotaka

 

Jeigu žmogus ant kojų pirštų visiškai neturi plaukelių, galima įtarti, kad jo kraujotaka sutrikusi. Šie plaukeliai neauga tada, kai pėdos prastai aprūpinamos krauju ir joms trūksta maistinių medžiagų. Diagnozę patvirtina ir nuolatinis pėdų šalimas. Jis gali perspėti ir apie skydliaukės problemas.

 

Negyjanti opa ant pado – cukrinis diabetas

 

Jeigu ant pado ilgai neužgyja opelė, gali būti, kad asmuo linkęs sirgti cukriniu diabetu. Ypač tuomet, jeigu žaizdelės ilgą laiką nejautė, ir ji nekėlė jokio skausmo. Ilgalaikis gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas gali lemti pėdų nervų pažeidimus, dėl to ir nejaučiamas opelės keliamas diskomfortas.

 

Stori, pageltę kojų nagai – grybelis

 

Jeigu nagai pagelto, sustorėjo ir pradėjo trupėti, tikėtina, kad žmogus serga grybeliu. Jei problema kartojasi dažnai, nors ir asmuo sėkmingai ją išsigydė bei laikėsi visų būtinų higienos sąlygų, galima įtarti, kad jis serga cukriniu diabetu, reumatoidiniu artritu arba turi nusilpusį imunitetą.

 

Ištinę didieji kojų pirštai – podagra

 

Jeigu didysis kojos pirštas netikėtai ištino, tikėtina, kad to kaltininkė yra podagra. Sergant šia liga sutrinka medžiagų apykaita ir kraujyje padidėja šlapimo rūgšties kiekis. Dėl to ir ištinsta didysis kojos pirštas. Kodėl būtent jis paveikiamas pirmiausiai? Podagra mėgsta „atakuoti“ vėsiausias kūno dalis. Būtent viena jų ir yra minėtasis pirštas.

 

Nutirpusios pėdos – pažeisti nervai

 

Jeigu pėdos nuolat tirpsta arba jas dilgčioja, tikėtina, kad žmogui išsivysčiusi periferinė neuropatija, t. y. pažeista periferinė nervų sistema. Kartu su tirpimu ir dilgčiojimu gali pasireikšti mėšlungis ir spazmai. Periferinė neuropatija gali išsivystyti dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai šis sutrikimas pasitaiko dėl cukrinio diabeto arba nesaikingo svaigiųjų gėrimų vartojimo.

 

Duobėti kojų nagai – žvynelinės pranašai

 

Daug mažų duobučių ant kojų arba rankų nagų perspėja apie tikimybę susirgti žvyneline. Tokį simptomą turi apie 50 % šia liga sergančių žmonių. Rečiau duobėti kojų nagai pasitaiko sergant artritu arba kitomis sąnarių ligomis.

 

Kojų mėšlungis – nesubalansuota mityba

 

Jeigu dažnai jaučiate kojų mėšlungį, vadinasi, jums trūksta maistinių medžiagų, ypač kalcio, magnio ir kalio. Todėl svarbu subalansuoti mitybą. Jei padėtis nepagerėja, galima pavartoti maisto papildų. Kojų mėšlungis gali įspėti ir apie skysčių trūkumą organizme.

 

Padidėję kojų pirštų galai – plaučių ligos

 

Jeigu ištinę ne visi kojų pirštai, o tik jų galai, gali būti, kad sutriko plaučių veikla. Kuo pirštų galai didesni, tuo sveikatos būklė prastesnė. Įprastai šis simptomas perspėja apie itin rimtas plaučių ligas, pavyzdžiui, plaučių fibrozę ar vėžį. Kartais šis požymis rodo Krono ligą arba širdies veiklos sutrikimus.

 

Lietuvos ezoterikų federacijos prezidentė Elona Petkelienė

 

Ilgų kojų savininkai pasižymi gebėjimu ilgai dirbti vienoje vietoje. Jiems tinka darbas prie kompiuterio ir monotoniška veikla. Tokie žmonės gali ištisas valandas gilintis į dalyko esmę, skirdami dėmesį detalėms. Trumpakojai nenustygsta vietoje. Jiems reikalinga dinamika, judėjimas, darbas su pertraukomis ir nelokali darbo vieta. Trumpų kojų savininkams tinka komandiruotės ir su darbu susiję išvažiavimai. Tokiems žmonėms patinka spręsti iškilusias problemas ir operatyviai tvarkyti reikalus. Ilgos valandos prie kompiuterio jiems kelia depresiją ir nedarbingumą. Ilgi kojų pirštai rodo ramų charakterį, stabilią psichiką ir lėtą reakciją. Trumpi pirštai – impulsyvumą, energingumą ir greitą reakciją. Daug apie žmogų pasako ir pėdos. Egzistuoja netgi atskiras mokslas – padomantija, kuris tyrinėja padų linijas ir raukšles. Padų nuospaudos perspėja apie konkrečių organų sutrikimus. Įvairios pėdų sritys atitinka skirtingus vidaus organus. Kulno suragėjimai ir avalynės nukleipimas liudija stuburo problemas. Skeldėjantys ir šerpetojantys kulnai – endokrininės sistemos sutrikimus.

 

Įdomu

 
  • Ilgiausių kojų pasaulyje savininkė yra rusė Svetlana Pankratova. Jos kojų ilgis – 132 cm.
  • 1836 m. meksikiečių generolas Santa Anna surengė laidotuves savo amputuotai kojai.
  • Kai kurie žmonės gimsta su keliais papildomais kojų ar rankų pirštais. Tai vadinama polidaktilizmu. Šis retas sutrikimas neaplenkė ir įžymybių, pavyzdžiui, Merilin Monro.
  • Kojų pirštų nagai auga daug lėčiau nei rankų pirštų. Jų augimo greitis – apie 1 mm per mėnesį. Rankų pirštų nagai per dieną pailgėja apie 0,1 mm.
  • Kiekviena pėda turi apie 250 000 prakaito liaukų. Kasdien jos išskiria apie 200 ml prakaito.
  • Vienam iš 2 000–5 000 naujagimių pasitaiko sindaktilija – kai mažylis gimsta su dviem ar keliais suaugusiais pirštais. Berniukams šis apsigimimas pasitaiko du kartus dažniau nei mergaitėms. Sindaktilija paveikė ir seksualiojo Ashtonʼo Kutcherʼio bei Joselphʼo Stalinʼo kojų pirštus.
  • Moterys su pėdų problemomis susiduria keturis kartus dažniau nei vyrai. Tai susiję su aukštakulnių batelių avėjimu.
   

Jūratė Šeškevičiūtė