Daugiabučių renovacija – ne tik sąskaitų sutaupymas, bet ir galimybė prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Ar žinote, kokias atsinaujinančių energijos šaltinių priemones galite įsidiegti savo gyvenamuosiuose namuose, kad būtumėte draugiški aplinkai? 

 

DJI_0112

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

Saulės jėgainė

 

„Saulės elektrinė yra iš saulės modulių sudaryta konstrukcija, kuri saulės energiją paverčia elektra. Jėgainė generuoja pastovią elektros srovę, o ši, su keitiklio pagalba yra paverčiama į kintamąją srovę. Galiausiai ji yra perduodama į gyventojų namus, kur energija gali būti panaudojama įvairiausioms reikmėms.

 

Tuo tarpu saulės kolektoriai saulės energiją paverčia į šilumą, kuri dažniausiai daugiabučiuose yra panaudojama karšto vandens ruošimui“, – sako Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius.

 

Saulės jėgainės ir kolektorių atsiperkamumą lemia elektros ir šilumos kaina, kuri šiuo metu aukšta, todėl priemonė atsiperka per 5-6 metus. Visgi, daugiabučių gyventojams suteikiama valstybės parama, sutrumpinanti šį laikotarpį iki 3-4 metų.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Šilumos siurblys

 

Šilumos siurblys – aplinkos neteršiantis įrenginys, iš aplinkoje esančio šilumos šaltinio – grunto, vandens ar oro – išgaunantis šilumą ir jį atiduodantis daugiabučio namo šildymo arba karšto vandens sistemai.

 

M. Nagevičius pasakoja, kad šilumos siurblys oras-vanduo veikia atvirkštiniu šaldytuvo principu – pasiima šilumą iš lauko ir „šaldo“ lauką, o į pastato vidų perduoda šilumą.

 

„Šis įrenginys dažniausiai naudojamas patalpų šildymui. Jo kompresorius, kuris ir suspaudžia darbinį šilumos siurblio agentą bei pakelia jo temperatūrą, tuomet šiluma yra perduodama į šildymo sistemą – radiatorius, grindis, karšto vandens vamzdžius, tokiu būdu sušildydamas ten tekantį vandenį. Lauke darbinis agentas garintuve yra išplečiamas, nukrenta jo slėgis ir jis išgaruoja, paimdamas šilumą net iš pakankamai šalto aplinkos oro“, – sako pašnekovas.

 

zenklas_2015 04 13

 

Geoterminis šildymas

 

Šilumos siurbliai – įrenginiai, naudojantys aplinkoje esančius šilumos šaltinius – vandenį, orą ar gruntą. Iš jų šilumos siurblys išgauna šilumą ir ją atiduoda daugiabučio šildymo arba karšto vandens sistemai.

 

Pasak specialisto, šilumos siurblių veikimui yra būtina elektra, o jie iš maždaug 1 kW elektros energijos vidutiniškai gali pagaminti 3-4 kW šilumos energijos.

 

Jo teigimu, nors šilumos siurbliai gruntas-vanduo dažnai dar yra tapatinami su geoterminiu šildymu, tai nėra visai tikslus šio įrenginio apibūdinimas.

 

„Šnekant moksliniais terminais, geoterminis šildymas yra šildymas, kai šiluma yra paimama iš maždaug kilometro gylio. Tuo tarpu šilumos siurblys gruntas-vanduo naudoja žemės paviršiuje – grunte – esančią šilumos energiją, kuri susikaupia vasaros ar kitu metu žemę kaitinant saulei“, – sako M. Nagevičius.

 

Valstybės prisideda prie žaliosios energijos skatinimo

 

Visi Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje dalyvaujantys gyventojai turi galimybę įsidiegti įvairias alternatyvios energijos priemones, o jas įsidiegus, valstybė padengia iki 30 proc. jų kainos iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.