2024 m. pradžioje, kaip ir kasmet, „Sodra“ įtrauks į antrosios pakopos pensijų kaupimą naujus dalyvius. Į kaupimą automatiškai bus įtraukti gyventojai, kurie iki šiol niekada papildomai nekaupė pensijai, teigiama „Sodros“ pranešime žiniasklaidai.

 

Old,Man,Miniature,Figure,Sitting,On,Coins,Stacking,With,CopyKas bus įtraukiamas į kaupimą antrojoje pakopoje?

 

Kitų metų pradžioje į pensijų kaupimą bus įtraukiami tie žmonės, kurie 2024 m. sausio 2 d. bus jaunesni nei 40 metų, dirbs samdomą darbą ar vykdys savarankišką veiklą Lietuvoje – turės galiojantį verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, bus individualiosios įmonės savininkai ar mažosios bendrijos nariai ir t. t. Taip pat 2024 m. bus pakartotinai įtraukiami tie žmonės, kurie atsisakė dalyvauti pensijų kaupime 2021 m. ir dar nekaupia pensijai.

 

Kokiu būdu bus siunčiami pranešimai?

 

Informacija apie įtraukimą į pensijų kaupimą siunčiama į asmeninę paskyrą www.sodra.lt/gyventojui. Planuojama, kad ji bus išsiųsta po sausio 10 d. Prie paskyros prisijungti galima skirtingais būdais: elektronine bankininkyste, elektroniniu paštu arba per elektroninius valdžios vartus. Čia sužinosite, ar esate įtrauktas į pensijų kaupimą, jei taip – kokia kaupimo bendrovė parinkta ir ką daryti toliau. Jei žmogus pasirinkęs ir kitus informavimo būdus, pranešimai apie įtraukimą į pensijų kaupimą jam siunčiami taip pat elektroniniu paštu. Jei gavėjas neperskaito pranešimo asmeninėje paskyroje, jam siunčiamas registruotas laiškas.

 

Ką daryti gavus pranešimą apie įtraukimą?

 

Gavusieji pranešimą apie įtraukimą į pensijų kaupimą turės laiko apsispręsti iki 2024 m. birželio 30 d. Jie turės tris pasirinkimo variantus. Jei norės prisijungti prie kaupimo, nieko daryti nereikės. Nuo 2024 m. liepos 1 d. automatiškai įtraukti žmonės taps pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradės mokėti pensijų kaupimo įmokas. Jei norės kaupti kitoje bendrovėje, nei parinkta atsitiktiniu būdu, galės sudaryti sutartį su pasirinkta kaupimo bendrove. Jei apsispręs nekaupti, iki birželio 30 d. reikės pateikti prašymą asmeninėje paskyroje ar „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime. Prašymas atsisakyti kaupimo asmeninėje paskyroje www.sodra.lt/gyventojui bus suformuotas ir užpildytas automatiškai, tik reikės paspausti mygtuką „Pateikti“.

 

Kas nutiks, jei niekaip nesureaguosiu į „Sodros“ atsiųstą pranešimą apie įtraukimą?

 

Žmonės, kurie kitais metais bus įtraukti į antrosios pakopos pensijų kaupimą ir neatsisakys dalyvavimo kaupime, nuo 2024 m. liepos 1 d. pradės kaupti „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde.

 

Ką reiškia pakartotinis įtraukimas į pensijų kaupimą?

 

Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo. Kitais metais į pensijų kaupimą pakartotinai bus įtraukti tie gyventojai, kurie 2021 m. atsisakė kaupimo. Tie žmonės, kaip ir įtrauktieji pirmą kartą, galės priimti sprendimą dėl dalyvavimo pensijų kaupime iki birželio 30 d. Neatsisakę dalyvauti pensijų kaupime, jie pradės kaupti antrojoje pakopoje nuo 2024 m. liepos 1 d. Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis nebeįtraukiamas į kaupimą, tačiau, nepriklausomai nuo amžiaus, gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.

 

Kiek lėšų reikės skirti kaupimui antrojoje pakopoje?

 

Mėnesio pensijų kaupimo įmoka sieks 3 % nuo visų draudžiamųjų pajamų. Valstybės paskata papildomai pensijai kaupiančiam gyventojui siekia 1,5 % vidutinio darbo užmokesčio per mėnesį. 2024 m. tai sudarys 27,04 Eur per mėnesį arba apie 324 Eur per metus. Jei žmogus uždirba 1000 Eur per mėnesį (neatskaičius mokesčių), jo pensijų kaupimo įmoka sieks 30 Eur (1000 x 3 % = 30 Eur). Iš valstybės biudžeto lėšų už jį į pensijų fondą bus pervedama dar 27,04 Eur (1802,40 Eur x 1,5 % = 27,04 Eur). Bendra įmoka pensijų kaupimui sieks 57,04 Eur per mėnesį.

 

Kas bus, jeigu neturėsiu pinigų įmokoms mokėti?

 

Gyventojai moka antrosios pakopos pensijų kaupimo įmokas nuo savo draudžiamųjų pajamų – lėšas perveda darbdavys kartu su kitomis socialinio draudimo įmokomis. Jeigu gyventojo pajamos sumažėja arba jis praranda darbą, atitinkamai į pensijų kaupimo fondą pervedamos mažesnės įmokos arba jos išvis nemokamos. Gyventojai taip pat gali bet kada laikinai sustabdyti antrosios pakopos pensijų kaupimo įmokų mokėjimą ne ilgesniam nei 12 mėn. laikotarpiui per visą kaupimo laiką. Stabdyti įmokų mokėjimą galima tuomet, kai žmogus gauna pajamas, tačiau jam reikia lėšų kitoms reikmėms.

 

Ar galima atsisakyti kaupimo, jei jau dalyvauju antrosios pakopos pensijų kaupime?

 

Žmonės, 2023 m. įtraukti į pensijų kaupimą ir dėl svarbių priežasčių negalėję iki šių metų birželio 30 d. atsisakyti, turi teisę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir šiam terminui pasibaigus, jeigu pateikiami svarbias priežastis įrodantys dokumentai. Juos įvertinusi „Sodros“ valdyba gali priimti sprendimą panaikinti žmogaus dalyvavimą pensijų kaupime.

 

Pagrindinės prašymų tenkinimo priežastys yra šios:

 
  •  Žmogus neperskaitė pranešimo, siųsto per asmeninę paskyrą www.sodra.lt/gyventojui, ir jam nebuvo įteiktas pranešimas, siųstas registruota pašto siunta – siunta grąžinta sunaikinti, įteikta kitam asmeniui, pristatyta į gaunamų laiškų dėžutę kaip paprasta korespondencijos siunta.
  •  Pranešimas neišsiųstas registruota pašto siunta – žmogus nebuvo deklaravęs gyvenamosios vietos arba buvo įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą.
  •  Žmogus nurodė svarbias priežastis, pagrįstas dokumentais, dėl kurių kreiptis dėl dalyvavimo pensijų kaupime išregistravimo ar prašymo stabdyti pensijų įmokų pervedimą negalėjo pateikti iki birželio 30 d., pavyzdžiui, ilgą laiką gydėsi, turėjo ilgalaikį nedarbingumą, buvo išvykęs į ilgalaikę komandiruotę užsienio valstybėje.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė