Atvirti santykiai – tai tokie santykiai, kai du žmonės nusprendžia, kad jie nori būti kartu, tačiau nei vienas, nei kitas negali pažadėti, kad nesusitikinės su kitais asmenimis. Tokie santykiai vertinami prieštaringai. Tačiau vis daugiau šiuolaikinių žmonių nusprendžia išbandyti tokius santykius. Kai kurie net teigia, kad tai yra būtent tai, ko jie visą gyvenimą troško.

 

atviri santykiai

Suaugusių, kurie deklaruoja savo santykius kaip atvirus, nėra labai daug. Jie gali būti susituokę arba sudarę neformalų susitarimą, kad jų santykiai nebus monogamiški. Manoma, kad JAV 4 – 9 % suaugusiųjų yra sudarę susitarimą, kad jų santykiai yra atviri. Atvirų santykių statusas populiaresnis tarp homoseksualių asmenų, o ne heteroseksualių.

 

Egzistuoja nuomonė, kad pagal savo prigimtį žmonės nėra monogamiškos būtybės. Jei tai yra tiesa, kodėl ne visi nori turėti daugiau nei vieną partnerį? Gali būti, kad polinkis į poligamiją gali būti kaip viena iš charakterio savybių, kuri vieniems žmonėms gali stipriau, kitiems silpniau išreikšta. Kai kurie žmonės pripažįsta tik monogamiškus santykius, kiti – tik nemonogamiškus, o didžioji dauguma yra kažkur tarp šių dviejų tipų.

 

Įdomu, kad amerikiečių apklausoje 40 % vyrų ir 25 % moterų, jeigu gyventų pasaulyje, kuriame nemonogamiški santykiai yra įprasti, ir patys apsvarstytų galimybę būti atviruose santykiuose. Jie būtų nieko prieš pabandyti tokius santykius, jeigu tai pasiūlytų jų dabartinis partneris arba jam tai nekliudytų.

 

Žmonės, kurie nusprendžia kurti atvirus santykius, dažniausiai vertinami nepalankiai. Daugeliui atrodo, kad jie visais aspektais, yra blogesni negu tie, kurie kuria monogamiškus santykius. Žmonės galvoja, kad nemonogamiškų žmonių seksualinė sveikata yra blogesnė, jų išsilavinimas prastesnis, jų pasitenkinimas gyvenimu mažesnis, jie yra mažiau sėkmingi, juos dažniau kamuoja vienišumo jausmas, jų gyvenime mažiau romantikos. Dažniausiai tokie teiginiai yra nepagrįsti.

 

Atviruose santykiuose partneriai rečiau pavydi vienas kito. Gali būti, kad tai yra viena iš priežasčių, kodėl tokie santykiai juos tenkina. Jie žino, kad myli vienas kitą, nepaisant nuo to, su kuo šį vakarą miega. Monogamiškiems asmenims gali būti sunku suprasti, bet tokia tiesa.

 

Kadangi nėra vienodų santykių, todėl nėra ir vienos priežasties, kodėl žmonės nusprendžia išbandyti kitokius santykių modelius. Tačiau viena iš svarbiausių priežasčių, kad ilgainiui mogamiški santykiai tampa monotonija, norisi kažko naujo, norisi aštresnių įspūdžių, kurie atgaivintų prigesusią aistrą ir grąžintų gyvenimo džiaugsmą.

 

Nemažai šiuolaikinių užsienio santykių konsultantų mano, kad nepaisant to, ar pora nusprendžia būti atviruose ar monogamiškuose santykiuose, tai turėtų būti jų asmeninis pasirinkimas. Jeigu tokie santykiai nebūtų prieštaringai vertinami, vyrai ir moterys taptų sąžiningesni ir nuoširdžiau kalbėtų apie tai, ko jie iš tikrųjų nori ir išdrįsti tas savo svajones įgyvendinti.

 

6 svarbiausios taisyklės, kurių rekomenduojama laikytis atviruose santykiuose:

 
  • Du žmonės, kurie nori būti kartu, bet nenori būti per daug įsipareigoję vienas kitam, turi susitarti, kad svarbiausi yra jų santykiai, o visi kiti – antraeiliai. Daugiausiai laiko vis tiek reikėtų praleisti kartu, o ne su mažiau svarbiais asmenimis. Gali būti, kad su kitais partneriais gali užsimegzti draugystė, ypač jei ryšys trunka pora metų arba ilgiau, tačiau tokius santykius reikėtų iš karto nutraukti, pajutus, jog tarp jų atsiranda šis tas daugiau.
 
  • Būti sąžiningiems. Visada.
 
  • Prieš pradedant naujus santykius, reikėtų visada gauti antrosios pusės sutikimą. Be to, ji turėtų žinoti, kada vyks susitikimai ir jie neturėtų trukdyti jų santykiams.
 
  • Dažniausiai poros, kurių santykiai yra atviri, susitaria nesusitikinėti su draugais ar kitais pažįstamais asmenimis.
 
  • Nepiktnaudžiauti atvirų santykių statusu. Du nauji meilužiai per savaitę – jau per daug.
 
  • Visada naudoti apsaugos priemones. Juk nenorite užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis!