„Ar aš turiu talentą?”, „O kas, jei aš elgiuosi ne taip?”. „O jei turėčiau visiškai kitokį tikslą?” – šie klausimai kankina daugelį žmonių, nepriklausomai nuo amžiaus. Skirkite šiek tiek laiko tam, kad geriau suprastumėte save. Kuo ilgiau tai atidėliosite, tuo ilgiau būsite tamsoje ir abejosite savo gyvenimo keliu. Sužinoti, kad turite talentą, galite, pasinaudoję efektyvia psichologo Ivano Pirogovo technika, pavadinta „Žmogaus tikslo analizė”.

 

talentai

1 žingsnis. Įvardyti savo svajonę. Pirmas dalykas, kurį turite padaryti – tai prisiminti visas savo svajones: apie ką svajojote vaikystėje, paauglystėje, mokykloje, universitete, suaugus iki pat šios akimirkos. Užsirašykite jas.

 

2 žingsnis. Atskirti „turėti” ir „būti”. Kai svajonės išvardytos, laikas jas suskirstyti į kategorijas „turėti” ir „būti”. Į kategoriją „turėti” patenka svajonės, kurios yra susijusios su kažko turėjimu. Į kategoriją „būti” patenka svajonės, kuriose matėte save atliekantį tam tikrą vaidmenį. „Būti” kategorijos svajones surašyti į atskirą stulpelį, kad žinotumėte, ko turėtumėte siekti.

 

3 žingsnis. Ką jums tai rezonuoja? Prisiminkite, ar kada nors pajutote ypatingą jaudulį, stebėdami tam tikros profesijos žmones? Ar norėtumėte būti jų vietoje? Užsirašykite.

 

4 žingsnis. Ar jums patiko tai daryti? Įtraukite visas jums patikusias veiklas į ankstesnių veiksmų sąrašą. Ką jums patiko daryti vaikystėje, paauglystėje, vyresniame amžiuje? Kokie procesai ir veiksmai jus dabar džiugina?

 

5 žingsnis. Išmesti viską, kas nereikalinga. Dabar patikrinkite, ar surašytos svajonės nėra emocinės. Norėdami tai padaryti, nuosekliai vizualizuokite kiekvieną „būti” sąrašo punktą ir klausykite į kylančius pojūčius ir emocijas. Vizualizuoti reikia pirmuoju asmeniu. Įveskite norimą vaidmenį, apie kurį svajojate. Įsivaizduokite, kad šis vaidmuo jau yra tikrovė. Ką veikiate šiuo metu? Ką darote? Ką matote ir girdite? Ir pagaliau, ką jaučiate? Atlikę vaidmenį, atkreipkite dėmesį į emocijas ir pojūčius. Tada įvertinkite emocijų stiprumą nuo 0 iki 10.

 

6 žingsnis. Be gailesčio išbraukti. Dabar išbraukite svajones, kurios ankstesniame žingsnyje gavo žemiausius įvertinimus. Tai svajonės, kurių dabar galite visam laikui atsisakyti. Šiuo metu jos nebeaktualios.

 

7 žingsnis. Grupavimas. Vėl atidžiai peržiūrėti gautą sąrašą ir atsakykite į klausimus: kokius šio sąrašo elementus galima sugrupuoti? Kokie dalykai gali būti glaudžiai susiję? Pavyzdžiui, jūsų sąraše yra svajonių: „Noriu keliauti“, „Noriu tapti rašytoju“ ir „Noriu išmokti užsienio kalbų“. Akivaizdu, kad noras keliauti po šalis labai gerai derinamas su noru mokytis kalbų, o noras rašyti knygas gali būti glaudžiai susijęs su kelionėmis. Todėl visos trys svajonės gražiai papildo viena kitą.

 

8 žingsnis. Grupių įvardijimas. Pažvelkite į sugrupuotus elementus ir pavadinkite kiekvieną grupę. Šis pavadinimas turėtų kalbėti apie jūsų įgimtą talentą, kuris sukėlė visą susijusių svajonių grandinę, pavyzdžiui, „Gebėjimas ieškoti informacijos, rasti atsakymus ir spręsti paslaptis“, „Gebėjimas padėti žmonėms“ ir pan.

 

9 žingsnis. Sąsajų tarp grupių ieškojimas. Belieka pamatyti, kaip grupės susijusios. Norėdami tai padaryti, surašykite gautas grupes į atskirą sąrašą. Pažvelkite į sąrašą ir pagalvokite, kaip vienos grupės egzistavimas palaiko kitos egzistavimą? Praktika rodo, kad grupės visada turi palaikančius ryšius.

 

10 žingsnis. Ieškojimas vietos, kur galima būtų pritaikyti atrastus talentus. Pagalvokite ir užrašykite visus galimus variantus, kaip realizuoti savo talentus realiame gyvenime. Kokia tai galėtų profesija ar veiklos rūšis? Gal jūsų talentai vienu metu tinka įvairioms profesijoms? Kuo daugiau variantų, tuo geriau.

 

11 žingsnis. Supratimas, ką labiausiai patiktų daryti gyvenime. Kai sudarysite galimų savo talentų panaudojimo sąrašą, kiekvieną sąrašo punktą įvertinkite dešimties balų skalėje. 10 yra labai trokštamas variantas. 0 yra mažiausiai perspektyvus variantas. Taip jūs pagaliau išsiaiškinsite konkrečią kryptį, kuri tikrai bus verta jūsų dėmesio. Ši kryptis atneš jums sėkmės, gyvenimo džiaugsmo ir, žinoma, gerų pajamų. Galų gale, kai žinai, kad tikrai turi tam talentą, viskas eina užtikrintai ir entuziastingai.