Kasdien tenka priimti lengvesnius ir sunkesnius sprendimus. Tačiau kartais atsiduriame sudėtingoje situacijoje, kai nežinome, į kurią pusę sukti. Kaip teisingai pasirinkti ir kuo kliautis atsidūrus gyvenimo kryžkelėje?

 

Choice,,Decision,And,Right,Business,Solution,Concept,With,Pensive,Businesswoman

Duoti sau laiko

 

Senolių išmintis byloja, kad skubos darbą velnias gaudo. Ši patarlė puikiai tinka ir kalbant apie sprendimus, kuriuos priimame atsidūrę gyvenimo kryžkelėje. Tiek kalbant apie profesinę, tiek asmeninio gyvenimo sritis, skubėjimas retai išeina į naudą, nes neturime laiko įsiklausyti į asmeninius poreikius ir norus, įsivertinti savo galimybių, numatyti kelių žingsnių į priekį, suvokti veiksmų pasekmes ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Skubėjimas bet kokioje veikloje lemia neatidumą ir klaidas, todėl geriausia, ką galime padaryti atsidūrę gyvenimo kryžkelėje, – stabtelėti. Sustokime ir leiskime sau nurimti, o tada pajusti ir pagalvoti. Neleiskime kitiems mūsų skubinti ir patys nespauskime savęs į kampą. Viskas įvyksta savo laiku.

 

Atkreipti dėmesį į emocijas

 

Pyktis ir baimė – prasti patarėjai, todėl jokie sprendimai neturėtų būti priimami jais vadovaujantis. Bijodami dar didesnės nesėkmės dažnai pasirenkame likti netenkinančiame darbe už nedidelį užmokestį, nenutraukiame toksiškų santykių. Pykčio vedini galime priimti sprendimus, kurie neigiamai paveiks ne tik mus, bet ir širdžiai brangius žmones. Taip pat pyktis veda į nepamatuotą riziką, kuri gali kelti grėsmę sveikatai ar net gyvybei. Tačiau teigiamos emocijos yra būtent tas kelrodis, kuriuo turėtume vadovautis atsidūrę gyvenimo kryžkelėje. Turėdami, pavyzdžiui, du galimus scenarijus, skirkime jiems laiko. Vizualizuokime, kaip atrodytų gyvenimas, jei pasirinktume vieną, o tada kitą kelią. Kokios emocijos lydi kiekvieną iš pasirinkimų? Ar esame viltingi, degame entuziazmu, virpa malonus jaudulys? Ar jaučiame nerimą, sunkumą, bauginančią nežinią? Sekime paskui teigiamas emocijas. O jei tokias sukelia abu pasirinkimai, vadinasi, nesuklysime nė vienu atveju.

 

Klausyti kūno

 

Dažnai gyvenimo kryžkelėje reikia rinktis palikti viską, kaip yra, arba kažką keisti. Kaip žinoti, ar situacija, kurioje esame, mums jau nebetinka? Jei įprastai kliaujamės ne emocijomis, bet logika ir apčiuopiamais dalykais, gali padėti įsiklausymas į savo kūną. Jei darbas ar santykiai netenkina, dažnas jaučia fizinius negalavimus. Tai gali būti pasikartojantys galvos ar pilvo skausmai, virškinimo sutrikimai, nemiga, nerimas, lėtinis nuovargis ir kiti nemalonūs simptomai. Jei jiems nėra medicininio paaiškinimo, pavyzdžiui, virškinimo veikla nesutriko dėl žarnyno viruso, galime įtarti, kad kūnas siunčia signalus, kad gyvenime ne viskas gerai, todėl derėtų apsvarstyti, ką galime pakeisti, kad savijauta pagerėtų.

 

Verta paminėti, kas psichosomatiniai negalavimai – visiškai normalūs išgyvenant netektį. Tokiu atveju reikia duoti sau laiko ir stengtis užsiimti raminančiomis, teigiamas emocijas sukeliančiomis praktikomis – pradedant bendravimu su pozityviais žmonėmis, baigiant knygų, šokių ir kitomis terapijomis.

 

Susidėlioti prioritetus

 

Priimti lemtingus sprendimus galima įvertinus, kas jums šiuo metu svarbiausia arba ką trokštate turėti ateityje. Pavyzdžiui, dabartinis darbas pabodo, norisi iššūkių, tobulėjimo, pokyčių, tačiau jis finansiškai stabilus ir turite laisvę planuotis savo laiką. Su turimais įgūdžiais galėtumėte dirbti kitoje kompanijoje, užimti aukštesnes pareigas ir net daugiau uždirbti, tačiau reikės paisyti griežtų darbo valandų. Užduotis – įsivertinti, kas jums svarbiau: karjeros aukštumos ir pinigai ar daugiau laisvo laiko būti su šeima, keliauti, ilsėtis ir pan. Susidėliojus prioritetus paprasčiau rinktis tinkamiausią kelią.

 

Kalbant apie santykius, viskas sudėtingiau. Jei svarstote likti kartu ar skirtis – abejonės sėkla jau pasėta ir nepadės šaltakraujis teigiamų bei neigiamų savybių surašymas. Ko gero, tas žmogus nėra jums skirtas. Žinoma, dar lieka materialūs ir sentimentalūs klausimai, kuriuos sprendžiant galima kliautis prioritetų sistema: „Gal palaukti, kol vaikai užaugs ir išmokėsime būsto paskolą.“ Tačiau sąžiningiausia būtų paleisti nemylimą žmogų, sykiu išlaisvinti ir save.

 

Pažvelgti į ateitį

 

Krištolinio rutulio neprireiks, nes niekas geriau jūsų nepažįsta, nei jūs patys. Tai reiškia, kad patys galite matyti save įvairiuose ateities scenarijuose – po 5, 10 ir daugiau metų. Pabandykite įsivaizduoti save keliuose scenarijuose, atsižvelgdami į tai, ką jums siūlo gyvenimo kryžkelė. Ar matote save šeimoje, su vienu ar daugiau vaikų, o gal ši mintis atrodo absurdiška? Svajojate apie šalies valdymą ar suvokiate, kad toks vaidmuo būtų priešingas jūsų prigimčiai? Matote save keliaujantį, kopiantį į kalnus, nardantį ar apie tai pagalvojus suspaudžia baimė? Žinoma, gyvenimas kupinas staigmenų, bet vidinis pajautimas dažniausiai neklysta. Jei kokiame nors scenarijuje negalite savęs matyti, vadinasi, tas kelias tikrai ne jums.

 

Plaukti pasroviui

 

Vis dar madinga kalbėti apie poreikį išeiti iš komforto zonos. Tačiau juk būtent komforto tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenime nuolat siekiame, nes norime jaustis gerai. Jei tikėtume likimu ar karma, mūsų gyvenimo kelias yra nulemtas, reikia tik juo žengti, kitaip tariant – plaukti pasroviui ir upė nuneš ten, kur ir turime būti. Kartais patys susikuriame arba užaštriname problemas, galvojame, kad turime spręsti gyvybės ir mirties klausimus, kai reikia tik nurimti ir leisti įvykiams klostytis natūraliai. Kai nespaudžiame ir neskubiname savęs, aplinkinių ir paties gyvenimo, galime lengviau kvėpuoti, mėgautis kasdieniais dalykais. Atminkite, kad ne visi turime būti pasaulio lyderiais, scenos žvaigždėmis, verslo magnatais, nuomonės formuotojais ar kt.

 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

Parapsichologė Neringa Saladžė

 

Kokie ženklai, pojūčiai rodo, kad atsidūrėme gyvenimo kryžkelėje?

 

Pirmiausia žmogus pradeda svyruoti, blaškytis, mėtytis, atsiranda papildomų pasirinkimų. Kalbant apie darbą, pradeda galvoti, kad kažkas nebeišeina, nors anksčiau tie patys veiksmai duodavo norimą rezultatą. Prasideda griūtis – viskas ima kristi iš rankų, nesisekti, žmogus mato, kad negali sukontroliuoti situacijos. Jaučiasi lyg kryžkelėje traukiamas į visas keturias puses, sykiu supranta, ką ir kaip turėtų daryti. Tai rodo, kad atėjo laikas kažką keisti.

 

Kuo kliautis priimant sprendimą, kur eiti toliau?

 

Pirmiausia svarbu suvokti, kad žmogus yra ne tik protas, ne tik jausmai ir ne tik siela, bet visi šie dalykai kartu. Dažnai esame linkę kliautis protu, nes norime pasielgti išmintingai, bet protas paprastai suklaidina, nes jis yra išmoktos žinios, perimta informacija, įgytos baimės ir įtikėjimai. Deja, sielos kalbos nesame išmokę, todėl galime kliautis tik vidiniu pajautimu, pasąmone. Reikėtų išsiugdyti įprotį duoti sau laiko priimti sprendimą, klausantis intuicijos. Praktikuokite vidinį pajautimą per mažus dalykus, pavyzdžiui, įėję į kavinę atsisėskite ir duokite sau kelias minutes atsakyti klausimą „Ar noriu čia valgyti?“. Stenkitės nugalėti instinktą ir pajausti, išgirsti vidinį atsakymą (kad ir koks būtumėte alkanas ar užimtas ieškoti kitos vietos). Žmoguje tai užsifiksuoja, ir vėliau, susidūrę su nebe kavinės lygio problema, kliaukitės vidiniu stuburu, kuris padės išeiti iš situacijos, kuri netenkina. Pasitikėjimas vidiniu pajautimu – svarbiausias dalykas, kuriuo turime kliautis priimdami sprendimus.

 

Ko gero, kryžkelė santykiuose viena sudėtingiausių?

 

Tam, kad santykiai būtų sėkmingi, žmonių vertybės, poreikiai ir norai turi sutapti. Labai blogas įsitikinimas, kad priešingybės traukia. Taip, jos gali traukti kurį laiką, bet ilgalaikėje perspektyvoje poroje turi sutapti kuo daugiau dalykų, kad ateityje kiltų mažiau konfliktų. Pagal bruožus ir atsineštas karmas, žmonės skirstomi į keturias grupes: donorai, akseptoriai, ribiniai ir neutralieji. Ta pati grupė palankesnė terpė ieškoti partnerio, nes esame gana panašūs. Kuo daugiau bendrumų, tuo sklandžiau galima eiti santykių auginimo, brandinimo keliu.

 

Sakoma, kad visuomet yra du keliai (pirmyn arba atgal, kairėn arba dešinėn). Ką daryti, jei nė vienas jų netenkina? Galima susikurti savo kelią?

 

Apžaisti karmos ir sukurti savo kelio nepavyks. Jei santykiai pasiekė vegetacinę būseną, kai toliau nebesivysto, sieja tik įpratimas ir sentimentai nugyventiems metams, netrukus aplinkoje atsiras kitas žmogus, kuriam jausite didesnę simpatiją nei tam, kuris laukia namuose. Tai ženklas, kad santykiai išsisėmė, metas skirtis. Neretai išsiskyrę žmonės sako: „Galėjome būti kartu.“ Ne, negalėjote. Jei būtumėte galėję, būtumėte ir buvę. Patarčiau įsidėmėti dvi auksines taisykles, kuriomis vadovaujuosi gyvenime. Pirma – vanduo atgal neteka. Antra – niekada negrįžkite prie to, ko atsisakėte. Tai tinka kalbant apie visus gyvenimiškus dalykus. Gyvenimas nuostabus, tiesiog gyvenkite ir mėgaukitės procesu!

 

Autorius Laima Samulė