Pavasarį, kai gamta pradeda naują gyvybės ciklą, moteris aplanko įkvėpimas žydėti. O kas gali būti gražesnė puošmena nei sveiki, žvilgantys ir ilgi plaukai? Tai kryptingo ir nuoseklaus darbo rezultatas, kuriuo verta didžiuotis.

 

Grožis reikalauja aukųFashion,Woman,With,Straight,Long,Shiny,Hair.,Beauty,And,Hair

 

Nesvarbu, ar norite atsiauginti kasas, nes pabodo trumpas kirpimas, ar šukuosena išretėjo dėl ligos, streso, kiekviena bent kartą gyvenime uždavė sau klausimą – kaip paskatinti plaukų augimą ir susigrąžinti tankumą? Nors išvaizda priklauso nuo rūpinimosi ir kasdienių įpročių, didelį vaidmenį atlieka genetika. Visoms, trokštančioms ilgesnės šukuosenos, tinka vienas atsakymas – greito sprendimo nėra.

 

Tą dieną, kai nuspręsite atsiauginti plaukus, reikės pradėti iš tiesų jais rūpintis, skirti laiko ir pastangų. Realybė tokia, kad nėra mistiškos procedūros ar brangaus serumo, kaip ir greito rezultato. Nusiteikite ilgai kelionei link tikslo ir mėnesių mėnesiais trunkančiai monotonijai. Procesas gali būti nuobodus, tačiau vertas įdėto darbo.

 

Žinoma, nereikia išsigąsti ir pasiduoti nė nepradėjus. Apsišarvuokite kantrybe, tinkamais produktais, skatinančiais plaukų augimą, koreguokite kasdienę rutiną ir skirkite laiko sau. Padės keli profesionalūs ir išbandyti patarimai.

 

Subtili fiziologija

 

Plaukų augimas – dinamiškas procesas, kuris vyksta pasikartojančiais intervalais. Būdingos trys fazės: anageno, katageno ir telogeno.

 

Anageno fazėje plaukai auga intensyviausiai. Per mėnesį pailgėja apie 1 cm. Šiai fazei priklauso 80–90 % visų galvos plaukų. Ji trunka 2–6 metus. Pasibaigus augimui, prasideda katageno (pereinamoji) fazė, kai plauko folikulas susitraukia. Tai trunka iki 2 savaičių, apima maždaug 1 % visų galvos plaukų. Telogeno (ramybės) fazėje plaukas visiškai atsiskiria nuo šaknies ir netenka mitybos. Šiai fazei priklausantys plaukai iškrenta per 3–4 mėn. Tuomet prasideda naujas augimo ciklas ir šaknis ima gaminti ląsteles – būsimas užuomazgas. Šiai fazei priklauso 10–30 % plaukų.

 

Nors galima daryti prielaidą, kad per metus plaukai pailgėja apie 15 cm, procesą veikia daug skirtingų veiksnių: plaukų tipas, rišimo būdas, priežiūra, odos sveikata, amžius, mityba, streso lygis, endokrininė būklė, paveldimumas. Sveika ir subalansuota mityba, suderinta su išoriškai naudojamais produktais, gali paspartinti augimą. Amžėjimas veikia visą kūną, tačiau geresnė priežiūra stiprina silpnėjančius plaukus.

 

Prieštaraujant populiariems mitams, svarbu paminėti, kad plaukų tekstūra ir ilgis neturi įtakos augimui. Visi plaukai iš šaknų auga vienodu tempu, tačiau gali atrodyti, kad tiesūs ilgėja greičiau, palyginti su banguotais ar garbanotais. Tai tik optinė apgaulė.

 

Reanimacijos planas

 

Kirpkite galiukus. Kas mėnesį patrumpinkite plaukus apie 0,5 cm. Kruopštus kirpimas saugo plaukus per visą ilgį, nelieka suskilinėjusių galiukų. Išsišakojimus lemia fizinis poveikis – sausas oras, trintis, elektrostatinis krūvis, karšti formavimo įrankiai. Palikus likimo valiai įskilimai gilėja, plečiasi ir kyla aukštyn. Šukuosena praranda glotnumą, atsiranda kibumas ir žala progresuoja. Laukiant per ilgai, pavyzdžiui, 3–4 mėn., teks nukirpti daugiau plaukų, nei trumpinant kas mėnesį.

 

Rūpinkitės galvos oda. Su amžiumi skalpo paviršius sausėja. Norint sumažinti aplinkos žalą ir paskatinti plaukų augimą, svarbu rūpintis galvos oda. Į procedūrų sąrašą įeina ne tik trinkimas ne dažniau kaip kas antrą dieną, bet ir masažas, maitinamosios kaukės, serumas. Rekomenduojama reguliariai nušveisti priemone su pieno rūgštimi ar aktyvintąja anglimi. Pašalinamas perteklinis riebalų kiekis, pleiskanos, suaktyvėja kraujotaka ir svogūnėlių aprūpinimas maistinėmis medžiagomis. Pakitus galvos odos tipui (ėmus sausėti ar riebaluotis), atsiradus egzemai verta konsultuotis su dermatologu, kad problema neįsisenėtų.

 

Drėkinkite plaukus. Sausi, lūžinėjantys galiukai nutolina svajonę apie ilgas kasas. Seniausios plaukų dalys gali pakenkti visai struktūrai. Apsaugines medžiagas gamina tik skalpo oda, tačiau plaukus sunku padengti per visą ilgį. Kuo labiau ilgėja, tuo galiukai neatsparesni stresui. Kiekvieną kartą ištrinkusios naudokite maitinamąjį balzamą arba aliejų. Kartą per savaitę palepinkite kauke. Procedūros ne tik drėkins, bet ir palaikys elastingumą, sustiprins apsaugą nuo žalingo aplinkos poveikio. Ypatingos priežiūros reikia ploniems, retiems, garbanotiems ir dažytiems plaukams.

 

Venkite šiurkščių veiksmų. Skalpo valymą pradėkite 10 min. iki dušo. Sutepkite plaukus ir galvą kauke, palaikykite po šiltu rankšluosčiu. Tokie veiksmai sukurs apsauginę plėvelę, saugančią nuo sausinančio šampūno ir vandens poveikio. Ne mažiau svarbu rinktis priemones be sulfatų ir parabenų. Šukuokite ne šlapius, o 80 % išdžiūvusius plaukus. Taktika apsaugos nuo skilinėjimo. Pirmiau iššukuokite per visą ilgį retomis šukomis, vėliau pakartokite su tankiu šepečiu. Pamasažuokite skalpo odą. Niekada netraukite plaukų ir nepeškite sąvėlų.

 

Apsaugokite nuo karščio. Visada gera idėja atsisakyti karštų formavimo prietaisų. Nenaudokite kas dieną. Jeigu negalite išsiversti be šukuosenos, padenkite plaukus apsauginiu produktu. Papildomas dėmesys reikalingas ne tik formuojant, bet ir leidžiant laiką saulėje. UV spindulių poveikis plaukams ir skalpo odai gali būti pražūtingas. Vasarą dėvėkite galvos apdangalą.

 

Atsisakykite cheminių dažų. Balinamosios priemonės silpnina plaukus, todėl jie lūžta ir nepasiekia norimo ilgio. Jei pasirinksite atspalvį, kuris nėra labai nutolęs nuo natūralaus gymio, tarkime, per tris tonus, reikės mažiau peroksido. Visada namuose išbandykite pirktinius plaukų dažus dėl alergijos rizikos. Pagalvokite, ar neverta cheminių produktų iškeisti į augalinius.

 

Susilaikykite nuo pridėtinių sruogų. Dirbtiniai plaukai gali atrodyti patogus sprendimas džiaugtis ilga šukuosena. Tačiau nelaikykite jų ilgiau nei 2–3 mėn. Niekada nenuiminėkite pačios. Tai gali pakenkti nuosaviems plaukams ir skalpo odai. Jei priauginus sruogas skauda galvos odą, kyla diskomfortas pinant ar rišant, vadinasi, plaukai pertempti ir žalojami svogūnėliai. Paprašykite perdaryti. Dėl tų pačių priežasčių nepinkite standžių kasų ar afroamerikietiškų kasyčių, neriškite gumytėmis, ypač su metalinėmis detalėmis, nesukite kietų kuodelių.

 

Išbandykite eterinius aliejus. Tyrimai rodo, kad tai natūralus ir nebrangus būdas stimuliuoti plaukų svogūnėlius. Geriausi rezultatai gaunami naudojant moliūgų sėklų, rozmarinų, arbatmedžių aliejus. Prieš miegą įmasažuokite į galvos odą. Tačiau prieš naudodamos atlikite alergijos testą ir įsitikinkite, jog nedirgina.

 

Dar šis tas svarbaus

 

Sekite mitybą. Plaukams palanki dieta – bet kokia mityba, kuri naudinga organizmui. Didinkite augalinio maisto porcijas. Rinkitės produktus, kuriuose gausu geležies, cinko, A, B grupės, C, E, D vitaminų, omega-3 riebalų rūgščių. Dažniau mėgaukitės jūrų gėrybėmis ir žuvimi, gaminkite patiekalus iš pupelių, kiaušinių, lieso pieno. Į mitybą įtraukite daugiau spalvotų daržovių ir uogų, kuriose gausu bioflavonoidų. Tai paprikos, salotos, pomidorai, burokėliai, braškės ir kitos sodo gėrybės, miško uogos. Patiekalus gardinkite smulkintais riešutais ir sėklomis, džiovintais vaisiais. Atsisakykite cukraus, kofeino, alkoholio, nes didina lėtinį uždegimą ir skatina plaukų slinkimą.

 

Išbandykite maisto papildus. Rinkoje gausu produktų, skirtų odos, plaukų, nagų grožiui puoselėti. Įvertinkite sudėtį ir teikite pirmumą tiems, kuriuose dozės – didžiausios. Mat ne tik skatina plaukų augimą, bet ir didina storį, atsparumą, žvilgesį. Tyrimai rodo, kad su maistu gauname per mažai biotino. Kartais, norint pasiekti rezultatą, pakanka vartoti tik vieną medžiagą, o ne visą kompleksą.

 

Kontroliuokite svorį. Jeigu siekiate sulieknėti, pasirūpinkite, kad kartu su papildomais kilogramais neišslinktų plaukai. Staigus svorio kritimas sukelia organizmui stresą. Jeigu mityboje trūksta baltymų, suintensyvėja slinkimas. Kūnas įjungia taupymo režimą, o plaukų augimas tampa antraeiliu dalyku. Pasitarkite su dietologu dėl mitybos programos, kad svoris kristų tolygiai ir netrūktų svarbiausių maistinių medžiagų.

 

Keiskite patalynę. Medvilnė per naktį sugeria drėgmę ir riebalus, todėl sausina plaukus. Verčiau miegokite ant šilkinio pagalvės užvalkalo. Ši tekstilė sulaiko drėgmę, mažina trintį ir saugo nuo žalos. Idealiu atveju prieš miegą apriškite plaukus šilkine skarele.

 

Valdykite stresą. Lėtinis nerimas ir psichologinės problemos susijusios su dideliu kortizolio lygiu kraujyje. Plaukai pereina į ramybės fazę ir nustoja augti. Manoma, kad kai kurių autoimuninių ligų, pavyzdžiui, alopecijos, priežastis gali būti nervinės kilmės. Plaukų augimas sustiprės, jei išmoksite vengti streso ar susivaldyti. Pagalbės meditacija, sąmoningas kvėpavimas, knygų skaitymas, joga, pozityvus bendravimas. Be to, naktį svarbu miegoti 7–8 val.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė