Kaip keičiamės kas 7 metus?
2023-02-08 12:09Žmogaus gyvenimas suskirstytas į 7 metų ciklus. Kiekvieno ciklo metu kūnas, protas ir dvasinis pasaulis išgyvena stiprius pokyčius. Tad neretai būtent kas 7 metus keičiamas darbas, gyvenamoji vieta, kartais net mylimasis. Kokie šie pokyčiai ir kaip galime jiems pasiruošti?
7 metų taisyklė
Septynetas daugelyje pasaulio kultūrų laikomas magišku skaičiumi. Antikoje būta septynių išminčių. Krikščionybėje išskiriamos septynios didžiosios nuodėmės ir dorybės. Apskritai Biblijoje septynetas laikomas pilnatvės simboliu. Juk Dievas Žemę sukūrė per šešias dienas, o septintąją ilsėjosi. Tad galbūt ne veltui ir mūsų gyvenimai pažymėti septynerių metų ciklais. Šių ciklų metu keičiasi ne tik kūnas, bet ir protas, asmenybė, dvasinis pasaulis. Kai kurie sako, kad taip pat ištinka tam tikra krizė. Ją įveikę galime sėkmingai judėti tolyn. Tokių ciklų per gyvenimą nuo pat gimimo iki mirties patiriame 11–12. Jų išvengti neįmanoma. Tačiau žinodami, ko tikėtis iš kiekvieno ciklo, geriau pasiruošime laukiantiems iššūkiams.
Pirmasis ciklas – 0–7 metai
Tai vienas svarbiausių ciklų, nes juo pažymėta gyvenimo pradžia. Nuo to, kaip sėkmingai išgyvenamas šis etapas, priklauso ir tolesnė esatis. Kuo kūdikystėje ir ankstyvoje vaikystėje jausimės labiau mylimi ir saugūs, tuo būsime laimingesni suaugę. Be abejonės, pirmaisiais metais esame labai priklausomi nuo kitų žmonių. Be jų pagalbos tiesiog negalime patenkinti jokių poreikių. Tad maždaug iki 2 metų mažylis sunkiai save atskiria nuo motinos. Jam atrodo, kad jie abu – tikras vienis. Tačiau išmokus šliaužioti, o vėliau – ir vaikščioti, greitai pajuntama didesnė nepriklausomybė. Išdygus pirmiesiems dantims, vaikas išmoksta valgyti kitokį maistą ir nebėra toks priklausomas nuo mamos pieno. Taip pamažu mažylis visiškai nukerta emocinę bambagyslę tarp savęs ir motinos. Jis ima suprasti, kad yra atskiras žmogus, turintis savų norų ir interesų. Galiausiai pradeda eiti į darželį ir mokyklą. Tai dar vienas svarbus žingsnis atsiskiriant nuo tėvų ir pradedant kelionę savęs pažinimo link.
Pirmojo gyvenimo ciklo metu kūnas smarkiai keičiasi. Organizmas ir visi organai vystosi itin sparčiai. Iki 2,5 metų greičiausiai auga galva ir smegenys, todėl kūdikių galvos atrodo tokios neproporcingai didelės. Iki 5-erių labiausiai formuojasi krūtinės sritis. Sulaukus 6–7 metų, sutvirtėja galūnės. Iki 7-erių taip pat aktyviai susidaro imunitetas. Tad vaikai praserga daugybe ligų. Pirmajame cikle nuolat mokomės: čiupti, sėstis, stotis, kalbėti. Viskas nauja, per dieną sugeriami didžiuliai informacijos klodai. Valdo instinktai ir emocijos, nes dar nemokame jų kontroliuoti.
Antrasis – 8–14 metų
Šiuo gyvenimo etapu žengiame į paauglystę. Jau nesame vaikai, tad jaučiame didesnę psichologinę nepriklausomybę nuo tėvų. Sykiu didesniais autoritetais už mamą ir tėtį tampa draugai. Tad norisi maištauti, nepaklusti, laužyti nusistovėjusias taisykles ir kurti savas. Šiuo etapu imame geriau pažinti save, atrasti savo gabumus, talentus ir pomėgius. Antrajame cikle jaunuoliai tampa jautrūs menui ir grožiui. Todėl nemažai jų ima piešti, mokytis groti kokiu nors instrumentu ar įnyksta į knygas. Itin knieti kuo geriau pažinti supantį pasaulį ir viską išbandyti. Tokio amžiaus jaunuoliai būna smalsūs, lanko daug būrelių. Jau geriau valdo savo instinktus nei vaikystėje, aiškiau atsiskleidžia ir tikrasis charakteris.
Šis gyvenimo ciklas pažymėtas sparčiu kūno augimu ir vystymusi. Jo metu formuojasi širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos, kojų raumenys, auga kaulų sistema, prasideda balso mutacija. Sykiu stiprėja jaunuolio imuninė sistema, tad neserga anksčiau kamavusiomis vaikiškomis ligomis. Šiuo periodu svarbesnis ryšys su tėvu, ne su mama. Vaikystėje troškę jos dėmesio ir globos, labiau gręžiamės į tėtį ir prašome jo parodyti platų pasaulį. Antrojo gyvenimo ciklo metu kyla pirmoji rimta asmeninė krizė. Paauglys ieško tapatybės, stengiasi atsiskirti nuo tėvų ir atsakyti į klausimą: kas aš esu?
Trečiasis – 15–21 metai
Šis laikotarpis pažymėtas stipriais emociniais ir fiziniais pokyčiais. Visų pirma, trečiąjį gyvenimo ciklą pasiekęs žmogus iš pagrindų atranda savo seksualumą ir galutinai lytiškai subręsta. Tad jam labai parūpsta priešingos lyties atstovai ir seksualiniai santykiais. Todėl paprastai šiuo laikotarpiu įvyksta pirmieji lytiniai santykiai ir rimtesnės romantinės draugystės. Svarbu ir tai, kad šiuo etapu iš paauglių tampame jaunais suaugusiais. Baigiame mokyklą, pradedame mokytis universitete, susirandame pirmuosius darbus. Dauguma taip pat palieka tėvų namus ir pradeda savarankiškai gyventi. Apie 15-uosius metus, dar ieškome savęs. Ciklui keliaujant į pabaigą, dažniausiai jaučiamės ganėtinai tvirti. Sulaukę 21 metų daugiau ar mažiau jau žinome, ko norime iš gyvenimo.
Vis dėlto svarbu atminti, kad būdingas impulsyvumas ir negebėjimas iki galo apmąstyti elgesio pasekmių. Todėl trečiojo ciklo metu psichologai pataria nepriimti gyvenimą keičiančių sprendimų. Pavyzdžiui, 21 metų merginai meilės įkarštyje knieti ištekėti už vaikino, su kuriuo susitikinėja metus. Tačiau dažniausiai tokio amžiaus dar iki galo nesuvokiame, ko iš tikrųjų norime iš santykių. Todėl verta šiek tiek palaukti.
Ketvirtasis – 22–28 metai
Jaunas žmogus tampa tikru suaugusiuoju, baigia mokslus ir įsitvirtina darbo rinkoje. Taip pat nemažai šio amžiaus žmonių kuria šeimą ar bent jau apie tai galvoja. Lydi mentalinis ir emocinis stabilumas. Dažniausiai savo emocijas jau mokame puikiai valdyti ir nesame tokie impulsyvūs. Be to, tiek daug nesiblaškome ir neieškome savęs, kaip ankstyvoje jaunystėje. Jau žinome, ko norime iš gyvenimo.
Kita vertus, vis dar esame labai jauni. Tad rūpi įsitvirtinti visuomenėje, būti pripažintiems, uždirbti daug pinigų, gal net išgarsėti. Šiuo gyvenimo etapu džiugina puiki sveikata, galime dirbti savęs negailėdami. Vis dėlto specialistai ragina nepamiršti, kad nepriekaištinga sveikata džiugins ne visada. Todėl verta rūpintis savimi, skirti laiko poilsiui. Naudinga su psichologo pagalba paklibinti vaikystės traumas ir pabandyti jas įveikti (o traumų turime visi). Kitaip jos trukdys ateityje. Neretai apie 27 metus žmogų ištinka asmeninė krizė. Žvelgdamas į nueitą gyvenimo kelią savęs klausia, ar taip viską ir įsivaizdavo? Jei tam tikri aspektai netenkina, būtent šiuo laikotarpiu ryžtamasi svarbiems pokyčiams.
Penktasis – 29–35 metai
Šis laikotarpis daugelio gyvenime tampa tikru piku. Dauguma iki 35-erių pasiekia karjeros aukštumas, susituokia ir susilaukia vaikų, o kūnas išgyvena tikrą pakilimą. Smegenys veikia labai aktyviai, kaulai pasiekia optimalią masę ir tankį. Po 35-erių, deja, kasmet imame prarasti po 1 % jų masės. Ne veltui dauguma mokslininkų didžiuosius išradimus padarė būtent penktajame gyvenimo cikle.
Vis dar turime daug ambicijų ir siekių. Toliau kylame karjeros laiptais, imamės naujų projektų. Tačiau sykiu jau mokame pailsėti ir nesusikoncentruoti tik į darbą. Tad kasdienybė tampa įvairesnė, kupina pomėgių ir laiko su šeima. Pasikeičia ir vertybės – vietoj pinigų, pripažinimo ir šlovės labiau ima rūpėti artimieji, dvasinis pasaulis. Kai kurie būtent šiuo gyvenimo etapu atranda religiją ar ima lankytis pas psichologą, siekdami palaikyti emocinį stabilumą. Neretai atsisakoma stresą keliančio darbo ir ieškoma naujo, kuris užtikrintų savirealizaciją ir subalansuotą dienotvarkę. Vis norisi didesnės ramybės. Tad iš miesto šurmulio neretai išsikeliama į tykesnį užmiestį. Šio ciklo metu patariama nebijoti stabtelėti ir paklausti savęs, ar esate patenkinti gyvenimu. Jei jaučiate, kad norisi pokyčių, nedvejodami ženkite jų link. Neišdrįsus to padaryti, kitas gyvenimo ciklas bus dar sudėtingesnis nei įprastai.
Šeštasis – 36–42 metai
Šiuo laikotarpiu pastebimi pirmieji senėjimo požymiai. Energija mąžta, auga svoris, atsiranda pirmųjų raukšlių ir žilų plaukų. Sulaukus 40-ies gali varginti lėtinės ligos. Kyla noras kažką pakeisti. Tad keičiamas darbas, gyvenamoji vieta ar net įvyksta skyrybos. Šis laikotarpis populiariai dar vadinamas vidurio amžiaus krize. Norint lengviau jį išgyventi, patariama mokytis priimti natūralius kūno pokyčius ir nesistengti apsimesti jaunesniu žmogumi. Tikra tiesa, kad sumažėjusi energija ir staiga sulėtėjusi medžiagų apykaita gali išgąsdinti. Tačiau tai natūrali gyvenimo dalis. Verta rimčiau rūpintis sveikata. Mankštinkitės, subalansuotai maitinkitės, leiskite laiko gryname ore. Tuomet ilgiau džiugins gera savijauta ir išvaizda. Deja, organizmas suvartotų kalorijų taip lengvai nesudegins. Metas prisijaukinti aktyvią ir sveiką gyvenseną.
Jei žūtbūt norisi ką nors keisti, neskubėkite imtis didžiulių permainų. Prieš tai išsiaiškinkite, ar dabartinis darbas arba santuoka išties netenkina. O gal tiesiog jaučiate įkyrų pokyčių troškimą? Jei tai noras įdomiau gyventi, tikrai galima rasti kitų būdų paįvairinti kasdienybę: kelionės, nauji projektai, įtraukiantys hobiai. Žinoma, gali būti ir taip, kad iš tikrųjų pribrendote pokyčiams. Tuomet – pirmyn. Neretai šiuo laikotarpiu sukuriamas pirmasis verslas, parašoma pirmoji knyga. Šeštuoju gyvenimo ciklu žmogus dažnai jaučiasi nesaugus, blaškosi ir ieško savasties. Supranta, kad nebėra jaunuolis, tačiau senatvė irgi dar toli. Tenka atrasti naują tapatybę, susidėlioti naujus tikslus ir planus.
Septintasis – 43–49 metai
Šis ciklas dar vadinamas antrąja jaunyste. Pasibaigus vidurio amžiaus krizei, žmogus nustoja graužtis dėl prabėgusių metų. Labiau susitelkia į ateities planus bei svajones. Karjera dažniausiai jau sukurta, o vaikai palikę namus arba gerokai paaugę. Todėl atsiranda daugiau laiko savirealizacijai ir asmeniniams pomėgiams. Kaip ir jaunystėje, ima dominti naujos veiklos, kuriami ambicingi planai. Moterys neretai iš naujo atranda savo seksualumą ir ima juo mėgautis. Jos puikiai žino, kas patinka miegamajame, nebijo to aiškiai įvardinti. Be to, visi jaunystėje kamavę kompleksai jau išgaravę.
Vis dėlto septintojo ciklo metu taip pat gali kamuoti nesaugumas ir pakitusio tapatumo klausimai. Ypač sunku toms moterims, kurios savo gyvenimą paskyrė tik vaikams. Atžaloms užaugus ir palikus gimtuosius namus, ima kamuoti tuščio lizdo sindromas. Patariama daugiau atsigręžti į save, prisiminti pamirštus pomėgius. Verta ieškoti naujo gyvenimo tikslo. Galbūt tai kelionės, savanorystė ar net naujos studijos?
Aštuntasis – 50–56 metai
Šis etapas – lyg antroji vaikystė, atkartojanti 8–14 m. ciklą. Žmogus vėl ima matyti grožį aplink, tad panirsta į knygas, filmus, meno parodas. Labiau rūpinasi savimi ir sveikata. Dar labiau pajaučia, kad kūnas silpsta, greičiau pavargsta, tačiau jau moka tai priimti. Todėl šis laikotarpis dar vadinamas sąmoningos brandos amžiumi. Nors tokio amžiaus žmogus nebėra jaunuolis, nėra ir senas. Dažnai panirsta į keliones, žygius gamtoje ir kitą aktyvią veiklą. Į visa tai žvelgia tarsi su vaikišku smalsumu.
Tokio amžiaus žmonės jau žino, kad, norint išlaikyti sveiką organizmą, reikia juo kruopščiai rūpintis. Tad neretai prisižiūri stipriau nei jaunystėje. Sąmoninga branda paprastai būna graži, nes jau nerūpi stereotipai ir aplinkinių nuomonė. Gyvena taip, kaip norisi. Neretai šio amžiaus sulaukę žmonės jau turi anūkų, tad džiaugiasi bendravimu su jais. Specialistai pataria nepamiršti rūpintis savimi ir nevengti malonių gyvenimo nuotykių. Pavyzdžiui, kelionių. Šiuo etapu galima iš tikrųjų mėgautis ir atsipūsti nuo nuolatinio skubėjimo.
Devintasis – 57–63 metai
Atrandama vidinė ramybė. Vaikai jau užauginti, karjera sukurta, asmeninės krizės išgyventos. Tad lieka mėgautis gyvenimu ir dalintis džiaugsmu su artimaisiais. Santykiai su vaikais ir antrąja puse sustiprėja, tarpusavio ryšys tampa kokybiškesnis. Paprastai pavyksta atsikratyti visų toksiškų ryšių, supa tik artimiausi žmonės. Puikiai žino savo vertę, neleidžia savimi manipuliuoti. Jei žmogus nesirūpino dvasiniu pasauliu, būtent šiuo laikotarpiu pradeda dvasinę kelionę. Dažnai sustiprėja sentimentai, nostalgija. Principai neatrodo tokie svarbūs, tad susitaikoma su brangiais žmonėmis. Vis dėlto neišvengiama ir krizių. Devintojo ciklo metu neretai lanko vienišumo jausmas, suvokimas, kad gyvenimas jau persirito į antrąją pusę. Tačiau išmokus tai priimti be baimės, būtis gali nušvisti naujomis spalvomis. Šis ciklas vadinamas atgimimu, nes žmogus pagaliau atsikrato visą gyvenimą lydėjusių baimių ir kompleksų, ima vertinti tai, kas tikra.
Dešimtasis – 63–70 metų
Daugeliui susijęs su svarbiu lūžiu – išėjimu į pensiją. Vieniems šis laikotarpis ganėtinai džiaugsmingas, nes galės leisti daugiau laiko su šeima ir skirti dėmesio hobiams. Kitiems visa tai kelia didžiulį stresą. Ypač sunku tiems, kuriems darbas užėmė didžiąją gyvenimo dalį, buvo labai mėgstamas. Tuomet atrodo, kad išėjęs į užtarnautą poilsį žmogus tarsi neteko dalies savasties. Itin svarbu susitaikyti su pokyčiais ir pajusti ramybę. Jei jaučiatės energingi, tikrai rasite būdų, kur šią energiją nukreipti. Studijos Trečiojo amžiaus universitete, savanorystė, kitos naujos veiklos. Daugeliui stresą kelia vis sparčiau senstantis kūnas. Todėl ypač svarbu gerai išsimiegoti, patirti kuo mažiau nervinės įtampos, maitintis subalansuotai, nepamiršti judėjimo.
Vienuoliktasis – 71–77 metai
Nors kūnas pamažu silpsta, neretai protas tampa aštrus kaip niekada. Juk žmogus visą gyvenimą kaupė išmintį, kuria dabar gali dalintis su kitais. Tad ne veltui šis ciklas vadinamas tikrosios išminties laikotarpiu. Sykiu senolis vis dažniau apmąsto savo gyvenimą, gailisi padarytų klaidų ir džiaugiasi patirtomis gražiomis akimirkomis. Šiame etape pasireiškia visą gyvenimą kauptas dvasinis ir emocijų bagažas. Iš prigimties geros, nuoširdžios sielos žmonės aplink pradeda matyti daug grožio. Visą gyvenimą buvę pikti ir nelaimingi, šį ciklą išgyvena dar tamsesnėmis spalvomis.
Autorius Gintarė Vasiliauskaitė